Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Підвищення кваліфікації та атестація педагогічних працівників ЗДО і ЗЗСО за новим профстандартом
»
Взяти участь Всі події

Усний журнал "У світі цікавої хімії"

Хімія

Для кого: 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас

29.04.2019

416

8

0

Опис документу:
Матеріал до уроку чи позакласного заходу. Чи знаєте ви, як збирати розлиту на поверхні води нафту, скільки мешканці Землі споживають кисню, які речовини є дуже токсичними, до чого призводить нестача різних елементів в організмі... На ці та інші питання ви знайдете відповідь у даній розробці.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

У світі цікавої хімії.

Усний журнал.

Чи знаєте ви, що…

1…поліетиленові пакети стали однією з причин вимирання велетенських морських черепах. Черепахи помилково приймають за медузи напівпрозорі у воді поліетиленові пакети і ковтають їх.

2…інсектициди було знайдено навіть в Антарктиді у печінці пінгвінів.

3…лише 1 тонна нафти, розлитої на поверхні моря, вбирає кисень з 400 тис.л морської води, знищуючи навколо себе все живе.

4…самий сильний адсорбент, отриманий із похідного крохмалю, здатний утримувати воду, маса якої в 1300 разів перевищує його власну.

5…Оксид Нітрогену (IV) у 10 разів небезпечніший, ніж чадний газ.

6…у США проводився конкурс на кращу конструкцію міського автомобіля, де першість виборов німецький «Фольксваген», що споживав водень. Адже продукт згоряння водню – вода, а вихлопні гази такого мотора чистіші за міське повітря.

7…у сільській місцевості, перед тим, як спускати людину в колодязь для його чищення, туди поміщають запалену свічку. Запаленою свічкою виявляють вуглекислий газ, який збираються в колодязях.

8…для вбирання розлитої на поверхні моря нафти використовують килимки, виготовлені із синтетичного матеріалу, які вибірково вбирають в себе нафту, відштовхуючи воду. Килимки скидають на нафтові плями. А потім збирають у пластикові мішки. На спеціальних пресах віджимають нафту і використовують знову.

9…на протязі тижня від смогу в Лондоні в 1935 році загинуло близько 2850 чоловік.

10…мешканці Землі за 1 рік споживають стільки кисню, що якби цей об`єм кисню помістити в стальні цистерни, то поїзд був би довжиною понад 3*108 км, тобто відстань від Землі до Сонця і назад.

11…білий фосфор та його пара токсичні. Смертельна доза для людини 0,1-0,15г.

12…оксид Сульфуру (IV), є токсичною домішкою повітря промислових міст, викликає подразнення очей, горла, верхніх дихальних шляхів у випадку його концентрації у повітрі 0,03-0,06мг/л повітря.

13перший випадок отруєння людиною забрудненим атмосферним повітрям відомий з 79 року до н.е., коли знаменитий римський природослідник Пліній Старший задихнувся отруйними газами при виверженні Везувію.

14…кімнатні рослини протягом доби поглинають до 87% забруднень з повітря.

15… поблизу Неаполя в Італії є Собача печера. Дорослі люди в ній можуть знаходитися як завгодно довго, а от коти й собаки задихаються і гинуть. Вуглекислий газ важчий за повітря, виділяючись з вулканічного грунту печери осідає на дно, що і є причиною гибелі тварин.

16….з давніх-давен в Японії вважається великою удачею одружитися з людиною, яка живе на островах Окінава та Токуносіма. Їх мешканці відзначаються довголіттям та чудовою спадковістю, тому що живуть коралових островах, де вода фільтрується коралами і насичується йонами кальцію.

17...цариця Клеопатра, яка чудово зналася на нюансах медицини і алхімії носила часто не золоті та срібні браслети, а з іншого металлу - міді. Мідь впиває на процеси кровотворення, синтез гемоглобіну, на енергообмін. Компреси із спеціально приготовлених мідних пластин прикладають до хворих місць.

18...у Московському Кремлі з першої половини 16ст. до 30-х років 18ст. функціонував водогін зі свинцевими трубами та резервуарами. В цей же період лікарі спостерігали високий рівень смертності серед дітей та спадкові порушення серед членів царської родини. Свинець, розчинений у водопровідній воді спричинює отруєння організму, накопичується в органах і тканинах, руйнує статеві клітини.

19альпіністи і туристи, що йдуть у гори, повинні пам`ятати, що намет потрібно ставити так, щоб вхід до нього був повернутий до підніжжя гори. Це потрібно для вільного «витікання» вуглекислого газу. Якщо намет повернутий до вершини, то швидко наповниться видихуваним вуглекислим газом і під час сну люди можуть задихнутися.

20...нестача Кальцію в організмі призводить до карієсу . Він необхідний організмові для побудови кісток, зубів, нормальної діяльності нервової системи і серця. Він впливає на ріст і підвищує опірність організму інфекційним хворобам.

21нестача Йоду в організмі призводить до хвороби щитовидної залози.

22нестача Калію в організмі викликає судоми та перебої в роботі серця, а його надлишок призводить до дефіциту Кальцію.

23… Натрій є регулятором кров`яного тиску.

24…Кальцій - найважливіший мікроелемент в організмі людини, нестача якого може викликати 150 хвороб.

25… Фосфор - елемент життя і мислення. Він входить до складу кісток, впливає на функції центральної нервової системи, бере участь в обміні білків та жирів.

26… Ферум бере участь в утворенні гемоглобіну, нестача його призводить до хвороби недокрів`я.

27нестача Йоду призводить до зниження інтелектуального потенціалу людини.

28… Селен – могутній антиоксидант і важливий мікроелемент з омоложувальними властивостями.

29…Магній впливає на нервовуі серцеву діяльність, розширює судини.

30…Хлор бере участь у регулюванні осмотичного тиску в тканинах і в утворенні хлоридної кислоти у шлунку.

31…Гафній добре зварюється. Він вважається ідеальним матеріалом для надзвукової і ракетної техніки. Але широко використовувати гафній не вдається, тому що вартість 1 кг цього металу в кілька разів перевищує вартість 1кг золота.

32…Радон активізує функції організму. Цей газ і продукти його розкладу розширюють кровоносні судини, посилюють обмін речовин, виводять з організму отруйні речовини. Тому радонові ванни рекомендують для лікування серцево-судинних захворювань, хвороб суглобів, гіпертонії.

33… нітрит натрію використовують (у чітко визначеній нормі!) для виготовлення ковбас, шинок, сиру, а вживання дещо перевищеної дози її вражає печінку, сприяє розвитку злоякісних пухлин?

34… нітрати використовують у сільському господарстві як добрива, а при попаданні в організм їх надлишкових доз спричинюють набряк легенів, кашель, блювоту, серцеву недостатність.

35… аміак, який раніше використовували як охолоджувач в холодоустановках, викликає подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів та очей.

36…глюкоза, яка входить до складу багатьох солодощів, легко піддається процесу молочнокислого бродіння. Тому залишки їжі у порожнині рота перетворюються на молочну кислоту, яка і розчиняє зубну емаль.

37… У Єгипті в період Давнього й Нового царства залізо спочатку застосовувалось в основному для ювелірних виробів – амулетів і прикрас. Ще в 14ст. до н.е. залізо вважалося дорогоцінним металом і з нього , як і з золота виготовляли прикраси. Залізо поряд із золотом і сріблом входило до складу данини, що платили скорені народи Ассирії в 9 ст. до н.е.

38…Тубільці Африки майже до середини 19 ст. вважали залізо дорожчим за всі метали. А жінки багатьох африканських племен носили на руках і ногах залізні кільця. Кількість залізних прикрас на жінці свідчила про багатства її роду. Відомі випадки, коли на весілля наречену так навантажували залізними прикрасами, що вона не могла рухатися без сторонньої допомоги. Мандрівники й мореплавці розповідали, що за один великий цвях тубільці могли віддати кілька ярдів місцевої тканини, а за десяток залізних костилів моряки одержували десять свиней.

39…ще в стародавньому Єгипті вапняк слугував матеріалом для побудови храмів і помешкань людей. Відома піраміда Хеопса, загальна вага якої 5 млн.т. , складена із 2 млн. брил вапняку.

40…перша згадка про цукор на Русі належить до 1273р. У зв`язку зі своєю високою ціною вона вважалася предметом розкоші й була так само дорога, як і срібло.

Використана література.

1.Г.Мальченко, Т.Вороненко. Хімія навколо нас. Запитання та відповіді. Шкільний світ. 2009р.-124с.

2.Позакласні заходи. Бібліотека шкільного світу. Київ. 2004р. – 127с.

3.Інтенет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.