Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

Методична розробка з теми: "Вітаміни як компоненти їжі,їх роль в організмі

Хімія

Для кого: 10 Клас

15.01.2021

150

3

0

Опис документу:
Методична розробка уроку з теми: "Вітаміни як компоненти їжі, їх роль в організмі" дає можливість порівняти властивості вітамінів та поглибити свої знання з теми. Одним із методів,що використаний для даного матеріалу - професійне спрямування для здобувачів освіти ПТНЗ (о) кухарського профілю
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: «Вітаміни як компоненти їжі, їх роль в організмі».

Мета: Ознайомити учнів із класифікацією вітамінів,визначити вміст вітамінів у продуктах харчування,добові потреби організму людини у вітамінах;встановити вплив вітамінів на здоров’я людини.

Обладнання та реактиви: продукти,що містять вітаміни(овочі,фрукти,інші продукти);вода,спиртовий розчин йоду,аскорбінова кислота,крохмаль,лимонний сік,стакани,скляні палички.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Доброго дня!

Пробуджуючись вранці,ми одразу ж відчуваємо який у нас настрій. На нього впливають різні чинники:погода,пора року,стосунки в родині,колективі,а особливо:стан здоров’я. Адже тільки здорова людина самовіддано працює,допомагає іншим,з терпінням ставиться до чужих та своїх невдач. І, по-справжньому щаслива та радіє життю!

Запорукою здоров’я є наш спосіб життя, особливо – харчування. Як говорив грецький філософ Сократ : «Ми їмо,щоб жити,а не живемо,щоб їсти». Дійсно,контролюючи свій добовий раціон , ми впевнено можемо слідувати нашому сьогоднішньому девізу:«Якщо людина сама стежить за своїм здоров’ям, то важко знайти лікаря, який знав би краще, що корисне для її здоров’я, ніж вона сама».

Ми можемо назвати харчування повноцінним і здоровим те,яке збалансовано включає всі необхідні компоненти: білки,жири,вуглеводи,вітаміни, мікро – та макро- елементи.

II.Оголошення теми та мети уроку.

Темою нашого уроку є: « Вітаміни як компоненти їжі,їх роль в організмі».

До вашої уваги представляємо хімічний батл між науковими співробітниками біохімічного факультету ЧНУ та техніками –технологами Сокирянського ВПУ . Цей батл буде незвичний тим ,що тут не буде переможених,лише-переможці. Учасники доведуть незамінність вітамінів у житті людини,а можливо, і їх шкоду. Ви переконаєтесь у важливості правильно вживати вітаміни та як впливає їх нестача або надлишок на організм.

III. Опрацювання матеріалу.

Вчитель:Історія відкриття вітамінів бере свій початок в кінці 18 століття.

Експериментальне обґрунтування, вперше стали можливі завдяки відкриттю російського вченого Миколи Івановича Луніна, що вивчав роль мінеральних речовин у харчуванні. М. І. Лунін проводив свої досліди на мишах, що їли штучну їжу. Вона складалася із суміші очищеного казеїну (білок молока), жиру молока, молочного цукру, солей, що входять до складу молока та води. Здавалося, в наявності були всі необхідні складові частини молока; тим часом миші, що знаходилося на такій дієті, не росли, втрачали у вагу, переставали поїдати наданий їм корм, і нарешті, гинули. У той же час контрольна партія мишей, що отримала натуральне молоко, розвивалася цілком нормально. На підставі цих робіт М. І. Лунін у 1880 прийшов до наступного висновку: "..., як вищезгадані досліди вчать, неможливо забезпечити життя білками, жирами, цукром, солями і водою, то з цього випливає, що в молоці, крім казеїну, жиру, молочного цукру і солей, містяться ще інші речовини, незамінні для харчування.

Блискучим підтвердженням правильності виведення Н. І. Луніна було встановлення причини хвороби бері-бері, яка була особливо поширена в Японії та Індонезії серед населення, харчувались головним чином полірованим рисом. При очищенні і поліруванні злаки втрачають деякі вітаміни.

Незважаючи на те, що ці особливі речовини присутні в їжі, як підкреслив ще Н. І. Лунін, в малих кількостях, вони є життєво необхідними

Запропонована у 1912 р Казимиром Функом назва «вітаміни»(від лат. Vita-життя),одразу ж закріпилась за цією групою речовин.

Вітаміни - це низькомолекулярні біологічно активні речовини (БАР), що забезпечують нормальний перебіг біохімічних і фізіологічних процесів в організмі. Вони є необхідною складовою їжі і роблять дію на обмін речовин у дуже малих кількостях. Добова потреба у вітамінах виміряється в міліграмах, мікро - грамах. Деякі вітаміни можуть взагалі не синтезуватися в організмі або синтезуватися в недостатніх кількостях і повинні надходити ззовні. Вітаміни містяться в продуктах рослинного і тваринного походження, тому важливо знати вміст вітамінів у продукті. Вітаміни поділяються на дві групи:

1. Вітаміни, розчинні в жирах(жиророзчинні А,Д,К,Е)

2. Вітаміни, розчинні у воді(водорозчинні всі групи В,С,Р,РР,інші.).

Кожна із цих груп містить велику кількість різних вітамінів, які позначають буквами латинського алфавіту.

В даний час відомо близько 50 різних вітамінів,20,яких необхідні для людського організму.Встановлено і їх хімічна структура. Це дало можливість організувати промислове виробництво вітамінів не тільки шляхом переробки продуктів, у яких вони містяться в готовому вигляді, але і штучно, шляхом їх хімічного синтезу. Ми розглянемо найважливіші з них,їх властивості,функції та значення.

Увага! Розпочинаємо наш батл!

У двобої зустрінуться вчені та технологи зі своїми переконаннями та доказами.

Предметом першого батлу буде Вітамін Е.

Запрошуємо на ринг спеціалістів,що досліджували цю речовину.

Біохімік:Вітамін E (токоферол), що по-грецьки означає «народження немовляти» вказує на роль цього вітаміну в репродукції.

Відомо чотири форми токоферолу – альфа, бета, гамма і дельта. Всі з'єднання схожі по хімічній структурі з хлорофілом – зеленим пігментом рослин. Найбільш активний альфа-токоферол. Токофероли руйнуються під впливом ультрафіолетових променів, а також при згіркненні масел.

Вітамін E запасається головним чином в жировій тканині.

У концентрованому вигляді токофероли одержують шляхом високо- вакуумної перегонки природних рослинних масел .Функція вітаміну E полягає в підтримці м'язового тонусу у молодих тварин. Вітамін E є антиоксидантом і, зокрема, запобігає окисленню і руйнуванню вітаміну A. У людини, особливо у дітей, недостатність вітаміну E приводить до швидкого руйнування еритроцитів і анемії. Вітамін Е в дуже високих дозах спричиняє головний біль, утому, шлунково-кишкові проблеми, двоїння в очах і слабкість м’язів. Крім того, у таких кількостях він перешкоджає дії вітамінів А, Д, К і бета-каротину. Курці, що вживали великі дози вітаміну Е, зазначають експерти, частіше помирають від крововиливу в мозок. У сердечників вітамін Е у великих кількостях призводив до нових проблем із серцем, хоча саме його рекомендують сердечникам для профілактики. Швидкість старіння також пов’язано з дефіцитом цього вітаміну.

Технолог: Вітамін Е,на відміну від інших, можна споживати в необмеженій кількості,але тільки з продуктами харчування. Основними природними джерелами вітаміну E служать зелене листя рослин, а також бавовняна, арахісова,соняшникова,кукурудзяна,соєва і пшенична олії, а також зелені овочі, яєчні жовтки, м'ясо, яйця, авокадо, горіхи. Він міститься у великих кількостях у зародках насіння злакових, мелені зародки можна потім додавати в борошно, що практично не позначиться на смакових якостях хліба .Вітамін Е стійкий до нагрівання. Руйнується при готування і переробки продуктів, під дією мінерального масла, нагріву, заморожування. Однією з технологічних цілей кулінарної обробки продуктів харчування є максимальне збереження в готовій їжі цінних властивостей вітамінів. Оскільки вітамін Е належить до жиророзчинних вітамінів при термічній обробці він практично повністю зберігається. Хорошим джерелом цього вітаміну є також маргарин, приготований з рослинної олії. Промисловістю випускається і синтетичний альфа-токоферол. Добова потреба в токоферолі для дорослих людей становить 12-15мг. Вона підвищується при важкій фізичній роботі, в умовах нестачі кисню, у спортсменів. Дефіцит токоферолу в харчуванні може виникнути при тривалій відсутності в харчовому раціоні рослинних олій. Разом з бета-каротином захищає від впливу пасивного паління й атмосферних забруднень.

Вчитель:Дякуємо. Ваші аргументи рівноцінно лягли на шальки терезів. З такими знаннями ви переможці. Для підтвердження добової потреби вітаміну Е розв’яжемо задачу.

Не менш важливим в життєдіяльності людини є вітамін А.Другий батл присвячений саме цьому вітаміну.

Біохімік2: ВІТАМІН А (Ретинол) Ретинол називають вітаміном росту, тому що він необхідний для забезпечення процесів росту і розвитку людини, формування скелета,він необхідний для нормальної функції слизових оболонок очей, дихальної, травної систем і сечовивідних шляхів. Альдегідна форма вітаміну А входить до складу зорового пурпуру, забезпечуючи адаптацію очей до різної освітленості середовища. Ретинол руйнується при освітленні ультрафіолетовим промінням, під впливом кисню повітря, а також за наявності в жирах продуктів окислення жирних кислот. . Вітамін А і каротин мають чудову властивість накопичуватися в організмі і їх надлишки можуть зберігатися більше року, тому достатньо наситити себе в літньо-осінній період відповідними продуктами, щоб потім цілу зиму потихеньку використовувати ці елементи з "власних" запасів. Резерв вітаміну А може витрачатися впродовж 2-3 років. В результаті дефіциту ретинолу в харчуванні сповільнюється зростання, порушується здатність зорового апарату адаптуватися до різного ступеня освітленості середовища, відбувається ороговіння слизових оболонок дихальних шляхів, шкіри, очей. У цих тканинах з'являються тріщини, в результаті відбувається їх інфікування, розвивається запалення. Також нестача цього вітаміну уповільнює ріст кісток. Потреба у вітаміні А зростає при роботі, пов'язаній з напругою органу зору (водії всіх видів транспорту, ювеліри і т. п.) або з хімічними речовинами, пилом, дратівливими слизову оболонку очей, верхніх дихальних шляхів, шкіру.

Технолог: Ретинол зустрічається тільки в продуктах тваринного походження-печінки худоби, тріски, ікрі осетрових риб, вершковому маслі, сирах. В меншій кількості ретинол міститься в сметані, вершках, жирному сирі і жирній рибі. Джерелом каротину є помаранчово забарвлені овочі, ягоди, фрукти. Багаті каротином морква, особливо червона, садова горобина, перець червоний, зелень петрушки, абрикоси, гарбуз, зелений горошок, черешня, смородина. Попередником ретинолу є бета-каротин. Антиоксидант і стимулятор імунної системи. Добова потреба вітаміну А становить 1, 5 - 2, 5 мг; вона може забезпечувати бета-каротином, який перетворюється на ретинол в стінці тонкого кишечника та печінки. Бета-каротин краще засвоюється з рослинних продуктів після кулінарної обробки (відварювання, подрібнення), ніж із сирих. Звичайна теплова обробка майже не впливає на вміст у продуктах ретинолу. Засвоєння організмом каротину і перетворенням його в ретинол покращується, якщо овочеві страви готувати з жиром (наприклад, тушкувати моркву зі сметаною). У деяких продуктах тваринного походження також є бета-каротин, наприклад, у вершковому маслі , яєчному жовтку. При правильній кулінарній обробці зберігається близько 70% вітаміну А. Вітамін А руйнується під дією алкоголю, мінеральних масел, світла, високих температур і на повітрі. Бета-каротин не токсичний навіть у великих дозах, незалежно від джерела його отримання (продукти або добавки).

Вчитель: Дякуємо. Ми пересвідчуємось в тому,що вітаміни є дуже важливими супутниками нашого життя. І вчені і технологи нагадують про проблеми, які можуть виникнути при нестачі або надлишку вітамінів в організмі. Нестача якогось вітаміну в організмі називається авітаміноз, якщо вітаміну не вистачає частково гіповітаміноз . Коли в організмі виникає надлишок вітамінів, гіпервітаміноз, відбувається його отруєння. Інтоксикація переважно спричиняється жиророзчинними вітамінами.

Вчитель:А тепер-розминка! Пограємо в «Поле чудес».

Під словом «вітамін» може ховатися багато цінної інформації. Ваші правильні відповіді є ключем до неї.

Жиророзчинних вітамінів не так багато,але їх цінність незамінна. Учасником третього батлу стають дослідники вітаміну Д.

Біохімік3:Вітамін D (кальциферол сонячний вітамін).Кальциферол, жиророзчинний вітамін. Він регулює обмін кальцію і фосфору, забезпечує всмоктування цих елементів в організмі, тобто беруть участь в його формуванні. Кальциферол стійкий до впливу високої температури. Тривала відсутність кальциферола в харчуванні у дітей призводить до розвитку рахіту. Основні симптоми цього захворювання пов'язані з порушенням нормального процесу кісткоутворення. Розвивається остеомаляція-розм'якшення кісток. Під вагою тіла ноги деформуються, набувають О - або Х-подібну форму. На кістково-хрящової кордоні ребер відзначаються потовщення («рахітні» клітини). Грудна клітина деформується (курячі груди). Для дітей з явними ознаками рахіту характерна нестійкість до інфекцій, млявість. При тривалому дефіциті кальциферолу у дорослих розвивається остеопороз-розм’якшення кісток: кістки стають крихкими внаслідок вимивання з них солей. У результаті виникають часті переломи. Розвивається карієс зубів. Ранніми ознаками D-вітамінної недостатністю є роздратованість, поганий сон, пітливість, втрата апетиту.

Технолог:Добова потреба вітаміну D становить для дорослих 100 МО (2, 5мкг). Вона підвищується при малій сонячної інсоляції (взимку), а також при роботі під землею (шахтарі). Це пов'язано зі зниженням перетворення на вітамін D3 7-дігідрохолестерина, що міститься в шкірі, яке відбувається під впливом ультрафіолетових променів. Вітамін D міститься в основному в продуктах тваринного походження-печінки, молочних жирах, жирі з печінки тріски, ікрі риб, масла печінки риб, риба, яєчні жовтки, молочні продукти. Сонячні ванни.

Велике значення має і правильне зберігання продуктів, адже більшість з них дуже швидко втрачають вітамін D. Тому їх потрібно якнайшвидше поміщати в темне і прохолодне місце – льох, підвал або холодильник. При цьому для свіжих продуктів підходящою вважається температура 4 градуси. А ось збереження вітамінів у замороженому вигляді найкраще відбувається при мінус 18С.

Та найбільша втрата цього вітаміну відбувається саме при термічній обробці. Тому готувати,наприклад печінку,слід великими кусками,та обов’язково,в посуді з нержавіючої сталі.

Вчитель: Дізнаючись все більше про ці речовини, я сподіваюсь,ваше ставлення до власного здоров’я покращиться. До жиророзчинних вітамінів належить і вітамін К (філохінон).Вітамін К необхідних для згортання крові. Він стійкий до нагрівання, руйнується під впливом світла, нестійкий до лужного середовища. Добова потреба у вітаміні К у дорослих становить 0, 2 - 0, 3 мг. Основною ознакою дефіциту вітаміну К в їжі є кровоточивість. У здорових людей вітамін К синтезується мікрофлорою кишечника. Багатим джерелом вітаміну К є листові овочі, цвітна та білокачанна капуста, шпинат, томати, картопля, а також печінка, горіхи, рослинні олії.

Отже ми познайомились із властивостями жиророзчинних вітамінів. А тепер швидко потренуємо вашу логіку. Увага картинка.

Не менш важливими і цінними для організму людини є і водорозчинні вітаміни. До них належать вітаміни групи В,вітамін Р, РР, Н, фолієва кислота,нікотинова кислота,та інші. Найяскравішим і найсмачнішим представником цієї групи є вітамін С і наступний батл присвячується саме йому.

Біохімік4: ВІТАМІН С (АСКОРБІНОВА КИСЛОТА) .Хімічна природа аскорбінової кислоти була з'ясована після виділення її в кристалічній формі з ряду тварин і рослинних продуктів. Будова вітаміну С було остаточно встановлене синтезом його з L-ксилози. Перетворення в нестійку кислоту, яка не володіє вітамінною активністю, є необоротним процесом, який закінчується зазвичай окислювальним розпадом. Найбільш швидко вітамін С руйнується в присутності окислювачів в нейтральній або лужному середовищі при нагріванні. Вітамін С має такі індивідуальні особливості:

- Вітамін С бере участь у синтезі білкової частини ферментів, що і пояснює широкий спектр його біологічної дії;

- Нездатність синтезу вітаміну С в організмі. Важливо відзначити, що більшість тварин, за винятком морських свинок і мавп, не потребує отримання вітаміну С ззовні, так як аскорбінова кислота синтезується у них в печінці з цукрів. Людина не має здатність до синтезу вітаміну С і повинен обов'язково вживати його з їжею. Фізіологічне значення вітаміну С найтіснішим чином пов'язане з його окислювально-відновними властивостями. Вітамін С відіграє велику роль у підтримці нормального стану стінок капілярів і збереження їх еластичності. Високим вмістом вітаміну С характеризуються ендокринні системи (гіпофіз, гіпоталамус, надниркові залози і), внутрішньоклітинні мембранні системи. Найбільш багаті вітаміном С рибосоми і всі інші органели та клітинні структури в яких відбувається синтез білка. Вітамін С володіє захисною властивістю і надає блокуючої дії в організмі токсичних сполук. Аскорбінова кислота-потужний антиоксидант, що затримує процес старіння, перешкоджає виникненню раку і серцевих порушень. Необхідний для підтримки здорових зубів, ясен, кісток, хрящів, сполучної тканини, стінок капілярів. Сприяє загоєнню ран, бореться з інфекцією, виробляючи антитіла. Допомагає багатьом мінералам і поживним речовинам проникати в клітини. Грає важливу роль в утворенні колагену в організмі. Попереджає утворення тромбів у венах. Знижує рівень холестерину в сироватці крові. Покращує всмоктування заліза. Знімає алергії і стрес. Сприяє опірності інфекціям. Вітамін руйнується смогом, курінням (кожна сигарета руйнує близько 25 мг вітаміну С.

Технолог: При різних видах кулінарної обробки їжі частина вітаміну С зазвичай втрачається, аскорбінова кислота руйнується також і при виготовленні овочевих і фруктових консервів. Особливо швидко вітамін С руйнується у присутності слідів солей, важких металів (залізо, мідь). Варені продукти зовсім не містять вітаміну С. Вода його також руйнує. Вітамін розчиняється в ній після нетривалого перебування. Звідси випливає, що фрукти, багаті вітаміном С, достатньо просто обполіскувати. Основні джерела вітаміну С - цитрусові: апельсини, мандарини, грейпфрути, лимони. Вони повинні бути нашими щоденними постачальниками вітаміну С, особливо в зимовий період. Крім цитрусових, важливим джерелом вітаміну С служать капуста, виноград, перець, суниця,шпинат, капусті(сирій та квашеній).Та найбільше вітаміну С у шипшині. Узвари із шипшини-це панацея від більшості хвороб.

Що стосується овочів, їх слід мити особливо ретельно.

Оскільки вітамін С і розчиняється у воді, то при приготуванні їжі не слід виливати воду, в якій варилися овочі. Якщо вам доводиться піддавати продукти тепловій обробці, то варіть їх швидко, в малій кількості води; посуд при цьому повинен бути герметично закритий, тоді потрібно менше тепла, часу і води. При приготуванні деяких овочів можна обійтися зовсім без води - вона може бути замінена власним соком рослини або соками інших овочів (капусти, цибулі). Бажано готувати під тиском в посуді з вогнетривкого скла (але не з алюмінію). Найкраще продукти,що містять вітамін С, смажити у фритюрі. Якщо необхідно додати воду, її ж слід використовувати в їжу, оскільки в ній вже знаходиться велика частина мінеральних солей і розчинних вітамінів. Але краще зовсім не варити, а їсти овочі сирими, тертими і пити їх соки. Для збереження вітаміну С в ягодах, їх також можна недовго проварити (всього 5 хвилин). Водночас тривалий процес варіння варення або джему руйнує вітаміни. Потреба дорослої людини у вітаміні С відповідає 50-100мг в день. В організмі людини немає резервів вітаміну С, тому необхідно систематичне, щоденне надходження цього вітаміну з їжею.

Вчитель:Ми дякуємо за вичерпну інформацію,адже цей вітамін не лише корисний,а й дуже смачний. Його антиоксидантні властивості ми зараз перевіримо експериментально.

А зараз просимо фахівців розповісти не про один вітамін, а про цілу групу –вітаміни групи В. На батл!

Біохімік: Вітамін В або «В-комплекс», як його зараз називають, багато років вважався одним вітаміном. В даний час відомо, що існують щонайменше шість різних вітамінів, що є модифікаціями вітаміну В. Вони називаються:вітамін В 1,В2,В3,В4,В6,В9,В12. Всі вони водорозчинні.

ВІТАМІН В 1 (ТІАМІН). Необхідний для функціонування нервової системи, нормалізує роботу серця, бере участь в обміні вуглеводів, сприяючи вивільненню енергії. Впливає на функцію органів травлення. Результат дефіциту в раціоні викликає хворобу, відому як бері-бері (авітаміноз), що характеризується спазматичними болями у м'язах ніг, утрудненням ходьби з наступним паралічем і атрофією м'язів ніг. Може призвести до втрати апетиту, слабкості і апатії (можливо, з анорексією), нервової збудливості, безсоння, У дітей може викликати уповільнення росту.

ВІТАМІН В2 (рибофлавін). З’ясувати структуру вітаміну В2 допомогло спостереження того, що деякі активно діючі препарати мали жовте забарвлення. Речовина, розчинна у воді, виявилася дуже поширеною в природі; вона відноситься до групи природних пігментів, флавінів. До них належить наприклад флавін молока (лактофлавін). Лактофлавін вдалося виділити в хімічна чистому вигляді і довести його тотожність з вітаміном В2. Вітамін В2-жовта кристалічна речовина, добре розчинна у воді, що руйнується при опроміненні ультрафіолетовими променями з утворенням біологічно неактивних з'єднань . Наявність активних подвійних зв'язків в структурі рибофлавіну обумовлює деякі хімічні реакції, що лежать в основі його біологічної дії.

Сприяє вивільненню енергії з їжі. Бере участь у ферментативних системах, що регулюють процеси окислення і відновлення в тканини. Бере участь у процесах росту,покращує нічний зір, підвищує гостроту зору на колір. Дефіцит вітаміну В2 може викликати зниження здатності виробляти антитіла, які підвищують опірність хворобам. Підтримує здорову шкіру, волосся і нігті. Допомагає організму спалювати вуглеводи, жири і білки. Високі дози вітаміну В2 при прийомі всередину фактично нешкідливі

ВІТАМІН В 4 ( (ЛЕЦИТИН) Бере участь у синтезі фосфоліпідів у печінці, забезпечуючи швидке звільнення печінки від жирних кислот. Впливає на процеси білкового та жирового обміну, сприяє нормальній утилізації жирів і холестерину. Дуже ефективний у профілактиці атеросклерозу, дискінезії. Знижує рівень холестерину. Покращує передачу нервово-м'язових імпульсів. Допомагає зняти провали в пам'яті. Регулює функцію печінки. Сприяє видаленню печінкою ліків з крові. Необхідний для нормального метаболізму жирів, перешкоджає надмірному відкладенню жирів в печінці. Нестача вітаміну може призвести до цирозу печінки, ниркових розладів.

ВІТАМІН В5, (пантотенова кислота). Регулює функції нервової системи і функцію щитовидної залози, надниркових залоз і травної системи. Життєво важливий для підтримки здорової шкіри, сприяє вивільненню енергії з їжі. Зменшує запалення і попереджає звуження кровоносних судин. Результат дефіциту в раціоні призводить до збудливості, головного болю,втрати пам'яті, апетиту, безсоння,ефективно знижує рівень холестерину.

ВІТАМІН В 6 (ПІРИДОКСИН). Речовини групи вітаміну В6 беруть участь в обміні речовин, особливо в обміні жирів, білків та освіті ферментів. Грають велике значення в кровотворенні. Впливає на кислотоутворюючих функціях шлункових залоз. Нестача може призводити до нервозності, збудливості, безсоння, шкірним висипам, втрати м'язового контролю.

ВІТАМІН В 9(фолієва кислота) Впиває на синтез нуклеїнових кислот, пуринів, деяких амінокислот, холіну. Перебуваючи в хромосомах, служить важливим фактором розмноження клітин. Стимулює і регулює кровотворення, сприяє збільшенню числа лейкоцитів, формує еритроцити і генетичні матеріали. Під його впливом знижується вміст холестерину в сироватці крові. Необхідний для підтримки здорової імунної системи.

Нестача фолієвої кислоти призводить до анемії,у вагітних може викликати вроджені дефекти нервових волокон .

ВІТАМІН В 12 (Ціанокобаламін) Основне значення В 12 - антианемічний дії. Робить істотний вплив на процеси обміну речовин - білків, синтез амінокислот, нуклеїнових кислот, пуринів. Стимулює ріс у дітей.

На підставі ряду робіт було встановлено, що в печінці тварин міститься речовина, що має лікувальну дію при злоякісній анемії у людей. Ця речовина отримала назву вітаміну В12, або антианемічного вітаміну.

Мабуть, вітаміну В12, належить найважливіша роль в синтезі, а можливо, і в перенесенні рухливих метиленових груп, вітамін В12 бере участь також у ферментній системі. Сприяє виробництву еритроцитів, бере участь у нормальному функціонуванні нервової системи. Грає важливу роль в роботі імунної системи. Результатом нестачі-недокрів'я,скорочення кількості еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів, що може викликати злоякісну анемію. Порушення в нервовій системі, втома і поганий апетит.

Технолог: Вітаміни групи Б найменше руйнуються при термічній обробці. Але практично всі розпадаються під дією алкоголю. Варені продукти містять дуже мало вітамінів групи В, зокрема вітамін В2 . Оскільки вітаміни групи В розчиняються у воді, то при приготуванні їжі не слід виливати воду, в якій варилися овочі. Вітамін В1 повністю руйнується, якщо продукт нагріти. Водночас вітаміни, В2, В6,В9,В12 добре переносять високу температуру, але страждають від кисню повітря і світла. Зберігають свої властивості ці вітаміни,якщо продукти готувати на пару,запікати у фользі. При готуванні, вітаміни групи В повинні якомога менше контактувати із водою. Вітаміни групи В визначають загальний стан здоров'я. Якщо вони надходять у достатній кількості, то людський організм може жити без тваринних білків, що особливо важливо при алергіях. Коли ж їх не вистачає, інші вітаміни втрачають велику частину своєї дії.

Основні продукти які містять :

В1- Цілісні зерна, насіння соняшнику, арахіс, боби, сухі дріжджі, картопля, свинина, нирки, печінку. Дітям слід приймати 100 мг на день, дорослим-200-300мг. В1 краще приймати в поєднанні з іншими В-вітамінами Тіамін може руйнуватися алкоголем, виникнення дефіциту В1-звичайне явище серед алкоголіків.

В2-салат, овочі, риба, домашня птиця, молоко, дріжджі, сир, печінка, яйця, гречана і вівсяна крупи, нирки, м'ясо. Добова потреба 1.7 мг для чоловіків і 1,3 мг для жінок.

В4- Яйця, творог, печінка, мозок, cерце, салат, овочі і боби, зародки пшениці, вівсяна крупа, рис. Звичайна доза лецитину складає від 500 до 1000 мг щодня. Терапевтичні дози можуть досягати 12000 мг проте їх слід приймати під жорстким медичним контролем.

В5- цілісні пророслі зерна, пивні дріжджі, пшеничні висівки, арахіс, яйця, домашня птиця, риба, боби, печінка та пісне м'ясо, особливо яловичина. . Добова потреба становить 19 мг для чоловіків і 15 мг для жінок.

В6- Пивні дріжджі, куряче м’ясо, свинина, риба, печінка, нирки, яйця, сир, картопля, соя, горох, банани, горіхи, коричневий рис, гречаній крупі, мускусна диня, капуста. Добова норма становить 2 мг для чоловіків і 1.6 мг для жінок. Зазвичай беруть від 50 до 300 мг на день. Вживається у граничних дозах (від 2 до 5 мг на день) вітамін В6 може викликати неврити і знизити опірність інфекціям. Підвищена потреба у вітамін В 6 у вагітних і літніх людей при прогресуванні процесів старіння.

ВІТАМІН В 9(фолієва кислота) В9- цільних зерна, вівсяна крупа, горох, кольорова капуста, овочі, горіхи, яйця,квашена капуста. Добова норма становить 400 мкг щоденно, для вагітних жінок-800 мкг, для мам-600 мкг.

В12- печінка, яловичина, курка, скумбрія, сардини, атлантичний оселедець, молюски, яйця, нежирний сир, молоко. Добова потреба становить 2 мкг для дорослих.

Вчитель: Дякуємо. Я сподіваюсь знаннями про вітаміни,ви покращите своє здоров’я. Про вітаміни ходить багато міфів та чуток. Давайте перевіримо,що міф,а що –правда.

1.Вітамінами можна запастись у літньо-осінній період(міф)

2.Якщо постійно вживати вітаміни,буде гіпервітаміноз.(міф)

3.Вітаміни не перешкоджають засвоювання один одному.(правда)

В нас залишились ще невідомі вітаміни. Представте їх будь-ласка.

Біохімік: Вітамін РР(нікотинова кислота) Входить до складу групи ферментів, що переносять водень, і таким чином бере участь в реакції клітинного дихання і у всіх реакціях проміжного обміну. Робить вплив на роботу органів травлення: нормалізує секреторну і моторну функції шлунка, покращує секрецію і склад соку підшлункової залози, нормалізує функцію печінки. Під впливом РР в організмі підвищується використання рослинних білків їжі. Добова потреба вітаміну РР 15-20 мг. В залежності від фізичної та психологічного навантаження. Нестача цього вітаміну призводить до підвищеної дратівливості, порушень сну, а також спричинює таке захворювання як пелагра (авітамінозне захворювання шкіри).

Технолог: Причинами розвитку гіповітамінозу РР є одноманітне харчування (особливо кукурудзою), та хронічний алкоголізм. Основними джерелами вітаміну РР є такі продукти, як хліб з борошна грубого помелу, бобові, м’ясо, риба, субпродукти, дріжджі, рослинна олія, яйця, крупи, сушені гриби, арахіс, овочі (картопля, томати, зелений горошок, солодкий перець). Термічна обробка для збереження цього вітаміну така ж,як і для групи В. Нікотинова кислота швидко руйнуються і не накопичуються в організмі в потрібних кількостях, тому людина потребує постійного надходження її з їжею.

Вчитель: Кожен з вас зараз перебуває в роздумах: як все ж таки повноцінно отримувати необхідний набір вітамінів,щоб почуватися здоровим? А хіба не можна прийняти одну чарівну пігулку полівітаміну і не хвилюватись? Виявляється –ні! Джерелом вітамінів є продукти харчування – як рослинного так і тваринного походження. Вважається, що при правильному харчуванні кількість вітамінів в організмі буде достатня, але при деяких хворобах вітаміни можуть не засвоюватися. Тому просто приймати вітаміни, які продаються в аптеках шкідливо, бо надмірні дози можуть мати на організм навіть шкідливу токсичну дію.

Варто пам’ятати, що при надмірній фізичній та розумовій праці потреба у вітамінах збільшується приблизно на 30-50%.

Якщо ви хочете збагатити свій організм вітамінами то перевагу краще надавати не аптечним препаратам, а окремим групам продуктів, які більш насичені вітамінами. А якщо все ж ви вирішили купити вітаміни в аптеці, не забудьте перед тим порадиться з лікарем.

Сьогодні фармакологія пішла ще далі - створено препарати на основі природної сировини - БАДи. Варто врахувати, що біологічно активні добавки до їжі не є лікарськими препаратами, тому їх можна застосовувати для профілактики або підтримки гарного самопочуття. Але замінювати ліки ними, а також намагатися вилікувати хворобу самостійно категорично не можна. Неграмотне, неправомірне вживання добавок здатне привести до самих сумним і небажаних наслідків. Окрім того бади, ефективні тільки коли їх приймати постійно. Це дорого і сумнівно. Тому прийміть до уваги поради наших фахівців.

Будьте здоровими, адже хворими бути дуже легко, а здоровим важко! Не забувайте, що ваше здоров’я у ваших руках. Перед вами, чистий аркуш,його можна зібгати і викинути,а можна дати йому надію. Так і ваш організм чекає уваги і підтримки . Давайте, як за легендою, про японську дівчинку,яка повинна була зробити тисяча журавликів надії,щоб бути здоровою. Зробимо і ми, написавши на крилах свої мрії та побажання. Вдома опрацюєте конспект. Дякую,наш хімічний батл завершений. Всі,хто підготував вдома інформацію та був активним на уроці,отримують відмінні оцінки. Весна йде! Випускайте своїх птахів та мрії. Ще раз,будьте здоровими! Урок завершено.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.