Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Сценарій виховного заходу "Чи знаєш ти"

Опис документу:
І тур У першому турі команди за описом відгадують сузір'я . ІІ тур У другому турі змагатьсяся капітани команд. (виступають з доповіддю про сузір'я) ІІІ тур У третьому турі команди повинні зобразити схематично сузір’я зображені на малюнках. ІV. тур. Члени команд дають відповіді на питання. V. тур. Члени команд відгадують ребуси.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Сценарій інтелектуальної гри

«Чи знаєш Ти?»

Мета: закріпити знання учнів з астрономії; розвивати логічне мислення та зацікавленість до вивчення астрономії; виховувати любов до вивчення планет та сузір’їв.

Форма проведення: гра.

Місце проведення: кабінет № 1.

Учасники гри: двоє ведучих, 12 учасників з двох груп.

Тривалість: 40 хвилин.

Матеріально-технічне забезпечення: ПК, мультимедійний пристрій презентація «Сузір’я »

Ведуча:

Доброго дня, шановні друзі, сьогодні ми зібралися, щоб позмагатися у грі «Чи знаєш Ти» та з’ясувати, яка із команд (дві команди по 6 чол. – «Веселі» та «Кмітливі») краще знається на історії виникнення сузір’їв та на вміння орієнтуватися на карті зоряного неба. З’ясувати, чи мають вплив небесні тіла на життя людини. Переможців визначає журі.

То ж розпочнемо нашу гру.

І тур

У першому турі командам ведучі по черзі зачитують опис сузір’їв, а члени команд, подумавши, повинні відгадати назву даного сузір’я. (якщо гравці даної команди не дали вірної відповіді, тоді відповідь дає інша команда, 2 бала за вірну відповідь). Буде зачитано по 5 легенд для кожної команди (кожна правильна відповідь 1 бал).

Питання для команд:

І команда:

 1. Сузір’я Південної півкулі неба. Чотири його найбільш яскраві зірки утворюють характерну фігуру ромба (або хреста), легко помітну на зоряному небі. Зображення сузір’я прикрашає державні прапори двох розташованих в Південній півкулі країн — Австралії та Нової Зеландії (Південний Хрест).

 2. Сузір’я зображує той музичний інструмент, на якому нібито колись грав Орфей, що змушував з її допомогою ворушитися камені і підспівувати йому. Чарівними звуками свого інструменту Орфей зумів зачепити навіть грубе серце Аїда, бога царства тіней, і той дозволив Еврідіці, дружині Орфея, повернутися у світ живих. Цю чудову річ виготовив вісник олімпійських богів Гермес і віддав її Аполлону в якості компенсації за вкрадених у останнього корів, а Аполлон подарував її Орфею ( Сузір’я Ліри).

 3. Назва даного сузір’я пов’язана з міфом про грецького бога Пане, у якого було людське тіло і козлячі роги і копита. Згідно з легендою, на Олімп одного разу напав Тифон — одне з найбільших та найстрашніших чудовиськ коли-небудь існувавших. Боги в страху поспішили сховатися в морських глибинах, для чого перетворилися на риб. Але Пану це вдалося тільки частково. Тому цю істоту іноді представляють у вигляді істоти з цапиною головою і покритим лускою риб’ячим хвостом (сузір’я Козерога).

 4. Поруч з Андромедою знаходиться сузір’я, що особливо добре видно опівночі в середині жовтня. Три зірки цього сузір'я і зірка альфа Андромеди утворюють фігуру, що одержала в астрономів назву «Великий квадрат». Його можна легко знайти на осінньому небі. Крилатий кінь виник з обезголовленого Персеєм тіла Медузи Горгони, але не успадкував від неї нічого поганого. Він був улюбленцем дев'яти муз - дочок Зевса й богині пам'яті Мнемозіни, на схилі гори Гелікон він вибив копитом джерело Іппокрени, вода якого приносила поетам натхнення (сузір'я Пегаса).

 5. На всьому небі немає іншого сузір'я, яке б містило стільки цікавих і легко доступних для спостереження об'єктів, як дане сузір’я , розташоване поблизу сузір'я Тельця. Даний герой був сином Посейдона - бога морів по грецькій міфології (по римській - Нептун). Він був знаменитим мисливцем, боровся з биком і хвалився тим, що немає тварини, яку він не зміг би перемогти, за що Гера, могутня дружина великого Зевса, наслала на нього Скорпіона. Даний герой очистив від диких звірів острів Хіос і став просити у царя цього острова руки його дочки, але той відмовив йому. Тоді Герой спробував викрасти дівчину, і цар помстився йому: напоївши допьяна, він засліпив його. Геліос повернув йому зір, але від укусу посланого Герою Скорпіона герой все-таки загинув. Зевс помістив його на небі таким чином, що він може завжди піти від свого переслідувача, і дійсно, ці два сузір'я одночасно на небі не видно ніколи (сузір’я Оріон).

ІІ – команда:

 1. Згідно давньогрецького міфу, дочка Зевса і Феміди, богиня справедливості Астрея, керувала світом щасливих людей золотого століття. Згодом зіпсованість людських вдач змусила Астрею покинути землю і піднестися на небо, де вона стала сузір’ям. Деякі, однак, стверджують, що в дане сузір’я перетворилася інша дочка Зевса і Феміди — Діке, богиня правди і справедливої відплати (сузір’я Діви).

 2. Відоме з античних часів,сузір’я зображуване древніми у вигляді людини, що ллє воду в чан поруч з Південними Рибами, уособлює Ганімеда, сина троянського царя Троса і німфи Калліроя. Через свою надзвичайну красу Ганімед, коли він пас батьківські стада на схилах Іди, був викрадений Зевсом, що перетворився в орла (або тим, хто послав орла), і винесений на Олімп. Там він виконував обов’язки чашників, розливаючи на бенкетах богам нектар (сузір’я Водолій).

 3. Колись у вікопомні часи, у царя Лікаона, який правив країною Аркадією, була дочка на ім'я Каллісто. Краса її була настільки незвичайної, що вона ризикнула змагатися з Герою - богинею і дружиною всемогутнього верховного бога Зевса. Ревнива Гераврешті-решт помстилася Каллісто: користуючись своїм надприродним могутністю, вона перетворила її на потворну ведмедицю. Коли син Каллісто, юний Аркад, одного разу повернувшись з полювання, побачив біля дверей свого будинку дикого звіра, він нічого не підозрюючи, ледве не вбив свою матір-ведмедицю. Цьому перешкодив Зевс - він утримав руку Аркада, а Каллісто назавжди взяв до себе на небо, перетворивши в гарне сузір'я (сузір’я Велика Ведмедиця).

 4. Походження назви сузір’я зв’язують з легендою про сутичку афінського царевича Тесея і критського бикоголового чудовиська Мінотавра. Завдяки сприянню критської царівни Аріадни Тесеєві вдалося перемогти Мінотавра і вибратися з Лабіринту, де той мешкав. На знак вдячності Тесей подарував прекрасній Аріадні корону, яка таємно втикла з ним. Але це не завадило царевичу незабаром безжально покинути дівчину на острові Наксос, поки вона спала. Коли прокинулася Аріадна голосно ридала й волала до неба про допомогу, до неї з’явився бог Діоніс. Бажаючи увічнити пам’ять страдниці, він зняв з її голови корону і закинув на небо. Вставлені в корону дорогоцінні камені перетворилися в зірки, які з тих незапам’ятних часів і утворюють дане сузір’я (сузір’я Північна Корона).

 5. У цьому сузір'ї дві яскраві зорі знаходяться дуже близько одна від одної. Свою назву вони отримали на честь аргонавтів Діоскурів - Кастора й Поллукса - близнюків, синів Зевса, самого могутнього з олімпійських богів, і Леди, легковажної земної красуні, братів Олени прекрасною - винуватиці Троянської війни.

Кастор славився як вправний візник, а Поллукс як неперевершений кулачний боєць. Вони брали участь у поході аргонавтів і Калідонський вепр. Але одного разу Діоскури не поділили здобич зі своїми двоюрідними братами, велетнями Ідасом і Лінкеєм. У битві з ними брати сильно злякалися. І коли Кастор помер, безсмертний Поллукс не захотів розлучитися з братом і попросив Зевса не розлучати їх. З тих пір з волі Зевса брати півроку проводять у царстві похмурого Аїда, а півроку - на Олімпі. Бувають періоди, коли в один і той же день зірка Кастор видно на фоні ранкової зорі, а Поллукс - вечірньої. Можливо, саме це стало причиною до народження легенди про братів, що мешкають то в царстві мертвих, то на небі (сузір’я Близнюки).

Підбиття підсумків І туру.

ІІ тур

У другому турі будуть змагатися капітани команд. Кожній команді було задано домашнє завдання: написати легенду або знайти її про сузір’я тільця або пегаса, велику та малу ведмедиці (час на доповідь – 5 хв., конкурс оцінюється 10 балами).

Прослуховування доповідей.

Ш тур

У третьому турі команди повинні зобразити схематично сузір’я зображені на малюнках(за кожну правильну відповідь команда отримує по 1 балу).

1

2

3

4

5

6

7

8

Підбиття підсумків ІІІ туру.

Журі оголошує команду-переможця. Нагородження переможців.

ІV. тур.

ІV. Дайте відповіді на питання. (Командам зачитується питання, на яке після обговорення між собою, вони повинні дати правильну відповідь, за яку отримують по 2 бала.)

 1. Які космічні гості і яким чином викликають на Землі північне сяйво? (заряджені частинки, що підлітаючи до Землі, взаємодіють з частинками її атмосфери.)

 2. Чумацький Шлях в уявлені інків виглядав, так як показано на малюнку, .

Скільки мешканців Чумацького Шляху відносяться до Савців? (4)

 1. Це сузір’я - одне з малопомітних зодіакальних сузір’їв. Його історія така: дві тисячі років тому саме в цьому сузір’ї знаходилася точка літнього сонцестояння. Тобто Сонце доходячи до граничного віддалення на північ, починало «рухатись» назад, подібно тварині, яка дала назву сузір’ю. довжина дня поступово зменшувалась. Як називають цю тваринку? (рак)

 2. Зірки є на прапорах багатьох держав, але лише на прапорі Австралії вони мають особливий астрономічний сенс. Який? (це сузір’я Південний Хрест, яке видно лише у південній півкулі)

Підбиття підсумків ІV туру.

V. тур. Відгадайте ребуси.

Команди отримують картки-завдання з ребусами, обговорюють їх і на аркушах записують відповіді. На малюнках зображені зодіакальнзі та просто сузір’я (час на виконання завдання 10 хв., конкурс оцінюється у 14 балів).

1. Овен

2. Рак

3. Риби

4. Козеріг

5. Змієносець

6. Водолій

7. Касіопея

8. Вега

Журі оголошує команду-переможця. Нагородження переможців.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.