Зарплата педагога за роботу у вихідні: нарахування та графік

Оскільки школи – бюджетні установи, то педагогічним працівникам дають відгул у будь-який робочий день за роботу у вихідний.

Щоб почуватися впевнено та захищено на своєму робочому місці, людина має знати свої права, обов’язки та розуміти, як саме оплачується її праця. На жаль, педагоги не завжди знають, як конкретно нараховують заробітну плату, чи мають їм оплачувати заміни колег, давати відгули і покривати витрати за підвищення кваліфікації.

Не менш актуальна тема – робота на вихідних. Коли необхідно проводити олімпіади, конкурси, везти дітей на екскурсію або брати участь в спеціальних заходах і подіях. Як мають оплачувати ці години вчителям? Що робити, якщо школа не має коштів у бюджеті? Чи повинні викладачі робити це лише з «почуття обов’язку» та чи входять ці пункти до переліку обов’язків?

Юлія Бровінська, засновниця проєкту ProШколу, зібрала найактуальніші запитання, відповіді на які підготували юристи.

Як компенсують роботу на вихідних (наприклад, під час екскурсій)?

Відповідно до КЗпП України (статті 107), робота у вихідні чи святкові дні оплачується в подвійному розмірі або надається відгул у робочий день. Як правило, у колективному договорі мають прописати всі ці ситуації – екскурсії, конкурси, олімпіади та будь-що інше – і зазначити, як саме вчителю мають відшкодувати цей час.

На жаль, оскільки школи – бюджетні установи, то педагогічним працівникам дають відгул у будь-який робочий день за роботу у вихідний.

Чи можуть примусити працювати на вихідних (наприклад, проводити олімпіади)?

По-перше, аби залучити педагогів до роботи на вихідних, школа має видати письмовий наказ чи розпорядження. У цьому наказі дирекція мусить чітко прописати, як вчителю компенсують цей час – це буде грошова виплата, чи відгул.

По-друге, змушувати педагогів працювати на вихідних ніхто не має права. Виключно у випадках виробничої необхідності – коли трапилася термінова ситуація, від якої залежить нормальна робота школи. Зазвичай, ані олімпіади, ані конкурси не впливають на життєздатність школи. Тому вчителі мають повне право відмовитися від подібної роботи.

Чи може дирекція відмовити у відгулі на канікулах?

Насправді, під час канікул школа працює в звичному режимі. Мається на увазі, що кількість робочих годин учителя відповідає його навантаженню до початку канікул.

Скільки вчителі працювали, стільки ж часу і мають віддавати роботі під час канікул. А школа, як правило, має план на канікулярний період.

Відгул, якщо звернутися до законодавства (відповідно до статей 72, 107 та 124 КзпП), – це день відпочинку, компенсація за роботу у вихідні, святкові, неробочі дні, або ж за донорство крові.

Тому, звісно, дирекція може відмовити педагогу у відгулі, якщо для цього немає законних підстав. Адже канікули – лише для дітей.

Як працюють учителі під час карантину?

Якщо йдеться про карантин на місцевому рівні – зазвичай через Грип чи ГРВІ – рішення зачинити школу ухвалює місцевий уряд. Як правило, підстави для цього типові: коли до школи через хворобу не можуть ходити понад 25% учнів. Що в цей час робити вчителям?

Деякі школи практикують примусові відпустки для вчителів, зокрема без збереження зарплатні. У МОН неодноразово наголошували, що це неприпустимо.

У відпустку без збереження заробітної платні вчитель може піти виключно з власної ініціативи.

Тому під час карантину вчителі мають працювати у школі (згідно з п.п. 5.2.1 Галузевої угоди).

Це може бути і навчання, і наукова, і організаційно-методична робота. А оплачують її відповідно до тарифікації вчителя – про це має бути наказ директора, в якому він зазначає навантаження для кожного педагогічного працівника. Тобто, під час карантину вчитель отримує 100% заробітної платні.

Якщо роботи у школі на цей час не буде, або через певні причини педагог не зможе її виконувати (наприклад, усі дороги замело і немає можливості дістатися до школи, яка зачинена з тих ж причин), то отримуватиме 2/3 ставки. Про це говорить пункт 77 Інструкції №102 про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.

Юристи радять звернути особливу увагу на укладання Колективного договору в школі. Чому? Адже саме він регулюватиме, як вчителю відшкодують роботу у вихідні чи святкові дні. Необхідно, щоб педагогічна рада спільно ухвалила рішення, яке затвердить директор, і надалі будь-які випадки роботи в позаурочний час будуть тарифікуватися відповідно до норм Колективного договору (можливість отримати подвійну оплату, або взяти відгул).

Джерело: https://vse.ee/bzw


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

Оплата праці вчителів під час карантину: що говорить Профспілка

Кожен вид роботи має бути оплачений – голова Профспілки освітян

Пенсія вчителям за вислугою років: як оформити

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
1
міс.
2
3
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!