Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Креативні методики читання, що мотивують та виховують
»
Взяти участь Всі події

Тренінгове заняття «Ми хочемо бути здоровими»

Педагогіка

Для кого: 6 Клас, 7 Клас

14.05.2020

305

1

0

Опис документу:
Мета тренінгу: формувати навички ведення здорового способу життя, розвивати вміння аналізувати ситуації ризику для здоров’я, робити правильний вибір; розкрити наслідки тютюнопаління для організму людини, сприяти профілактиці шкідливих звичок. Розроблено відповідно до методичних вимог. Заняття пройшло апробацію (відкритий захід).
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тренінгове заняття «Ми хочемо бути здоровими»

Автор – Лавренко Т.В.,

соціальний педагог Городнянського ліцею № 2

Мета: формувати навички ведення здорового способу життя, розвивати вміння аналізувати ситуації ризику для здоров’я, робити правильний вибір; розкрити наслідки тютюнопаління для організму людини, сприяти профілактиці шкідливих звичок.

Завдання:

  • Визначити, що таке здоров’я та фактори впливу на нього;

  • розкрити можливі перешкоди на шляху до здорового способу життя;

  • окреслити причини, чому підлітки починають палити;

  • визначити ставлення учнів до тютюнопаління,

  • показати наслідки тютюнопаління для організму;

  • допомогти учням сформувати правильне і свідоме ставлення до свого здоров’я;

  • сприяти активній життєвій позиції школярів.

Обладнання: ватман, паперові метелики-стікери, паперові квіти, скотч, картки із завданнями, фломастери, паперові хмарки, сонце.

Вік: 7 клас.

ХІД ЗАНЯТТЯ

  1. Вітання. Вправа «Продовжи речення». (2 хв.)

Мета: налаштувати на роботу, створити доброзичливу атмосферу.

Учасники сидять у колі. Тренер пропонує продовжити фразу «Я (ім’я). Моя найбільша мрія…»

Обговорення: тренер звертає увагу, чи мріє хтось з учасників бути здоровим і підводить до думки, що здоров’я – головне у житті людини.

  1. Повідомлення теми заняття.

  2. Очікування. Вправа «Метелики». (2 хв.)

Мета: визначити очікування учасників від заняття.

Обладнання: паперові метелики-стікери.

Учасники пишуть на стікерах у формі метеликів очікування від заняття, зачитують і кріплять їх на дошку.

  1. Прийняття правил роботи групи. (1 хв.)

Обладнання: плакат з правилами роботи.

Хід виконання: тренер зачитує готові правила, при необхідності вони доповнюються. Учасники обговорюють і приймають правила.

  1. Мозковий штурм «Що таке здоров'я». (3 хв.)

Мета: визначити, що учні знають про здоров’я, налаштувати їх на роботу, показати, що здоров’я – це важлива річ у житті людини.

Обладнання: сонечко на плакаті.

Тренер: Розказуючи про мрії, ми дійшли висновку, що не тільки можна мріяти про матеріальні речі, а й про те, чого не можна купити за гроші. Наприклад, це здоров’я людини. Давайте визначимо, що ж для вас є здоров’я, які асоціації воно викликає у вас?

Учасники говорять свої думки, виходять по черзі і записують на промінчиках сонця свої асоціації.

Потім, обов'язково зауваживши різноманітність і важливість всього сказаного учасниками, він пропонує на додаток визначення поняття здоров'я, сформульоване Всесвітньою організацією охорони здоров'я (на дошці).

Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад.

  1. Слухання та обговорення змісту суфійської притчі «Крамничка можливостей». (3 хв.)

Мета: підвести учасників до думки, що кожен має можливості для реалізації у житті, в т.ч. і для ведення здорового способу життя.

Одного разу чоловікові наснилося, начебто він ішов містом і зайшов до крамнички. Чоловік довго ходив між полиць, де лежали різноманітні овочі та фрукти. Вони приголомшили його своїм незвичайним виглядом, яскравими кольорами, вишуканими пахощами. Але варто було чоловікові взяти з полички плід, як він одразу перетворювався на крихітне зернятко. Тоді він вирішив звернутися до продавця:

Дайте мені, будь ласка, ось той фрукт.

Але господар відповів:

Ми не продаємо плодів, ми торгуємо насінням.

Запитання для обговорення:

-Яка головна думка цієї притчі? (кожен має у своєму житті чимало можливостей, їх варто реалізувати).

- Що треба зробити чоловікові, щоб виростити із зерняток плоди?

-Що може перешкодити цьому?

  1. Мозковий штурм «Що може перешкодити людині бути здоровою?» (2 хв.)

Мета: визначити основні фактори, що шкодять здоров’ю людини.

Обладнання: паперові хмарки, на яких записуються думки учасників.

Хід виконання: тренер записує думки на хмаринках, які клеяться на плакат поряд з сонечком.

Особлива увага звертається на шкідливі звички (тютюнопаління).

  1. Інформаційне повідомлення. (1 хв.)

Віковий період від 12 до 25 років характеризується інтенсивною роботою над формуванням своєї особистості, виробленням стилю поведінки. Це час пошуку молодими людьми відповідей на різні питання; творчій активності; початки трудової діяльності.І я спробую розповісти про можливі небезпеки для вашого здоров'я на майбутній життєвій дорозі, щоб ви знали, чого слід остерігатися.

Чи знаєте ви?

Тютюнопаління –найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у світі не менше 1,1 мільярду людей, які палять – це приблизно одна третина дорослого населення планети. Щороку від хвороб, пов’язаних з тютюном, помирають чотири мільйони людей, або одна людина кожні вісім секунд. Україна займає 17 місце в списку країн – лідерів за кількістю курців.

Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу цигарку у віці 10 років.

  1. Займи позицію. «Що я знаю про тютюнопаління» (3 хв.)

Мета: визначити рівень знань учнів про наслідки тютюнопаління, виправити хибні уявлення.

Хід виконання: Учасники стають у шеренгу, тренер зачитує їм запитання, якщо учасники вважають, що це правильне ствердження, то роблять крок вперед, якщо не згодні – крок назад.

Запитання:

1. Паління допомагає розслабитися, коли людина нервує.

2. У легенях людини, що викурює щодня протягом року пачку цигарок, осідає один літр тютюнової смоли.

3. Завжди можна з легкістю самостійно кинути палити в будь-який час.

4. Однієї пачки цигарок достатньо, щоб участився пульс, підвищився кров’яний тиск, порушилося нормальне кровопостачання і циркуляція повітря в легенях.

5. Тютюнопаління є однією з основних причин захворювань серця.

6. Hемає нічого страшного, якщо підлітки «бавляться» цигарками, вони легко можуть зупинитися до того, як паління стане звичкою.

  1. Вправа «Цукерки». (3 хв.)

Мета: визначити, чому підлітки починають палити.

Обладнання: пластилінові цукерки у обгортках.

Хід вправи. Тренер «пригощає» учасників цукерками.

Обговорення:

  • Подивіться, чи їстівні вони?

  • Чи сподобались би вам такі цукерки?

  • Чи взяли б ви ще, якщо вам цукерка не сподобалась? (можна запропонувати)

Тренер: перша сигарета залишає у людини неприємний присмак і також рідко подобається перша спроба тютюнопаління. Але чому ж тоді підлітки роблять повторні спроби покурити?

Учасники усно висловлюють свої думки.

  1. Перегляд фільму про тютюнопаління «Дітлахи. Шкідливі звички» (3 хв.)

Мета: показати основні причини, чому підлітки починають палити.

Обговорення:

  • Чи згодні ви з побаченим? Чому?

  1. Перегляд фільму про шкідливі речовини, що містяться у цигарках. (4 хв.)

Мета: розкрити негативні наслідки тютюнопаління для організму.

Обговорення:

  • Чи стала б людина використовувати всі ці речовини, якби вони були у їх звичному вигляді, а не у гарних пакунках?

  1. Робота у парах над проблемними питаннями. (5 хв.)

Мета: формувати негативне ставлення до тютюнопаління, вміння приймати рішення на користь здоров’я.

Хід вправи: учасники об’єднуються у пари, кожна пара отримує картку із запитанням. Протягом хвилини потрібно обговорити і висловити свою думку щодо ситуації.

Запитання:

  1. Що робити, коли тобі пропонують сигарету?

  2. Ваш друг почав палити і ви дізнались про це. Ваші дії?

  3. Ви їдете у таксі, водій вирішив закурити. Ваші дії?

  4. В твоїй компанії всі палять, крім тебе. Твої дії? Який вибір ти зробиш і чому?

  5. Сигарета – красивий атрибут і дань моді. Чи згодні ви? Ваші думки.

  6. Чому державі вигідно, щоб люди курили?

Обговорення:

  • Чи важко вам було приймати рішення? Чому?

  1. Вправа-тест «Пасивне куріння». (3 хв.)

Мета: визначити поведінку учнів у ситуації, коли поряд хтось палить, допомогти учасникам уникати пасивного куріння.

Обладнання: роздруковані бланки із запитаннями.

Тренер: Тютюновий дим шкідливий для здоров´я курців і тих, хто перебуває поруч. Вдихання диму тими, хто не курить, називається пасивним курінням. Оцініть ситуації та оберіть варіант, який допоможе уникати пасивного куріння.

1) Ви з друзями сидите на лавочці у своєму дворі. Поруч сів дорослий чоловік із цигаркою. Ви:

а ) продовжите сидіти на цій лавочці;

б ) підете в інше місце.

2) Ви з друзями збираєтесь їхати ліфтом, але в кабіні стоїть людина з цигаркою. Ви:

а)  зайдете в ліфт;

б)  підете сходами.

3) Ви з батьками зайшли до кафе. В одній залі висить знак «Куріння заборонено». Ти:

а) запропонуєш сісти там, де цього знаку не має;

б) сядеш там, де він є.

Тренер: Якщо ваш вибір – лише варіант «Б», - ви вмієте уникати пасивного куріння.

  1. Робота у групах «Ваші думки». (5 хв.)

Мета: закріпити матеріал про шкідливий вплив тютюнопаління, визначити його дію на організм людини, виділити переваги здорового способу життя, знайти альтернативу тютюнопалінню.

Обладнання: аркуші з завданням, фломастери.

Хід виконання. Учасники об’єднуються у 3 групи. Кожна отримує аркуш із завданням. Потрібно обговорити і висловити думки. Далі кожна група передає аркуш по колу. Таким чином, всі учасники мають змогу подумати над всіма проблемами. По закінченню вправи кожна група презентує, що вийшло.

Запитання:

1.Наслідки тютюнопаління

2. Чим палити, краще…

3. Переваги здорового способу життя

Обговорення:

  • Чи важко вам було виконувати вправу?

  • Що викликало труднощі?

  • Які почуття у вас виникли по закінченню вправи?

  1. Вправа «Квітник здоров’я». (4 хв.)

Мета: формувати ціннісне ставлення до свого здоров’я.

Обладнання: паперові квіти на клейкій основі, ручки або фломастери.

Хід вправи: учасникам на квітках пропонується записати: своє ім’я (у центрі), а на пелюстках – розробити рекомендації по збереженню власного здоров’я. Зачитують записане і розміщують на плакаті.

  1. Робота над очікуваннями. (1 хв.)

Хід вправи: в кого очікування справдились – прикріплюють метелика на квітку свого здоров’я.

18. Психологічне розвантаження. Вправа «Дотягнутись до зірок» (2 хв.)

Учасники сидять в колі, заплющують очі, пропонується тричі глибоко вдихнути і видихнути. Відтак уявити над собою зоряне небо, підвести голову і роздивитися на ньому яскраву зірку, яка символізує заповітну мрію. Розплющити очі, простягнути руки якнайвище, "зняти" зірку з неба і "сховати" її у своєму серці. Висновок: «Не відмовляйтеся від своїх мрій, йдіть до них крок за кроком». Зміцнюйте своє здоров’я та вірте у свої сили!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.