Урок з презентацією: "Продукти переробки нафти. Бензин".

Хімія

Для кого: 10 Клас

22.10.2021

60

1

0

Опис документу:

Електронний контент для дистанційного навчання. Методика "Перевернутий клас". Розширенний план уроку з презентацією. Хімія, 10 клас. Розробка актуальна, допоможе у викладанні хімії в школі під час дистанційного навчання.

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Тема: Продукти перегонки нафти, їх застосування. Детонаційна стійкість бензину Урок 11
Слайд № 1

Тема: Продукти перегонки нафти, їх застосування. Детонаційна стійкість бензину Урок 11

Слайд № 2

Сира нафта зазвичай не застосовується. Для одержання з нафти технічно цінних продуктів її піддають переробці.
Слайд № 3

Сира нафта зазвичай не застосовується. Для одержання з нафти технічно цінних продуктів її піддають переробці.

Перегонка нафти Первинна переробка нафти полягає в її перегонці. Перегонку здійснюють на нафтопереробних заводах після відділення з нафти супутніх ...
Слайд № 4

Перегонка нафти Первинна переробка нафти полягає в її перегонці. Перегонку здійснюють на нафтопереробних заводах після відділення з нафти супутніх газів. У процесі перегонки нафти одержують світлі нафтопродукти: • бензин (tкип — від 40 до 150-200 °С); • лігроїн (tкип — 120-240 °С); • гас (tкип - 150-300 °С); • газойль — солярове масло (tкип вища від 300 °С).

Мазут піддають подальшій переробці. Його переганяють під зменшеним тиском (щоби попередити розкладання) і виділяють мастила: • веретенне; • машинне...
Слайд № 5

Мазут піддають подальшій переробці. Його переганяють під зменшеним тиском (щоби попередити розкладання) і виділяють мастила: • веретенне; • машинне; • циліндрове та ін. З мазуту деяких сортів нафти виділяють вазелін і парафін. Залишок мазуту після відгону називають нафтовим пеком, або гудроном.

Нафтопродукти та їх застосування • Бензин у великих кількостях використовують як авіаційне й автомобільне пальне. Він складається зазвичай з вуглев...
Слайд № 6

Нафтопродукти та їх застосування • Бензин у великих кількостях використовують як авіаційне й автомобільне пальне. Він складається зазвичай з вуглеводнів, що містять у молекулах у середньому від п’яти до дев’яти атомів Карбону. • Лігроїн є пальним для дизельних двигунів, а також розчинником у лакофарбовій промисловості. Велику кількість його переробляють на бензин.

Гас застосовують як пальне для реактивних і тракторних двигунів, а також для побутових потреб. Він складається з вуглеводнів, що містять у молекула...
Слайд № 7

Гас застосовують як пальне для реактивних і тракторних двигунів, а також для побутових потреб. Він складається з вуглеводнів, що містять у молекулах у середньому від 9 до 16 атомів Карбону. • Газойль — використовують як моторне пальне. • Мазут, крім переробки на мастила й бензин, використовують як котельне рідке пальне.

Застосування продуктів переробки мазуту Вазелін використовують у медицині. Він складається із суміші рідких і твердих вуглеводнів. • Парафін застос...
Слайд № 8

Застосування продуктів переробки мазуту Вазелін використовують у медицині. Він складається із суміші рідких і твердих вуглеводнів. • Парафін застосовують для одержання вищих карбонових кислот, для просочення деревини у виробництві сірників і олівців, для виготовлення свічок, гуталіну і т. д.

Мастила, які виділяються під час перегонки мазуту, називають мінеральними (нафтовими) маслами, на відміну від синтетичних масел, які одержують штуч...
Слайд № 9

Мастила, які виділяються під час перегонки мазуту, називають мінеральними (нафтовими) маслами, на відміну від синтетичних масел, які одержують штучно (хоча всі масла є сумішами органічних сполук). • Гудрон — нелетка темна маса, після часткового окиснення його застосовують для одержання асфальту.

Детонаційна стійкість бензину. Октанове число Детонаційна стійкість — здатність бензину згоряти без вибуху у двигуні з іскровим запалюванням. Чим в...
Слайд № 10

Детонаційна стійкість бензину. Октанове число Детонаційна стійкість — здатність бензину згоряти без вибуху у двигуні з іскровим запалюванням. Чим вище октанове число, тим більш стійкий бензин перед детонацією й тим кращі експлуатаційні якості він має.

Октанове число Октанове число (ОЧ) — умовний показник, що характеризує здатність палива забезпечити бездетонаційну роботу двигунів із примусовим за...
Слайд № 11

Октанове число Октанове число (ОЧ) — умовний показник, що характеризує здатність палива забезпечити бездетонаційну роботу двигунів із примусовим запаленням. Октанове число бензину підвищується шляхом додавання до бензину високооктанових компонентів або присадок-антидетонаторів.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок 11

Тема. Продукти перегонки нафти, їх застосування. Детонаційна

стійкість бензину.

Мета. Опрацювання матеріалу надасть можливість:

 • Ознайомитися з основними науковими принципами і технологічними процесами вторинної переробки нафтопродуктів.

 • Ознайомитися зі сферами використання нафтопродуктів.

 • Визначити значення продуктів перегонки нафти в економіці країни.Завдання для самостійного опрацювання

План вивчення теми:

1. Опрацювати матеріал підручника ( Підручник Ярошенко О.Г., Хімія: Підручник для 11 кл (рівень стандарту), параграф 10, с.98- 102)

2. Переглянути презентацію з теми «Продукти перегонки нафти, їх застосування. Детонаційна стійкість бензину».

3. Виконати контрольні вправи.Завдання для опрацювання на уроці

Класна робота

Продукти, одержувані з нафти, їх застосування

З нафти виділяють різноманітні продукти, що мають велике практичне значення. Спочатку від неї відокремлюють розчинені вуглеводні (переважно метан). Після відгонки летких вуглеводнів нафту нагрівають. Першими переходять у газоподібний стан і відганяються вуглеводні з невеликим числом атомів вуглецю в молекулі, що мають відносно низьку температуру кипіння. З підвищенням температури суміші переганяються вуглеводні з більш високою температурою кипіння. Таким чином можна зібрати окремі суміші (фракції) нафти. Найчастіше при такій перегонці одержують три основні фракції, які потім піддаються подальшому поділу. Основні фракції нафти наступні:

1. Фракція, що збирається від 400 до 2000 С, - газолінова фракція бензинів

містить вуглеводні від С5Н12 до С11Н24. При подальшій перегонці виділеної фракції одержують: газолін (від 400 до 700 С), бензин (від 700 до 1200 С) - авіаційний, автомобільний і т.д.

2. Лігроїнова фракція, що збирається в межах від 1500 до 2500 С, містить вуглеводні від С8Н18 до С14Н30. Нафта застосовується як пальне для тракторів.

3. Гасова фракція включає вуглеводні від С12Н26 до С18Н38 з температурою кипіння від 1800 до 3000С. гас після очищення використовується як пальне для тракторів, реактивних літаків і ракет.

4. Газойль (вище 2750 С) - дизельне паливо.

5. Мазут - залишок від перегонки. Містить вуглеводні з великим числом атомів вуглецю (до багатьох десятків) у молекулі. Мазут також розділяють на фракції: a) соляровим олії - дизельне паливо, b) Мастила (авіатракторние, авіаційні, індустріальні та ін), c) Вазелін (основа для косметичних засобів і ліків).

З деяких сортів нафти одержують парафін (для виробництва сірників, свіч і ін.) Після відгону залишається гудрон. Його широко застосовують в дорожньому будівництві.

Детонаційна стійкість є основним показником якості бензинів. Вона характеризує здатність бензину згорати в двигуні від іскри без детонації. Детонацією називається такий режим роботи двигуна, при якому частина палива самозаймається і в результаті тиск у двигуні наростає не плавно, а стрибками, порушуючи роботу двигуна. Мірою детонаційної стійкості є октанове число, яке вимірюється у сотому шкалою. За нуль шкали прийнята детонаційна стійкість н-гептану. За 100% прийнята детонаційна стійкість ізооктану, а точніше 2,2,4 - триметилпентана. Таким чином, ОЧ - показник детонаційної стійкості бензину, чисельно рівний процентному змісту ізооктану в еталонній суміші з н-гептаном, яка за детонаційної стійкості еквівалентна випробуваному бензину.Завдання для самостійного закріплення знань

Тренувальні вправи:

 1. Які продукти одержують первинною перегонкою нафти?

 2. Які фізичні явища лежать в основі поділу нафти на фракції?

 3. Які хімічні способи використовуються для вторинної перегонки нафти:

а) спалювання; б) перегонка; в) крекінг?

 1. У чому суть крекінгу? За яких умов здійснюється: а) термічний крекінг; б) каталітичний крекінг?

 2. Що таке октанове число і як його визначають? Як можна підвищити октанове число?

 3. Порівняйте за складом і детонаційною стійкістю бензин прямої перегонки та крекінг- бензин. Як практично розрізнити ці два сорти бензину?

Задача для розв’язання

 

Бак автомобіля заповнений бензином ,масова частка гептанових ізомерів в якому становить 80% і октанових – 20%. Який об’єм кисню потрібний для спалювання бензину масою 30 кг(н. у.).


  Контрольні завдання

 1. Напишіть рівняння реакцій горіння вуглеводнів, що входять до складу бензину.

 2. Складіть рівняння реакції промислового способу добування дивінілу з нафтової сировини, вважаючи це процесом дегідрування бутану.

 1. Які продукти одержують первинною перегонкою нафти?

 2. Які фізичні явища лежать в основі поділу нафти на фракції?

 3. Які хімічні способи використовуються для вторинної перегонки нафти:

а) спалювання; б) перегонка; в) крекінг?

 1. У чому суть крекінгу? За яких умов здійснюється: а) термічний крекінг; б) каталітичний крекінг?

 2. Що таке октанове число і як його визначають? Як можна підвищити октанове число?

 3. Порівняйте за складом і детонаційною стійкістю бензин прямої перегонки та крекінг- бензин. Як практично розрізнити ці два сорти бензину?

 4. Напишіть рівняння реакцій горіння вуглеводнів, що входять до складу бензину.

 5. Складіть рівняння реакції промислового способу добування дивінілу з нафтової сировини, вважаючи це процесом дегідрування бутану.

 6. Бак автомобіля заповнений бензином ,масова частка гептанових ізомерів в якому становить 80% і октанових – 20%. Який об’єм кисню потрібний для спалювання бензину масою 30 кг(н. у.).

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили