Співпраця батьків і школи - шлях до успішної школи

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

СПІВПРАЦЯ БАТЬКІВ І ШКОЛИ - ШЛЯХ ДО УСПІШНОЇ ШКОЛИ

Школі у Зачепилівці вже понад сто років, ще й зараз експлуатується приміщення, з якого вона починалася. 2004 року загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів стала Зачепилівським ліцеєм, що поклало додаткову відповідальність на педагогічний та учнівський колективи закладу – необхідно бути не просто одним із кращих навчальних закладів у районі, а й одним з кращих в області. У Концепції розвитку Зачепилівського ліцею серед основних завдань зазначено «виховання громадянина України, національно свідомої, демократичної, життєво і соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення в різноманітних життєвих ситуаціях». Якими шляхами реалізувати цю установку? Саме життя підказувало шляхи подальшого розвитку і перетворення амбітних планів на реальність. Відмова від авторитарних методів організації шкільного життя, партнерство всіх учасників навчально-виховного процесу задля спільного успіху – ось напрямок, який сприятиме створенню ліцею як відкритої педагогічної системи, яка легко сприймає нові ідеї, продукує освітні ініціативи, відгукується на новації освітнього і суспільного середовища.

Та це – теорія. А як її реалізувати на практиці? Тут без наочного прикладу можна довго «блукати» у пошуках раціонального варіанту.

Але для тих, хто прагне змін і шукає шляхів їх впровадження, завжди знайдеться «чарівна паличка».

2005 року, перебуваючи на посаді директора ліцею, я став учасником проекту «Активні вчителі, активні школи, активне громадянське суспільство», який реалізовувався суспільно-політичним товариством допомоги потерпілим та неповносправним «Едукатор» з м. Ломжа (Республіка Польща) у Львівській, Чернігівській, Харківській, Вінницькій та Луганській областях за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Правда, мені не поталанило того разу здійснити візит до Польщі, щоб на власні очі побачити ситуацію в освіті цієї країни, але участь у тренінгах, підсумковому семінарі, обмін думками з колегами підказали напрям руху в реалізації поставлених перед колективом навчального закладу завдань.

Нестача коштів на потреби школи – головна проблема навчальних закладів незалежної України. Якщо фінансування заробітної плати бере на себе держава, то на інші потреби не завжди знаходяться в бюджеті гроші. Як здійснювати навчальну і виховну діяльність у такій ситуації?

Добре, що у рамках проекту було заплановано зняти відеофільм про перебування українських педагогів у Республіці Польща, - таким чином практично всі учасники проекту змогли на власні очі побачити ситуацію із навчальним процесом у поляків. На педагогічній раді навчального закладу переглянули і провели обговорення відеофільму про перебування української делегації учителів у Республіці Польща, потім показали фільм найбільш ініціативним батькам, які не стояли осторонь шкільного життя, підправили план дій і чітко сформулювали проблему, над якою працюватиме Зачепилівський ліцей: «Поєднання зусиль навчального закладу, сім’ї та громадськості в процесі навчання та виховання учнів». Тобто ліцей не тільки для учнів та учителів, а для всієї громади, бо на школі в селі зав’язується все життя - тут навчаються діти, онуки, працюють родичі, колись навчалися самі сельчани. Підтвердженням правильності обраного шляху став успіх у Всеукраїнському конкурсі «100 шкіл України», який проводило видавництво «Шкільний світ». Участь у ньому брали 1887 навчальних закладів з усіх регіонів України, а 386 шкіл журі назвало лауреатами конкурсу. Лауреатом став і Зачепилівський ліцей (у номінації «Школа громадянського становлення»).

2006 року було проведено опитування серед учителів («Які потреби громади Ви та учні Вашого класу могли б задовольнити у позаурочний час?») та батьків учнів («Ви розглядаєте ліцей як заклад, у якому Ваша дитина: а) отримує знання; б) отримує знання та виховується; в) отримує життєвий досвід; г) тимчасово перебуває під наглядом дорослих?») щодо послуг, які може надавати навчальний заклад для громади, щоб успішно виконувати навчально-виховну функцію. Таким чином, було з’ясовано, що взаємовигідними будуть контакти у культурно-масовій сфері – проведення свят, акцій тощо.

Навчальний заклад став надавати певні безкоштовні послуги мешканцям селища – спортивний зал для любителів баскетболу та волейболу, футбольне поле із штучним покриттям для тих, хто є прихильником цього виду спорту. Громада ж допомагала школі у ремонті спортивного залу та майданчика. Проведення шкільних свят, творчих конкурсів та змагань – видовище для всіх мешканців населеного пункту. Рада ліцею, піклувальна рада, батьківські комітети класів стали центрами моральної і матеріальної підтримки навчального закладу. У селі досить проблематично знайти спонсора для школи, тому благодійну фінансову допомогу взяли на себе батьки учнів – ремонт приміщень, облаштування рекреаційних зон, фінансова підтримка участі в інтерактивних конкурсах та турнірах. Крім того залучення батьків та представників громадськості до проведення різноманітних заходів із школярами (турніри з шашок та шахів, вікторина «Що? Де? Коли?», конкурси «Тато, мама і я – українська сімя» та «Тато, мама і я – спортивна сімя» тощо) теж сприяє створенню доброзичливої атмосфери у відносинах школи і громадськості. Органи шкільного самоврядування, створені відповідно до Статуту Зачепилівського ліцею, - рада ліцею та піклувальна рада – стали центром творчого зростання навчального закладу, рада ліцею вирішувала питання стратегічного плану, а піклувальна рада – розробляла шляхи реалізації намічених планів. Злагодженій роботі цих органів сприяло ще й те, що до складу ради навчального закладу входив директор ліцею та голова піклувальної ради.

Учні виконують посильну роботу – благоустрій території ліцею та селищного парку (знаходиться поруч із навчальним закладом), проведення санітарних днів. Школярі також можуть зробити свій фінансовий внесок у розвиток навчального закладу. Збір макулатури – це конкретні кошти для класних колективів, які можна витрачати на дрібні побутові потреби. Ще одним джерелом надходження грошей для потреб класів є проведення осінніх та передноворічних ярмарків під гаслом «Купуй українське». Осінній ярмарок став традиційним заходом у рамках проведення дня селища у Зачепилівці. На ярмарку мешканці селища можуть не тільки придбати городину, фрукти, випічку, тістечка, різні солодощі, а й побачити театралізовані дійства з української минувшини, представлені самодіяльними колективами старшокласників. Участь в обох ярмарках – і осінньому, і зимовому – беруть учні 5-11-х класів, ясна річ, що велика допомога у їх проведенні надається батьками. За два ярмарки класи «наторговують» по 500-1000 гривень, з яких 50-70 гривень передається на загально шкільні потреби (замінити штори у коридорах ліцею, придбати лавки для рекреаційних зон, оновити інтер’єр актової зали тощо), а решту класи витрачають на власний розсуд. На шкільних ярмарках завжди багато людей, кожний може знайти товар для себе; селяни із задоволенням купують товари на шкільних ярмарках, бо знають, що кошти підуть виключно на потреби дітей.

Один раз на два роки у ліцеї проводилася акція «Подаруй книгу шкільній бібліотеці», до якої залучали дітей, учителів, представників громадськості селища. Кожного разу акція мала якесь спрямування – збирали художню літературу для позакласного читання та науково-популярні твори, оформляли підписку дитячих періодичних видань, поповнювали фонд творів для розвитку мовлення молодших школярів.

Відкритість, демократизація управління навчальним закладом – шлях до творчої праці. Вибори президента ліцею із числа старшокласників, функціонування президентської ради як органу учнівського самоврядування (президент має право участі у засіданнях педагогічної ради, є членом ради навчального закладу, засідання президентської ради часто проходять у присутності директора ліцею), органами батьківського самоврядування є батьківські комітети класів. Випуск шкільної газети «Шкільне містечко», яка стала вісником не тільки для учнів, батьків та вчителів, а й для всієї громади селища, – можливість донести інформацію про діяльність ліцею широким колам громадськості. Велике значення в спільній роботі ліцею та сім’ї набуває створення позитивного іміджу ліцею як сучасного навчального закладу. При підтримці піклувальної ради, до складу якої входять в основному батьки учнів ліцею, бо у сільській місцевості майже неможливо знайти меценатів, неодноразово навчальний заклад брав участь в обласних виставках «Освіта Харківщини ХХІ століття» (2006, 2007, 2009 роки), у травні 2008 року посів ІІІ місце в обласному конкурсі-огляді на кращу модель організації співпраці педагогів, батьків та учнів, у 2009 році Зачепилівський ліцей став лауреатом обласного конкурсу «Навчальний заклад року», а 2010 року отримав відзнаку голови Харківської обласної державної адміністрації «Краща школа». Цьому сприяє створена творча група «Громадсько активна школа», яка обєднала активних вчителів, батьків та представників громадськості селища для пошуку нових шляхів розвитку ліцею. Недарма емблемою Зачепилівського ліцею став трикутник, який символізує єднання учителів, учнів, батьків у досягненні спільної мети – процвітання нашої України.

Творча група «Громадсько активна школа» була створена після приєднання Зачепилівського ліцею до програмно-цільового проекту «Громадсько активна школа як інноваційна система управління закладом освіти», який ініціював Харківський обласний науково-методичний інститут безперервної освіти. Творча група «ГАШ», як тимчасовий творчий колектив, взяла на себе координацію та методичне забезпечення щодо трансформації нашого навчального закладу у громадсько активну школу. Крім цієї творчої групи, у ліцеї працюють також ТТК «Школа сприяння здоров’ю», «Громадянська освіта», «Краєзнавство», котрі вирішують свої вузькі проблеми, розв’язання яких сприяє втіленню у шкільне життя інноваційних напрацювань.

16-17 жовтня 2008 року заступник директора ліцею з навчально-виховної роботи Г.В. Пилипенко з доповіддю «Співпраця навчального закладу і батьків у формуванні здібностей школярів» представляла Зачепилівський ліцей на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Проблема формування ціннісних орієнтацій навчальної діяльності учнів загальноосвітніх навчальних закладів у контексті сучасних вимог до освіти», яка проходила у Житомирі. Так Зачепилівський ліцей презентував свій досвід спільної діяльності учнів, учителів та батьків щодо формування освітньо-культурного простору громади.

Таким чином, життя показало правильність обраного колективом Зачепилівського ліцею шляху свого розвитку. Тому, коли у листопаді 2007 року (у рамках українсько-польського проекту «Разом для розвитку», головним виконавцем якого знову виступало товариство «Едукатор») я побував з візитом у Республіці Польща, то мав можливість на досвіді польських успішних шкіл переконатися, що обраний шлях є перспективним для нашого навчального закладу. У кожній із польських шкіл, де я побував разом з іншими українськими вчителями, спостерігалося прагнення змін на краще, залучення дітей до розв’язання проблем громади, спільний пошук шляхів вирішення цих проблем. Приклади діяльності початкової школи у селі Папроть, об’єднання шкіл у Грабові (початкова школа і гімназія), гімназії в Збуйней ілюстрували позитивні форми співробітництва школи з батьками та локальними партнерами, якими є представники органів місцевої влади та заклади культури (батьки є першими помічниками вчителів у реалізації всіх задумів, спрямованих на покращення умов навчально-виховного процесу), для розвитку громадянської активності та підтримки громадських ініціатив (співробітництво учнівської молоді та місцевої влади у покращенні зовнішнього вигляду населеного пункту, розв’язанні локальних проблем громади).

Та, на жаль, здійснення будь-яких заходів пов’язане із «людським фактором» - бажання керівника навчального закладу проводити ці зміни, наявність ініціативних та небайдужих батьків та інших представників громади, здатних підтримати його у реалізації задумів, прагнення педагогів творити і працювати в громадсько активній школі. Коли є злагода у роботі, тоді є позитивний результат…

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
6
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!