Урок:

Н.В.Гоголь. "Тарас Бульба". Козацтво.

18.03.2022
4 0
3
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: Повість Гоголя «Тарас Бульба». Козацтво.

Мета: поглибити знання учнів про козацьку добу; формувати навички порівняльного аналізу та вміння працювати з великим за обсягом текстом; виховувати повагу до свого роду та рідного краю.

Тип уроку: урок формування навичок і вмінь.

Епіграф. Ось те гніздо,звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!

М. Гоголь

Хід уроку

Мотивація навчальної діяльності.

Експрес-опитування. (Учні записують тільки відповідь і підкреслюють названу вчителем букву. Називають ключове слово).

1. Люди, які м'яли своїми дужими руками волові шкури. – 1 (Кожум'яки).

2. Військовий чин Тараса Бульби. – 2 (пОлковник).

3. Найшаленіший у світі танок, який названий «за тими могутніми танцюристами, що його вигадали» . – 3 (коЗачок).

4. Зброя, про яку Тарас сказав: «Оце ваша матір!» - 2 (шАбля).

5. Місто, до якого відіслали Підсишкову голову. – 1 (Царгород).

6. Хто « була вбрана за звичаєм тих часів»?- 4 (свіТлиця).

7. Середній офіцерський чин у козацьких військах. – 4 (осаВул).

8. Острів січовиків. – 2 (хОртиця).

Ключове слово: козацтво.

( Можливе використання картки № 2)

Оголошення теми, мети уроку.

Робота над темою уроку.

Слово вчителя. Неможливо знайти у минулому України якесь інше явище, яке б так глибоко і різнопланово вплинуло на історичну долю всього українського народу. Це козацтво. Його історія багатогранна, як саме життя. Із козацтвом пов'язана величезна кількість специфічних термінів та виразів, які сьогодні малозрозумілі не лише широкому загалові, а й багатьом професійним історикам. Козацтво – це надзвичайно широкий у своїх вимірах і різноманітний у проявах світ – загадковий і привабливий. Поринемо з вами у цей світ і подивимось, як М.В.Гоголь вводить читача у світ козацтва.

Бесіда за запитаннями та завдання для обговорення:

- До якого періоду історії України звернувся у повісті «Тарас Бульба» М.Гоголь?

- Назвіть головних героїв повісті. Яке враження справили вони на вас?

- Перекажіть близько до тексту, де йдеться про роки навчання Остапа та Андрія.

- У чому полягає відмінність у характерах двох рідних братів?

- Чия вдача вам більше до вподоби? Обгрунтуйте свою відповідь.

- У чому Тарас Бульба вбачає покликання своїх синів?

- Які риси притаманні дружині Тараса? Чому цей образ викликає в читача співчуття?

- Як сприйняла мати рішення Тараса про від'їзд синів? Перекажіть цю частину

повісті близько до тексту.

- Про що думали юнаки, від'їхавши від рідної хати?

- Розкажіть, як Андрій зустрів прекрасну полячку. Яким було ставлення панночки до юнака?

- Знайдіть і зачитайте описи світлиці, членів родини Бульби та степу. В чому майстерність автора?

- Як ви гадаєте, чому автор перед тим, як розповісти про прибуття батька з синами у табір запорожців, подає опис степу, берегів Дніпра?

Повідомлення учнів.

На кінець XVI ст. козацтво являло собою вже досить структуровану організацію, на яку зважав не лише польський уряд, а й правителі ряду європейських країн. До середини XVII ст. завершилося формування основних принципів «козацького устрою» та вироблення кодексу козацьких «прав і вольностей». Соціальний статус козацтва став суспільним ідеалом для величезної маси сільського й міського населення. Козацтво все частіше вступало в конфлікт з місцевими магнатами та державною адміністрацією. Перші козацькі виступи проти влади відбулися вже наприкінці XVI ст., причому вже тоді були зроблені спроби перенести принципи козацького «присуду» на всю територію України.

- Якими побачили гоголівських героїв художники?

Бесіда за картиною І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові»

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

«Мікрофон». Чим славне українське козацтво?

Учнівський коментар епіграфа до уроку.

Домашнє завдання. Перечитати 3-4 розділи повісті, звернути увагу на побут і звичаї запорожців. Підготувати відповідь на запитання :

Що вам відомо з уроків історії про козацьку добу?

Розкажіть про особливості козацького життя.

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Тестування

Н.В.Гоголь. "Тарас Бульба"
20 березня 2021
3 0
2 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
21
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
7 клас
12 274 276 0
21

2:

Вільне введення тексту

Відповіді на питання:

1. Как проявлялось національное самосознання у запоріжських козаків?

2. Во им'я чого людина може звершити подвіг?

3. Що може штовхнути на зраду Батьківщині?

4. Що спільне у запорожців з билінними богатирями?

5. У який збірник входить повість «Тарас Бульба»?

6. Які були нрави та звичаї Запоріжської Сечи?

7. Яка історична основа повісті «Тарас Бульба»?

8. Как вчили козаків військовим справам?

9. Який перший закон товарищества у казаків?

10. Де навчались Остап та Андрій?

11. Чому казнили Тараса Бульбу?

12. Хто автор картини «Запорожці пишут листа турецькому султану»?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Микола Гоголь. «Тарас Бульба». Проблематика повісті

 Микола Гоголь. «Тарас Бульба». Проблематика повісті

935

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Українська література
9 клас

20 грн

Піднесено-героїчний образ головного героя – Тараса Бульби

Піднесено-героїчний образ головного героя – Тараса Бульби

562

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

25 грн

Колізія морального й національно-культурного вибору в образах синів Тараса Бульби. Вплив творчості М. Гоголя на розвиток українського письменства.

Колізія морального й національно-культурного вибору в образах синів Тараса Бульби. Вплив творчості М. Гоголя на розвиток українського письменства.

515

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

25 грн

Повість «Тарас Бульба» (переклад М. Садовського і М. Рильського, за ред. І. Малковича). Сюжет твору. Внутрішній епічний розмах твору.

Повість «Тарас Бульба» (переклад М. Садовського і М. Рильського, за ред. І. Малковича). Сюжет твору. Внутрішній епічний розмах твору.

482

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

25 грн

Реєстрове козацтво

Реєстрове козацтво

273

Аватар профіля Гурська Вікторія Михайлівна
Історія України
8 клас

20 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

691

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

512

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

7303

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1091

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1239

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас