Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Розвиток читання у дошкільному віці. Посібники серії «Розглядай та пізнавай»
»
Взяти участь Всі події

Конспект на тему: «Технологічний процес обробки підкладки та з'єднання її з виробом »

Професійна освіта

Для кого: Дорослі

14.10.2020

501

8

0

Опис документу:
Конспект до уроку теоретичної підготовки на тему уроку: «Технологічний процес обробки підкладки та з'єднання її з виробом ». Для учнів професії кравець 4 розряд. Допоможе оформили власний конспект, в якому будете розкриватися тема уроку, використовуючи викладений матеріал та посилання на спеціалізовану літературу.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: «Технологічний процес обробки підкладки та з'єднання її з виробом »

Підкладка закриває внутрішню частину виробу і охороняє тканину верху і зрізи швів від тертя і осипання. Підкладку викроюють більше, щоб верх не затягувався, особливо для виробів, які піддаються значним розтягуванням, або виготовлені із матеріалів, які розтягуються. Підкладка являється одночасно і каркасом виробу. У випадках коли тканина верху значно розтягується, то підкладка викроюється менше верху, щоб підкладка приймала на себе розтягуючи зусилля. Підкладка повинна мати ковзку поверхню для підвищення зносостійкості виробу. Підкладку викроюють із цих же деталей, що і верх.

Послідовність обробки підкладки, зміст операцій можуть мінятися залежно від виду виробу, його крою, конструктивних особливостей, способу обробки низу виробу підкладкою. Обробка підкладки полягає в наступному. Спочатку виготовляють вішалку виробу. Це дрібні деталі, які повинні бути закріплені на підкладці. Обробку вішалки виконують так, як вказано на рис.1. (а, б). або виготовляють на зшивній машині з пристроєм для підгину зрізів (рис. 1, в).

Якщо вішалку виготовляють із шнура або спеціальної стрічки шириною 7 мм, то її нарізають на відрізки завдовжки 70...80 мм.

а) б

в)

Рис.1 – Варіанти обробки вішалки виробу

Нарізану вішалку укладають на лицьову сторону підкладки спинки уздовж зрізу горловини на відстані 10 мм від неї. Кінці вішалки підгинають, зрівнюють із зрізами горловини і настрочують потрійною зворотною строчкою або за допомогою напівавтомата для виготовлення закріпок.

Наступним етапом обробки підкладки верхнього одягу є зшивання на підкладці виточок і, при необхідності, виготовлення внутрішніх кишень. Виточки на підкладці можуть бути розрізні. Розрізну виточку зшивають, продовжують строчку за розріз на 2 см. При обробці нерозрізних виточок їх складають за розміткою і зшивають. Пришивають доточки до пілочки та спинки.

Середні зрізи підкладки спинки зшивають, починаючи від зрізу горловини. Бічні зрізи підкладки пілочки і підкладки спинки з’єднують зшивним швом від пройми до низу. Ширина швів зшивання 10 мм. У виробах з пришивною підкладкою при зшиванні середніх зрізів спинки залишають незшиту ділянку довжиною 30-35 см (без утеплюючої прокладки) і 40 - 50 см (з утеплюючою підкладкою) для вивертання виробу на лицевий бік після з'єднання підкладки з верхом. В сучасних чоловічих виробах (наприклад, в піджаках) спинку підкладки виконують не з двох половинок, а з однієї. Тому, для створення певної об’ємності спинки підкладки виробу, виконують складку по лінії середини спинки, яку застрочують по зрізу ростка підкладки.

Плечові зрізи підкладки пілочки і підкладки спинки зшивають швом шириною 10 мм, припосаджуючи зріз підкладки спинки.

На підкладці рукавів: зшивають виточки, якщо вони передбачені моделлю, з’єднують передні і ліктьові зрізи, прокладаючи строчку від нижнього зрізу підкладки рукавів. При необхідності залишають пропуск (отвір) в передніх швах на рівні ліктя завдовжки 20-.25 см. Потім підкладку рукавів вшивають в пройму підкладки виробу. Підкладка рукавів може вшиватись в пройму підкладки при її виготовлені або після з'єднання підкладки з виробом. Це залежить від прийнятої на підприємстві схеми зборки основних вузлів виробу.

Оброблену підкладку припрасовують, запрасовуючи бічні шви в сторону спинки, шви з'єднання рукавів - в сторону верхньої половинки. Плечові зрізи з'єднують при обробці підкладки у чоловічих виробах після її пришивання до підбортів.

Перед з'єднанням підкладки уточнюють її відповідність верху. Для цього підкладку суміщають з виробом, на пілочках підкладки і підбортах наносять контрольні знаки. В виробах з пришивною підкладкою уточнюють низ підкладки і залишки підрізають.

В виробах, де підкладка доходить до лінії талії, стегон тощо низ підкладки застрочують швом в підгин з закритим зрізом.

Внутрішні зрізи підбортів разом з підкладкою прикріпляють до бортової або утеплюючої прокладці на машині потайного стібка (рис. 2, а) або з'єднують з бортовою прокладкою за допомогою клейової павутинки, яку прокладають одночасно з пришиванням підкладки (рис. 2, б).

а) б)

Рис.2 – Варіанти закріплення шва пришивання підкладки виробу до підбортів

В виробах для дітей ясельного і шкільного віку шви пришивання підкладки до підборту можна не прикріпляти.

Бічні зрізи підкладки прикріплюють до бічних зрізів виробу, відступів від пройми на 8 - 10см і закінчуючи строчку 15 – 20 см нижче лінії талії (рис. 3, строчка 3).

Рис. 3 – З’єднання бічних зрізів підкладки з бічними зрізами виробу

Після цього виріб вивертають на лицевий бік, підкладку розправляють і підрізають по низу. Низ підкладки застрочують (рис. 4, строчка 1) на універсальній машині або спеціальній машині зигзагоподібного стібка (жіночі вироби). Підборти і підкладку в нижніх кутах підшивають.

Рис. 4 – Варіант обробки низу відлітної підкладки виробу

У зимових виробах рукави виготовляють з утеплюючою прокладкою, яка може бути із ватину, синтетичної вати (синтапону) або з шерстіпон. В залежності від кліматичних умов експлуатації та моделі виробу утеплюючу прокладку ставлять в 1-2,5 шарів.

З метою вдосконалення методів обробки відлітної підкладки використовують спеціальні зшивально-обметувальні машини 4-х ниткового або 5-ти ниткового ланцюгового стібка для з’єднання зрізів підкладки. Для застрочування нижнього зрізу підкладки – засіб малої механізації для обробки зрізів деталей швом у підгин з закритим зрізом.

Утеплюючі матеріали

Синтапон - це ще один вигляд нетканого полотна. Повністю синтетичний наповнювач і утеплювач. Волокна в синтепоне скріпляють клейовим або термічним способом (змішування поліефірного і легкоплавкого волокна). Способом термічної обробки виходить якісніше полотно і волокна практично не мігрують. Прасувати речі із синтапону краще при температурі 300С. Режим прання краще вибирати «делікатний» і

«без віджимання», або «з мінімальною кількістю зворотів». Попередньо замочувати речі не дозволяється. Не рекомендують використовувати відбілювачі, оскільки вони руйнують структуру самого матеріалу.

Шерстіпон - нетканий матеріал, що є полотном, що термічно скріпляється, виробляється шляхом формування полотна за допомогою чесальної машини і перетворювача прочісування. Даний пласт проходить через термопіч, де відбувається легка фіксація волокна. До складу шерстіпона входить не менше 60% вовни овечої, яка проходіт попередню обробку. Вміст: 40% вовни, 60% поліефірне волоконо. Використовується як утеплювач для одягу, наповнювача для ковдр, матраців. Виробляють об'ємний шерстіпон з діапазоном щільності 100-400 гр/м2 , шириною 1,5-2,2 м. За бажанням замовників відсотковий вміст наповнювачів може мінятися. Залежно від використовуваної вовни колір може градируватися від кремового до світло-коричневого, або світло-сірого.

Синтепух характеризується високою пружністю, легкістю, схожий на дотик на пташиний пух. Тому вироби, виготовлені з синтепуха, незвичайно пишні, легкі, відмінно тримають тепло. Синтепух силіконізірованний широко застосовується як якісний набивальний матеріал в текстильному виробництві.

Холлофайбер. Нетканий матеріал торгівельної марки

«Холлофайбер» складається з порожнистих поліестерових волокон, скручених у формі пружин. Структура холлофайбера практично аналогічна структурі синтепона, проте в синтепона волокна не порожнисті, а заповнені. За рахунок порожнистості волокон холлофайбер забезпечує кращу теплоізоляцію і менше злежується. Холлофайбер забезпечує красиві форми, можливість тривалої експлуатації, є екологічно чистим і нетоксичним, не вбирає вологу і нетоксичним, не вбирає вологу і запахи, не підтримує горіння. Це досягається завдяки спіральній формі волоска (вигляд спіральної пружини), яка дозволяє виробу зберігати свою форму і легко відновлювати її. Синтетичні утеплювачі (Холлофайбер, файберськин, файбертек, поліфайбер), виготовлені з волокон, що мають форму кульок, пружин і так далі. Одяг з холлофайбером або файбертеком коштує не дуже дорого, виходить співвідношення ціна і якість, витримує температуру до -25°С. Тонкі волокна зберігають об'єм, не вбирає вологу, дихають. Виробники, найчастіше, вказують в інструкції до виробу: "утеплювач - поліестер 100%" .

Утеплюючу прокладку, залежно від моделі, з’єднують з деталями підкладки або з деталями верху виробу. При тому, що вистьобані деталі викроюють з припусками на вистьобування. Ширина припусків залежить від товщини утеплювача і малюнка того, що вистьобує. Щоб уникнути деформації криволінійних зрізів горловину при розкроюванні не вирізають. Таким чином, деталь для того, що вистьобує викроюють у вигляді фігури з прямолінійними сторона прямокутника або трапеції. Деталі підкладки або деталі верху із закріпленою на них утеплювачем обробляють так само, як деталі підкладки або верху без утеплюючої прокладки. Зрізи таких деталей з’єднують зшивним або настрочним швом шириною 1,0- 1,5 см. Утеплюючу прокладку з'єднують з виробом по бортовим зрізам, горловині, проймам і низу. Послідовність з'єднання залежить від того, чи з'єднані бічні зрізи прокладки. Якщо бічні зрізи не з'єднані, то спочатку з виробом з'єднують бортові зрізи прокладки. Зрізи борту утеплюючої прокладки пришивають (рис. 6, строчка 1) до бортової прокладки на машині потайного стібка. В виробах з дубльованими пілочками утеплюючу прокладку підшивають до смужки, яка настрочується на клейову прокладку до її з'єднання з пілочкою. В виробах з відлітною по низу підкладкою утеплюючу прокладку додатково пришивають до внутрішнього краю бортової прокладки від низу до талії на зшивній машині або спеціальній машині зигзагоподібної строчки чи потайного стібка. Бічні зрізи пілочок утеплюючої прокладки пришивають до бічних зрізів виробу на зшивній машині або на машині потайного стібка. Потім спинку прокладки з'єднують з пілочками (рис. 1, строчка 2) по бічним зрізам на зшивній машині. Утеплюючу прокладку приметують по верхнім і нижнім краям строчками 3, 4. Якщо у виробі є шлиця, то утеплюючу прокладку розрізають вздовж лінії шлиці і пришивають її до прокладки в шлицю або прикріплюють за допомогою клейової павутинки. Зшивають плечові зрізи строчкою 5 і пришивають утеплюючу прокладку по горловині до шва вшивання нижнього коміра на універсальній машині або машині потайного стібка (рис. 6, строчка б). У виробах з невідлітною по низу підкладкою утеплюючу підкладку по низу прикріпляють на машині потайного стібка.

Рис. 6

В виробах з відлітною підкладкою спочатку з лицьової сторони підкладки позначають лінії зовнішнього і внутрішнього підгину країв низу підкладки. Підкладку приметують до утеплюючої прокладки, прокладаючи строчку паралельно низу на відстані 10-12 см від зрізу. Край прокладки огинають підкладкою, підгинають внутрішній зріз і застрочують на машині зигзагоподібної строчки в жіночих виробах (рис. 7, а) і на зшивній машині в чоловічих виробах (рис. 7, б).

Рис.7

Після з'єднання утеплюючої прокладки з виробом зрізи утеплюючої прокладки повинні бути розташовані по низу на відстані 2-3 см в виробах з відлітною підкладкою, а в виробах з пришивною підкладкою - заходити за край припуска на підгин на 1-3 см.

Рис. 8 Рис. 9

При обробці виробу з відлітною підкладкою можна використати напівавтомат 260 ПМЗ, з допомогою якого можна пришити до підборта за один прийом утеплюючу прокладку і підкладку. Деталі укладають так, як показано на рис.3 і закріплюють зажимами. Потім зшивають бічні зрізи утеплюючої прокладки на машині з ножем. Підкладку пришивають до підбортів на не пришитих ділянках і по лінії горловини до верхнього коміру або обшивки. Утеплюючу прокладку пришивають до шва вшивання нижнього коміру. Бічні і плечові шви утеплюючої підкладки розташовують в сторону підкладки.

При з'єднанні утеплюючої прокладки і підкладки з виробом з обкантованими внутрішніми зрізами підбортів (рис. 9) утеплюючу прокладку підшивають по бортовому зрізу на машині потайного стібка. Внутрішній зріз підборту настрочують на підкладку в шов канту, підкладаючи під строчку 1 смужку бавовняної тканини. Смужку тканини пришивають до утеплюючої прокладки на машині потайного стібка.

Всі наступні операції виконуються аналогічно як і при з'єднанні підкладки в виробах з обкантованими зрізами.

Особливості обробки підкладки, що відстібається.

При виготовленні такої підкладки потрібно обробити внутрішні зрізи підбортів і з'єднання підкладки з підбортами. Така підкладка може бути з рукавами чи без них. Підкладку можна виготовити із двох шарів підкладкової тканини, ватина, синтетичної вати, синтепону, натурального чи штучного хутра. Деталі підкладки з'єднують зшивним швом. Зрізи можна обробляти чи ні, в залежності від виду хутра. Зрізи можна обметати або окантувати. Шви розпрасовують. Підкладку окантовують по бортовим зрізам, зрізам горловини, низу, проймі. Підкладку можна з'єднати з виробом за допомогою ґудзиків, ґудзиків-кнопок, застібки-блискавки. В цьому випадку підборти викроюють з припусками по внутрішньому зрізу. Внутрішні зрізи підбортів окантовують тасьмою або смужкою тканини. Внутрішній край смужки закріплюють строчкою (рис.11). На підбортах обметують петлі 2, які не повинні доходити до внутрішнього зрізу підборту на 0,8 -1,0 см. Можна пришити навесні петлі з спеціальної стрічки, тасьми, смужок тканини або шкіри.

Рис. 11

Підкладку пришивають до бортової прокладки строчкою 3 на машині потайного стібка. Всі наступні операції виконуються аналогічно з'єднанню підкладки з виробом з окантованими підбортами.

Якщо з'єднання підкладки з виробом на ґудзики-кнопки, то їх кріплять на спеціальних пресах: кнопку - на припуск внутрішнього краю підбортів, під кнопку - на підкладку.

Застібку-блискавку пришивають до внутрішнього зрізу підбортів і бортовому зрізу горловини і підкладки. В цьому випадку зрізи підкладки можна не обробляти, чи обметати, якщо штучне хутро осипається.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.