Конспект заняття по мовленнєвому розвитку
в середній групі з елементами театралізації
«По казкових доріжках»
Мета:
Створення сприятливих умов творчої активності у дітей за допомогою театралізованої діяльності. Формування у дітей інтересу до гри - драматизації. Розвиток мови дітей за допомогою театралізованої діяльності. Розширювати уявлення дітей про театр і театралізованої діяльності.
Завдання:
Навчальні:
-Вчити дітей обігравати сюжет знайомої казки;
-Активізувати мовну діяльність дітей;
-Формувати вміння імпровізувати;
-Спонукати емоційному сприйняттю казку;
Розвиваючі:
- Розвивати образне мислення, акторські здібності;
- Розвивати мімічну активність;
- Спонукати дітей до активного спілкування, вміння будувати діалог;
- Сприяти розвитку наслідувальною навичкам, звичкам тварин, їх рухам, голосу;
Виховні:
-Виховувати співчуття, бажання допомагати один одному, доброзичливість, повага до глядачів, любов до природи, до навколишнього світу;
Попередня робота:
- Читання народних казок;
- Розгляд ілюстрацій до казок;
- Малювання казкової хатинки;
- Ліплення улюблених героїв з казок;
- Драматизація уривків з казок «Гуси лебеді», «Лисичка сестричка і сірий вовк», «Вовк і семеро козенят», «Теремок»;
- Розгадування загадок;
- Бесіди: «Що таке казка?», «Театр, види театрів (настільний, пальчиковий, тіньовий», «Театральні професії», «Правила поведінки в театрі»;
Взаємодія з батьками:
Організація виставки (створення настільного театру, іграшки для театралізованої діяльності дітей своїми руками, консультація на тему «Домашній театр - це просто».
Матеріали та обладнання:
Костюм героя «Бабуся - Забавушка», обідки козенят і мами кози, фартух, шапочка лисиці і вовка, нора лисиці, ялинка і зелена вуаль (для декорації, книга казок, маленька кошик, муляж капусти, клубок ниток, скринька, іграшковий короб, скалка, бобове зернятко, іграшка "Баба Яга"; ноутбук, музичний супровід для героїв казки.
Хід заняття:
Вихователь: Доброго дня дітки! Нам з вами треба зарядитися гарним настроєм.
Гра: «Я ділюся з вами»
(Створення позитивних емоцій, зняття напруги)
Вихователь: Я ділюся з вами своїм хорошим настроєм! Діти: Ми теж!
Вихователь: Я дарую вам посмішку! Діти: Ми теж!
Вихователь: Я радію! Діти: Ми теж!
Вихователь: Я стрибаю від щастя! Діти: Ми теж!
Вихователь: Я вас люблю! Діти: Ми теж!
Вихователь: Я вас обіймаю! Діти: Ми теж! (Всі обіймаються в єдиному колі)
Вихователь: Всі ви любите казки?(Відповіді дітей)
Це чарівний добрий світ. Казки прийшли до нас з давніх часів. Вони передавалися з покоління в покоління і завжди були улюблені, особливо ті, які бабуся розповідала. (Входить бабуся - Забавушка.)
Бабуся - Забавушка: Доброго дня, внучата мої маленькі! Ви любите казки? А бабусині загадки відгадаєте? Ось тільки погана пам'ять стала у мене, якщо я слова забуду, ви мені підкажіть будь ласка,добре?
1. Маша в коробці сидить,
Далеко вона ... (глядить).
Хто несе її, відповідай,
Швидкими кроками?
А несе її .... (Ведмідь).
Разом з пирогами.
Ось у нас така казка,
Це - «М. і В .... ». (Маша і ведмідь)
2. Ах ти, Петя-півник
Схибив трошки,
Чи не послухався кота,
Виглянув у віконце.
Забрала тебе .... (Лисиця)
За далекі .... (Ліси). ( «Кіт, півень і лисиця»)
3. Умовляла братика
Старша .... (Сестриця)
«Ти з калюжки не пий»
Каламутну ... (водицю).
І не послухався хлопчик,
Перетворився він в .... (Козеня). ( «Сестричка Оленка та братик Іванко»)
Вихователь: Спасибі, бабусю, за цікаві загадки!
Бабуся - Забавушка: За те, що ви мої загадки відгадали, мене порадували, я вам щось смачненьке приготую. (Бабуся йде. З її кошики падає клубок ниток).
Вихователь: Ой, дітки, у бабусі щось випало із кошика!
Діти: Це клубок.
Вихователь: Клубок - то не простий, а чарівний. Давайте всі закриємо очі і повернемося навколо себе.
-І раз, і два, і три, і вісім
В казку всіх нас перенеси! (З'являються квіти і дерева)
-Відкриваємо очі. (Звуки лісу)
-Ось ми з вами і потрапили в казкову країну, а точніше в казковий ліс.
Вихователь: Куди - ж нам далі йти, щоб не заблукати?
Діти: Нам клубочок покаже дорогу, адже він чарівний.
Вихователь: Дітки, давайте разом дружно попросимо у клубочка показати нам вірний шлях?
(Діти промовляють слова).
Ти йди, йди клубок
На зелененький лужок.
Допоможи нам, підкажи,
Шлях - дорогу покажи. (Вихователь кидає клубок).
Вихователь: Ой, діти, подивіться, куди привів нас клубок. Що це? (Відповідь) (Це нора).
Вихователь: Діти, ви знаєте, є чистомовка про нору. Я починаю, а ви промовляєте за мною. (Діти по одному рядку промовляють)
Ра-ра-ра - в лісі нора.
Ри-ри-ри - ялинка близько нори.
Ру-ру-ру - загляну в нору.
Рю-рю-рю - хто там, подивлюся.
Рі-рі-рі - темно всередині.
Ре-ре-ре - лисиця в норі!
(Звучить музика. Входить лисичка з лялькового театру)
Лисиця: Доброго дня, дітки, ви правильно сказали, що мій будинок називається - нора. Може бути, ви ще знаєте, яке я тварина: домашнє або дика? Яка моя улюблена їжа? (Відповіді дітей)
Лисиця: Молодці. За те, що ви правильно відповіли на всі мої запитання, я дарую вам чарівну скриньку. Кожен може дізнатися, що там лежить, тільки треба сказати такі слова:
«Скринька, скринька, відкрийся!».
Вихователь: Залишайся з нами Лисичка.
Лисичка: Дуже вдячна, але мені пора в свою казку. До побачення.
Вихователь: А ми з вами будемо відкривати скриньку.
(Активізація мовлення дітей за допомогою питань)
-Що ти знайшов в скриньці?
-З якої казки цей предмет?
Діти по черзі виймають зі скриньки предмети, показують всім і називають з якої вони казки (коробка, Баба Яга, бобове зернятко, хатинка). На моніторі з'являється казка розгадка після правильної відповіді. Вихователь звертає увагу дітей на монітор.
Вихователь: Діти, давайте трохи з вами розімнемося!
Фізкультхвилинка:
Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
Вихователь: Поки ми з вами робили зарядку, наш клубочок відпочив. Давайте ще раз попросимо показати, куди нам далі йти. (Діти разом промовляють прохання. Звучить казкова мелодія)
Ти йди, йди клубок
На зелененький лужок.
Допоможи нам, підкажи,
Шлях - дорогу вкажи.
Вихователь: Дивіться, діти, клубок нас привів в гості до дідуся – Лісовичка.(З'являється дідусь з площинного лялькового театру).
-Доброго дня, Лісовичок, а що ти такий сумний?
Дідусь: Доброго дня, дітки. Уявляєте, я сьогодні вирішив почитати казки, потягнувся за книгою, яка стояла на верхній полиці, і не втримав її, впустив. Я вже старенький. А вона впала і вся порвалася, листочки розсипалися і перемішалися. І я тепер не можу скласти їх по порядку. Допоможіть мені, будь ласка, я вам буду показувати картинки, а ви мені будете говорити назву казки.
(На моніторі показ ілюстрацій з казок. Відповіді дітей.)
(В кінці показ заставки з казки «Теремок»).
Дідусь: Це моя найулюбленіша казка. А ось її початок:
Стоїть в полі теремок-теремок.
Він не низький, і не високий, не високий.
Ось по полю мишка біжить.
Зупинилася біля воріт і кричить:
- «Хто-хто в Теремочку живе?»
- «Хто-хто в невисокому живе?»
Дідусь: А хто прийшов слідом за мишкою? (Відповіді дітей)
Дідусь: А після жабки? (Відповідь)
Дідусь: А після зайчика? (Відповідь)
Вихователь: Дідусю, а хочеш, ми тобі покажемо, як ця казка закінчилася?
Дідусь: Із задоволенням подивлюся.
Вихователь: (звучить музичний супровід)
-Ось біжить Лисичка-сестричка. Підбігла до Теремка і каже.
Лисиця: По лісах,по кущах
Бродить руда лисиця.
Шукає нірку де-небудь
Притулитися і заснути.
Це що за теремок?
Він не низький не високий.
Хто - хто в теремочку живе?
Хто - хто в невисокому живе? (Звірі по черзі відповідають)
Лисиця: А я - Лисичка-сестричка. Можна я буду з вами жити?
Звірі: Так!
Вихователь: (звучить музичний супровід)
-Ось йде Вовк - зубами клац клац. Побачив теремок і каже:
Вовк: Листя обсипаються,
Звірі чекають зиму.
Вовкові - братику сумно одному.
Чий же це будиночок стоїть?
Хто ж в ньому живее? (Звірі відповідають)
Вовк: А я - вовк - зубами клац клац. Візьміть мене до себе жити!
Звірі: Заходь!
Вихователь: (звучить музичний супровід)
-Ось йде по лісі Ведмідь. Побачив теремок, зрадів і каже.
Ведмідь: Я медочку захотів
І шукати бджіл забрів.
А злі бджоли покусали,
І мені медку не дали.
Ніс і вуха - все болить!
Ніби хто вогнем палить.
Не можу знайти спокою!
Що таке?Теремок?
Хто,хто в теремочку живе?
Хто – хто в невисокому живе? (Звірі відповідають)
Ведмідь: А я ведмідь - танцівник. Пустіть мене до себе пожити.
Звірі: Ні!Не пустимо! Ти нам теремок роздавиш!
Ведмідь: Ну, хоч на дах можна!
Звірі: Ну, на дах лізь!
Вихователь: Поліз ведмідь на дах, та й роздавив теремок. Вискочили звірі, плачуть, сльози витирають, а ведмідь їх заспокоює.
Ведмідь: Не плачте, я новий теремок побудую.
І звірі разом з ведмедиком побудували новий великий теремок. І стали жити в ньому дружно, жити - поживати, та добра наживати.
Вихователь: Ось казка і закінчилася. Лісовичок, тобі сподобалося?
Дідусь: Дуже. Спасибі, діткиі, повеселили ви мене.
Вихователь: А нам з дітками пора повертатися назад в дитячий сад. Скажімо чарівні слова?
-Закривайте всі очі і повторюйте за мною (звучить тиха музика).
-Лясни, тупни, озирнися,
У дитячий сад назад повернися.
(помічник прибирає квіти, ялинки).
Вихователь: Ну, ось ми з вами знову в своїй групі.
(Входить Бабуся - Забавушка з кошиком).
Бабуся: Дітки мої внучатка, а не бачили ви мій клубочок?
Діти: Бабуся - Забавушка, ти клубочок впустила, а він нам дорогу до казок показував.
Вихователь: У якій казці ми побували в останній раз? (Відповіді дітей)
Вихователь: Чого навчають казки, якими потрібно бути? (Відповіді дітей).
Бабуся - Забавушка: А ось і частування, мої дорогі, як обіцяла, за те, що ви такі розумні, добрі (роздає солодощі).
Вихователь: Спасибі бабуся за турботу.

