Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Хімічні реакції та явища (конспект до презентації)

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №LK409174
За публікацію цієї методичної розробки Качанова Інна Валентинівна отримав(ла) свідоцтво №LK409174
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують

Мета: навчити учнів розрізняти фізичні та хімічні явища, наводити приклади хімічних явищ у природі та побуті, називати умови виникнення та перебігу хімічних реакцій, зовнішні ефекти хімічних реакцій; розвивати вміння спостерігати за хімічними явищами та описувати свої спостереження, формулювати висновки; виховувати охайність та дбайливе ставлення до свого здоров’я під час інструктажів щодо виконання хімічних дослідів та правил безпеки під час роботи в хімічному кабінеті.

Обладнання та реактиви: штатив з пробірками, відеоматеріали,

Основні поняття: фізичні та хімічні явища, хімічні реакції, зовнішні ефекти хімічних явищ.

Тип уроку: комбінований.

Методи роботи: пояснювально-ілюстративний, дослідницький, репродуктивний.

Форми роботи: розповідь, демонстрація, лабораторна робота, бесіда, заповнення схем, самостійна робота з підручником, використання ІКТ.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Перевірка домашнього завдання (бесіда у ході актуалізації опорних знань при вивченні нового матеріалу)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. 
Подивіться навколо себе і ви помітите, що ніщо в світі не стоїть на місці, все змінюється. Щомиті хтось народжується, хтось вмирає, щось змінює свою форму (вода), колір (небо) та ін. Усі зміни, що відбуваються у природі, називають
явищами природи. Кипіння, випаровування і замерзання води, дощ, сніг, рух Сонця, зміна дня і ночі, листопад — все це явища природи. З більшістю явищ ми вже знайомі з курсу природознавства. На попередньому уроці ми вивчили фізичні явища, а сьогодні більш детально розглянемо хімічні.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Тема сьогоднішнього уроку: «Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують» ( Слайд №1)

Запишемо у щоденники домашнє завдання: підготуватися до практичної роботи, опрацювавши параграф 13 №101, 102, за бажанням виконати домашній експеримент на стор.83

 Не кородуй душею, дихай вільно,

                            Крокуй вперед під струменем дощів,

                            Не забувай: крім покликів мобільного,

                            Існує солов’їний переспів. ( Слайд №2)

Відео явищ природи ( Слайд №3)

Що таке явища? (це зміни, що відбувається в природі і у світі). ( Слайд №4)

Які бувають явища?( Суспільні, геологічні, біологічні, фізичні, хімічні). ( Слайд №5)

Різні науки вивчають різні явища. Наука хімія вивчає явища що відбуваються з речовинами. А це фізичні та хімічні явища. ( Слайд №6)


Перш за все давайте з’ясуємо, чим відрізняються між собою фізичні та хімічні явища? Та
що спільного між ними.


Які зміни відбуваються з водою в природі протягом року? (Вода змінює свій агрегатний стан) ( Слайд №7)

Як саме змінюється агрегатний стан води в природі? (Взимку твердий – сніг, навесні – рідкий, влітку – рідкий та газоподібний)


Від чого залежить агрегатний стан води в природі? (Від температури)


Як саме впливає температура на зміну агрегатного стану води в природі? (При зниженні температури вода переходить в твердий стан, при підвищенні – в рідкий, при досить високій температурі - випаровується)


Чи відбуваються зміни в молекулі самої речовини? (Ні, молекули води не змінюються)

Тож це явище є фізичним чи хімічним? (Фізичним) 


Так, дійсно, якщо речовина змінює свою форму чи агрегатний стан, але при цьому молекули речовини не змінюються, то ми говоримо про фізичні явища.

Демонстрація 1
Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо спіраль. 

Які відбулися зміни з речовиною? (Вона змінила свою форму)

Яке це явище? (Фізичне)

Чому? (Змінилася форма, але не змінилася речовина) 
Прожарюємо дріт у полум'ї спиртівки.

Що спостерігаєте? (Дріт почорнів)
Так дійсно, дріт почорнів, бо мідь прореагувала з киснем і утворила нову складну речовину купрум (ІІ) оксид.

Яке це явище? (Хімічне)

Чому? (Змінилася речовина, з неї утворилася інша речовина)
Тож зробимо висновок.

Чим відрізняються фізичні явища від хімічних? ( Фізичні явища не супроводжуються зміною речовини, речовина змінює свою форму чи агрегатний стан. При хімічних явищах речовина перетворюється на іншу речовину)

Сформулюємо визначення хімічних явищ ( Слайд №8)


Явища, під час яких одні речовини перетворюються на інші, називають хімічними.

Учні записують визначення у зошит

Хімічні реакції. ( Слайд №9)
Зміни, що відбуваються з речовиною внаслідок хімічних явищ, описуються хімічними реакціями.
 
Хімічна реакція – це умовний запис хімічного процесу за допомогою хімічних формул та коефіцієнтів.

Учні записують визначення у зошит
Речовини, що вступають у реакцію, називаються вихідними речовинами, або реагентами.
Речовини, що утворюються в результаті реакції, називаються продуктами реакції.
Умовний запис хімічної реакції:
А + В = С + D
вихідні продукти
речовини реакції ( Слайд №10)
Повернемося до мідного дроту і запишемо хімічну реакцію, яка описує зміну, що відбулася з міддю.
Cu + O2 = CuO
Які речовини є вихідними? (Мідь і кисень)
Яка речовина є продуктом реакції?
(Купрум (ІІ) оксид)
А тепер давайте з’ясуємо, які ознаки реакції говорять про те, що вона відбулася?

Які зміни відбулися з мідним дротом? (Змінився колір з червоного на чорний) Отже, однією з ознак хімічної реакції є зміна забарвлення. Чи тільки тверді речовини змінюють свій колір під час хімічної реакції. Щоб відповісти на це запитання проведемо лабораторний дослід /у учнів на партах інструктивні картки та лотки з реактивами/

Лабораторний дослід №3( Слайд №11) 3

Проведення хімічних реакцій

Обладнання: штатив із пробірками, пробіркотримач, нагрівальний

прилад.

Реактиви: розчини лугу, фенолфталеїну, нітратної кислоти, мідного купоросу, крейда, кристалічний амоній хлорид, цукор.

Правила безпеки: ( Слайд №12)

для дослідів використовуйте невеликі кількості реактивів;

остерігайтеся потрапляння реактивів на одяг, шкіру, в очі;

пам’ятайте: холодні й гарячі предмети мають однаковий вигляд;

нагрівання здійснюйте з використанням спеціальних тримачів;

дотримуйтесь правила визначення запаху речовин

Хід роботи

Під час лабораторного досліду учні заповнюють таблицю у зошиті

досліду

Хід роботи

Спостереження

1

2

3

4

5

  1. Налийте в пробірку близько 1 мл лугу і додайте кілька крапель фенолфталеїну (речовина, яка змінює свій колір залежно від середовища).
    Які зміни спостерігаєте? (Розчин забарвлюється в малиновий колір) 

1

Луг + фенолфталеїн

малиновий колір розчину

  1. Насипте в пробірку шпателем невелику кількість крейди і краплями додавайте розчин кислоти. Що відбувається з осадом? (Осад розчиняється і виділяється газ)

2

Крейда + кислота

виділяється газ

Чи бачили ви схожий дослід вдома на кухні?

Теж саме можна спостерігати вдома, коли готується тісто для печива і соду гасять оцтом. Цей процес супроводжується шипінням за рахунок утворення під час реакції вуглекислого газу.

  1. Налийте в пробірку 1–2 мл розчину мідного купоросу та додайте таку саму кількість розчину лугу. Які зміни спостерігаєте? (Випадає синій осад)

3

Мідний купорос + луг

випадає синій осад

  1. Насипте в пробірку шпателем невелику кількість амоній хлориду і додайте 1–2 мл розчину лугу. Визначте запах речовини в пробірці. (З'являється неприємний запах, це запах амоніаку)

4

Амоній хлорид + луг

неприємний запах амоніаку

  1. У пробірку насипте невелику кількість цукру і нагрівайте.Запалюємо спиртівку. Що спостерігаємо? (Світло) Якщо піднести руку до полум’я, що відчуємо? (Тепло) Яка ознака цієї реакції? (Виділення тепла і світла)
    Що відбувається із цукром? (Перетворюється на карамель та стає темного кольору)

5

Нагрівання цукру

зміна кольору, запах

Цукор (температура) = карамель, колір змінюється

Зробимо висновки: Які ознаки хімічних реакцій ви спостерігали під час лабораторного досліду?

Учні складають опорну схему «Ознаки хімічних реакцій» ( Слайди №13-20)

Ми простежили за перебігом певної кількості реакцій. Які умови ми створювали для того, щоб вони відбулися? (Єднали речовини, перемішували, підпалювали, нагрівали)

Отже, можна сказати, що для того, щоб відбулася хімічна реакція необхідно:

  • контакт речовин;

  • подрібнення,

  • перемішування,

  • нагрівання до певної температури ( Слайд №21)

Учні складають опорну схему «Умови перебігу хімічних реакцій»

IV.Узагальнення та систематизація знань (Слайд 23)

Завдання 1(Слайд 24-25)

Виберіть по порядку варіанти відповідей, де описані хімічні явища

А) добування цукрової пудри з цукру - піску;

Е) утворення зеленого нальоту на мідних виробах;

Х) загущення парафіну при охолодженні;

О) плавлення сірки;

Р) згіркнення вершкового масла;

У) почорніння срібної ложки;

М) висихання бруду на черевиках;

С) утворення інею на деревах;

Ж) кування заліза;

Д) скисання яблучного соку;

І) танення льоду;

Ф) розчинення кухонної солі у воді;

И) горіння бензину;

Т) почорніння цукру при нагріванні

У відповіді повинно вийти слово ЕРУДИТ(Слайд 26)

Завдання 2 (Слайд 27-31)

Нумо, відгадай … (перегляд відеосюжетів). Учні дають відповіді, які явища спостерігали за переглянутим відео

Завдання 3 (Слайд 32)

У учнів на партах картки (робота у парах)

«Проблемна ситуація» (робота у парах)

Повернувшись додому з уроку хімії, учень подумав: «Як же багато навколо хімічних явищ! Наприклад: а) іде тепло від батареї опалення; б) запалилася неонова реклама; в) горять іменинні свічки на торті; г) мама «гасить» соду оцтом, готуючи тісто; д) олійна фарба висихає на повітрі; є) скисає молоко, не випите кішкою; ж) після включення комп'ютера змінюється колір екрана; з) після додавання цукру чай стає солодким; и) з відкритої пляшки «Фанти» виділяються бульбашки газу; к) на цвяхах у гаражі з'являється іржа». Допоможіть учневі розібратися, які процеси хімічні, а які фізичні ?

Завдання 4

Виберіть, які з перелічених явищ належать до хімічних, а які – до фізичних( учні І варіанта будуть піднімати оранжеві картки – це хімічні явища, а учні ІІ варіанту – зелені – це фізичні явища)

  • Узимку гілля дерев вкривається памороззю (фізичне)

  • За зиму опале листя згниває (хімічне)

  • Розлитий ацетон швидко випаровується (фізичне)

  • Запах розлитих парфумів швидко поширюється по всій кімнаті (фізичне)

  • З часом на стінках чайника утворюється накип (хімічне)

  • У теплому місці молоко швидко скисає (хімічне)

  • У вологому повітрі бронзові пам’ятники вкриваються зеленим нальотом (хімічне)

  • Крапля бруду на черевику до ранку перетворюється на коричневу пляму. (фізичне)

  • Іржавий цвях очищується від іржі наждачним папером (фізичне)

  • Кулька падає з висоти 1 метр (фізичне)

  • Восени листя жовтіє (хімічне)

  • З розчину відфільтровується осад(фізичне)

  • Дрова горять (хімічне)

  • Вода в річці замерзає (фізичне)

  • Зі скла виготовляють пляшки, склянки та інший посуд (фізичне)

  • З повітря одержують азот і кисень (хімічне)

  • Нафту використовують для виробництва гуми (хімічне)

  • Скіпка горить у кисні (хімічне)

Завдання 5

Порівняйте дії двох ремісників: коваля та металурга. Коваль бере залізний брусок, нагріває його, б’є по ньому молотом і в результаті отримує виріб, наприклад підкову. Чи змінюється в цьому випадку речовина, з якої складався брусок, - залізо? Металург бере залізну руду – бурий порошок або камені, які не проводять електричний струм й легко розсипаються внаслідок удару молотком, - й перетворює її на блискучі бруски заліза – метал, який має металічний блиск, добре проводить електричний струм, унаслідок удару не розсипається, а розплющується. Чи змінилася за цих умов речовина? У якому випадку проходить фізичне явище, а в якому – хімічне? Поясніть.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку
  • Додано
    25.02.2018
  • Розділ
    Хімія
  • Клас
    7 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    3434
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    3
  • Номер матеріала
    LK409174
  • Вподобань
    0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №LK409174
За публікацію цієї методичної розробки Качанова Інна Валентинівна отримав(ла) свідоцтво №LK409174
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти