Заняття-тренінг для 9-11 класу "Насиллю - НІ"

Опис документу:
Мета: поглибити знання дітей про насильство: його прояви, види та способи можливого уникнення; навчати толерантному відношенню до оточуючих; розвивати відчуття гідності та неповторності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Заняття з елементами тренінгу «Насильству - НІ»

Пояснювальна записка:

На сьогоднішній день є актуальною проблема насильства. Жоден випуск новин не обходиться без повідомлення про злочини, убивства, пограбування, а більшість ток-шоу обговорюють насилля в сім’ї, покинутих дітей, ранню вагітність. А що вже казати про мережу інтернет? Таке враження, що немає іншого світу, лише насилля, виживання, спокуси.

Більшість людей, коли говорять про насильство, мають на увазі лише фізичні його прояви: бійки, лупцювання (дітей – ляпаси). Але на даний момент визначення цього терміну виходе за межі нашого уявлення. Та яке б не було воно (насилля), це руйнація соціальних цінностей, що призводить до порушення гармонійного розвитку особистості.

Головним завданням сучасної школи є виховання ОСОБИСТОСТІ, забезпечення умов для морального, інтелектуального, художньо-естетичного, фізичного розвитку, а також збереження морального, фізичного та психічного здоровя дітей. Саме тому головним завданням психологічної служби школи є інформаційно-просвітницька діяльність серед учнів.

Вікова категорія – учні 9-11 класів

Мета: поглибити знання дітей про насильство: його прояви, види та способи можливого уникнення; навчати толерантному відношенню до оточуючих; розвивати відчуття гідності та неповторності.

Обладнання:

Конституція України, Кримінальний кодекс України, Конвенція ООН про права дитини, ватман з; «Правилами групи», «Дерево очікування», аркуші паперу, фломастери,маркери, роздатковий матеріал, клейкі стікери у вигляді лисття

Перебіг заняття:

  1. Вступне слово (5хв.)

Вітаю вас усіх. Тема сьогоднішнього заняття непроста й актуальна в наш час і я прошу зосередитися:гГоворитимемо про насилля. Сьогодні ви дізнаєтесь про те, як уникнути такої ситуацій, що потрібно знати для того, щоб запобігти насиллю.

  1. Вправа «Будьмо знайомі»

Мета: знайомство учасників.

Час - 10 хв.

Інструкція: кожен учасник називає своє ім’я і презентує слова=характеристики на кожну літеру власних ініціалів. Наприклад, Коваленко Олена – комунікабельна, особлива. Інші учасники підтримують повідомлення оплесками.

обговорення.

*Що ви відчували під час виконання вправи?

*Чи важко було презентувати себе, добрати характеристики?

  1. Вправа «Правила групи» (10 хв.)

Перед подальшою роботою пропоную вам ознайомитися з «Правилами групи» та прийняти чи оскаржити їх шляхом голосування. .

Правила (додаток 1)

Отже, можемо почати нашу роботу. А почати пропоную з притчі.

  1. Притча

Посеред шляху лежав пес, повз нього проходило безліч людей, і кожен з них, походячи поводив себе по – різному. Одні обережно обходили боком, щоб не наступити на нього, інші боляче штовхали, щоб не заважав, а ще одні – охоче жбурляли каміння, або голосно кричали на нього. А неподалік сидів старий жебрак. Дивився він на це все та й запитав у пса: «Чому ти тут лежиш?». На що пес йому відповів: «Я шукаю собі доброго хазяїна».

Обговорення:

  • Як ви гадаєте, яким чином ця притча має відношення до теми нашого заняття?

  1. Вправа «Очікування» ( 15 хв.)

На аркуші намальоване дерево. На клейових стікерах-листочках напишіть свої очікування від нашої зустрічі і приклейте їх на гілочки. А ми спробуємо провести наш тренінг плідно, щоб дерево наше листя не втратило.

  1. Інформаційне повідомлення «Що відбувається сьогодні»

Тема насилля з давніх-давен йде пліч-о-пліч із дорогою життя. Прояви насильства ми можемо спостерігати щодня, що години. Протягом тисячоліть одна людина кривдить іншу за для забезпечення моральної, фізичної чи матеріальної потреби. На землі повсяк час відбуваються війни, революції. Деякі науковці, проаналізувавши всю відому історію людства, прийшли до висновку, що без війн і усіляких конфліктів людство прожило лише близько 30 років!!!

Ми вже настільки звикли до насильства, звикли сприймати його як щось не минуче, що не зреагуємо на крики про допомогу. Діти, схаменіться, прояви насильства порушують права людини, принципи вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами, чи в нашому домі, у школі, на вулиці, то ми повинні зупинити його.

  1. Вправа «Асоціації» (15 хв.)

Мета: дати повне визначення терміну «насилля».

Інструкція;

На аркуші А3 написане слово «насилля» і прикріплене на дошці. Діти виголошують у голос асоціації до цього слова, а вчитель записує їх на дошці навколо паперу.

Обговорення:

    • Що ви відчували підчас виконання вправи? Чому?

  1. Вправа «Мозковий штурм» (15 хв.)

Що ж таке насильство?

    • Це дії, що робить одна або декілька осіб і які чиняться умисно, спрямовані на досягнення певної мети;

    • Спричинення шкоди (фізичної, моральної, матеріальної) іншій особі;

    • Порушення прав і свободи цієї особи;

    • Той, хто чинить насильство, зазвичай, має значні переваги: матеріальні, фізичні, психологічні, адміністративні тощо.

Хто може здійснювати насилля?(Батько, мати, учень один над іншим, учителі ...)

Хто захищає дітей? Чим керуються усі органи захисту, опіки і піклування?

«Конституція України », Закони України: «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх», «Конвенція ООН»

 6 грудня, Верховна Рада України прийняла в цілому законопроект № 4952 про запобігання насильства щодо жінок та домашнього насильства, а також боротьбу з цими явищами. "За" проголосував 241 народний депутат.

Відтепер, у законодавство ввели визначення "домашнє насильство" - умисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство по відношенню до нинішнього або колишнього чоловіка або іншого родича, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого. Покарання - 150-240 годин громадських робіт або арешт до півроку, або обмеження волі до 5 років, або позбавлення волі до 2 років.

До повнолітнього, який здійснив домашнє насильство, разом із покаранням на строк до 3 місяців або довше можуть застосувати такі заходи:

- заборона перебувати вдома у потерпілого;
- обмеження спілкування з дитиною, якщо насильство було направлено проти неї або скоєне в її присутності;
- заборона наближатися до будинку, роботи або інших місць, де часто буває потерпілий;
- заборона контактувати з потерпілим, у тому числі, за допомогою месенджерів або інших людей;
- направлення на програму для кривдників.

Умисне невиконання обмежувальних заходів, або умисне ухилення від програми для кривдників караються арештом до півроку або обмеженням волі до 2 років.

У перелік обставин, які пом'якшують покарання, внесли пункт про вчинення злочину в стані душевного хвилювання внаслідок жорстокого поводження або такого, що принижує честь і гідність, а також якщо з потерпілим так поводилися системно. Так, тяжке тілесне ушкодження, учинене в такому стані, карається громадськими роботами протягом 150-240 годин або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі до 3 років, або позбавленням волі до 2 років.

Злочин на ґрунті статі отримало позначку "обставина, що обтяжує покарання". У першому читанні це стосувалося також злочинів на ґрунті сексуальної орієнтації, однак такі слова вилучили. Також обтяжуючі обставини має злочин, вчинений відносно чоловіка, колишнього чоловіка або близького родича.

  1. Вправа «Впізнай за описом»

Мета: дати чіткі визначення видам насилля. (10 – 15 хв.)

Методом жеребкування група отримує назву одного з виду жорстокого поводження: фізичне, сексуальне, психологічне, економічне. Необхідно протягом 5 хв., розкрити характеристику одного з виду та презентувати цей вид чи форму жорсткого поводження з допомогою пісні, малюнка, віршів, інсценування (але без фізичного контакту). На презентацію відводиться 3 хв.

1. Фізичне насильство — невипадкове завдання тілесних ушкоджень.

2.Сексуальне — використання людини для отримання сексуального задоволення.

3. Занедбаність — нездатність батька або особи, яка доглядає за дитиною, забезпечити основні потреби дитини в їжі, одязі, житлі.

4. Психологічне насильство — відсутність у родині доброзичливої, здорової атмосфери. Може виявлятися :

у зневазі — послідовній нездатності батьків чи особи, яка здійснює догляд, забезпечити дитині необхідну підтримку, увагу, турботу;

у жорстокому поводженні — хронічних приниженнях, образах і висміюванні дитини, знущанні з неї.

  1. Вправа "Всі ми однакові, всі ми різні"

 Час: 10-15 хв.

1.Дайте кожному учаснику по аркушу паперу.

2.Инструкция учасникам:

тримайте листок за два верхніх кута прямо перед собою; закрийте очі;

уважно слухати те, що говорить тренер; робіть те, що говорить тренер, з закритими очима.

3.Завдання:

складіть листок вдвічі і відірвіть лівий нижній кут;

зігніть листок ще раз вдвічі і відірвіть лівий нижній кут;

ще раз зігніть листочок вдвічі і відірвіть лівий нижній кут.

4. Тепер розгорніть листки.

5.У всіх однакові листки?

Чим відрізняються листки?

У чому листки схожі?

Так і кожен з нас: однакові ми у тому, що ми люди, діти, дві руки, дві ноги, голова тощо. Водночас ми всі дуже різні, у кожного з нас свій погляд на життя, свої цілі і потреби у цьому житті. А кожен, хто намагається чи чинить насильство, прагне підлаштувати світ і людей під себе, щоб йому було зручно жити.

  1. Практикум «Аналіз ситуацій» (30 хв.)

Мета: сформувати вміння розрізняти види насильства, агресора й жертву ситуації насильства.

Учні поділяються на групи цукерками: мак, ромашка, каракум. Кожній вручається пакет із завданнями.

Завдання: визначити вид насильства, указати агресора й жертву ситуації.

(Додаток 2)

Обговорення ситуацій

Найбільш ганебне і недопустиме – насильство над дітьми.

Ось низка фактів записаних з вуст ваших однолітків:

  • Школярка із сльозами розповідає іншим дітям: « мама мене просто уб’є, якщо дізнається, що я загубила шарф, який вона подарувала»;

  • Дівчинка цілий день переживає, що у неї відірвався ґудзик, тому що вдома її покарають – вона боїться матері;

  • Батько бив дитину армійським паском ( залишилися сліди на ногах);

  • Хлопчик закриває руками голову, а інших дітей обов’язково б’є по голові – хоче, щоб їм було так же погано й боляче, як йому, коли його б’ють батьки;

  • Батько б’є сина за оцінки: хлопчик в школі поводить себе нахабно і зухвало і в той же час він стає блідим від будь – якого зауваження.

Відзеркалене в цих реальних фактах життя ще раз змушує задуматися: як живемо? Як ставимося один до одного? Близькі, дорогі люди, що змушує їх бути такими жорстокими? Чому любов, доброту, терпіння пускають під укіс, і навіть до дітей при цьому немає пощади – над ними знущаються, їх б’ють, вони виростають душевно пораненими, понівеченими… У дітей зникає відчуття захищенності, вони губляться в цьому світі. Саме в сім'ї дитина набуває життєвого досвіду, вчиться культури спілкування, засвоює норми поведінки. Вирішальний позитивний вплив на виховання дітей має почуття взаємної любові й поваги матері і батька та виявлення цих почуттів у їхніх щоденних взаєминах, а також їхнє гуманне ставлення до інших людей. В. О. Сухомлинський справедливо стверджував, що людину ми творимо любов'ю — любов'ю батька до матері і матері до батька, любов'ю батька і матері до людей, глибокою вірою в гідність і красу людини. Прекрасні діти виростають у тих сім'ях, де мати і батько по-справжньому люблять одне одного і разом з тим люблять і поважають людей. У таких дітей — мир і спокій у душі, стійке моральне здоров'я, щиросердечна віра в добро, віра в красу людську.

Тому проблема сімейного насильства на сьогоднішній день є дуже гострою.

Пропоную трохи розрядити ситуацію наступним завданням.

  1. Вправа "Песиміст, Оптиміст, Блазень"

Мета: створення цілісного ставлення людини до проблемної ситуації, отримання досвіду розгляду проблеми з різних точок зору.


1. Тренер пропонує кожному учаснику описати на окремих аркушах в декількох реченнях ситуацію, що викликає у нього стресовий стан або сильні негативні емоції, або ситуацію, яку учасник не може прийняти. Відповідно, ця історія повинна торкатися сьогоднішньої теми нашого заняття. Написана історія не повинна містити ніяких емоційних описів, - лише факти та дії.


2. Дітей поєднують у три групи. У групах діти обирають 2-3 ситуації, які актуальні для всіх членів групи. Ці листочки здають вчителеві і методом жеребкування історії повертаються до дітей (можлива анонімність).

3. Завдання для груп наступне: треба наповнити кожну історію емоційним вмістом - песимістичним (для 1-ї підгрупи), оптимістичним (для 2-ї підгрупи) і жартівливим (для 3-ї підгрупи). Тобто, скласти запропоновану історію і доповнити її деталями, властивими Песимістові або Оптимісту, або Блазню. Далі від імені запропонованих персонажів кожна група зачитує свою емоційну версію стресових подій.

Обговорення відчутів.

13. Анкетування:

1. Скільки вам років?

2. Ваша стать: дівчина, хлопець.

3. Як ви ставитеся до різних проявів насильства?

4. Чи допускав хто-небудь по відношенню до вас насилля?

Так

Ні

5. Які прояви насилля ви зазнали по відношенню до себе?

Фізичне

Емоційне

Сексуальне

Жодного

6. Допускав хто-небудь насилля в сім'ї щодо вас?

Так

Ні

7. Чи відчували ви жорстоке поводження з боку друзів, однолітків, дорослих?

Так

Ні

8. Чи намагалися ви себе захистити?

Так

Ні

9. Чи спостерігали ви насилля в сім'ї щодо інших членів родини?

Так

Ні

10. По відношенню до кого було направлене жорстоке поводження в сім'ї?

До мами

До батька

До дідуся

До бабусі

До брата

До сестри

До тварин

11. Які вас огортають почуття, коли вам доводиться бачити жорстоке насилля?

Страху

Ненависті

Злості

Незахищеності

Жахливості

Провини

Сорому

Співчуття

Байдужості

Жалості

Учитель. Лють, жорстокість, злість – руйнують нервову систему людини. Так, у будь-якій конфліктній ситуації агресор завдає шкоди не тільки жертві, а й собі. Він не хоче відповідати за свої учинки, тим самим руйнує своє здоров’я.

А ви знали, що кожній емоції відповідає певний колір? Або як інакше сказати, що кожен колір має свій характер, він асоціюється із певним настроєм. Пропоную вправу:

  1. Притча «Скільки важить сніжинка?»

Одного разу маленька синичка, сидячи на засніженій гілці дерева, запитала в дикого голуба:

— Скільки важить одна сніжинка?

— Не більше, ніж нічого, — відповів він їй.

Тоді я хочу розповісти тобі дуже цікаву історію, — вела далі синичка. — Одного разу я сиділа на ялиновій гілці. Почався снігопад. Це ще не була віхола, легкі сніжинки спокійно лягали на дерева. Я нарахувала 7435679 сніжинок, які опустилися на ялинову гілку. І коли остання сніжинка, що, як ти сказав, «важить не більше, ніж нічого», упала на неї — гілка зламалася.

Після цього синичка злетіла, залишивши голуба в глибокій задумі.

Обговорення

- Скільки важать наші слова?

Часом ті слова, що «не важать» нічого, наші вчинки, що ми робимо, непомітні для нас самих, лягають тягарем, образою й болем на інших. І під усім цим може зламатися кожна людина. Я точно знаю, що хоча б раз, але кожен із нас завдавав образи іншим, навіть не замислюючись над цим.

(Діти висловлюють свої відповіді на запитання: «Чи можна зважити наші слова?».«Чи можна словом чинити насилля?». Насправді слова, із якими ми звертаємося одне до одного, важать дуже багато: добрими, лагідними можна підняти людині настрій, зробити її щасливою, а злими і жорстокими — засмутити, образити, принизити і навіть «убити».)

  1. Гра «Вітер дме для тих, хто…»

Мета: активізувати учасників, підготувати їх до виконання наступних вправ (5 хв.)

Тренер пропонує учасникам помінятися місцями з тими учасниками, з ким співпали умови «Вітер дме для тих, хто…..

    1. У кого гарний настрій,

    2. У кого у вухах сережки,

    3. У кого карі очі,

    4. У кого оптимістичний характер,

    5. У кого наступного місяця Д/н,

    6. Хто любить співати,

    7. У кого є бажання працювати в нашій групі далі?

  1. Вправа « Помічник» (20 хв.)

Мета: ознайомити учасників із роботою, функціями служб, що можуть допомогти їм у захисті прав.

Учасникам пропонується назвати установи, до яких вони можуть звернутися за допомогою в разі ситуації насилля. (Служба у справах дітей, органи опіки й піклування, відділи районної адміністрації, соціальна служба для дітей, сім'ї та молоді, медичні установи, відділ освіти, громадські організації, кримінальна міліція)

Обговорення

До кого в школі ви може звернутися за допомогою в складній ситуації?

17. Вправа Коло ідей «Як зупинити насильство».

  • Уникай ситуацій, які можуть призвести до насильства.

  • Говори спокійно і впевнено.

  • Дай агресору можливість зупинитися.

  • Відійди в сторону. Це не ознака слабкості!

  • Не прагни помсти ворогам. Вмій просити пробачення.

Попроси допомоги. Це не ознака слабкості чи боягузтва

18. «Мозковий штурм» ( практична робота в групах) ( 20 хв)

Мета: зорієнтувати учасників на пошуки значущих для них способів просвітницької діяльності, формування в них приймати нестандартні рішення, знаходити шляхи вирішення.

  1. Ведучий обєднує учасників у чотири команди ( можна шляхом жеребкування; різнокольорові кульки; пори року та інше) пропонуючи дати відповідь на запитання:

  • Які дії дорослого вважаються насильницькими по відношенню до дитини? ( перша група);

  • Який документ захищає права дитини і що це за статті? ( друга група);

  • Що потрібно враховувати соціальним педагогам, психологам при роботі з дітьми – жертвами домашнього насильства? ( третя група);

  • В яких формах проявляється жорстоке ставлення до дитини? ( 4 група)

  1. Презентація роботи груп маже бути в різній формі: колаж, мальований плакат, телеграма, пам’ятка, мультимедійна презентаціята інше.

  2. Презантація групових робіт.

  3. По завершенні презентації ведучий проводить обговорення:

  • Що ви дізнались під час виконання вправи?

  • Що ви можете зробити для захисту своїх прав?

При винекненні труднощів у учасників, можна навести приклад: створення Центру прав дитини. Створення шкільної ради делегатів дитячих вправ тощо.

  1. Всі пропозиції записуються на ватмані, який потім вивішується на дошку.

  1. Рефлексія (10 хв.) Вправа «Мікрофон»

  • На занятті мені сподобалося…

  • Для себе я взяв (взяла)…

  • Я зрозумів (зрозуміла), що…

  • Тепер я зможу…

Учитель: Бажаю, щоб у вашому житті ситуацій насилля було якомога менше, щоб на життєвому шляху зустрічалися тільки доброзичливі, чуйні люди. Дякую всім за плідну співпрацю!

Додаток 2

Ситуація 1. Удома Наталка бігала по кімнаті і штовхнула маленького братика. Хлопчик, падаючи, ненароком розбив вазу, що стояла на столі. У кімнату зайшла мама і побачила це. Він намагався пояснити, що трапилося, але мати , не вислухавши виправдань, покарала його.

Ситуація 2. Тетяна, зайшовши в клас, сіла, як завжди, не на своє місце. До неї підійшла Ганна і попросила звільнити стілець. Тетяна відштовхнула дівчинку з такою силою, що вона впала на підлогу.

Ситуація 3. Андрій отримав незадовільну оцінку в школі. Батько не дозволив йому з друзями піти гуляти на вулицю.

Ситуація 4. Сашко взяв без дозволу ручку Миколи. Коли той це побачив, ударив першого.

Ситуація 5. Петрик, зайшовши у їдальню, і, як завжди, сів не на своє місце. До нього підійшла Оленка і попросила звільнити її стілець. Він відштовхнув дівчинку з такою силою, що вона впала на підлогу.

Ситуація 6. Під час перерви Юрко бігав по класу і штовхнув Іринку. Дівчинка, падаючи, ненароком розбила вазу на столі вчителя. В клас зайшла вчителька і побачила розбиту вазу. Іринка намагалась пояснити, що трапилось на перерві, але вчителька не вислухала оправдань і нагримала на неї.

Ситуація 7. Десятирічні Оля і Леся відпочивали на березі моря. До них підійшли незнайомі чоловіки і запропонували навчити їх плавати. Коли вони опинились у воді, незнайомці дозволили собі брутальну поведінку.

Ситуація 8. Після закінчення школи-інтернату Іван повернувся до рідного села. З’ясувалось, що у його будинку проживає співмешканка померлого батька. Вона прогнала його з рідної хати.

Ситуація 9. Дмитрик взяв без дозволу ручку Олега. Коли Олег це побачив, вдарив Дмитрика.

Ситуація 10. 7- класниця Юля гуляла в парку із своєю собакою. Поруч на лавці незнайомі хлопці вживали алкоголь. Вони вперто пропонували Юлі до них приєднатися.

Додаток 1

Правила групи

1. Перше наше правило – цінувати час. За досить короткий час нам доведеться розглянути досить складні проблеми. Тому давайте приймемо це правило, яке зобов’язує нас бути уважними, не відволікатися від запропонованої теми, намагатися вкластися у відведений для кожної вправи час. Група погоджується із цим правилом?

2. Наступні два правила – це ПРАВИЛА ВВІЧЛИВОСТІ, які допоможуть нам виконати наше перше правило – берегти час. Нас тут багато, але думка кожного і кожної з вас цінна і необхідна для наповнення нашої спільної скарбнички досвіду. Отже, пропоную прийняти правило говорити по черзі, не перебиваючи один одного. Група погоджується із цим правилом?

3. Давайте приймемо правило говорити тільки від власного імені: «Я думаю...», «Я так вважаю...», «На мій по- гляд...». Будемо вважати порушенням висловлювання типу: «Всі так думають...», «Так всіма/ скрізь заведено...», «Всі так вважають...», «Всі жінки такі..», «Всі чоловіки так чинять...», «Так завжди було/ не було...» і тому подібні. Якщо наводиться інформація, отримана з певних джерел (книг, статей, повідо- млень ЗМІ), то потрібно називати це джерело. Група пого- джується із цим правилом?

4. Наступне наше правило – правило «плюс». Давайте домовимося висловлювати позитивні ідеї і пропонувати позитивні дії, поважати себе й інших. Група погоджується із цим правилом?

5. Давайте приймемо правило додавання, тобто правило уваги і поваги до всіх присутніх. Ідеться про толерантність, повагу до чужих думок і висловлювань. Це означає, що думки й ідеї додаються до вже висловлених, а не заперечують їх. Кожна думка має право на існування (крім, звичайно, висловлювань, які порушують наші правила, які не мають відношення до теми тренінгу чи ображають гідність присутніх, їхню стать, національність та ін.). Отже, на одне запитання може бути безліч правильних відповідей, тому що це погляди і позиції різних людей. Група погоджується із цим правилом?

6. Ми домовилися шанувати себе й інших. Але цей світ складається із чоловіків та жінок. Тому давайте приймемо правило: шануючи себе, будемо шанувати свою і протилежну стать, а також не будемо утискувати права людей протилежної статі. Накладемо заборону на образливі висловлювання щодо статі, дурні і недоречні жарти на цю тему (пізніше, під час виконання вправ, ми детально зупинимося на цій проблемі). Будемо уважними до проблем людей різних статей. Давайте пам’ятати, що існують чоловіки й жінки, і коли ми шануємо їхню стать, то цю повагу варто виявляти й у мовленні. Тому домовимося, що будемо використовувати жіночі закінчення слів і жіночі визначення, коли говоримо про жінку, і чоловічі закінчення, коли йтиметься про чоловіка. Не будемо лінуватися говорити «кожен» і «кожна», «учасник» і «учасниця» і т.п. Група погоджується із цим правилом?

7. Правило добровільної активності означає, що якщо під час виконання вправи потрібний/ потрібна людина для виконання певного завдання, то присутні мають право пропонувати тільки свою кандидатуру. Група погоджується із цим правилом?

8. Правило конфіденційності означає, що інформація про приватне життя присутніх, яка прозвучить на заняттях, не повинна обговорюватися; вона має залишитися в нашому дружньому колі. Група погоджується із цим правилом?

14

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
1
міс.
2
8
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!