+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

урок хімії в 9 Тема. Реакції обміну між розчинами електролітів. Йонні рівняння.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок хімії в 9 класі

Тема. Реакції обміну між розчинами електролітів. Йонні рівняння.

Мета. На основі знань про розпад електролітів на йони розглянути реакції йонного обміну; розширити в учнів поняття про реакції обміну на якісно новому рівні; розкрити суть реакцій йонного обміну, з’ясувати причини та умови їх проведення; навчити учнів складати повні та скорочені рівняння реакцій йонного обміну, пояснювати їх суть з позиції теорії електролітичної дисоціації; удосконалювати вміння проводити хімічні досліди, робити узагальнення щодо умов, за яких реакції йонного обміну відбуваються до кінця; формувати в учнів наукові погляди щодо значення реакцій йонного обміну для живих організмів, активізувати пізнавальну діяльність, прищеплювати інтерес до науки хімії.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння нових знань та застосування їх на практиці

Форми роботи: фронтальна бесіда, лабораторні досліди, групова робота, тренувальні вправи, індивідуальні тестові завдання.

Засоби навчання:

  1. Віртуальні демонстрації реакцій обміну між розчинами електролітів;

  2. Лабораторні досліди реакцій обміну між розчинами електролітів;

  3. Виконання тестових завдань в режимі он-лайн

Обладнання: таблиця розчинності солей, кислот та основ у воді; набір реактивів; лабораторне устаткування; проектор; компютери.

Хід уроку

  1. Організація класу. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Ми підходимо до завершення вивчення теми «Розчини». Коротко повторимо вивчене

  • Що таке розчини?

  • Що є найпоширенішим розчинником?

  • Що таке електролітична дисоціація?

  • За здатністю проводити електричний струм речовини поділяються на….

  • Електроліти – це…

  • Неелектроліти – це…

  1. На урок ви підготували колективну роботу «Електроліти і неелектроліти в нашому побуті». (працювало дві групи, кожна група робить повідомлення)

  2. До сьогоднішнього уроку ви вивчали тільки молекулярні реакції. Давайте пригадаємо

  • Які ви знаєте типи хімічних реакцій?

  • Що таке реакції обміну?

  • Що таке зворотні реакції?

  • Що таке незворотні реакції?

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів

Ми підійшли до теми нашого уроку. Сьогодні ми будемо вивчати реакції обміну між розчинах електролітів, йонні рівняння.

Ви вже теоретично дещо знаєте про це і тому нам потрібно практично підтвердити ваші теоретичні знання. А для цього дайте відповіді на такі запитання:

  • Що ви знаєте про реакції йонного обміну?

  • Чи знадобляться знання про реакції йонного обміну в нашому житті? Ви попередньо отримали завдання , використовуючи МЕДІА-джерела підготуватись до виступу по цьому питанню.

(приблизні повідомлення учнів)

  1. Реакції йонного обміну відбуваються у живих організмах: рослинних, тваринних, людському. Рослини засвоюють поживні речовини, наприклад мінеральні добрива, з водного розчину, де вони перебувають у вигляді йонів.

  2. Живі організми – велика біолабораторія, де відбуваються сотні тисяч хімічних реакцій, серед яких і реакції йонного обміну. У разі порушення обміну речовин відбувається нагромадження одних йонів і зменшення інших. Наприклад, коли в шлунку збільшується кількість гідроген-йонів, виникає підвищена кислотність шлункового соку, що призводить до різних захворювань.

  3. За допомогою реакцій йонного обміну в клітинах живих організмів підтримується клітинний потенціал. Завдяки зміні цих потенціалів відбувається проведення нервового імпульсу, що лежить в основі нервової регуляції організму.

  1. Пояснення нового матеріалу

  1. Для того, щоб ви зрозуміли суть реакцій йонного обміну, я вас запрошую до віртуальної хімічної лабораторії

  • Взаємодія Pb(NO3)2 з KJ

  • Взаємодія NaOH з HCl

  • Взаємодія NaHCO3 з HCl

  1. А тепер ви будете працювати з розчинами електролітів у реальній хімічній лабораторії.

Виникають такі питання:

  • а як готують розчини електролітів? Що для цього потрібно?

  • Яка вода є на території нашого селища?

( демонстрація таблиці , виступи учнів)

Аналіз

різної води, що

знаходиться на території с.Жовте

Вид води

Органолептичні

показники (реально)

Фізико – хімічні показники

запах

(бали)

присмак

забарв-леність

( 0 )

каламу-тність

( нок)

загальна

жорсткість

ммоль/дм3

загальна

лужність

ммоль/дм3

наявність

хлоридів

мг/дм3

норма

реально

норма

реально

норма

реально

Річкова

0

гіркий

1800

3,5

-

64

-

13,2

-

8000

Джерельна

0

гіркий

12

0

-

44

-

3,3

-

8800

Технічна

0

гіркий

8

0

-

50

-

3,8

-

9360

Питна

0

< 2

14

0,2

7

3,1

6,5

2,7

< 300

33

Дистильована

0

0

0

0

0,5

0,5

0,5

0,5

0

0

  1. Перед відповідальною роботою в хімічній лабораторії я вам пропоную відпочити, розслабитись, послухати музику

  1. У вас на столах є інструкції до проведення лабораторних робіт і номер роботи, ознайомтесь із цими завданнями

  1. Повторюємо правила техніки безпеки при роботі з хімічними речовинами

  1. А тепер виконуємо лабораторні досліди

Дослід №1 «Взаємодія йонів, яка веде до утворення….»

  1. Влийте в пробірку 1мл CuSO4

  2. Долийте 1мл NaOH

  3. Що спостерігаєте?

  4. Написати молекулярне рівняння реакції на дошці

  5. Написати рівняння реакції в йонній формі (повній та скороченій)

Дослід №2 «Взаємодія йонів, яка веде до утворення….»

  1. Влийте в пробірку 1мл Na2CO3

  2. Долийте 1мл HCl

  3. Що спостерігаєте?

  4. Написати молекулярне рівняння реакції на дошці

  5. Написати рівняння реакції в йонній формі (повній та скороченій)

Дослід №3 «Взаємодія йонів, яка веде до утворення….»

  1. Влийте в пробірку 1мл KOH

  2. Додайте 2-3 краплини фенолфталеїну

  3. Долийте 1мл HNO3

  4. Що спостерігаєте?

  5. Написати молекулярне рівняння реакції на дошці

  6. Написати рівняння реакції в йонній формі (повній та скороченій)

Дослід №4 «Взаємодія йонів, яка веде до утворення….»

  1. Влийте в пробірку 1мл CuCl2

  2. Долийте 1мл Na2SO4

  3. Що спостерігаєте?

  4. Написати молекулярне рівняння реакції на дошці

  5. Написати рівняння реакції в йонній формі (повній та скороченій)

  1. Я запрошую вас в уявну хімічну лабораторію, де потрібно зосередитись, уявити і знайти правильне рішення проблеми

  • Групове виконання тестових завдань із електронного посібника

  • Самостійне виконання завдання: підібрати вихідні речовини для здійснення реакції (запис на дошці)

2H1+ + SiO32- H2SiO3

  1. Підведемо підсумок вивченому

  1. Що таке реакції йонного обміну?

  2. В якому випадку вони відбуваються?

10)Чи можна візуально це побачити?

11)В якому випадку реакції йонного обміну не відбуваються?

  1. Перевіримо засвоєння нового матеріалу через виконання тестових завдань в режимі он-лайн.(діти відкривають комп.)

Тести

  1. За здатністю проводити електричний струм у розчинах речовини поділяються на типи:

  • насичені й ненасичені

  • електроліти й неелектроліти

  • концентровані і розбавлені

  1. Виберіть формули електролітів:

  • NaOH

  • MgCl2

  • CO2

  1. Виберіть формули неелектролітів:

  • O2

  • HCl

  • CO

  1. На розчинність речовин у воді впливає:

  • забарвлення розчину

  • природа розчинника

  • запах речовини

  1. Реакції обміну між електролітами у розчинах відбуваються за участю:

  • йонів

  • молекул

  • атомів

  1. Реакція йонного обміну між електролітами у розчинах відбувається до кінця за умови утворення:

  • осаду, газу, розчинної солі

  • слабкого електроліту, лугу, осаду

  • газу, осаду, води або слабкого електроліту

  1. Виставлення оцінок, підсумок проробленої роботи

  1. Завдання додому Я вам пропоную вивчити §12, та підготуватись до практичної роботи №2 на с.89, для цього виконати завдання І варіанту на с.90

10

Опис документу:
На основі знань про розпад електролітів на йони розглянуто реакції йонного обміну; розширено в учнів поняття про реакції обміну на якісно новому рівні; розкрито суть реакцій йонного обміну, з’ясовано причини та умови їх проведення; вироблено в учнів вміння складати повні та скорочені рівняння реакцій йонного обміну, пояснювати їх суть з позиції теорії електролітичної дисоціації

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн
590 грн
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись