Мета: поглибити свої знання про число іменників, ознайомити з іменниками, які мають форму лише однини та лише множини; розвивати пам’ять, уяву, аналітичне мислення; виховувати повагу до рідної мови.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.
Епіграф:
Нема на світі України, немає другого Дніпра.
Тарас Шевченко
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ.
Евристична бесіда
Які роди має іменник?
Які іменники належать до спільного роду?
Який рід зазвичай мають незмінювані назви тварин і птахів?
А риб? Музичні терміни? Одяг? Страви?
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
...
VІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
VII. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з правилом
Для розрізнення кількісних ознак є дві числові форми –однина і множина (зошит — зошити, поле — поля). Є іменники, які мають лише одну форму числа. За наявністю форм числа іменники поділяються на три групи:
Іменники, що мають форму однини і множини;
Іменники, що вживаються тільки в однині;
Іменники, що вживаються тільки в множині.
«Показ мод»
На декоративних вішаках розвішено папірці з назвами елементів одягу: джинси, штани, колготи, черевики, шкарпетки, рукавиці, шорти, туфлі. Завдання учнів – прочитати слово, яке зняли з вішака і визначити, чи має воно форми однини та множини чи лише множини.
VІІI. ПІДСУМОК УРОКУ
Робота в групах
Кожна група отримує наліпки з власними назвами (міст, сіл, гір, озер, річок) та два постери. Завдання груп – правильно розподілити іменники, що мають форму лише однини та лише множини, приклеївши їх до відповідного постера.









