Сьогодні о 11:00
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Розв’язування задач на знаходження формул органічних речовин

Хімія

22.10.2021

66

0

0

Опис документу:

Мета:

  • освітня: навчити учнів розв’язувати розрахункові задачі на виведення формул органічних сполук за їхніми масовими частками;

  • розвивальна: продовжити формування в учнів елементів наукового світогляду; сприяти організації свідомого мислення; сприяти розумовій діяльності учнів; розвивати, удосконалювати логічні прийоми;

  • виховна: самостійність, дисциплінованість, повагу до вчителя та предмету.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

10 клас

Урок № 6

Тема: Розв’язування задач на знаходження формул органічних речовин

Мета:

  • освітня: навчити учнів розв’язувати розрахункові задачі на виведення формул органічних сполук за їхніми масовими частками;

  • розвивальна: продовжити формування в учнів елементів наукового світогляду; сприяти організації свідомого мислення; сприяти розумовій діяльності учнів; розвивати, удосконалювати логічні прийоми;

  • виховна: самостійність, дисциплінованість, повагу до вчителя та предмету.

Матеріали та обладнання: робочі зошити, ручки, підручники, калькулятори, таблиця періодичності.

Очікувані результати: На кінець уроку учні:

  • вміють користуватися алгоритмами задач;

  • знають і записують формули біля дошки;

  • розв’язують задачі.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, математична компетентність, екологічна грамотність.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

Організаційний етап уроку

Вчитель вітається з учнями, записує відсутніх до журналу.

І. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка д/з. Ст.18-24. За підручником Попель, Крикля 10 клас.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

У курсі загальної та неорганічної хімії ми вже вчились виводити формули сполук на основі їхніх масових часток. На сьогоднішньому уроці ми з вами маємо пригадати вивчені способи та навчитися їх застосовувати для виведення формул органічних сполук.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Вчитель записує тему уроку на дошці, оголошує мету уроку.

IV. Сприйняття й первинне усвідомлення учнями нового матеріалу

Робота в групах з алгоритмами та прикладами розвязаних за ними задач

Виведення формул речовин за масовими частками елементів

Алгоритм 1

З використанням атомного фактора

  1. Позначити число атомів елементів через x, y, z.

  2. Знайти співвідношення між числом атомів у молекулі, поділивши масові частки кожного елемента на їх відносні атомні маси.

  3. Знайдене відношення перевести до цілочислового значення, для чого всі члени другої половини рівності розділити на найменше число.

  4. Написати найпростішу формулу речовини.

Алгоритм 2

Через кількість речовини

  1. Прийняти масу речовини за 100 г.

  2. Обчислити маси кожного з елементів у речовині.

  3. Обчислити кількості речовини кожного з елементів.

  4. Знайти співвідношення між кількостями елементів.

  5. Записати найпростішу формулу.

V. Осмислення об'єктивних зв'язків і відносин у досліджуваному матеріалі

Приклад 1

Визначити молекулярну формулу алкану, масова частка Карбону в якому 84,3%.

Дано: Розвязання

w%(С) = 84,3% Спосіб 1

СхНу

СхНу - ? 1. Яка масова частка Гідрогену в речовині?

w%(Н) = 100 % - 84,3% = 15,7%

2. Які співвідношення між атомами в речовині?

3. Приводимо знайдене співвідношення до цілочислового значення:

Спосіб 2

Нехай маса СхНу = 100 г.

1. Яка масова частка Гідрогену в речовині?

w%(Н) = 100 % - 84,3% = 15,7%

2. Яка маса кожного елемента в сполуці?

3. Яка кількість речовини кожного елемента?

4. Яке співвідношення кількостей речовини кожного з елементів?

v(C):v(H) = 7.025 : 15.7 = 1 : 2.4 = 5 : 12.

Відповідь: С5Н12

Виведення формул речовин за масовими частками елементів та відносною густиною

Обчислення з використанням атомного фактора

Алгоритм 3

  1. Позначити число атомів кожного з елементів через x, y, z.

  2. Знайти співвідношення між числом атомів у молекулі, підливши масові частки кожного елемента на їх відносні атомні маси.

  3. Знайдене відношення перевести до цілочислового значення, для чого всі члени другої половини рівності розділити на найменше число.

  4. Написати найпростішу формулу й обчислити відносну молекулярну масу.

  5. Визначити справжню відносну молекулярну масу речовини за відносною густиною.

  6. Обчислити, у скільки разів справжня відносна молекулярна маса більша за відносну молекулярну масу формули найпростішої речовини.

  7. Число атомів кожного з елементів збільшити в потрібне число разів.

  8. Записати справжню формулу речовини.

Приклад 2

Масова частка Карбону в органічній речовини становить 82,76%, Гідрогену – 17,24%. Визначити формулу речовини, якщо відносна густина її за воднем становить 29.

2. Найпростіша формула – С2Н5.

М2Н5) = 29 г/моль

3. Яка справжня молекулярна маса речовини?

МrxНy) = D . M(H2) = 58

4. У скільки разів справжня відносна молекулярна маса більша за найпростішу відносну молекулярну масу?

5. Яка справжня формула речовини?

С4Н10

М4Н10) = 58 г/моль

Відповідь: С4Н10

Алгоритм 4

  1. Обчислити справжню молекулярну масу речовини за відносною густиною.

  2. Обчислити число атомів кожного з елементів у речовині за формулою:

  1. Записати формулу речовини та обчислити її молярну масу.

Розвязання

  1. Яка справжня молекулярна маса речовини?

МrxНy) = D . M(H2) = 58

  1. Яке число атомів Карбону і Гідрогену в сполуці?

  1. Яка справжня формула речовини?

М4Н10) = 58 г/моль

58 = 58

Отже, справжня формула – С4Н10

Відповідь: С4Н10

IV. Узагальнення й систематизація знань

Робота в групах

  1. Визначте формулу органічної речовини, якщо відомі масові частки елементів, які складають цю молекулу: w(С) = 92,3%, w(Н) = 7,7%. Відносна густина пари цієї речовини за воднем дорівнює 39.

VII. Підсумок уроку

Виставлення оцінок учням.

VIII. Домашнє завдання

Виведіть молекулярну формулу вуглеводню за даними: масова частка вуглецю дорівнює 85,7%, відносна густина за воднем – 21.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.