ТЕМА: Хімічні властивості алкенів та алкінів
Клас: 9
Мета уроку: навчальна: закріпити знання учнів про номенклатуру, ізомерію та будову молекул алкенів та алкінів, ознайомити з хімічними властивостями ненасичених вуглеводнів на прикладі етилену та ацетилену;
розвивальна: розвивати пам’ять, логічне мислення, уміння нестандартного мислення;
виховна: виховувати творчий підхід до навчання, колективізм, інтерес до хімії.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма проведення: хімічний турнір
Обладнання: дидактичні матеріали: картки із завданнями з хімії, комп'ютерна презентація ходу уроку, комп'ютерні програми «Chemsk» («Будова молекул етилену та ацетилену») та «Віртуальна лабораторія», клей, маркери, ватмани – заготівки для створення проектів «Алкени», «Алкіни»
Методи: інтерактивні методи навчання: робота у групах, ігри, метод проектів
Хід уроку
І Організаційний момент
Клас ділиться на 6 рівних груп , у кожній групі визначено лідера, доповідача, секретаря. Протягом уроку учні складають проекти «Алкени», «Алкіни».
ІІ Основна частина уроку
2.1 Актуалізація і коригування знань учнів
На перфокартах наведені формули органічних сполук. Учні, користуючись загальними формулами алкенів та алкінів, записують формули речовин за їх назвами, передаючи картку із завданнями один одному за годинниковою стрілкою в групі. Три групи одержують перфокарту №1, інші три – перфокарту №2 Перфокарта №1
Перфокарта №2
Результати вивішуються на проекти «Алкени», «Алкіни». | Гра «Сніжний ком» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кожна група отримує дві картки із завданням. Серед наведених речовин викресліть формули алкенів.
Серед наведених речовин викресліть формули алкінів.
Після розв’язання завдань учні приклеюють картки на проекти «Алкени», «Алкіни». | Гра «Хрестики-нулики» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Один учень з групи витягує з мішка картку із завданням, яке розв’язують цілою групою. Завдання: напишіть структурні формули запропонованих органічних речовин. 1. 3-метилпентин-1 2. 3,3-диметилбутин-1 3. 3,4-диметилгексин-1 4. 3,3-диметилбутен-1 5. 3-метилпентен-2 6. 2,3-диметилбутен-2
Результати вивішуються на проекти «Алкени», «Алкіни». | Гра «Кіт у мішку» |
2.2. Вивчення нового матеріалу
Учитель нагадує учням про особливості будови алкенів та алкінів,
Зверніть увагу на екран, де зображені структурні формули етилену та ацетилену. Наявність кратних зв’язків зумовлюють реакції приєднання, що супроводжуються розривом ¶- зв’язків.
Хімічні властивості етилену і ацетилену:
Демонстрація дослідів відбувається на екрані за допомогою програми «Віртуальна лабораторія».
Галогенування
Знебарвлення бромної води є ознакою для визначення ненасичених вуглеводнів.
Гідрування
Взаємодія з галогеноводнями
Правило Марковнікова: атом Гідрогену приєднується до більш гідрогенізованого атома Карбону.
Горіння
Вердіна С.В., Панченко А.Г. Секрети педагогічної майстерності. Уроки для вчителя. – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – 111 с.
ІІІ Заключна частина уроку
3.1. Закріплення вивченого матеріалу
Необхідно підібрати продукти реакції на окремих картках і приклеїти їх до відповідних реагентів реакції, а також урівняти хімічні рівняння. С2Н4 + НBr =
С2Н4 + Н2 = С2Н4 + Cl2 = С2Н4 + О2 = | Гра «Лото» | |||||
Обчисліть об’єм кисню, що витратиться на спалювання ацетилену об’ємом 15 л. Використаємо для розв'язання закон об'ємних відношень газів: об'єми газів, які беруть участь у реакції, відносяться між собою як невеликі числа(це коефіцієнти перед формулами в рівнянні реакції) 1 л 2,5 л відношення газів= 1:2,5 тоді для згоряння 15 л етину потрібно 15*2,5=37,5 л кисню | Розв’язування задач |
3.2. Підведення підсумків роботи на уроці
3.3. Домашнє завдання Опрацювати відповідний параграф у підручнику
Література
Житник Б.О. Методичний порадник. Форми і методи навчання. – Х.: Вид. група «Основа», 2005. – 128 с.
Ластухін Ю.В., Воронов С.А. Органічна хімія. Підручник для вищих навчальних закладів. – Львів: Центр Європи, 2001. – 864 с.
Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. посібник. – К.: Вид. А.С.К., 2004. – 192 с.
Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. . – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – 88 с.
Савчин М. Місце інтерактивних методів у структурі уроку // Інтерактивне навчання на уроках хімії / Упоряд. Г.Мальченко, О.Каретникова. – К.: Ред. загальнопедагогічних газет, 2004. – (Бібліотека «Шкільного світу»). – С. 26-28.
Савчин М. Хімія. Збірник задач і вправ. 9 клас. – Львів: ВНТЛ-Класика, 2009. – 174 с.
Федулова Ю.Є. Розвиток творчих здібностей на уроках хімії у 8 класі // Сучасний урок хімії у 8 класі / Упоряд. К.М. Задорожний – Х.: Вид. група «Основа», 2005. – (Серія «Бібліотека журналу «Хімія»; Вип. 11 (35)). – С. 3-14.







