Урок:

Китайська народна казка «Пензлик Маляна».

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема уроку: Китайська народна казка «Пензлик Маляна». Поетизація мистецтва й уславлення образу митця в казці. Значення фантастичних елементів.

Мета уроку: Повторити поняття «художні засоби», «фантастика»; вчити називати фантастичні елементи казки; формувати вміння давати характеристику персонажам казки; розвивати самостійне усне мовлення; виховувати доброту та безкорисливість.

Теорія літератури: антитеза, алегорія, фантастика.

Обладнання:відеоролик мультфільму «Чарівний пензлик», таблиці «Художні засоби», «Сходинки», ілюстрації до казки, картки з назвами

фантастичних елементів казки та рис характеру людей.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

Слухо – зорове сприймання запитань вчителя:

- Який зараз урок?

- Хто сьогодні черговий?

- Кого немає у класі?

II.Оголошення теми й мети уроку.

- Що ми будемо робити на уроці?

-Будемо читати казку «Пензлик Маляна».

-Правильно, але спочатку ми пригадаємо художні засоби, які роблять казки

цікавими. Після цього переглянемо мультфільм «Чарівний пензлик», а потім, прочитавши казку, назвемо риси характеру головних персонажів.

Сьогодні ми вирушаємо в далеку Піднебесну країну, у дивовижний світ Давнього Китаю. І не тому, що китайський народ створив казку про Маляна і його чудовий пензлик, а ще й тому, що Китай - це країна великої і мудрої культури. Китай - це осередок однієї з найдавніших людських цивілізацій. Отже мають велику за обсягом, образну і розвинену усну народну творчість. Китайці пишуть ієрогліфами - невеликими малюнками, які означають склади і цілі слова. Такими ієрогліфами записана й китайська народна казка "Пензлик Маляна".

Китай - держава в Центральній та Східній Азії, на сході омивається водами Жовтого, Східно - Китайського і Південно - Китайського морів Тихого океану. ЇЇ площа - 9,6 мільйона квадратних кілометрів. Населення - близько 971 мільйона чоловік. Столиця - Пекін. Китай має 22провінції і 5 автономних районів. У Китаї багата рослинність, у тому числі й рідкісна; є чимало природних копалин. Тут розташовані найвищі у світі гірські системи - Гімалаї, Сино - Тибетські гори та інші, знаменита гора Джомолунгма висотою близько 9 тисяч метрів над рівнем моря. Найбільші річки - Янцзи, Хуанхе.

III. Актуалізація і корекція опорних знань.

-Назвіть художні засоби казок. (Робота за таблицею «Художні засоби»).

Доповніть речення:

1) Антитеза – це _______ думок та образів.

2) Алегорія – це інакомовлення, у якому узагальнене поняття передається за допомогою _____, конкретного ___ або ____.

3) Фантастика – це здатність ____ набувати неймовірні образи, яких _____ в дійсності.

Література Китаю - одна з найдревніших у світі. Від І тисячоліття до нашої ери збереглася "Шицзин" ("Книга пісень") - скарбниця народних пісень, ритуальних гімнів, од. Народ Китаю складав пісні, легенди, казки, в яких дракон символізував владу, а фенікс - безсмертя. Ще в давні часи високого рівня розвитку досягли також образотворче мистецтво, музика, театр.

Це народ талановитий. Відомо, що один з багатіїв мав у Пекіні сад, де ювеліри створили штучний виноградник із золота, срібла і коштовних каменів. Майстри виготовляли чудові художні вироби, відомі у всьому світі: глиняні іграшки, декоративні вази, віяла, прикрашені узорами скриньки, розшиті різнобарвним шовком панно, різьблені вироби з кістки слона, з коштовних каменів.

Словникова робота: реманент, імператор, мотика, панно.

IV.Засвоєння нових знань

-Переглядаючи мультфільм «Чарівний пензлик», зверніть увагу на фантастичні речі.

( https://www.youtube.com/watch?v=xQQE3m4NwrU «Волшебная кисточка»)

- Назвіть фантастичні (чарівні) речі, що допомагають головному герою казки.

1)________________________________(чарівник);

2)________________________________(чарівний пензлик);

3)________________________________(живі малюнки).

-Коментар вчителя:

«У казках відображається світогляд людей. Наприклад, живі малюнки – це витвори мистецтва, які довго живуть своїм життям. Художник у картини вкладає свою душу і

Сподівається, що вони будуть належити відважним, добрим, працелюбним, щедрим, безкорисливим людям. Тому і герой казки – хлопчик Маляна не хотів дарувати свої картини жорстоким, жадібним, ледачим людям».

(Під час коментаря вчитель демонструє ілюстрації до понять «художник»,

«працелюбний», «безкорисливість», «щедрість», «корисливість», «жадібність».)

  • Як звали головного героя і чому? Про що він мріяв? Що заважало здійсненню його мети? Що вразило вас в епізоді зі школою і вчителем? Передайте від першої особи відчуття Маляна? Які картини створював юний художник? ( Запис на дошці: птах, риба, реманент, драбина, білогривий конь, лук, стріли, журавель...) Чому Малян зображує саме рибок і пташок? ( У Давньому Китаї народилося вчення Фен - Шуй -" вітер і вода" - це мистецтво і наука про життя людини в гармонії з собою і оточуючим світом. Тому в китайській казці образи - символи, пов'язані з водою і повітрям, не випадкові.) А яких фантастичних риб і птахів ви знаєте з інших казок? Для чого описується сон? Як допомагав пензлик Маляну?

    Що Малян намалював першим? А чому потім став малювати реманент для селян?

V.Усвідомлення вивченого матеріалу.

- Доповніть речення

- Як тільки Малян отримав пензлика, одразу намалював _________(птаха).

-Малян чарівним пензликом допомагав______________(бідним селянам).

- Малян відповів поміщикові, що він йому___________(не буде малювати).

- Купа золота, яку намалював імператор перотворилася на______(каміння).

- Для імператора Малян намалював______________(море, корабель, вітер).

- Море заревіло і перекинуло_______________________________(корабель).

-Бесіда з учнями.

 За що Малян отримав фантастичну винагороду – чарівний пензлик?

 Чому, на вашу думку, все, що створює Малян, починає жити своїм життям?

VI.Домашнє завдання

Уявіть, що у вас є чарівний пензлик тільки для одного малюнка. Намалюйте те, що потрібне вам або комусь. Учні називають предмети, які потрібні їхнім батькам, знайомим у яких важке становище, друзям, однокласникам, українським воїнам, Україні.

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

 Китайська народна казка «Пензлик Маляна»
29 червня 2021
4 0
4
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
5 клас
26 12 239 21 870 0

2

Бесіда:

Що ви дізналися про поміщика? (Дібрати слова з тексту).

Чому він відмовився малювати поміщику?

Як Маляну вдалося перемогти його?

Чому він не домальовував свої картини?

А як ви поясните «оживлення» журавля

Яким повинен бути справжній митець?

Чи вірите ви у велику силу мистецтва?

Який фінал казки?

Що ви дізналися про імператора?

Чому імператор хотів, щоб Малян зобразив саме Дракона і Фенікса?

Чому в руках імператора малюнки перетворювалися на жахи?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Китайська народна казка "Пензлик Маляна"

Китайська народна казка "Пензлик Маляна"

1592

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
5 клас

33 грн

Народні казки Тематика і різновиди народних казок. Побудова казки

Народні казки                      Тематика і різновиди народних казок. Побудова казки

2597

Аватар профіля Ковальчук Надія Петрівна
Українська література
5 клас

30 грн

Скарбниця народних казок. Фольклор.

Скарбниця народних казок. Фольклор.

136

Аватар профіля Рогова Ірина Миколаївна
Зарубіжна література
5 клас

20 грн

Китайська народна казка «Червоний ліхтарик». Випробування духовної сутності людини у творі. Слова й учинки героїв та героїні.

Китайська народна казка «Червоний ліхтарик». Випробування духовної сутності людини у творі. Слова й учинки героїв та героїні.

4622

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
5 клас

25 грн

Народна казка, її яскравий національний колорит. Народні уявлення про добро і зло в казках. Тематика народних казок. Алегоричний зміст казок про тварин. Казка «Вовк і Чапля».

Народна казка, її яскравий національний колорит. Народні уявлення про добро і зло в казках. Тематика народних казок. Алегоричний зміст казок про тварин. Казка «Вовк і Чапля».

586

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
5 клас

35 грн

Народна казка, її яскравий національний колорит. Народні уявлення про добро і зло в казках. Тематика народних казок. Алегоричний зміст казок про тварин. Казки "Вовк і Чапля", "Лисися та рак".

Народна казка, її яскравий національний колорит. Народні уявлення про добро і зло в казках. Тематика народних казок. Алегоричний зміст казок про тварин. Казки "Вовк і Чапля", "Лисися та рак".

1645

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Українська література
5 клас

41 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

831

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

660

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8403

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1283

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1522

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3144

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас