Рухливі ігри як засіб відновлення фізичного та психологічного стану студентів в період навчального процесу

Опис документу:
Фізичний та психологічний стан здоров'я студента є дуже важливими складовими успішності та ефективності навчання в ДНЗ. Для швидкої та дієвої реабілітації студентів доцільно використовувати рухливі ігри, які є універсальним способом зняття напруги, розслаблення і вдосконалення своїх навичок і умінь.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Є.І. Рубанов

Рухливі ігри як засіб відновлення фізичного та психологічного стану студентів в період навчального процесу

Анотація. Фізичний та психологічний стан здоров'я студента є дуже важливими складовими успішності та ефективності навчання в ДНЗ. Для швидкої та дієвої реабілітації студентів доцільно використовувати рухливі ігри, які є універсальним способом зняття напруги, розслаблення і вдосконалення своїх навичок і умінь.

Актуальність теми. В наш час має велике значення збереження і зміцнення здоров'я студентів. Здоровою людиною є не тільки той, у якого немає захворювань, а й той, хто має гармонійний психо-фізіологічний розвиток, високу розумову і фізичну працездатність. Результати наукових досліджень довели, що вже на початкових етапах навчання здорових студентів стає все менше. Підвищується відсоток фізіологічної незрілості (більше 60%), яка стає причиною зростання функціональних (до 60%) і хронічних (до 50%) захворювань [1]. Тому, заняття рухливими іграми є одним з найбільш актуальних і дієвих методів відновлення фізичного та психологічного стану студентів в період навчального процесу.

Результати дослідження. Рухливі ігри це універсальний вид фізичних вправ, який робить позитивний вплив на рухову, емоційно-вольову та психологічну сферу. Вони сприяють розвитку сили і рухливості нервових процесів. Треба відзначити, що застосування різних методів фізичного виховання є профілактичним засобом по відношенню до таких негативних явищ, як розумова перенапруга, тривала психічна навантаження на лекційних заняттях, стрес, стан тривоги, негативний настрій.

У процесі проведення занять рухливими іграми також вирішується ряд освітніх і виховних завдань, таких як: співпраця та взаємодопомога в команді, почуття суперництва і колективізму. Мінливість ситуацій викликає у студентів постійну зосередженість і орієнтацію в просторі. Це сприяє розвитку спостережливості, вміння аналізувати ситуацію і швидко приймати рішення [2].

Слід особливо відзначити, що регулярні заняття фізичними вправами та іграми не тільки підвищують загальну фізичну підготовленість, але і зміцнюють здоров'я студентів. Це пов'язано зі сприятливим впливом ігор на розвиток і функціонування всіх органів і систем организму підростаючого покоління (рухової, нервової, серцево-судинної, дихальної, травної, сенсорної та ін.)

Не менш важливим є те, що рухливі ігри різні за змістом. Вони вимагають різного емоційного прояву, завжди соціальні за своєю сутністю, оскільки в них закладається досвід громадських взаємин, переживань, що формує моральне здоров'я [3].

Автори кількох посібників з оздоровчої фізичної культури А.І. Пустозеров, А.Г. Гостєв відзначають, активну участь психіки людини при здійсненні м'язової роботи в сукупності з емоційним змагальним компонентом сприяє швидшому зняттю різних видів стресу і втоми.

Рухливі ігри, в яких бере участь вся група, несуть великий емоційний заряд, сприяють швидкому і повному переключенню студентів на новій вид діяльності, а, отже, і більш повноцінному їх відпочинку. З усіх запропонованих рухливих ігор досить ефективними виявилися ігри на гнучкість, спритність, витривалість, швидкісно-силові і силові здібності,

Рухливі ігри, що проводяться на гнучкість, наприклад "Передача м'ячів", "Палка за спину", "Місток і кішка" знижують зовнішнє психічне напруження, тривожність, підвищують миролюбність.

Рухливі ігри на спритність ( "Влуч у м'яч", "М'яч ловцю", "Салки" і ін.) також позитивно впливають на психічний стан.

Це проявляється в зниженні екстрапунітівнисті, агресивності.

Рухливі ігри на витривалість ("Салки" з різними варіаціями, "Зумій наздогнати", "Гонка з вибуванням" і ін.) викликають незначну психічну напруженість, врівноважують нервові процеси.

Висновки: 1. Рухливі ігри дозволяють ненав'язливо вирішувати велику кількість корекційно-розвивальних завдань, ініціюючи активність самих займаючихся.

2. Правильний підбір рухливих ігор з урахуванням психо-фізичного стану студента дозволить удосконалювати не тільки основні рухові якості, а й покращувати емоційний фон, стимулюючи тим самим, активну розумову діяльність, допомагає на час відволіктися від поточних проблем, подолати стресові періоди і збільшити ефективність процесу навчання в ДНЗ.

Список використаних джерел:

1. Грибан Г.П. Життєдіяльність та рухова активність студентів/Г.П.Грибан. –Житомир : Рута, 2009. –594 с.

2. Можаев Э.Л., Бикмухаметов Р.К. Игра в структуре человеческой деятельности // Теория и практика физической культуры. 2010. № 12. С. 83-88.

3. Чокотов Е. Н., Фадеев О. В. Использование подвижных игр как средство развития двигательной активности // Молодой ученый. — 2012. — №12. — С. 607-609

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
1
міс.
0
4
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!