Урок:

Д.І.Фонвізін. Комедія “Недоросток”).

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Мета:ознайомити учнів із творчістю російського письменника Д.І.Фонвізіна; на матеріалі його п’єси “Недоросток» поглиблювати навички аналізу драматичного твору; уміння визначати риси класицистичної комедії; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, навички інсценізації; виявити головні проблеми, поставлені в комедії; сприяти розширенню літературного світогляду школярів.

Вміст уроку:
1
2
3
4
5

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

I. Організаційний момент.

II. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Слово вчителя

Як відомо, класицизм розвивався в усіх країнах Європи. Російський класицизм у другій чверті XVIII ст. У ньому представлені найважливіші жанри: від оди та епопеї до байки й комедії

Ознаки доби класицизму

1.Ігнорування почуттів.

2.Культ розуму.

3.Прагнення до чіткості, типології, класифікації.

4.Статичність і однозначність характерів персонажів; промовисті імена і прізвища.

5.Зображення героя-громадянина, патріота, нерозривно пов'язаного із суспільством і зобов'язаного підпорядковуватися йому.

6.Чітко виражене авторське ставлення до того, що зображується.

7. Зображення типового.

     Проблема освіти й виховання з давніх-давен хвилювала письменників. До неї у XVI I і XVIII ст. зверталися класицисти Ж.Б.Мольєр і Д.І.Фонвізін у своїх комедіях “Міщанин-шляхтич” і “Недоросток”. Ця тема важлива і для нас із вами тих,хто мусить долати важкі шляхи пізнання. Тож  навіщо ми обираємо собі нелегку путь, постійно вчимося, підвищуємо свій інтелектуальний рівень? Яка мета нашої освіти? У цьому вам допоможуть розібратись вічні образи Мольєра і Фонвізіна.

- Запис теми у зошити.

2

Повідомлення про життя і творчість Д.І.Фонвізіна 

“Літературні візитки”

1.Дитинство

Д.І.Фонвізін народився 3 (14) квітня 1745 року у Москві.             

mzl                                                 

2. Навчання

З 1755 року навчався у гімназії Московського університету  та на філософському факультеті в Петербурзі

msu

3.У вирі політичних подій

“Листи з Франції” та “Роздуми” – блискучий твір, звід політичних ідеалів письменника, яскравий документ російської суспільної думки

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRl68cWZbrg8skbxdn8klg3kREfI4p4U_OeI8aZWl7brI-Jh_oszw

4.Полеміка між імператрицею та Д. Фонвізіним

Журнал “Співрозмовник любителів російського слова”

Статті сатиричного змісту:

  • “Придворна граматика”;

  • “Лист придворного радника Хабарникова його величності”;

  • “Відповідь його світлості”;

  • “Лист Тараса Скотиніна рідній своїй сестрі Простаковій” 

                               

5.Останній день життя Д. Фонвізіна - 1 (12) грудня 1792 р.

 

                                      fonvizin-di3

3

Cловникова  робота.

У “Словникові  живої великоруської мови” В.І.Даля є таке трактування слова “недоросток”:

Недоросль – не достигший полных лет, обычно 21 года; невзрослый, не вошедший во все года, в полный возраст, невозмужалый.                  

4

“Недоросток” скорочено читати на українській мові п’єсу Фонвізіна

Дія 1 “Недоросток” скорочено

Фонвізін “Недоросток” скорочено читати

“Недоросток” головні герої

Пані Простакова – дружина Простакова. Активна, груба, неосвічена жінка, яка більше думає про власну наживу, ніж про людей навколо і чесноти, намагається все вирішувати силою або хитрістю.

Простаков Митрофан – син Простакова, недоросток, молода людина 16 років, такий же дурний, як і батьки, повністю безвольний, згоден на все, що скаже мати або інші (в кінці відразу згоден піти до армії).

Правдин – постоялець Простакова, державний чиновник, який приїхав розібратися з непорядками в їх маєток, вирішити питання жорстокості Простакової по відношенню до слуг. Високоморальна людина, представник «нового» утвореного дворянства, уособлює в творі «Недоросль» правду і слово закону.

Стародум – людина з високими моральними принципами, який всього в житті домігся сам, не вдаючись до обману або хитрості. Дядько і опікун Софії.

Софія – чесна, освічена, добра дівчина. Після того як втратила батьків, живе у Простакова, закохана в Милона.

Милон – наречений Софії, з яким вони кілька років не бачилися. Офіцер, відрізнявся на службі хоробрістю і сміливістю, має високі поняття про людські чесноти, честь.

Скотинін – рідний брат пані Простакової. Дурний, неосвічений чоловік, у всьому шукає наживи, легко бреше і лестить заради вигоди.

“Недоросток” інші персонажі 

Простаков – чоловік Простакової. Практично нічого не вирішує в будинку, по суті тінь і підкаблучник дружини, неосвічений, безвольний.

Єреміївна – няня Митрофана.

Кутейкин (семінарист, який сам кинув вчитися на половині, так як не подужав науки, хитрий і жадібний, учитель граматики), Вральман (колишній конюх Стародума, простий, але вміє майстерно обманювати – називав себе німцем-учителем світського життя), Цифіркін (відставний сержант, чесна людина, вчитель арифметики) – вчителя Митрофана.

Тришка – кравець, слуга Простакова.

Дія 1 “Недоросток” скорочено

П’єса починається з того, що пані Простакова лає Тришку, що він зшив поганий каптан для сина Митрофана, хоча той попереджав про своє невміння шити. Простаков погоджується з дружиною. Жінка вирішує покарати кравця. Скотинін стверджує, що каптан пошитий добре і Тришку виганяють.

Заходить розмова про Митрофана – напевно він захворів, так як погано спав всю ніч. Під час обговорення син стверджує, що зовсім не їв, але насправді добре повечеряв, всю ніч пив квас, а вночі йому бачилося, що мати б’є батька. На це Простакова обіймає сина, кажучи, що він єдина її розрада і Митрофан тікає на голубник.

Скотінін, Простакова і Простаков обговорюють, що хочуть віддати за Скотинина сироту Софію. Єдиний родич дівчини Стародум давно виїхав до Сибіру і не нагадував про себе. Розмова оголює корисливу, злу сутність Скотинина, якому подобається не Софія, а багато свиней в її селах.

Софія приносить лист від несподівано зайшовшого Стародума. Простакови не вірять, що він живий, намагаються заговорити дівчину тим, що насправді цей лист від шанувальника. Коли Софія пропонує їм самі прочитати, виявляється, що всі неписьменні.

Входить Правдин, якому і доручають прочитати лист. Присутні дізнаються, що Стародум зробив Софію спадкоємицею 10 тисяч рублів. Тепер не тільки Скотинін хоче свататися до дівчини, а й Простакова починає лестити дівчині, бажаючи видати її за Митрофана. Поки жінки видаляються, забігає слуга і повідомляє чоловікам, що повз село проходили солдати і зупинилися в їхньому селі.

Дія 2 “Недоросток” короткий зміст

Милон і Правдин виявляються старими друзями. Правдин розповідає, що приїхав в село, щоб поставити на місце «презлую фурію» Простакову. Милон ділиться тим, що їде в Москву, щоб зустрітися з коханою, яку давно не бачив, так як після смерті її батьків її взяли під опіку далекі родичі.

Волею випадку повз проходить Софія. Закохані раді один одному. Софія розповідає Милону, що Простакова хоче віддати її заміж за свого дурного 16-річного сина.

Тут же вони зустрічають Скотинина, який переживає, що може виїхати додому без дружини і грошей. Правдин і Мілон підбивають його посваритися з сестрою, кажучи, що вона грає ним як м’ячиком. Скотінін втрачає самовладання.

Повз проходять Митрофан з Єреміївною. Няня намагається змусити юнака вчитися, але він не хоче. Скотінін сваряться з Митрофаном з приводу майбутнього весілля, так як обидва не проти взяти в дружини Софію. Однак Єреміївна і Правдин не дають їм побитися. Скотінін злий йде.

З’являються подружжя Простакових. Простакова лестить Милону і вибачається, що вчасно не вийшла його зустріти. Нахвалює Софію і розповідає, як уже все влаштувала для її дядька. Дівчина з Простаковим йдуть дивитися кімнату. Їм на зміну приходять Кутейкин і Цифіркін. Вчителі розповідають Правдину про себе, як вчилися грамоті і як потрапили в будинок Простакова.

Дія 3 “Недоросток” скорочено

Правдин, побачивши з вікна карету Стародума, вийшов його зустріти першим. Чиновник розповідає про безчинства Простакова по відношенню до Соні. Стародум говорить, що не можна діяти по першому пориву, так як досвід показав йому, що гарячність не завжди добре, розповідає Правдину про своє життя, як побачив, що люди бувають різні.

Тут підходить Софія. Стародум впізнає племінницю, вони раді зустрічі. Дядько розповідає, що кинув все і поїхав, бо інакше заробити грошей, не «промінявши їх на совість» він не міг.

У цей час Простакова і Скотинин встигли побитися. Після того як їх приборкав Милон, Простакова бачить Стародума і наказує Єреміївні кликати сина і чоловіка. Вся сім’я Простакова і Скотинин із зайвою радістю вітають Стародума, обіймають і всіляко лестять. Митрофан повторює за матір’ю, що Стародум його хлопчик закінчив школу. Це дуже дивує дядька Софії.

Стародум говорить, що забирає дівчину в Москву віддати заміж. Софія, не знаючи, що дядько вибрав їй в чоловіки Милона, все ж погоджується з його волею. Простакова і Скотинин намагаються його переконати. Жінка розповідає, що в їхньому роду навчання було не в пошані, але Митрофан нібито через книги не встає і старанно вчиться. Правдин перериває жінку, кажучи що гість втомився з дороги і всі розходяться.

Залишаються Цифіркін і Кутейкин, які скаржаться один одному, що Митрофан не може три роки навчитися арифметиці і чотири грамоті. Вони звинувачують в тому німця Вральмана, який заважає навчанню і обидва не проти побити горе-учня, аби той почав щось робити.

Входить Митрофан і Простакова. Жінка вмовляє сина повчитися хоча б про людське око. Ціфіркін задає два завдання, проте в обох випадках, до того як Митрофан обдумає їх, Простакова вирішує їх, грунтуючись на своєму особистому досвіді: «Знайшов гроші, ні з ким не поділися. Всі собі візьми, Митрофанушка. Не вчися цій дурній науці ». Тільки Кутейкин починає навчати юнака грамоті, як з’являється Вральман і каже, що Митрофану не потрібно вчитися грамоті і взагалі краще водити дружбу зі «своїми», неписьменними, в чому його підтримує Простакова. Вральман обмовляється, що бачив світло, сидячи на візницьких козлах, але вчасно спохвачується і жінка не помічає, що він їй бреше.

Простакова і Митрофан йдуть. Вчителі сваряться. Цифіркін і Кутейкин хочуть побити Вральмана, але він тікає.

Дія 4 “Недоросток” скорочено

Стародум і Софія розмовляють про чесноти, про те як люди сходять з праведної дороги. Дядько пояснює племінниці, що знатність і багатство повинні обчислюватися не з діл для власної вигоди, а у справах для вітчизни і інших людей. Чоловік пояснює, що посада має відповідати справам, а не одній назві. Говорить і про сімейне життя, що чоловік і дружина повинні розуміти один одного, підтримувати, що не важливо походження подружжя, якщо вони люблять один одного але любов ця повинна бути дружньою.

Тут Стародуму приносять лист з якого він дізнається, що молода людина, за якого він збирався видати Софію – це Милон. Стародум, розмовляючи з Мілоном, дізнається, що він – людина з високими поняттями про обов’язок і честь. Дядько благословляє племінницю і юнака.

Скотінін відриває їх від бесіди, намагаючись показати себе у вигідному світлі, але тільки смішить своєю безглуздістю. Приходять Правдин, Простакова і Митрофан. Жінка знову хвалить грамотність свого сина. Правдин вирішує перевірити. Митрофан не дає жодної вірної відповіді, при цьому мати всіляко намагається виправдати його дурість.

Простакова і Скотинин продовжують розпитувати Стародума, кого він вибере для своєї племінниці, на що отримують відповідь, що у неї вже є наречений і вони завтра з ранку їдуть. Скотінін і Митрофан з Простаковою окремо планують перехопити дівчину на виїзді.

Дія 5 “Недоросток” скорочено

Правдин і Стародумов обговорюють те, що скоро всі дізнаються, що без правди і доброзвичайності не можна досягти чогось суттєвого, що запорука добробуту держави – гідні, чесні освічені, виховані люди.

Вони перериваються, почувши шум. Як виявляється, Єреміївна хотіла за наказом Простакової відвезти силою Софію, але Милон їй завадив. Правдин говорить, що це незаконна дія. Він вказує, що дядько і наречений дівчини можуть звинуватити Простакова в злочині і вимагати негайного покарання. Жінка намагається випросити прощення у Софії, та її прощає. Простакова, як тільки її звільняють від провини, збирається покарати слуг, які не дали злодіянню відбутися і упустили дівчину. Однак Правдин її зупиняє – зачитує папір від уряду, де вказано, що з цього момент будинок і села Простакова переходять під його опіку. Простакова обурюється і просить хоча б три дні, але Правдин відмовляє. Тоді жінка згадує про борги вчителям і Правдин погоджується сам розрахуватися з ними.

Приходять Вральман, Кутейкин і Цифіркін. Розкривається обман Вральмана – він насправді відставний конюх Стародума, а не німецький вчитель і знавець вищого світу. Вральман погоджується знову піти на службу до Стародума. Цифіркін не хоче брати зайвих грошей у Простакової, так як за весь час не зміг нічого навчити Митрофана. Правдин, Стародум і Милон нагороджують Цифіркіна за чесність. Кутейкин же не проти навіть за безрезультатну науку отримати гроші, але залишається ні з чим.

Стародум, Мілон і Софія збираються їхати. Митрофан каже, щоб мати відчепилися від нього, батько докоряє йому в цьому. Правдин пропонує юнакові піти служити і той погоджується. Простакова в відчай, тому що втратила все. Стародум підсумовує те, що сталося: «Ось лихої вдачі гідні плоди!».

5

Бесіда

- Чи радісний сміх у Фонвізіна?

Ні. Це сміх крізь сльози…

- Назвіть ознаки класицизму комедії «Недоросток» (відповіді учнів)

- Яка будова комедії?

Зав’язка – поява Стародума і звістка про 10 тисяч.

Кульмінація – сцена екзамен Митрофана.

Розв’язка – фінал.

- Яка проблематика п’єси?

1.Критика самодержавно-кріпосницької дійсності.

2.Трагедія долі простої людини.

3.Проблема виховання і освіти молодої людини.

4.Бажання бачити Росію освіченою, духовно багатою.

- Чому Пушкін назвав Фонвізіна «другом свободи»?

- Чи можна образ Митрофана віднести до вічних?

-Чи радісний сміх у Фонвізина?

Висновок.

П’єса «Недоросток» актуальна і сьогодні, а образ Митрофана можна віднести до вічних образів. Хочеться, щоб цю п’єсу ви сприйняли не як твір далеких часів, а як сучасний твір, який допоможе вам у житті вести непримириму війну із скотиніними, митрофанами, які трапляються в сьогоденні. Цініть цей твір як пам’ятник російської культури. Комедія має і виховне, і соціальне значення : людина мусить учитися, підвищувати свій культурний і моральний рівні, щоб гідно служити своїй вітчизні, а суспільство повинно будуватися на розумних засадах, і кожен має посідати в ньому те місце, яке йому належить. 

Рефлексія від 4 учнів

Сподобався:

0

Так: 4

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 4

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 4

Так: 0

Рекомендуємо

Засоби комічного в комедії Мольєра "Міщанин-шлятич": гумор, іронія, сатира, сарказм.

Засоби комічного  в комедії Мольєра "Міщанин-шлятич": гумор, іронія, сатира, сарказм.

3373

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
8 клас

20 грн

Давньогрецький театр, його характерні особливості, роль в античному суспільстві. Основні жанри давньогрецької драми – трагедія і комедія.

Давньогрецький театр, його характерні особливості, роль в античному суспільстві. Основні жанри давньогрецької драми – трагедія і комедія.

234

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Національна проблематика періоду «Трьох літ». Поема («комедія») «Сон» і тогочасна суспільно-політична дійсність.

Національна проблематика періоду «Трьох літ». Поема («комедія») «Сон» і тогочасна суспільно-політична дійсність.

488

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

25 грн

Зародження українського професійного театру. Театр корифеїв. ТЛ: драматичний твір, ремарка, комедія, трагедія, трагікомедія. ГР 2. Створення ментальної карти «Джерела розвитку української драматургії

Зародження українського професійного театру. Театр корифеїв.  ТЛ: драматичний твір, ремарка, комедія, трагедія, трагікомедія. ГР 2. Створення ментальної карти «Джерела розвитку української драматургії

282

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

35 грн

Комедія «Мартин Боруля», її сценічна історія. Дворянство як міф про краще життя. Психологічна переконливість і трагікомічне звучання образу Мартина Борулі. Характеристика головного героя з точки зору сучасного читача

Комедія «Мартин Боруля», її сценічна історія. Дворянство як міф про краще життя. Психологічна переконливість і трагікомічне звучання образу Мартина Борулі. Характеристика головного героя з точки зору сучасного читача

1221

Аватар профіля Бодоряк Іванна Василівна
Українська література
10 клас та I курс

50 грн

І. Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга. Трагікомедія «Сто тисяч» - класичний взірець українського «театру корифеїв». ТЛ: драматичний твір (поглиблено), комедія, трагікомедія.

І. Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга. Трагікомедія «Сто тисяч» - класичний взірець українського «театру корифеїв». ТЛ: драматичний твір (поглиблено), комедія, трагікомедія.

511

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
8 клас

33 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

831

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

660

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8400

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1283

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1521

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3143

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас