! В а ж л и в о
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

В.Биков "Альпійська балада". Образи Івана Терешка і ДжуліїНовеллі.

Опис документу:
І. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку. Звучить пісня Б.Окуджави «До побачення, хлопчики…». Чи можна вважати слова з цієї пісні епіграфом до уроку? II Актуалізація опорних знань. 1. Бесіда на виявлення читацького сприйняття тексту: Вправа «Продовж фразу" 2. Порівняльна характеристика героїв твору. 3.Робота в групах :складання анкети- характеристики І. Терешка та Д.Новеллі III. Закріплення . Вправа"Відкритий мікрофон" IV.Підведення підсумків уроку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: В.Биков «Альпійська балада». Образи Івана Терешка і Джулії Новеллі.

Протиставлення сили дружби й кохання світу насильства.

Мета:

 Допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору; розкрити образи головних героїв; доповнити короткі відомості про життя і творчість В. Бикова; визначити особливості сюжету і композиції повісті; вдосконалювати вміння учнів робити аналіз художнього твору;

 удосконалювати навички аналізу художнього твору, вміння висловлювати свої думки, аргументувати їх.

Виховувати ненависть до війни, неприйняття зла, породженого війною, повагу до чистих міжособистісних людських стосунків на прикладі Івана та Джулії.

Обладнання: портрет письменника, текст повісті, ілюстрації до неї, фрагменти кінофільму «Альпійська балада».

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-роздум

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.

Звучить пісня Б.Окуджави «До побачення, хлопчики…».

Чому саме ця пісня прозвучала на початку нашого уроку? Чи можна вважати слова з цієї пісні епіграфом до уроку?

Учні

-Слова цієї пісні «Ах ,війна, що ти , підла , накоїла…» дійсно можуть стати епіграфом до нашого уроку, адже події у повісті «Альпійська балада» відбуваються саме під час Другої світової війни.

- Саме війна звела і навіки розлучила двох молодих людей Івана та Джулію.

- Ця війна принесла горе чи не в кожну українську родину.

Учитель: Це дійсно так , а щоб іще раз у цьому переконатися ви зробили невеликі дослідження в своїх родинах, і зараз я прошу коротко познайомити ,як же Друга світова війна торкнулася ваших родин (діти знайомлять з короткими презентаціями , підготовленими згідно випереджувального завдання).

Учитель:

- Отже , діти , війна – це найстрашніше, чого може зазнати людство, адже вона несе смерть, розлуку, скалічені долі. Дорогою ціною здобута перемога над фашизмом завдяки людям, які боролися з цим злом ціною свого життя. Сьогодні про це ми й поговоримо на уроці.

.Один із дослідників творчості Бикова зауважив, що в серці письменника «… б’ється попіл спалених білоруських сіл».

Дійсно, за роки війни на території Білорусі фашистами було спалено 186 сіл, де не залишилось жодної сім’ї; там же було біля 260 таборів смерті, загинуло 2 млн. 230 тисяч чоловік - кожний четвертий житель цієї багатостраждальної країни.

Головною в творах Бикова є не подія війни, а людська реакція на цю подію, і головною проблемою його творів є проблема подолання страху.

-Що вам відомо про передісторію створення цієї повісті?

(діти цитують матеріали підручника про історію створення повісті):

Василь Биков згадував:

“Це сталося наприкінці війни в Австрійських Альпах.

Тут був глибокий тил німецького рейху, і тут, як повсюди в його тилу, було багато працюючих на війну промислових підприємств, в тому числі всіляких таборів.

Одного разу ми зайняли якесь містечко і чекали нової команди. Довжелезна колона артполку завмерла на вуличці.

І раптом біля однієї з дальніх машин на очі потрапила дівчина – худорлява, чорноволоса, в смугастій куртці і темній спідниці, вона перебирала поглядом обличчя бійців і заперечно хитала головою. «Хто є Іван?» - запитувала вона. Звісно, Іванів у нас було багато, але ні один з них не здався їй тим, кого вона шукала. Ми запитали, якого саме Івана вона розшукує. Дівчина розповіла приблизно таке: її звати Джулія, вона італійка з Неаполя. Рік тому, влітку 44-го, під час бомбардування воєнного заводу вона втекла в Альпи, де зустріла російського військовополоненого. Кілька днів вони блукали в горах, голодні та холодні, перейшли гірський хребет і одного туманного ранку напоролись на поліцейську засідку. Її схопили і знову кинули до табору, а що сталося з Іваном, вона не знає.

Я згадав про цю історію через 18 років, коли почав літературну діяльність. І тоді я написав все те, що ви прочитали в «Альпійській баладі».

- Діти, перебування полонених у концтаборах-це страшні сторінки в історії Другої світової війни,бо в устрої концтабору втілилося його головне призначення - вичавити людське з людини, перетворити її на безсловесного раба , а всіх незгодних з цим –знищити.

II Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда на виявлення читацького сприйняття тексту:

Вправа «Продовж фразу»

-Іван утік із концтабору під час….(підриву бомби)

- Сутичка героя перед побігом відбулася з…( охоронцем СС)

- Під час побігу Іван боровся не на життя , а на смерть з …(вівчаркою) -Дівчина ,яка побігла за Іваном ,за національністю була…(італійка)

-Подорож героїв тривала…(4 дні)

-Івана та Джулію попередив про облаву…(австрійський лісник)

-Найтяжче випробування для Івана та Джулії під час переходу гірського хребта-

це….(холод)

-Щоб гефтлінг їх не виказав Іван …( віддав йому частину хліба)

-У долині найбільше було таких квітів , як…(маки)

-Остання надія у втікачів зникла,коли…(скінчився хліб)

2.Визначення жанрової приналежності твору.

Учитель : Давайте спробуємо визначити жанрову приналежність цого твору.

( Повість –прозовий жанр описово – оповідного типу, в якому життя подається у вигляді ряду епізодів з життя героя, середня епічна форма, яка показує етап життя героя. В ній:

- описано низку епізодів, які складають період життя головного персонажа;

- більше подій і діючих осіб, ніж в оповіданні.)

Чи є «Альпійська балада» повістю? Якщо так, то повістю якого типу? Ця повість – соціальна, пригодницька, любовна, філософська, сентиментальна, мелодраматична? Можливо, інша?(Лірична)

Вчитаймось в назву – «Альпійська балада». Чому «Альпійська» - зрозуміло – за місцем розвитку подій. А про що говорить поняття «балада»?

(Баладний жанр, як правило, належить до поетичних форм, до ліро-епосу фантастичного, героїчного чи родинно-побутового змісту, з трагічними фіналами, з загадково-таємничими елементами, уривчастими розповідями, драматичними діалогами.)

Особливості композиції твору.

- Яка побудова повісті «Альпійська балада»? (Твір складається із 24 розділів; також лист – замість епілогу; вставні частини – 4, в яких розповідається про те, як Іванові вдалося здійснити втечу з табору; вставка – сон Івана (він символічний); спогади про дівчину свого друга та про невдалі втечі з табору)

3. Порівняльна характеристика героїв твору.

Учитель: А зараз давайте спробуємо зазначити і проговорити основні життєві події головних героїв.

Іван Терешко

Він жив у мальовничому білоруському селі Терешки. Це були важкі часи для селян, був голод 33рік, батько помер, залишилася мати з чотирма малолітніми дітьми. Іванові треба було піклуватися про дітей, годувати сім’ю, щоб якось вижити, встати на ноги. Було якось не до щастя. Іван багато працював у колгоспі, вивчився на тракториста, поступив до технікуму механізації.

-А ще що відбувалося в його країні в ті часи? Про яку сурову правду життя він розповів Джулії?

В часи репресії, писались доноси на людей. Чесні, порядні люди потрапляли в табори за те, що мали свою точку зору на події, які відбувалися в країні. А в умовах того часу, коли існував тоталітарний режим, багато безвинних людей постраждало. Розкулачували селян і гнали в Сибір. Так, засудили сільського вчителя, хтось звинуватив його в політичній неблагодіяльності. Нове життя, як казав Іван, давалося з кров’ю. Але все ж таки не було для нього нічого милішого, ніж батьки.

Джулія

Виросла в Італії, де до влади прийшли фашисти. Батько її був заможною людиною, директором фірми. Він був фашистом. Джулія змолоду прийняла ідеї антифашистів. Разом з комуністом Маріо втекла з дому в партизанський загін, потім потрапила в концтабір, де познайомилась з російськими ув’язненими. Заочно любила Росію, тому що там не було фашизму. Джулія розумна і кмітлива, освічена, вивчала латинь, ботаніку. Ненавидить німців, хоче продовжувати боротися з ними.

Як змінилася доля Івана на війні?

Три рази попадає в полон. Не може змиритися з думкою, що полон – це зрада. За наказом Сталіна радянські люди не повинні здаватися у полон. І той, хто повертався з німецького полону на батьківщину, знову потрапляв в ув’язнення. Це була трагедія багатьох полонених. Але в нелюдських умовах табору Іван ніколи не втрачав надії дістати свободу і битися з ворогом.

Яким він був солдатом?

Хоробрий, безстрашний, готовий до самопожертви.

Назвіть ключові епізоди з тексту і проаналізуйте їх.

Був в оточенні, міг все кинути і відступити, не було б, мабуть, і полону. Але він хоче розірвати гранату, кинути її під танк, який насувався на нього.

Виніс з-під вогню пораненого командира.

Співчуває чужому горю, піклується про медсестру, яка втратила коханого. Не може виносити приниження. Коли командофюрер Зандлер заставив Івана чистити чоботи, він не витримав і збив німця з ніг. Краще смерть, ніж презирство жіночих очей, які бачили цю сцену.

Четверта втеча з полону розкрила всю людську сутність Івана. П’ятеро полонених розбирали бомби, приховали цілу капсулу, якою можна підірвати бомбу. Але хто це зробить? Кожному хотілося жити. Жребій випав хворому, помираючому солдату. Все чесно, доля розпорядилась саме так. Але той не в силах підняти кувалду. Блискавичне рішення приймає Іван: «Це зроблю я!».

Учитель

Отже, розкриваючи образ героїв, ми торкнулися і проблем, які розкрив автор у творі:

Перше, голодомор; його наслідки; репресії, які відбувалися в той час.

По-друге, фашизм – це страшна ідеологія, яка несе зло людям.

По-третє, полон – не зрада, а трагедія. А війна – найстрашніша біда і найсуворіше випробування.

4.Робота в групах :складання анкети- характеристики героїв

I група складає анкету Івана Терешка

ІІ група складає анкету Джулії Новеллі

Іван Терешко

Джулія Новеллі

Білорус

Італійка

Полонений концтабору,куди потрапив всупереч волі,через певні обставини

Потрапила в концтабір , перебуваючи в партизанському загоні

Намагається будь-що втекти з концтабору

Користується першою ж можливістю втекти з концтабору

Знає,що життя в Союзі переповнене несправедливістю і жорстокістю (репресії,голодомор)

Вважає Радянський Союз країною соціальної справедливості

Любить свою сімʼю, яка жила небагато ,відчував відповідальність за неї

Із заможної сімʼї ,не поділяла поглядів батька щодо ідеології фашизму

Не вірить у справжнє кохання

Вірить у силу справжнього кохання

Висновок : Кохання Івана та Джулії розквітло на зеленому лузі ,де росло безліч маків.Герої повісті ,здається, забули про жорстокість навколишнього світу.Навколо них казкова краса , яка ніби символізує чистоту та святість почуттів Івана та Джулії. Що , на вашу думку , символізують маки? (кров, яка проливається під час війни)

Учитель: Війна ,яка несе горе та жорстокість, не може вбити світлі і чисті почуття людей. Прикладом цього є історія кохання Івана Терешка та Джулії Новеллі.

Діти, можна навести безліч прикладів того ,що сила кохання була однією із рушійних сил в отриманні перемоги над фашизмом. Ось один із них.

Через 25 років після закінчення війни у лісі під Білоруссю знайшли танк, який зрівнявся із землею.Коли його відкопали і відкрили, то на місці механіка знайшли останки молодшого лейтенана, в якого був пістолет з одним патроном та планшет з картою, фото коханої дівчини та листом до неї.Ось зміст цього листа.

«25.10.1941р.

Здравствуй , моя Варя! Нет, не встретимся мы с тобой.Вчера мы в полдень громили еще одну гитлеровскую колонну. Фашистский снаряд пробил боковую броню и разорвался внутри .Пока уводил я машину в лес, Василий умер.

Рана моя жестока . Похоронил я Василия Орлова в березовой роще. В ней было светло. Василий умер , не успев сказать мне ни единого слова,ничего не передал своей красивой Зое и боловолосой Машеньке , похожей на одуванчик в пуху.

Вот так из трех танкистов я остался один.Ночь пршла в муках,потеряно много крови.Сейчас почему-то боль улеглась и на душе тихо.

Очень обидно, что мы не все сделали.но уверен , что наши друзья погонят врага,который не должен ходить по нашим лугам и лесам

Никогда я не прожил бы жизнь так ,если бы не ты , Варя.Ты помогала мне всегда…

Спасибо тебе,родная!Человек стареет, а небо вечно молодое ,как твои глаза, в которые только смотреть и любоваться. Они для меня никогда не постареют , не поблекнут.

Пройдет время,люди залечат раны, построят новые города, вырастят новые сады.Наступит другая жизнь, другие песни будут петь. Но никогда не забывайте песню про нас , про трех танкистов. У тебя будут расти красивые дети,ты еще будешь любить.

А я счастлив , что ухожу с великой любовью к тебе.»

III. Закріплення знань, умінь, навичок. Інтерактивна вправа

«Відкритий мікрофон» .

Висловити свою думку на тему: «Прочитавши твір, я зрозуміла (зрозумів)

ІV. Домашнє завдання: написати твір – мініатюру «Памʼять про загиблих живе в наших серцях» 

 

  • 02.08.2019
  • Особливості організації освітнього процесу у 2019/2020 навчальному році
  • Інші методичні матеріали
  • 54
  • 0
  • 0
  • Стежити

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн
590 грн