До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
6
міс.
2
8
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

ВПЛИВ ОКСИДІВ НЕМЕТАЛІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ НА ДОВКІЛЛЯ

Опис документу:
В даній роботі представлено позакласний захід метою якого є розширити знання учнів про оксиди неметалічних елементів, та з'ясувати їх вплив на довкілля. Розвивати навички роботи з додатковими джерелами літератури, робити логічні підсумки. Виховувати екологічне мислення у дітей.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: ВПЛИВ ОКСИДІВ НЕМЕТАЛІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ НА ДОВКІЛЛЯ

Мета:

навчальна: розширити знання учнів про оксиди неметалічних елементів, та з'ясувати їх вплив на довкілля;

розвивальна: розвивати навички роботи з додатковими джерелами літератури, робити логічні підсумки, виділяти головне;

виховна: виховувати екологічне мислення у дітей.

Основні поняття: кислотні дощі, парниковий ефект.

Методи та прийоми: словесні (бесіда), наочні (робота з малюнками, демонстрація презентацій), інтерактивні (вікторина, відгадай загадку)

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація.

Хід заходу

І. Організаційний етап

Вчитель: Здрастуйте, учні! Я знову рада бачити вас сьогодні красивими, розумними, а головне - здоровими. Сьогодні у нас з вами незвичайний захід, який присвячений поглибленню ваших знань про оксиди неметалічних елементів.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель: Перед тим як ми перейдемо до теми уроку пропоную трішки пограти у вікторину "Все про оксиди". Спробуємо пригадати все про оксиди. Я вам буду ставити питання на які ви спробуєте відповісти маєте відповісти.

1. Які речовини називають оксидами?

2. Які за характером бувають оксиди?

3. Які речовини утворюються при взаємодії кислотних оксидів з водою?

4. Які речовини утворюються при взаємодії основних оксидів з водою?

5. Чи є кислотні оксиди, які не здатні реагувати з водою?

6. Назвіть кислотні оксиди, з якими ми знайомилися на наших уроках.

7. Наведіть приклади оксидів які мають практичне значення для людини.

ІІІ. Мотивація

Вчитель: На уроках ми знайомили з оксидами неметалічних елементі, їх фізичними та хімічними властивостями. Найпоширеніші з них представлені на нашій дошці. А сьогодні я пропоную з'ясувати яке вони мають значення для довкілля та безпосередньо для нас. У цьому нам допоможуть експерти, які завчасно знайомилися з додатковою літературою та підготували інформацію та презентації про оксиди та їх вплив на навколишнє середовище.

ІV. Основна частина

Вчитель: Перший оксид, який ми розглянемо це оксид гідрогену - вода. Про цей оксид нам розповість експерт №1.

Вода, у тебя нет ни вкуса, ни цвета, ни запаха, тебя невозможно описать, тобой наслаждаются, не ведая, что ты такое. Ты не просто необходима для жизни, ты и есть жизнь. олллллллллллллллллллл

Антуан де Сент-Экзюпери

Експерт №1: Вода - найпоширеніший мінерал на Землі. Вона має особливе значення серед усіх оксидів для навколишнього. Вона бере участь у геологічних процесах, змінює рельєф планети, впливає на клімат і погоду. Усі процеси в живих організмах відбуваються у водних розчинах. Зелені рослини на світлі з води та вуглекислого газу утворюють органічні речовини та кисень, яким ми дихаємо. Для багатьох тварин і рослин вода є рідною домівкою – місцем їхнього оселення.

Вода – необхідна умова існування всіх живих істот на Землі, без неї наше існування неможливе.

Вчитель: Спасибі за інформацію! З доповіді ми бачимо, що вода є дуже корисним оксидом, який дає нам можливість існувати на нашій планеті. Далі в нас оксид карбону (IV). Яке його значення?

Експерт № 2: Оксид карбону (IV), який ще називають вуглекислим газом є також важливим оксидом. Ця сполука разом з водою бере участь у процесі фотосинтезу, а також регулює тепловий баланс на Землі.

На сьогодні через велику кількість заводів та транспорту, які викидають в атмосферу багато газів, баланс вуглекислого газу порушився. Результатом стала поява такого явища як "Парниковий ефект".

Человек может так надавить на природу, что она ошпарит его парниковым эффектом.  

Георгий Александров

Парниковий ефект - явище в атмосфері Землі та інших планет, при якому енергія сонячних променів, відбиваючись від поверхні, не може повернутися у космос, оскільки затримується молекулами різних газів.

Наслідки дії парникового ефекту: 

1) На поверхні Землі підвищується температура. 

2) Основні кліматичні зони можуть зміститися на північ приблизно на 400 км, що може викликати потепління в зоні тундри, танення льоду вічної мерзлоти у високих широтах;

3) Затоплення більшої частини найбільш придатних для життя й оброблення земель;

4) Ерозія, засолення й опустелювання сільськогосподарських угідь.

Вчитель: Наступні оксиди - оксиди сірки SO2 та SO3.

Експерт № 3: Оксид сульфуру(IV) SO2 (діоксид сульфуру, сірчистий газ) — це безбарвний газ, з різким запахом, що викликає кашель. Токсичний. 

Оксид сульфуру (VІ) S03(триоксид сульфуру) — безбарвна рідина. Дуже токсичний, уражує слизові оболонки й дихальні шляхи, викликає тяжкі опіки шкіри.

Основні джерела забруднення атмосфери SO 2: підприємства кольорової металургії і сірчанокисле виробництво. Менш значні викиди підприємств чорної металургії, машинобудування, вугільної та нафтопереробної промисловості. Викиди SO2 забруднюють повітря на значну відстань від джерела (на тисячу і більше кілометрів) і вважається однією з основних дійових складових частин "кислотних дощів", смогу.

Кислотні дощі − всі види метеорологічних опадів: дощ, сніг, град, туман, дощ зі снігом,  кислотність яких вища від нормальної.

Наслідки кислотних дощів:

  • підвищують кислотність ґрунтів, прісних водойм, озер, ставків, водосховищ, внаслідок чого там поступово вимирає їх природна флора і фауна;

  • завдають прямої шкоди людині і тваринам, викликаючи захворювання верхніх дихальних шляхів;

  • роблять непоправну шкоду пам'яткам архітектури, будівлям, спорудам;

  • викликають прискорену корозію металів, вихід з ладу механізмів.

Вчитель: Причиною кислотних дощів також є оксиди нітрогену. Які потрапляючи в повітря та поєднуючись з водою завдають шкоди людині та довкіллю.

Експерт № 4: Неметал нітроген утворює 5 оксидів : N2O, NO, N2O3, NO2, N2O5. Всі оксиди нітрогену (крім N2O «звеселяючий газ» - створює сміхотворний ефект.) – токсичні речовини. Вони використовуються у промисловому виробництві, медицині. В атмосферу викидається в основному діоксид азоту NO2 - безбарвний, не має запаху отруйний газ, дратівливо діючий на органи дихання. Особливо небезпечні оксиди азоту в містах, де вони взаємодіють з вуглецями вихлопних газів і утворюють фотохімічний туман - смог.

Смог − аерозоль, що складається з диму, туману й пилу, один з видів забруднення повітря у великих містах та промислових центрах.

Наслідки смогу: він особливо небезпечний для дітей, літніх людей та людей з вадами серця і легенів, хворих на бронхіт, астму, емфізему. Смог може стати причиною задишки, утруднення і зупинки дихання, кашлю. Також він викликає запалення слизових оболонок очей, носа і гортані, зниження імунітету.

"Лисячий хвіст" - жаргонна назва викидів в атмосферу нітроген (IV) оксиду на хімічних підприємствах.

Вчитель: В нас ще залишився оксид кремнію (IV).

Експерт № 5: Діоксид кремнію SiO2 широко поширений в природі. Кристалічний оксид кремнію – це кварц, гірський кришталь, яшма, основа кварцового піску.

В основному оксид кремнію застосовується у виробництві скла, кераміки, бетону, в радіотехніці, хроматографії, у виготовленні оптоволокна, оптичному приладобудуванні, в ювелірній справі (для полірування). Застосовується він і в харчовій промисловості: перешкоджає злежуванню та грудкуванню речовин, як емульгатор.

Застосовується в зубних пастах в якості абразивного відбілювача, є допоміжним речовиною в багатьох лікарських засобах. Крім того харчовий діоксид кремнію (це одна з природних модифікацій кремнію оксиду - аморфний непористий діоксид) є сорбентом на подобі активованого вугілля.

Вчитель: Ось ми і розглянули усі оксиди неметалічних елементів. Тепер давайте спробуємо дати загальну оцінку впливу оксидів неметалічних елементів на людину та довкілля. За допомогою зелених та червоних кружечків давайте помітимо, які оксиди мають позитивний влив, які негативний.

Вчитель: Хочу вам запропонувати спробувати відгадати загадки про кислотні оксиди.

***

Найди меня. Я газ. Я прост.

Я рыжий, словно лисий хвост.

Я образуюсь из нитрата,

а в воздухе - из газа-брата.

А если встречусь я с водой,

то стану сильной кислотой. ...

(NO2 (бурий газ))

***

Бінарні звуться ці Сполуки.

В них, міцно взявшись за руки,

Два елементи сполучились.

Які сполуки утворились?      

    (Оксиди)

***

Яка прозорість і краса,

Як зранку на траві роса,

І грає барвами кришталь,

Він є агат, і ще опал.

Дрібний розсипчастий пісок,

Іще лежить на дні річок.

Він необхідний в будівництві

І “скляному” виробництві.

(оксид кремнію SiO2)

***

В печи однажды прокалят

аммония нитрат.

Теперь я газ. Прощай, нитрат! Признаться, я не рад…

Но ни людей, ни печь,

я в этом не виню;

наоборот, развеселю

и даже… опьяню! ...

(N2O ("веселящий газ"))

***

Чтоб появиться я сумел,
Прокаливают белый мел. 
Меня дает огонь в печи
И пламя маленькой свечи.
И стоит только сделать вздох,
Чтоб я на свет явиться мог.
Я в газированной воде,
Я в хлебе, в соде; я везде.
(углекислый газ СО2)

***

А ну, скорей снимите шляпу!
Я дочь космического папы.
И вездесуща и легка, - 
Я лед, я пот, я - облака.
Я иней, чай, бульон, туман, 
Река, ручей и океан.
Когда я злюсь, то закипаю;
А от мороза - застываю.

(вода Н2О)

***

Когда пирит в печи горит,
То в горле от меня першит.
А мой гидрат планете всей
Грозит кислотностью дождей.

( SO2)

V. Підведення підсумків

Вчитель: Які ми питання розглянули сьгодні? З чим познайомилися? Що вам сподобалося найбільше? Який експерт був найкомпетентнішим по своїй темі? Що вам запам'яталося?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток цифрового інтелекту учителя: путівник по цифрових інструментах в ефективній організації і проведенні освітнього процесу»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн