Конспект освітньої діяльності з дітьми старшого дошкільного віку «Драматичний і ляльковий театри»
Мета:
Формування уявлень про види театру.
Освітні завдання:
• познайомити з історією драматичного театру, його архітектурними особливостями;
• розширити уявлення про ляльок в ляльковому театрі;
• збагачувати уявлення дітей про професії;
• вчити підбирати епітети, синоніми, споріднені слова;
• розвивати уяву, творчу активність;
• розширити словниковий запас;
• розвивати спритність, координацію рухів.
Обладнання: карта, символи, презентація.
Попередня робота: розгляд залу для глядачів театру, бесіда про зорові місця в театрі: бельетаж, партер, амфітеатр, балкон.
Хід заняття:
Вихователь: Дітки ви вірите в диво?
-Які чарівні перетворення ви бачили?(Відповіді дітей)
(Показати фокус з ниткою) (Інформація на ютуб каналі)
Вихователь: Діти а ви знаєте, де ж відбуваються дива і чудові перетворення?
-У казках буває диво?
- Що більше любите, слухати або дивитися казки, спектаклі?
- Де можна побачити спектакль? (в театрі)
- Які театри ви знаєте? (Драматичний, ляльковий)
-В яких театрах ви були?(Відповіді дітей)
Вихователь: Хочете зробити чарівне перетворення? Який театр ви хотіли б відвідати? Як туди можна дістатися? Давайте підійдемо до карти і складемо маршрут нашої подорожі?
Вихователь: Маршрут складений, пора вирушати.
Автобус чекає вас.
Автобус відправляється,
До поїздки всі готові?.
квитки продаємо
За гарне слово.
Вихователь: В автобусі місце займе лише той, хто скаже, яке наше місто(село)? (Сучасне, зелене, упорядковане, рідне, кохане, чисте, красиве, миле, ошатне, чудове, дороге, тощо.)
(Дітям роздають «сердечка» - квитки, вони сідають в автобус)
Вихователь: Ви були просто дітками, а, сівши в автобус, стали ким?
(Ми стали пасажирами.)
Вихователь: Подивіться, на табло з'явився напис: «Гарної дороги любі пасажири!».
-Дітки, як ще можна ввічливо попрощатися? (На прощання можна сказати: щасливої дороги, бувайте здорові, всього доброго, до побачення тощо)
Вихователь: Вирушаємо в путь. Щоб наша подорож була цікавою, я пропоную вам пограти «Скажи зі словом»
• міська (школа, лікарня, дорога і ін.)
• міський (будинок, магазин, цирк, парк та ін.)
• міське (будівля, дерево, училище та ін.)
Вихователь: А ось і перша зупинка «Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка» Подивіться на театр, давайте опишемо, де розташований, який він.(Розгляд картини театру)
Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка - театр у місті Києві, знаходиться за адресою: площа Івана Франка, тощо.
Вихователь: Як ви думаєте, для чого люди ходять в театр? Давайте підійдемо ближче. Подивіться, перед ним - барвистий яскравий плакат. Що ж це таке? (Театральна афіша).
-Навіщо вона потрібна? На ній за допомогою малюнків, фотографій і різних слів міститься інформація про майбутні вистави.
Вихователь: Давайте увійдемо і подивимося, як влаштований театр всередині. Дивіться, перед нами невелике віконце. Це - «Театральна каса», для чого вона призначена? (Там продають квитки) А хто ж це робить? (Касир)
-Дітки, ким же ми стали, тепер, коли купили квиток? (Глядачами).
-Які правила повинні дотримуватися в театрі глядачі? (Не шуміти, не смітити, не розмовляти і тощо)
- Може хтось згадає найперше правило глядача? Куди повинні піти глядачі спочатку? (Роздягальня, гардероб). У театрі роздягальня називається гардероб.
- Знявши верхній одяг, ми прямуємо ... (Відповіді дітей).
-Правильно, в зоровий зал. Тут є затишні зорові місця: партер, амфітеатр, бельетаж та балкон. Зайнявши своє крісло, ми дивимося на найголовніше місце в залі (сцену, де скоро будуть грати свої ролі. (Актори). А поки сцена ще закрита театральною завісою.
Хто готує спектакль? (Загадки)
У театрі ставить він спектаклі,
І всіх головніше він там, чи не так?
В оркестрі править диригент,
Ну а в спектаклі? (Режисер)
В оформленні особа -
Перуки, розфарбування,
І шиньйони, і накладки,
І наклейки, маски -
Це все для гриму потрібно,
Потрібно все, без спору.
Потрібно майстру по гриму -
Художнику (гримеру)
У мене є олівець,
Різнобарвна гуаш.
Акварель, палітра, кисть
І паперу щільний лист,
А ще - мольберт
Тому що я (художник).
Є професія така,
Що відомо з давніх-давен.
Ролі людина грає,
Як звуть його? (Актор)
Вихователь: Актори грають різні ролі. Вони на сцені можуть перетворюватися в кого завгодно! Можуть грати дурного короля або примхливу принцесу. А можуть перетворитися в маленького безпорадного цуценя або боягузливого зайчика.
Етюд «Кошенята»
Вихователь: А хочете, і ми з вами спробуємо перетворитися в кого-небудь?
Ідіть до мене, встаньте, хто куди захоче. І ми з вами станемо на хвилинку акторами драматичного театру, уявімо, що ми з вами на сцені, а ось і глядачі. Отже, зазвучала музика і ми вже не діти, а - кошенята! Кошенята вибралися з теплого будинку на засніжений двір, принюхалися до холодного повітря, і ось пішов сніг! Кошенятам це не подобається! Вони стиснулися в грудочку, притиснули лапки, вушка, хвостики. Але сніг припинився, кошенята випростались, обтрусили передні лапки, задні, вушка, хвостик і всю шерсть. (Діти виконують етюд)
Етюд «Сніговики»
Вихователь: Ах, які ви молодці, справжні кошенята! А тепер ви вже не кошенята, а сніговики, яких дітки зліпили на прогулянці! Сніговики люблять морозні дні, їм весело, вони посміхаються! Але ось стало пригрівати сонечко, сніговички стали танути! Спочатку підтанула голова, потім - руки, потім - тулуб і сніговики перетворилися в чисті, прозорі калюжки.
(Діти виконують етюд)
Вихователь: Молодці, діти ви справжні актори!
Вихователь: Ну, а тепер ви можете сісти на стільчики, відпочити і подивитися, що я для вас приготувала. (Дістає маски 2 шт Веселу і сумну)
Бесіда «Маски»
- Що це? (Маски) Правильно, маски, але тільки не звичайні карнавальні маски, а театральні.
- Вони однакові чи різні? (Різні)
- Який настрій вони передають? (Весела і сумна)
Психогімнастика «Маски»
Вихователь: Ось зараз, дітки, ви можете підійти, взяти собі будь-яку маску і ми встанемо в коло. Розгляньте уважно свою маску, запам'ятайте, який настрій вона передає. І ми приміряємо наші маски. Ой, вас зовсім не впізнати! Зараз, шановні маски, ви зможете розповісти який у вас настрій, передаючи його голосом, а може навіть і рухом. Будь ласка, шановна маска, скажи, яка ти? (Я весела маска, тощо)
-Якщо маска весела вона про це говорить весело, радісно, завзято, може навіть виконати який небудь веселий рух!
- А ти, маска, яка? (Я сумна маска) У сумної маски сумний голос, жести і рухи теж висловлюють смуток.
- А тепер всі сумні маски, зробіть крок в коло і поверніться до веселих масок. І я пропоную маскам привітатись один до одного.
- Спочатку привітають веселі маски, з сумними. Завзято і весело! "Здрастуй, сумна маско!"
- А тепер сумні маски. Тихо і сумно. "Здрастуй, весела маско!"
- А можна я привітаю вас? "Здрастуйте, шановні маски!"
(Помиляючись в інтонації)
- Я правильно передала голосом настрій маски? Чому неправильно?
- Які, дітки, ви молодці! Вас за масками неможливо було впізнати! Чудово голосом і рухом передавали настрій маски! А тепер можна покласти маску і трохи відпочити.
Вихователь: Діти ми з вами поговорили про драматичному театрі і навіть самі побували акторами, але зовсім забули про інший театр, який? (Ляльковий)
Сідаємо в автобус, поїхали. Їдемо далі, щоб в дорозі ви не нудьгували, пропоную пограти.
Ми живемо в місті Києві, значить ми ... (Кияни)
У Львові ... (Львів,яни)
У Вінниці ... (вінничани)
У Харкові … (Харків,яни)
У Одесі…(Одесити) тощо.
Вихователь: Давайте ще пограємо. Це «Мімічний кубик». Кожен з вас кидає кубик, вам випадає фрукт або овоч. Потрібно на обличчі зобразити його смак.
Вихователь: Зупинка «Ляльковий театр».
-Давайте опишемо будівлю театру. На що схожий театр? Що його відрізняє від інших будинків?
-Порівняйте театр драми і ляльковий. Що у них спільного? Чим відрізняються?
- Дітки, а хто найголовніший в ляльковому театрі? Звичайно, ляльки!
-У перших виставах були задіяні ляльки-маріонетки. У чому особливість цих ляльок. Потім актори стали працювати з тростинними ляльками. Чому вони так називаються? Актор управляє руками ляльок за допомогою палиць. У глядачів складається враження, що вони рухаються і розмовляють самостійно, завдяки чому виникає відчуття чарівництва. А лялькам хтось допомагає чи вони самостійно виступають на сцені або ширмі? (Допомагають люди).
- А як називають людей, які керують ляльками? Їх називають - ляльковод!
-Як ви думаєте, дітки, що повинні вміти ляльководи? (Щоб бути ляльководом потрібно впевнено, пластично рухатися по сцені, чітко і ясно промовляти слова, правильно дихати)
Вихователь: Давайте уявимо, що ми потрапили в театральну майстерню.
Почнемо з того, що відновимо правильне дихання. Сідайте всі, випрямили спину, поклали руку на живіт.
Вдихнули носом і повільно видихаємо через рот. (1 раз)
Вдихнули - видихаємо зі звуком с-с-с-с-с (так свистить вітер).
Вдихнули - видихаємо зі звуком ш-ш-ш-ш (так шумлять дерева).
Уявімо, що на долоньці пір'їнка. Вдихнули і повільно видихаємо так, щоб пір'їнка залишилося на долоньці.
Уявімо, що нам потрібно погасити 10 свічок. Набрали повітря і ...
Вихователь: А зараз ми зробимо гімнастику для губ і язика.
Для губ
Зімкнуті губи витягнути вперед, як п'ятачок у поросяти; губи розтягнути в усмішці, оголюючи зубів.
Зімкнуті губи (п'ятачок) рухаються то вгору, то вниз; то вправо, то вліво.
Для мови
"Уколи". Гострим язичком стосуватися поперемінно внутрішньої сторони лівої і правої щоки. Нижня щелепа нерухома.
Вихователь: Для того щоб вистава була яскравою і барвистою сцену прикрашають декорації. Вони допомагають глядачам опинитися у чудовому замку, або в дрімучому лісі у хатинки на курячих ніжках. А можна потрапити і на казкову галявину.
Театральна гра «Навколосвітня подорож»
Ліс - побігли.
Річка - попливли.
Кам'яниста дорога - ходьба по камінню.
Пустеля - жарко, ноги провалюються.
По морю на кораблі……
Дитячий садок…….
(Актори можуть показувати деякі дії без слів. Ми з вами теж зараз спробуємо)
"Іди сюди", "йди", "Здрастуйте", "До побачення", "тихо", "не грайся", "не можна", "відчепися", "думаю", "зрозумів", "немає ","
Вихователь: Поплескали собі - ми справжні актори.
-Ми сьогодні самі будемо ляльководами адже в нашому ляльковому театрі з нетерпінням вас чекають театральні ляльки! Хочете з ними познайомитися? Тоді зустрічайте!
- Ці ляльки виступають на ширмі, називаються вони - ляльки на гапіті.
- Що таке гапіт? Це паличка, на яку надіта лялька, паличка називається - ГАПІТ. від цього і назва - ляльки на гапіті!
- Сьогодні я навчу вас керувати цими ляльками, адже ви будете ляльководами.
Вихователь:Лялька з'являється поступово, як ніби піднімається вгору по сходах. Спочатку з'являється голова, потім - плечі, потім лялька видно до пояса, і коли вона доходить до середини ширми - то видно всю лялька. Лялька рухається по краю ширми, а не по повітрю. Коли лялька говорить, то вона злегка погойдується, а якщо на ширмі дві ляльки - то та лялька, яка слухає - стоїть нерухомо, щоб глядачі розуміли, яка з ляльок говорить. І ще, ляльковод, який говорить за свою ляльку, часто змінює голос, щоб він був схожий на голос його героя. Наприклад, якщо це мишеня, то голосок у нього який? А якщо це ведмідь або вовк?
- Дітки, вам хочеться самим побути ляльководами в нашому ляльковому театрі? Але для початку я вам відкрию один секрет. І в драматичному і в ляльковому театрі є така професія - режисер. Режисер - це помічник акторам і ляльководам. Він завжди допомагає їм, каже, що і як краще сказати і зробити на сцені або ширмі.
- Діти дозвольте мені побути в нашому ляльковому театрі режисером, можна?
- Тоді, я пропоную вам показати, за допомогою ляльок на гапіті, для наших глядачів ляльковий спектакль - казку "Ріпка". Ляльки наші виступатимуть на ширмі, а ви їм будете допомагати, щоб не забути правила водіння ляльки.
- Зараз кожен з вас може підійти і вибрати собі ляльку, яка вам сподобалася. Хто вибрав ляльку, проходите, сідаєте на стільчики і познайомтеся з нею.
-І коли я буду називати героїв казки, то ляльковод буде проходити за ширму і допомагати своїй ляльці ожити, адже ви. (Ляльководи)
- Ось тепер, коли все готово, ляльководи очікують свого виходу на сцену!
(Показують сценку)
Вихователь: Ось і закінчилася наша вистава. Тепер актори-лялькарі можете вийти з-за ширми і поклонитися глядачам, а глядачі вам поаплодують. Дітки, давайте поставимо на місце наших ляльок, я думаю, вони дуже хвилювалися під час виступу і їм, як і вам варто відпочити. Нам пора повертатися. Займаємо свої місця в автобусі.
- Сподобалися вам наші перетворення?
Давайте підійдемо до карти і відзначимо на ній наше сьогоднішнє подорож. Які символи виберемо?
-Куди ви хочете відправитися в наступний раз?


