Конспект безперервно-освітньої діяльності для дітей старшого дошкільного віку
з використанням технології «Театр»
Мета:
Знайомство дітей з історією виникнення театру.
Завдання:
1. Формувати стійкий інтерес до театрального мистецтва, потреба кожного дошкільника звертатися до театру, як джерела особливої радості, емоційних переживань.
2. Ознайомити з поняттям «міміка», «жести».
3. Знайомство дітей з правилами поведінки в театрі.
4. Виховувати доброзичливі партнерські відносини, викликати позитивний емоційний відгук на запропоновану діяльність.
5. Розвивати зв'язне мовлення, активний словник (знайомство з новими словами, уяву, допитливість, пам'ять і мислення дітей.
6. Розвивати здатність вільно і розкуто триматися при виступі.
7. Розвивати пантомімічна навички.
Опис підготовчої роботи: читання казки О.М. Толстого «Пригоди Буратіно» (уривки, знайомство з ляльками-маріонетками (ілюстративний матеріал, прослуховування музичних творів П. І. Чайковського)
Матеріал для вихователя: Рамка - дзеркало.
Хід заняття:
(Діти входять в групу, стають півколом)
Вихователь: Давайте побажаємо всім «Доброго дня і веселого настрою!»
Вихователь: Діти, хто з вас був у театрі? (Відповіді дітей)
-Що ви там робили? (Відповіді дітей)
-Багато з вас бували в театрі і дивилися цікаві вистави. Але як з'являється спектакль? Хто знає?(Відповіді дітей)
- Сьогодні ми про це дізнаємося.
Вихователь: Я пропоную вам здійснити захоплюючу подорож в театр. Ми познайомимося з його історією, дізнаємося, яким він був в стародавні часи, і яким став зараз. Отже, в путь.
- Послухайте, які слова треба сказати: «Покрутись, повернись і в театрі очутись». - Давайте ці слова скажемо разом. Сідайте на килим і послухайте мою розповідь.
Вихователь: Театральне мистецтво виникло давним-давно, в країні - Стародавня Греція. Жителі цієї країни - стародавні греки, будували театри під відкритим небом. У театрі була сцена, де актори розігрували спектаклі і п'єси, і високі зорові місця.Коли актори виконували сумну п'єсу - трагедію, вони надягали на обличчя сумні, похмурі маски. Якщо на сцені розігрувалася весела п'єса - комедія, актори надягали веселі, усміхнені маски.
(Діти разом повторюють нові слова: трагедія, комедія)
Вихователь: Пропоную вам пограти гру «Люстерко».
-Станьте парами обличчям один до одного. Той, кому я дам рамочку, буде дзеркало. Той, хто дивиться в дзеркало, говорить такі слова: Світ мій, дзеркальце скажи, да всю правду розкажи: який у мене настрій? »
- Дзеркало відображає, тобто повторює настрій того, хто в нього дивиться.
Вихователь: А зараз передайте рамку своєму другові. Пограємо ще раз. Молодці! Чудово впоралися із завданням. Покладіть рамочки на стіл, продовжимо нашу подорож.
Вихователь: Пройшли роки і в містах з'явилися великі, красиві будівлі - театри. Усередині театру є великий зал для глядачів. Центральне місце в ньому займає сцена, на якій виступають актори. Для того щоб вистава була яскравою і барвистою, сцену прикрашають декорації. Вони допомагають глядачам опинитися у чудового замку, або в дрімучому лісі у хатинки на курячих ніжках.
(Діти разом повторюють нове слово: декорації)
Вихователь: А тепер давайте з вами пофантазуємо. Уявіть собі, що вам запропонували грати роль принцеси (роль Кота в чоботях, мисливця, Попелюшку, Карабаса Барабаса) Як би ви змінилися? Змінили свою зовнішність? (Відповіді дітей.)
Вихователь: За допомогою міміки, жестів і одягу можна змінити себе. Міміка - це рух м'язів обличчя, яке виражає настрій, внутрішній стан людини.
(Повторюють всі разом нові слова: міміка, жести). Покажіть, що вас образили, вам сумно.
(Діти зображують сумне обличчя)
- А тепер зробіть радісний вираз обличчя.
(Діти зображують радісне обличчя)
Вихователь: У театрі, щоб виразно передати будь-яку дію, використовують жести. Жест - це рух рук, тіла, голови.
Вихователь: Хто з вас може за допомогою жестів повідомити: «Іди сюди!», «Не можна!», «До побачення», «Здрастуй!» (Діти показують жестами.)
Проводиться гра «Як ти гадаєш, хто я?».
Ведучий дитина зображує кого-небудь або що-небудь (діда, бабку, лисицю, свічку, рибку, мавпу) за допомогою міміки, жестів, а решта дітей відгадують, що він задумав.
(Проводяться вправи на розвиток пантомімічних якостей)
Вихователь:
-У вас в руках яблуко велике-превелике. Ви широко відкриваєте рот і кусаєте яблуко. Фу! Воно гірке. Ви берете друге яблуко, відкушує. Ой! Воно кисле. Ви берете третій яблуко. Кусаєте – солодке.
- Перед вами ваза з квітами. Ви вдихаєте аромат квітів. Ах, як це мило!
- Подивіться, скільки цукерок лежить на тарілочці! Беріть. Розвертайте, пробуйте. Ця цукерка кисла. А ця - солодка.
- Ви бували на дачі, в походах? І пили чай біля вогнища? Ви берете чашку і маленькими ковтками відпиває обпалює ваші губи чай.
- Повіяв вітер, і дим від багаття попрямував прямо на вас.
(Вихователь пропонує дітям подумати над такими ситуаціями і розіграти їх «У театрі»)
Вихователь: - Сталося, що ви запізнились на початок вистави. Що ви робитимете?
- Розшукувати в темряві своє місце і пробираєтесь до нього;
- Сісти до перерви на вільне місце з краю.
- Ваше місце в середині ряду, а ряд вже заповнений глядачами. Як пройдете до свого місця?
- Друг пригостив вас цукеркою або яблуком. Що будете робити?
- Спектакль закінчився. А що далі?
(З відповідей на ці ситуації діти за допомогою вихователя моделюють правила поведінки в театрі)
Вихователь: Ось і закінчилося наше театральне дійство. Ви були справжніми артистами, а артисти після подання виходять на уклін.
-Вам сподобалося в театрі?
-Зараз нам пора повертатися в дитячий сад. Наша подорож добігає кінця. Давайте, скажемо «Повернись, покрутись і в садочку опинися!»
Вихователь: Давайте згадаємо, що ми дізналися про театр.
1. В якій країні з'явився перший театр (У стародавній Греції).
2. Як називаються веселі вистави (комедії, сумні (трагедії)
3. Що є всередині театру (сцена, зорові місця).
4. Чим прикрашають сцену? (Декорації)
5. За допомогою чого можна перетворитися і змінити свою зовнішність? (Міміка, жести)
6. Які правила поведінки в театрі ви запам'ятали?
Ритуал прощання «Сонячні промінчики»
Діти стають обличчям в коло, притулившись один до одного.
Вихователь: Діти, простягніть руки вперед і з'єднайте їх в середині кола. Тихо - тихо так постійте
. Уявіть собі, що ви теплі сонячні промінчики.