Тема: Число 9. Цифра 9. Склад числа 9
Мета: Закріплювати число та цифру 9, рахунок в межах 9; вчити визначати місце цифри в числовому ряді, складати число 9 з двох менших чисел; розвивати логічне мислення, уважність, пам"ять, дрібну моторику рук; виховувати наполегливість, інтерес до заняття.
Хід заняття:
Організаційний момент
-Добрий день, дітки. Рада вас вітати.
Давайте з вами привітаємося: Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки.
Працюють голівки і сяють усмішки.
Доброго дня, доброго дня
Бажаєте ви, бажаю вам я.
- Запрошую вас в країну чисел, цифр, математичних знаків та геометричних фігур, тобто в країну математику.
-Хочу розповісти вам казку про одну цифру, ми вже з нею знайомилися. Прослухавши казку, назвіть мені цю цифру.
"Казка про дев"ятку"
Біля березового гаю, у чепурному будинку жила собі Дев"ятка. Здавна вона була закохана у квіти. Зранку і до вечора невтомно працювала Дев"ятка на клумбах, А їх було у неї аж дев"ять. Росли там жовті тюльпани, білі нарциси, фіолетові флокси, сині іриси, червоні півонії, рожеві жоржини, оранжеві лілії, вишневі мальви. У саду Дев"ятка доглядала дев"ять кущів троянд, жасміну, бузку, шипшини, бузини, калини, малини, агрусу, смородини. У дворі стояло дев"ять лавочок. На одній з них могла відпочивати Дев"ятка після денних клопотів.
-Дітки, про яку цифру йшла мова у казці? Про цифру 9 і поговоримо сьогодні.
Основна частина
-Порахуйте , скільки лавочок було в саду у Дев"ятки?
-Рахуємо на пальчиках, скільки кущів вирощувала Дев"ятка?
-Яку кількість предметів позначає число 9? Дев"ять предметів.
-Число 9 позначаються цифрою 9.
Цифра 9, подивіться,
Наче шістка круглолиця,
Та впізнати її просто,
Бо донизу в неї хвостик.
-Якщо перевернути цифру 9, то яка цифра буде? 6. І навпаки.
У нас є числовий ряд, назвемо цифри і знайдемо місце цифрі 9. Але цифри розташувалися не в один рядок, а в три. Назвемо цифри по рядках.
Після якої цифри стоїть цифра 9? Після цифри 8.
Фізхвилинка
Раз, два, три, чотири, п"ять Час прийшов відпочивать. Тож піднімемо руки вгору, Ніби глянемо на зорі. А тепер всі руки в боки. Як зайчата - скоки-скоки! Десять, дев"ять, вісім, сім - Час сідати на місця нам усім.
-Діти, подивіться на кратинку, що зображено? Цукерки. Ви любите цукерки? Скільки їх? 9
-Число 9, як і будь-яке число, крім 1 складається з двох менших чисел. А з яких, ми з вами зараз розглянемо. А цукерки нам допоможуть. Їх ми розкладемо в банки, порахуємо і запишемо цифри в будиночок з цифрою 9.
Покладемо 1 цукерку з банку ліворуч. Скільки покладемо в банку праворуч?8 А разом їх скільки? 9 (цифри 1 і 8 запишемо в будиночок)
В банці ліворуч скільки цукерок? 2. Скільки положимо в банку праворуч? 7 (запишемо)
В банці ліворуч скільки цукерок? 3. А скільки буде в банці справа? 6 (запишемо)
В банку ліворуч покладемо 4 цукерки. Скільки цукерок покладемо в банку праворуч? 5 Разом? 9 (запишемо)
А тепер в лівій банці 5 цукерок, а в банці праворуч? 4. Разом порахуємо. 9 (запишемо)
Додамо в ліву банку ще одну цукерку, скільки їх буде? 6. А в банку праворуч скільки покладемо? 3 Разом? 9 (запишемо)
В банку ліворуч покладемо ще одну цукерку, скільки їх тепер? 7. А в банці праворуч скільки буде? 2 Разом? 9 (запишемо)
Додамо ще одну цукерку в банку ліворуч, їх стало 8. А скільки покладемо в банку праворуч? 1 Разом? 9 (запишемо)
Ось ми і заселили мешканців в будиночок з цифрою 9.
Заключна частина
-Розумнички. Дуже добре. Яке число і цифру ми сьогодні розглядали? Яку кількість предметів позначає число 9? Запам"ятайте це число в числовому ряді.



















