Розгорнутий план заняття для дітей із порушенням зору на тему "Тварини в зоопарку"
Мета заняття:
1. Розширити знання дітей про тварин, які живуть у зоопарку.
2. Розвивати сенсорне сприйняття через тактильні, слухові вправи та рухливі ігри.
3. Формувати вміння працювати в групі та сприяти мовленнєвій активності.
Хід заняття
1. Привітання (5 хвилин)
Мета: створити доброзичливу атмосферу, налаштувати дітей на роботу.
1. Вступне слово вихователя:
"Доброго дня, малята! Сьогодні нас чекає дуже цікава подорож до зоопарку. Ми будемо слухати, торкатися і навіть уявляти тварин! Але для початку нам потрібно усім привітатися!"
Станем дружно всі у коло. (Діти утворюють велике коло.)
Тихо ходимо навколо. (Рухаються по колу.)
Вгору тягнемось усі. (Встають навшпиньки.)
Мов трава в дрібній росі. (Нагинаються до підлоги.)
Потім легко всі присіли. (Присідають.)
Наче ноги заболіли.
Потім встали, руки в боки. (Встають рівно, руки в боки.)
І зробили два підскоки. (Два стрибки.)
Діти зупиняються, взявшись за руки. Далі бажають один одному по колу:
- Я бажаю тобі, (ім’я), хорошого дня!
- Я бажаю тобі, (ім’я), гарного настрою!
- Я бажаю тобі, (ім’я), …
2. Гра з м’ячем:
Вихователь передає м’яч по колу. Коли дитина тримає м’яч, вона каже своє ім’я та щось коротке про свій настрій.
Наприклад: "Мене звати Оля, я радісна!", "Я Андрій, і мені цікаво!".
3. Розминка для рук:
"Покажіть, як у нас прокидаються пальчики. Потріть долоньки, розведіть пальчики в сторони, а тепер стисніть кулачки. Молодці, тепер ми готові до пригод!"
2. Аудіовправа "Впізнай тварину"
Вихователь вмикає аудіозаписи із звуками тварин (лев, слон, мавпи, пташки).
Після кожного звуку запитує:
"Хто це?"
"Як ви думаєте, що ця тварина любить їсти?"
"Де вона живе?"
Вихователь допомагає дітям, якщо вони не знають відповіді, описуючи тварину: "Це лев – великий хижак із густою гривою. Він любить їсти м’ясо".
3. Тактильні дослідження (10 хвилин)
Матеріали: хутряна тканина (вовк, лев).
Гумова луска (змія, риба).
Гладка поверхня (слон).
Шорстка тканина (жираф).
Хід вправи:
Вихователь дає дітям доторкнутися до матеріалів із зав’язаними очима або не дивлячись.
Питання для дітей:
"Яка ця поверхня на дотик?"
"Як ви думаєте, чия це шкіра?"
Вихователь допомагає: "Це м’яка шерсть вовка, він живе у лісі. А це гладка шкіра слона, який живе в Африці".
3. Руханка "Як рухаються тварини?" (5 хвилин)
Вихователь пояснює, як рухаються різні тварини:
"Слон ходить повільно – крокуйте важко".
"Мавпи стрибають – стрибайте на місці".
"Пташки махають крилами – помахайте руками"
2. Проведення:
Діти виконують рухи за підказками вихователя.
Вихователь підтримує позитивний настрій: "Ви чудово повторюєте рухи, як справжні тваринки!"
2.4. Складання історії "Подорож до зоопарку" (5 хвилин)
Вихователь починає історію: "Одного разу ми пішли до зоопарку і побачили..."
Кожна дитина додає одне речення про тварин, яких вони уявили:
"У клітці сидів великий лев і голосно ричав".
"Мавпи весело стрибали з гілки на гілку".
2. Завершення історії:
Вихователь завершує історію: "Усі тварини були щасливі, що ми прийшли до них у гості!"
3. Заключна частина (5 хвилин)
1. Підсумок заняття:
Вихователь запитує:
"Яка вправа вам сподобалася найбільше?"
"Яку тварину ви запам’ятали?"
2. Релаксація:
Діти сидять у колі, слухають тиху спокійну мелодію.
Вихователь пропонує погладити тактильний м’яч, щоб заспокоїтися.
3. Прощання:
Вихователь каже: "Дякую вам за гарну роботу! Ви були дуже активними і допитливими. До зустрічі наступного разу!"
Примітки:
Під час заняття слід надавати кожній дитині достатньо часу на відповіді та взаємодію.
Використовувати чіткі та зрозумілі інструкції.
Створити доброзичливу атмосферу, підтримуючи дітей на кожному етапі заняття.



