Зорова гімнастика

Опис документу:
Пропонуються вправи для покращання зору.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ЗОРОВА ГІМНАСТИКА

Швидко моргати очима, закрити очі та спокійно сидіти, повільно рахувати до 5-ти. Повторити 4-5 разів.

*Міцно замружити очі (рахуючи до 3), відкрити очі та подивитися вдалечінь (рахуючи до 5). Повторити 4-5 разів.

*Витягти праву руку вперед.Слідкувати очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вказівного пальця витягнутої руки ліворуч та праворуч, вгору і вниз. Повторити 4-5 разів.

*Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1-4, потім перевести погляд вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

*В середньому темпі виконувати колові рухи очними яблуками ліворуч, та стільки ж праворуч. Розслабити очні м'язи, подивитися вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 1-2 рази.

*Вправа виконується сидячи. Відкинутися назад, зробити глибокий вдих, потім, нахилившись вперед, видих. Повторити 5-6 разів.

*Вправа виконується сидячи. Відкинутися на спинку стільця, прикритиповіки, міцно замружити очі, відкрити повіки. Повторити 5-6 разів.

*Виконується сидячи. Руки на поясі, повертаючи голову праворуч дивитися на лікоть правої руки; повертаючи голову ліворуч, дивитися на лікоть лівої руки, повернутися у вихідне положення. Повторити 5-6 разів.

*Виконується сидячи. Підняти очі догори, зробити очима колові рухи за годинниковою стрілкою, потім зробити очами колові рухи проти годинникової стрілки. Повторити 5-6 разів.

*Виконується сидячи. Руки вгору, подивитися на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих), слідкувати очима за руками, не підіймаючи голови, руки опустити (видих).Повторити 4-5 разів.

Вказані вправи виконуються через кожні 40-50 хвилин зорової роботи в домашніх умовах.

Тривалість одного тренування в межах 3-5хвилин.

Вправи для зняття втоми очей, розслаблення зорової системи:

 1. Запропонувати дитині подивитись праворуч, потім ліворуч, кожного разу повертаючи голову в тому ж напрямку, що й очі (але в жодному разі не навпаки).

 2. Нехай дитина спробує розгойдувати тіло, голову та очі подібно до маятника. Очі при цьому мають бути заплющені, а очні яблука рухатися разом з головою.

 3. Навчити дитину наслідувати ходу слона: зробити один крок правою ногою і хитнути тілом, повернути голову й очі вправо, а потім навпаки.

 4. Запропонувати дитині уявити квадрат і поводити очима в напрямках:

  • вгору-вниз;

  • зі сторони – в сторону;

  • по діагоналі – з лівого верхнього кутка у правий нижній і назад;

  • обвести очима сторони квадрата;

  • напівколо біля верхньої сторони.

5. «Ведмедик хитається» - вправу виконують по 1-3 хвилини. Дитина має стояти розслаблено і переступати з однієї ноги на іншу, відриваючи п’яти від підлоги, злегка хитаючись, як це роблять ведмеді в зоопарку. Дивитися потрібно в напрямку носа, не зупиняючись поглядом на жодному з предметів, які потрапляють у поле зору. Під кінець кожного хитання можна м’яко моргати.

Вправи на покращення циркуляції крові в органі зору:

1. «Повороти пальців».

Дитина має поставити вказівний палець однієї руки перед носом. М’яко повертаючи голову з одного боку в інший, намагатися дивитися не на палець, а повз нього. Буде здаватися, що пальчик рухається. Це відчуття посилиться, якщо повороти робити із закритими очима, щоб кінчик носа щоразу торкався пальця. Якщо дитині не вдається досягти ілюзії руху пальця, тоді нехай вона піднесе до носа долоню з широко розтуленими пальцями. Повертаючи голову, нехай дивиться крізь них, уявляючи, що перед нею парканчик. Пальці мають наче пропливати перед нею. Потрібно чергувати 3 повороти із закритими очима, 3 – з відкритими. Таких поворотів слід виконати 10-15. Необхідно стежити за рівним диханням.

2. Потрібно розмістити вказівний палець однієї із рук дитини на відстані 15 см від її правого ока. Нехай вона трошки повертає голову зі сторони в сторону, дивлячись перед собою. Має здаватися, що палець рухається. Ця вправа дещо легша за попередню і дає змогу швидше досягти ілюзії рухів пальця.

3. «Пишемо носом».

Запропонувати дітям із заплющеними очима виводити в повітрі носом, ніби олівцем, дуже великими буквами своє ім’я. Потім опустити голову, швидко покліпати очима.

4. «Заглянь за перешкоду».

Запропонувати дитині покласти свою розчепірену долоню перед обличчям. Повертаючи голову і заглядати повз долоню то вправо, то вліво, уявляючи, що не голова рухається, а пальці бігають зі сторони в сторону перед очима. По закінченні слід покліпати, зробити пальмінг.

5. Масаж для очей.

Запропонувати дитині масажувати трьома пальцями лоб, потім брови, скроні двома пальцями, знову трьома пальцями вилиці під очима, потім вказівним пальцем ніс, перенісся, вухо і поза вухом, шию ззаду. Потім масажувати шкіру голови пальцями рук. Закрити очі і двома пальцями натиснути на верхню повіку обох очей. Зробити «китайські оченята», посміхнутися, покліпати очима, зробити пальмінг.

6. «Їдемо в поїзді».

Повертати голову в швидкому темпі зі сторони в сторону, тобто створити собі «миготіння», як у вагоні поїзда. При цьому треба дивитись у вікно.

7. Запропонувати заплющити очі, потім широко відкрити їх. Повторити 10 разів. Зробити декілька глибоких вдихів та видихів і знову повторити вправу (5 циклів).

Вправи на тренування акомодаційних м’язів:

1. Запропонувати дітям заплющити очі, прикрити їх долонями та уявити чорне поле. Потім намалювати носом маленьку букву «о». Всередині неї – ще меншу, а всередині цієї – ще меншу і т.д., поки не вийде крапка. А посеред крапки поставити маленький значок «+». У центрі цього значка – знову крапку, тільки ще меншого розміру. Якщо її проколоти голкою, навколо голки можна намалювати коло. В кінці вправи – покліпати очима.

2. Вправа «Мітка».

Дитина в призначених їй окулярах стає біля вікна на відстані 30 см. На склі на рівні очей дитини кріпиться «мітка» круглої форми (кольорова) діаметром 3-5 мм. Запропонувати дитині дивитьсь на цю мітку 2-3 секунди, Вдалині, на лінії погляду, що проходить через цю мітку, вона фіксує поглядом будь-який об’єкт. Почергово переводити погляд з мітки на склі на цей предмет. Вправа проводиться в перші два дні - 5 хв., в інші дні – 7 хв. Виконується 2-3 рази в день.

3. Вправа «Сонечко».

Запропонувати дітям відвести напівзігнуту праву руку в бік. Повільно пересувати вказівний палець справа наліво і стежити за ним очима. Повторити 5-6 разів.

Вправи на укріплення окорухових м’язів:

1. Повільно переводити погляд від підлоги до стелі, не підіймаючи голови і не рухаючи тілом. Потім опустити очі вниз. Повторити 2-3 рази.

2. Переводити очі зі сторони в сторону, дивлячись якомога далі вліво, вправо. Голова і тіло нерухомі. Повторити 2-3 рази.

3. Вправа «Веселка».

За пропонувати дітям уявити веселку, обвести її спочатку справа наліво, потім навпаки. Уявити веселку перевернутою, знову обвести її очима. Поєднати дві веселки в коло, обвести його очима в одному напрямку, потім в другому. Рухи повинні бути м’які, повільні.

4. Вправа «Передай м’яча».

Вчити дітей передавати м’яча один одному в руки, стежачи за м’ячем очима.

5. Запропонувати дітям стежити очима за руками: (вправа виконується стоячи) відвести праву руку в сторону – подивитись на руку; потім – ліву руку. Така ж вправа виконується з іграшкою, м’ячем. Відставити ліву ногу в сторону – подивитись на носок, потім праву ногу.

6. Намагатися широко відкривати очі (1-2 сек.), потім заплющити (5-6 сек.). Повторити 4-6 разів.

Вправи на виконання кліпання:

Кліпання – рефлекторні рухи повік людини. Кліпати потрібно якомога частіше. Слід проводити такі вправи:

  • закрити долонею праве око, а лівим безперервно кліпати. Потім навпаки;

  • нехай дитина подивиться в дзеркало на своє праве очко і кліпне лівим оком. Потім подивиться на ліве око, а кліпне правим;

  • перекидаючи з руки в руку м’ячик, потрібно кліпати при кожному торканні його руками;

  • під час повільної прогулянки дитина на кожний зроблений крок кліпає очима, щоб здавалось. ніби земля рухається їй назустріч;

  • кліпати по черзі з дитиною, невисоко підкидаючи догори м’ячик, стежачи за ним поглядом, переміщуючи голову за рухом очей;

  • рахувати разом з дитиною з нерегулярними інтервалами і кліпати на кожний рахунок;

  • кліпати на кожний вдих і видих.

Вправи для лікування міопії (короткозорості):

  • Голова нерухома. Рухаються лише очі. В простягнутій руці тримати олівець, рухати в праву, ліву сторону, вниз. Стежити очима.

  • Дитину поставити біля стіни великої кімнати, не повертаючи голову, вона має переводити погляд з правого верхнього кута кімнати в лівий нижній, з лівого верхнього – в правий нижній. Повторити 10 разів.

  • Упродовж 10 секунд дитина має дивитися на яскравий блискучий об’єкт (ялинкову прикрасу з фольги), потім кліпати очима. Далі заплющити очі, відпочити. Повторити 10 разів.

  • Широко розплющити очі, сильно примружити очі, заплющити очі. Повторити 10 разів.

  • Подивитись у вікно на дуже віддалений об’єкт та уважно розглядати його впродовж 10 секунд, потім перевести погляд на близький об’єкт. Повторити 10 разів.

Вправи для лікування гіперметропії (далекозорість):

  • Підійти до вікна та деякий час чергувати розглядання предметів на далекій та близькій відстані. Виконувати рухи очима: вправо-вліво, вгору-вниз.

  • Уявити «вісімку» та обвести її поглядом спочатку вертикально, потім горизонтально. Повторити 3-4 рази.

  • Заплющуючи очі та декілька хвилин зосереджено «розглядати» чорноту, намагаючись проникнути в неї глибше.

Вправи для лікування косоокості

Косоокість — патологія окорухового апарату, що полягає в періодичному або постійному відхиленні зорової вісі одного або обох очей від загальної точки фіксації. Супроводжується порушенням бінокулярного зору і значним зниженням гостроти зору на оці, що косить):

«Мандрівка до чарівного світу». Педагог пропонує дітям помандрувати разом з ним до чарівного лісу та спробувати пройти доріжками так, щоб не сполохати лісових звірів, до галявині в кінці лісу. Ходьба по відбитках слідів червоного кольору, покладених п’ятками разом, носками нарізно – для дітей зі збіжною косоокістю; зеленого кольору, покладених носками разом, п’ятками нарізно – для дітей з розбіжною косоокістю.

Якщо ліве око косить усередину, то передовсім дитині треба прикрити долонею або пов’язкою праве око. Стати прямо, виставити вперед праву ногу. Нахилитись, потягнутися рукою до носка правої ноги, а потім, не випрямляючись, підняти цю руку вгору, немов вказуючи на літак у небі з лівого боку від дитини. Протягом однієї фізхвилинки треба виконати 6-12 поворотів.

Якщо ліве око косить назовні, дитині необхідно виставити вперед ліву ногу і, нахилившись, потягнутися правою рукою до носка лівої ноги. Вказувати рукою в тому напрямі, у якому вона хочете переміщати око. Якщо в повороті має потребу праве око, то для рівноваги потрібно висунути вперед ліву ногу. Вибирати рухи з урахуванням бажаного напряму повороту. Нахил уперед виконує допоміжну функцію, оскільки сприяє активізації кровообігу в області очей.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!