Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Урок-конкурс професійної майстерності з професії "Машиніст електровоза"

Професійна освіта

Для кого: Дорослі

27.09.2020

261

2

0

Опис документу:
За допомогою цього урока-конкурсу професійної майстерності можно перевірити в ігровой формі знання учнів з професії "Машиніст електровоза". Матеріал буде корисний для майстрів виробничого навчання та педагогів ПТНЗ.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

План відкритого уроку

Гр.4-16 «Машиніст електровозу,електрослюсар підземний».

Дата:25.04.2018

Тема програми: «Освоєння навичок керування електровозом на електровозному тренажері».

Тема уроку: «Первісне навчання керуванню на електровозі з вивішеними напівскатами ».

Мета уроку: а) навчальна – формування навичок керування електровозом на електровозному тренажері,правильному виконувані трудових прийомів і операцій при практичних роботах з дотриманням правил техніки безпеки.

б) розвиваюча – розвивати увагу,технологічне мислення при виконанні самостійних робіт,логічне і раціональне мислення,просторову уяву учнів,пізнавальну активність,творчість учнів,спостережливість,вміння використовувати професійні терміни.

в) виховна – виховувати повагу до праці та обраної професії, дисципліну, відповідальність за результати колективної праці, взаємопідтримки, об´єктивної оцінки,вкладу кожного учня у діяльність свого колективу, самостійність,почуття відповідальності за якість виконання робіт,дбайливого відношення до обладнання і інструменту.

Тип уроку: урок застосування нових знань, умінь і навичок при виконанні

навчально-виробничих робіт

Вид уроку: урок-конкурс професійної майстерності

Місце проведення: електровозний полігон.

Міжпредметний зв´язки: охорона праці, електроматеріалознавство, гірнича електротехніка, ГШО.

Забезпечення уроку: натуральній зразок електровоза Ам-8Д , плакат «акумуляторний електровоз АМ-8Д », кросворд "Асоціація",ноутбук.

Технологічна документація: план уроку, інструкційно – технологічні картки, картки з завданням, інструкції з техніки безпеки.

Інструменти: набір слюсарно – монтажного інструменту.

Хід уроку

I. Організаційна частин – (3 - 5 хв.)

- перевірка складу групи за списком,відмітки в журналі;

- огляд зовнішнього виду учнів;

- організація робочих місць;

- перевірка наявності інструменту та пристосувань;

- перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Вступний інструктаж – (до 40 хв.)

1. Повідомлення теми

2. Повідомлення мети

3. Перевірка знань учнів по вивченому матеріалу у вигляді ігри-конкурсу.

Група ділиться на дві команди. Конкурс поділяється на декілька етапів. В склад журі входять: В.О.Директора ДНЗ «МПГЛ» Дубінець О.С., заступник директора по УВН Урвант О.В., методист Сенченко Т.П., старший майстер в/н Трубіна Т.В., майстри виробничого навчання, педагоги з спецдисциплін. Журі оцінює кожний етап конкурсу, виставляє бали у таблицю Перемагає команда, яка отримала більшу кількість балів. Правильність виконання завдання перевіряється після кожного етапу конкурсу й журі виставляють бали у таблицю (Додаток 1).

Етапи конкурсу:

І. «Візитка команди»

Кожна команда представляє свою назву, девіз, емблему. Конкурс оцінюється за п’ятибальною системою (Додаток 2).

ІІ. «Конкурс капітанів»

Капітанам видаються картки з завданням. Конкурс оцінюється за кожну правильну відповідь один бал. Потім майстер передає журі готові кросворди й на екран виводиться еталон (Додаток 3).

ІІІ, «Вияви кмітливість»

Майстер в/н роздає командам кросворд "Асоціація". Протягом 5 хвилин команда вирішує кросворд. Потім майстер передає журі готові кросворди й на екран виводиться вирішений кросворд - еталон. Завдання перевіряється. Журі виставляє за кожну правильну відповідь один бал у таблицю. (Додаток 4)

ІV. «Електрослюсар - всезнайка»

У цьому конкурсі запропоновано відгадати по черзі по 5 понять кожній команді. Будуть запропоновано три підказки. Якщо відгадують з першої спроби, значить у вашої команди додається 3 бала, якщо із другий - 2, якщо із третьої - 1 бал. Якщо команда не може вгадати, питання передається другій команді, але одержують вони тільки 1 бал. ( Додаток 5)

V. «Машиніст електровоза «профі»»

Інструктаж з ОП при розбиранні та збиранні букс електровоза.( Додаток 6)

Командам запропоновано виділити по 4 людини для розібрання та зібрання букси електровоза на швидкість.( Додаток 7)

Останні учні відповідають на тест (Додаток 8)

VІ. «Шустрий шахтар»

Змагання на час - хто швидше й правильно надягне шахтний костюм (робу), боти , каску та печатки . Журі оцінює правильність виконання завдання по п'ятибальній системі.

Жури підраховує кількість балів та оголошує команду переможців

Викладення нового матеріалу

ІІІ. Поточний інструктаж ( самостійна робота 270-300 хв.)

1. Вправи учнів

- порядок виконання операцій,

- підбір необхідних інструментів,

- перевірка якості операцій

І V. Цільові обходи:

- перевірка правильності організації робочого місця,

- перевірка і дотримання правил ТБ.

- індивідуальна робота учнів

V. Заключний інструктаж – (10-15хв.)

  1. Підсумки роботи учнів.

2. Аналіз роботи учнів.

3. Аналіз помилок, їх принципи, шляхи усунення або попередження.

4. Оголошення і мотивація оцінок учнів.

Майстери в/н: Маховікова М.Б.

Додаток 1

Таблиця для виставляння балів

п/п

Етапи конкурса

Бали

Машиністи

Кроти

І.

«Візитка команди»

ІІ,

«Конкурс капітанів»

ІІІ,

«Вияви кмітливість»

ІV.

«Електрослюсар - всезнайка»

V.

«Машиніст електровоза «профі»»

VІ.

«Шустрий шахтар»

Сума балів

Додаток 2

МАШИНІСТИ

Професій на землі багато, але найкраща - це моя

Машиніст електровоза ,мрія – це моя.

КРОТИ

Щоб тепло було в вашій хаті

Кроти що ночі лазять в шахті

Професій в шахті є сповна

По своєму кожна головна

Додаток 3

Акумуляторний електровоз АМ-8:

  1. рама ;

2- буфера ;

3- колісна пара;

4- редуктор;

5- тяговий електродвигун;

6 – гальмова система;

7- батарейний ящик;

8 – автоматичний вимикач АРВ-2122;

9 – пусковий опір;

10 – контролер;

11-фара;

12 – дзвоник

Додаток 4

"Вияви кмітливість"

Асоціація

  1. Сукупність пристроїв одного й того ж типу, з'єднаних таким чином, що вони діють одночасно.

Артилерійський підрозділ, що має в своєму складі кілька гармат.

  1. Несуча частина машини, конструкції, установки і т. ін.; станина.

 Віконне дерев'яне сплетіння прямокутної форми з шибками чи без них

  1. Сталевий обруч, обід, що його насаджують на частини машин для зменшення їх зносу, зокрема обід (шина) на вагонному або паровозному колесі.

 Хірургічний пояс чи пов'язка для підтримання в нормальному положенні яких-небудь органів або частин тіла.

  1. Апарат (машина, прилад), що виконує роботу за допомогою особливого механізму без участі людини.

Ручна автоматична скорострільна зброя.

  1. Пристрій для регулювання роботи електродвигунів електровозів і т. ін.

Особа, що контролює чи перевіряє кого-, що-небудь.

  1. Сила протидії провідника рухові електричного струму в колі.

Фізична величина, що характеризує протидію провідника електричного струму (одиниця в СІ – ом, Ом).

Здатність протистояти, протидіяти кому-, чому-небудь, боротися, змагатися з кимось, чимось.

Відповідь

  1. Сукупність пристроїв одного й того ж типу, з'єднаних таким чином, що вони діють одночасно.

Б

А

Т

А

Р

Е

Я

Артилерійський підрозділ, що має в своєму складі кілька гармат.

  1. Несуча частина машини, конструкції, установки і т. ін.; станина.

Р

А

М

А

 Віконне дерев'яне сплетіння прямокутної форми з шибками чи без них

  1. Сталевий обруч, обід, що його насаджують на частини машин для зменшення їх зносу, зокрема обід (шина) на вагонному або паровозному колесі.

Б

А

Н

Д

А

Ж

 Хірургічний пояс чи пов'язка для підтримання в нормальному положенні яких-небудь органів або частин тіла.

  1. Апарат (машина, прилад), що виконує роботу за допомогою особливого механізму без участі людини.

А

В

Т

О

М

А

Т

Ручна автоматична скорострільна зброя.

  1. Пристрій для регулювання роботи електродвигунів електровозів і т. ін.

К

О

Н

Т

Р

О

Л

Е

Р

Особа, що контролює чи перевіряє кого-, що-небудь.

  1. Сила протидії провідника рухові електричного струму в колі.

Фізична величина, що характеризує протидію провідника електричного струму (одиниця в СІ – ом, Ом).

О

П

І

Р

Здатність протистояти, протидіяти кому-, чому-небудь, боротися, змагатися з кимось, чимось.

Додаток 5

"Електрослюсар - всезнайка"

1.Він буває мідним. Приєднується до клем. Якщо поміняти одну букву, вийде собака чоловічої статі.

( КАБЕЛЬ)

2.. Апарат призначений для приєднання акумуляторної батареї до силових ланцюгів електровоза або до зарядного обладнання, а також для захисти електродвигунів від струму к.з. Апарат (машина, прилад), що виконує роботу за допомогою особливого механізму без участі людини. Один з них названий іменем Калашникова.

(АВТОМАТ)

3. Пристрій, що його накладають на рейки для гальмування вагонів або під колеса вантажівки. Кажуть на взуття. Пристрій, що служить опорою чому-небудь.

(БАШМАК)

4. Виконує захисну функцію джерела струму від зовнішніх впливів. Він є в джерелах живлення. Буває й навчальний

(КОРПУС)

5. По них подається тиск у крепі. Ними прикидаються, коли нічого не прагнуть робити. Улюблений виховний інструмент майстра.

(ШЛАНГИ)

6Технічний комплекс, що складається із взаємопов'язаних механізмів в електровозі та призначенна для гальмування. Сукупність яких-небудь елементів, одиниць, частин, об'єднуваних за спільною ознакою, призначенням. Є у компьюторі, операційна …..

(СИСТЕМА)

7.Відкритий товарний вагон із низькими бортами. Настил на колесах для перевезення чого-небудь. Рівна підвищена площадка.

(ПЛАТФОРМА)

8.. Металевий брусок у гальмі, який притискується до обода колеса для гальмування. Шматок дерева, вирізаний у формі ступні людини, що його використовують у шитті взуття. Дерев'яна, металева та ін. оправа чи ручка до основної діючої частини певного предмета.

(КОЛОДКА)

9. Є у днищі ящика електровоза для стоку пролитого електроліту. Пусте, відкрите місце в чому-небудь суцільному. Діра, відтулина, щілина.

(ОТВІР)

10. Пристрій у вагона, паровоза для послаблення сили удару, поштовху. У системах обробки інформації — частина оперативної пам'яті, призначена для тимчасового зберігання даних. Схема або пристрій, що розміщується між двома іншими пристроями для згладжування змін швидкості чи рівня або для забезпечення асинхронної роботи.

(БУФЕР)

Додаток 6

«Машиніст електровоза «профі»»

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для учнів під час розбирання й збирання букс електровоза

1. Загальні положення.

1.1. Кожен учень повинен знати й дотримуватися правил безпечної праці в майстерні, правил пожежної безпеки, санітарно-гігієнічних вимог.

1.2. Учні повинні:

• своєчасно приходити на заняття в спецодязі і з дозволу майстра виробничого навчання зайняти своє робоче місце, перехід учнів на інше робоче місце без дозволу майстра в/н забороняється;

• виходити з майстерні можна тільки після дзвінка й дозволу майстра;

• бути охайно одягненим, доброзичливим до товаришів і дисциплінованим, чітко виконувати всі вказівки й завдання майстра;

• використовувати навчальний час для виконання завдання й не займатися зайвими справами, розмовами, своєчасно й високоякісно виконувати доручену роботу;

• коли майстер звертається до всіх учнів припинити роботу й уважно вислухати зауваження, інструктаж.

1.4. Щоб запобігти травмуванню і виникненню небезпечних ситуацій, дотримуйтесь таких вимог:

• працюйте на справному устаткуванні;

• використовуйте справний, добре налагоджений інструмент;

• виявивши несправність, повідомте майстра;

• використовуйте інструмент за призначенням, бо можна не тільки зіпсувати його, а й отримати травму;

• не перевіряйте ріжучу кромку інструмента руками ;

• не відволікайтесь під час роботи і не відволікайте інших;

• користуйтеся правильними прийомами роботи;

• не користуйтеся відкритим вогнем;

• без дозволу майстра не включати обладнення;

• дотримуйтесь вимог особистої гігієни.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.

2.1. Правильно одягніть спецодяг (застебніть його на всі ґудзики, сховайте волосся під головний убір).

2.2. Ретельно підготуйте своє робоче місце до безпечної роботи.

2.3. Уважно вислухайте майстра і отримайте завдання на урок.

2.4. Підготуйте до роботи свій інструмент і пристрої, впевнившись в їх справності.

2.5. Забороняється розпочинати роботу без дозволу майстра;

2.6. Не приводити в дію обладнання без дозволу майстра.

3. Вимоги безпеки під час виконання робіт.

3.1. Під час практичної роботи виконуйте тільки ті види робіт, які доручив майстер та указані в інструкційно-технологічної карті

3.2. Дотримуватись правил ТБ під час виконання робіт

3.3. Утримуйте в чистоті робоче місце.

3.4. Дбайливо ставтесь до устаткування, інструментів.

3.5.Забороняється використовувати несправний інструмент, нарощувати двохстороні ключі через зів ключа.

3.6. Роботу виконувати тільки ключами,які відповідають головкам болтів та гайкам.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

4.1. Упорядкуйте робоче місце, приберіть деталі, матеріал, сміття, відходи.

4.2. Старанно приберіть робоче місце .

4.3. Покладіть інструменти в порядок.

4.4. Приведіть себе до порядку і залиште майстерню з дозволу майстра.

5. Вимоги безпеки у надзвичайних ситуаціях.

5.1. Негайно вимкнути обладнення при виявленні несправності;

5.2. Негайно повідомте майстра в/н:

• при виявленні несправностей під час роботи;

• у випадку пожежі;

• при ознаках нездужання або захворювання;

• у випадку отримання травми чи ушкодження.

Додаток 7

Інструкційна - технологічна картка

Розбирання, збирання букси електровоза

п/п

Найменування

роботи

Послідовність виконання операцій

при роботі

Інструменти й

пристосування

1.

Розбирання букси

  1. Виконати зовнішній огляд букс

  2. Відкрутити чотири болти та зняти упорну кришку

  3. Зняти упорну шайбу

  4. Відкрутити чотири болти та розняти буксу на дві половини

  1. Перевірити стан роликопідшипників

Ключі ріжкові 17Х19

Ключі ріжкові 17Х19, 22Х27. молоток. зубило. матировка

2.

Зборка букси

  1. Роликопідшипники очистити від змазки, промити керосином, протерти насухо ганчіркою, змазати підшипник

  2. З’єднати дві половини букси та закрутити чотири болти

  1. Надіти упорну шайбу

  2. Надіти упорну кришку, закрутити чотири болти

Ключі ріжкові 17Х19, 22Х27. молоток.матировка

Ключі ріжкові 17Х19

Додаток 8

Картка-тест

Питання

Відповіді

1. До якого виду транспорту належить акумуляторний електровоз АМ-8Д?

1.Автомобільному

2.Конвеєрному

3.Рейковому

4.Безрейковому

2. До якої частини електровоза АМ8 відноситься рама?

1.До електричної

2.До механічної

3.До пневматичної

4.До електронної

3. До якої частини електровоза АМ8 відноситься контролер?

1.До електричної

2.До механічної

3.До пневматичної

4.До електронної

4. Який інструмент будеш застосовувати при розбиранні,ремонті та зборці електродвигуна постійного струму ДРТ?

1.Зварний апарат 2.Ключі,викрутку,комбіновані плоскогубці

3.Пілку.

4.Ключі,викрутку, зварний апарат

5. За яких умов виникають несправності у пісочної системі?

1.При хорошому догляді

2.При затвердінні піску у пісочниця або при виникненні пробки у прохідних трубках. 3.При затвердінні піску у пісочниця або поломці підшипника

4.При виникненні пробки у прохідних трубках або зносі гальмових колодок

6. На що потрібно зважати увагу при огляді і розборі редуктора?

1.На кількість води.

2.На стан підшипників

3.На стан зубчатих коліс,вірність зчеплення і знос.

4.На стан зубчатих коліс,вірність зчеплення і стан колодок

7. Який контрольно-вимірювального прилад будеш застосовувати для перевірки густини електроліту?

1.Амперметр

2.Вольтметр

3.Ареометр

4.Скляну трубку

8. Від якого струму працює електровоз?

1.Перемінного струму. 2.Постійного струму. 3.Перемінного і постійного струму.

4.Без струму.

9. Що необхідно засипати у піскову систему?

1.Шлак.

2.Щебінку

3.Цемент

4.Пісок.

10. Які дії можна виконувати за допомогою контролера?

1.Заливати

2.Подавати сигнал

3.Рухатися вперед, перемикати швидкість, рухатися назад, гальмувати.

4.Вмикати світло

Відповідь на тести

1 – 3

2 – 2

3 – 1

4 – 2

5 – 2

6 – 3

7 – 3

8 – 2

9 – 4

10 – 3

Відповідь на тести

1 – 3

2 – 2

3 – 1

4 – 2

5 – 2

6 – 3

7 – 3

8 – 2

9 – 4

10 - 3

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.