Конструктор уроків
1
Прочитай та законспектуй найголовніше!
У комедії Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» зображено силу, яка перетворює людину на ненажеру, яка викорінює з душі людської те добре і святе, що заложив туди сам Бог. І сила ця – гроші. Яскравим прикладом є притча «Пристрасть до грошей».
Як ніхто з українських драматургів другої половини XIX століття Іван Карпенко-Карий розгорнув широку картину життя українського народу, показавши класову диференціацію в його середовищі, опоетизувавши красу духовного світу простих людей і сатирично висміявши звиродніння панівних верхів.
У комедії «Сто тисяч» порушено проблему влади грошей та її згубного впливу на людину, коли в гонитві за багатством особа стає бездуховною, втрачає тверезий глузд, людську подобу, родину, її життя позбавляється сенсу.
Жадоба до матеріального збагачення завжди призводила до духовного зубожіння. У комедії «Сто тисяч» Карпенко-Карий ставив за мету піддати сатирі ті негативні явища, які побутували в суспільстві у 80-90-х роках XVIII століття. Сільські багатії всіляко намагалися примножити свої багатства. Часто гонитва за грошима ставала самоціллю, гроші витісняли з життя людини такі поняття, як честь і мораль. І тоді з’являлися такі постаті як Герасим Калитка – головний герой комедії «Сто тисяч».
Драма І. Карпенка-Карого не втрачає своєї актуальності і за наших часів, адже зараз ми зустрічаємо людей, для яких знецінилось одвічне та істинне, для яких гроші затьмарили все.
П’єса «Сто тисяч» є не тільки майстерною сатирою на тогочасні суспільні події, а й одвічним нагадуванням нам, що герасими калитки існують, їх багато і вони поміж нас, що потрібно пам’ятати про те справжнє й одвічне, що є в житті людини, про те, що має цінність завжди. Потрібно пам’ятати, що справжнім багатієм є не той, хто має вдосталь грошей, а той, хто має здоров’я, друзів, свободу, має можливість спілкуватися з рідними, жити чесно й просто, зростати духовно. Такі багатства неоціненні, вони коштують набагато більше, аніж «Сто тисяч».
2
Виконай тест!
Скільки тисяч «справжніх» грошей віддав Герасим Калитка невідомому?
а)Три;
б)П’ять;
в)Десять;
г)П’ятнадцять.
Герасим хотів придбати землю …
а) Жолудя;
б) Пузиря;
в) Гершка;
г) Смоквинова.
Скільки років копач Бонавентура розшукував скарб?
а) тридцять;
б) п’ятдесят;
в) сорок два;
г) двадцять три.
Про що Роман співав пісню, перебуваючи на самоті?
а) кохання;
б) працьовитих і добрих людей;
в) щастя;
г) зірку вечірню.
Компаньйоном Герасим обрав собі …
а) Бонавентуру;
б) Савку;
в) Гершка;
г) Романа.
Улюблена тема розмов Калитки …
а) земля;
б) дочки Пузиря;
в) гроші;
г) одруження Романа.
Купити «фальшиві» гроші Калитці запропонував
а) кум Савка;
б) син Роман;
в) невідомий;
г) Бонавентура.
Прізвище головного героя «Сто тисяч» …
а) Гаманець;
б) Калитка;
в) Скринька;
г) Валіза.
Характеризуючи себе, Копач зазначав, що він:
а) талановитий і порядний;
б) чемний і безкомпромісний;
в) марнославний і розумний;
г) багатий і щирий.
Герасим і Савка замість «фальшивих» грошей отримали від невідомого:
а) газети;
б) якийсь непотріб;
в) чистий папір;
г) старий одяг.
Прислів’я, яке використав Герасим, коли стеріг гроші …
а) «Береженого Бог береже»;
б) «Купівля руки пече, а продаж гріє»;
в) «З прибутку голова не болить»;
г) «Без бариша голодна душа».
Яку думку висловив Савка, коли трапився обман з грошима?
а) «На хороший товар багато покупців»;
б) «Хвалячи продають, а гудячи - купують»;
в) «Купив би й село, та грошей голо»;
г) «Що з воза впало, те й пропало».
Рефлексія від 13 учнів
Сподобався:
Так: 12
Ні: 1
Зрозумілий:
Так: 12
Ні: 1
Потрібні роз'яснення:
Ні: 13
Так: 0