Сьогодні відбулась
онлайн-конференція:
«
Роль закладів освіти у формуванні нульової терпимості до корупції та вихованні доброчесності в Україні
»
Взяти участь Всі події

Розробка уроку та презентація на тему "Лужні метали"

Хімія

Для кого: 11 Клас

19.10.2021

87

5

0

Опис документу:

Розробка проведення відкритого показового заняття «Фізичні та хімічні властивості лужних та лужноземельних металів. Хімічні властивості їх сполук та застосування» із використанням інноваційних методів навчання та професійним спрямуванням. В розробці висвітлено методику проведення лекції із застосуванням інтерактивних та інноваційних технологій навчання. Саме зв'язок даної теми з життям дієво впливає на стимулювання пізнавальних інтересів студентів.

Розробка (конспект та презентація) буде корисною для самостійної роботи студентів при вивченні хімії, фізики, агрохімії у коледжах та ПТУ та для професійної діяльності викладачів вищої передфахової освіти.

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код


Слайд 1 (алхіміки)

Мотивація і актуальність теми:

 • В стародавні часи і в середні віки вважалося, що існує лише сім металів: золото, срібло, мідь, олово, свинець, залізо, ртуть. За уявленнями алхіміків, метали зароджувалися в земних надрах під впливом променів планет і поступово украй повільно удосконалювалися, перетворюючись на срібло і золото. Алхіміки вважали, що метали — речовини складні, що складаються з «металічного начала» (ртуті) і «начала горючості» (сірки). На початку 18 століття набула поширення гіпотеза, за якою метали складаються із землі і «вогняної субстанції» — флогістону. Ми з вами, люди 21 сторіччя, знаємо вже набагато більше про метали, будову їх атомів, властивості - використовуємо їх як хороші провідники електрики , в якості матеріалів з підвищеним опором, виготовляємо з них космічні апарати, кораблі, літаки, автомобілі, в побуті..і розуміємо, наскільки важливі знання про метали в нашому повсякденному житті.Тому сьогодні ми продовжимо вивчати метали, а саме метали І-ІІ групи періодичної системи, з сполуками яких Ви ще будете зустрічатись на заняттях з агрохімії та інших дисциплінах агрономічного циклу (будете більш детально вивчати мінеральні добрива,їх вплив на рослини, грунт і т.д.), матеріалознавства (Вам будуть говорити про рух йонів в кристалічних гратках, з яких сплавів виготовлені різні деталі, їх міцність і інші характеристики), на заняттях з теплотехніки будете вивчати діаграми сплавів..

Сьогоднішня тема занурить Вас в цікавий світ металів без яких наш організм не зміг би функціонувати.

Актуалізація опорних знань

На попередньому занятті ми розглядали метали, їх загальні властивості. І, перед тим, як перейти до розгляду нашої теми прошу пригадати:

 • Прошу сказати, яких елементів більше в періодичній таблиці – металів чи неметалів?

 • В яких періодах переважно розміщені метали?

 • Ч им відрізняються метали від неметалів за будовою атома?

 • Які фізичні властивості характерні для металів? І де це застосовується?

 • Як особливості будови атомів металічних елементів впливають на їх хімічні властивості?

 • Які хімічні властивості характерні для металів?

Ми пригадали властивості металів. А сьогодні ми ознайомимось з властивостями більш конкретних груп металів – лужних металів та лужноземельних. Ми дізнаємось про властивості лужних металів, лужноземельних на прикладі Магнію, Кальцію їх сполук ,про їх біологічна роль цих елементів для нашого організму.

Тема. Фізичні та хімічні властивості лужних та лужноземельних металів. Хімічні властивості їх сполук та застосування.

Слайд 3 (мета)

Наше завдання сьогодні - спираючись на знання залежності властивостей металів від будови їх атомів, передбачити характерні хімічні властивості лужних металів та лужноземельних металів. Ознайомитись із застосуванням лужних , лужноземельних металів та їх сполук в побуті та виробництві, значенням їх у життєдіяльності організму людини..

План заняття

 1. Положення в Періодичній системі лужних металів, будова атомів Натрію та Калію.

 2. Фізичні властивості лужних металів. Поширення Натрію і Калію в природі.

Застосування найважливіших сполук лужних металів.

 1. Хімічні властивості лужних металів та їх оксидів.

 2. Лужноземельні елементи, поширення в природі,фізичні та хімічні властивості. Основний характер оксидів та гідроксидів лужноземельних металів

 3. Біологічна роль лужних та лужноземельних елементів для організму людини.

(проблемне питання)

І пропоную Вам питання, на яке, надіюсь отримати відповідь після розгляду теми

  1. Положення в Періодичній системі лужних металів, будова атомів Натрію та Калію.

В одну з природних груп були об’єднані такі хімічні елементи, як Li, Na та K, а пізніше ще й Rb та Cs. Ці хімічні елементи утворюють прості речовини – метали, які є м’якими, пластичними, мають металічний блиск, дуже добре проводять тепло та електричний струм. У своїх сполуках ці елементи проявляють валентність І. Ці метали, об’єднані в одну природну групу, отримали назву лужних металів.


 • Назва пов'язана з тим, що при взаємодії лужних металів з водою утворюється їдкий луг. До лужних металів відносяться (у порядку збільшення атомного номера) Літій (Lі), Натрій (Na), Калій (K), Рубідій (Rb), Цезій (Cs) , Францій (Fr).


Студент підготував історичну довідку про відкриття лужних елементів, а саме, натрію і калію

Історична довідка: (студент)Існування Натрію і Калію, елементів із сильною хімічною активністю, до цих пір було б невідоме, якби не англійський вчений Гемфрі Деві. На початку ХІХ ст. було відомо 15 хімічних елементів, а відкриття все тривали. Часто траплялися помилки, коли за хімічний елемент приймали складну речовину. Г. Деві прийшов у науку, коли було зроблено одне з найбільших відкриттів: учені створили перший апарат, який давав електричний струм. Люди ще не знали, яке величезне застосування дістане невидима сила електрики. Гемфрі Деві тоді сказав: Я зрозумів: електричний струм може допомогти хіміку. Першими моїми «жертвами» стали речовини, відомі за назвою «їдкі луги». Я обрушував всю силу електрики на луг, адже хотілося зрозуміти: які його складові частини? Тривалий час мої спроби були безуспішні. Після безлічі дослідів і безсонних ночей мені спало на думку, що луг має бути не сухий, а ледве вологий. Мої терпіння і наполегливість були винагороджені чудовим видовищем – луг почав плавитися, а з нього вистрибувати маленькі металічні кульки – натрій. »

 • Таким чином, у лузі було відкрито новий метал, про існування якого ще ніхто з учених світу і не підозрював. Але із цим металом було багато турбот, бо перед науковцем постало нелегке завдання – як зберегти його, щоб вивчити властивості?

Цитую вченого : Примхливий метал позбавив мене спокою: він не хотів жити ні на повітрі, ні в спирті, ні в кислоті. Але… хто шукає, той завжди знаходить. Я і знайшов для свого улюбленця зручну «квартиру»: помістив його в банку з гасом. • Лужні метали розміщені в IА групі (у I групі головної підгрупи) Періодичної системи. Характерною рисою будови атомів лужних металів є наявність одного електрона на зовнішньому електронному рівні. Завдяки цьому всі вони з легкістю віддають цей електрон. Є дуже сильними відновниками. Ступінь окиснення лужних металів у сполуках дорівнює +1.

Слайд 8

Пригадаємо будову атомів натрію та калію (студент до дошки)

 • Слайд 9

 • Атоми лужних металів, маючи один електрон на зовнішньому енергетичному рівні (s1), легко віддають його при хімічних реакціях. Віддаючи електрон, нейтральні атоми перетворюються в однозарядні позитивні йони:

або Na0 – 1ē → Na+

У сполуках ці елементи проявляють ступінь окиснення +1 і утворюють тільки йонні сполуки.

Слайд 10

Із зростанням порядкового номера збільшується радіус атомів.

Зовнішній або валентний електрон усе більше віддаляється від ядра і металічні властивості зростають LiNaKRbFr.

Зростання хімічної активності лужних металів продемонструю Вам на прикладі взаємодії цих металів з водою

віртуальна лабораторія


  1. Фізичні властивості лужних металів. Поширення Натрію і Калію в природі. Застосування найважливіших сполук лужних металів.

 1. Слайд 11

Фізичні властивості

На попередньому занятті ми ознайомились з загальними фізичними властивостями металів (прошу назвати що характерно для металів)


Слайд 12

Кристали лужних металів мають форму металічної кристалічної гратки у вузлах якої розміщені йони натрію чи калію, а між ними рухаються електрони з знаком мінус. Тому ці метали є добрими провідниками електрики.

Лужні метали — м'які (натрій ріжеться ножем, як вершкове масло, інші трохи жорсткіші) метали від сріблясто-білого до сірого кольору з характерним блиском, швидко тьмяніють на повітрі. Легкоплавкі й рухливі. Агресивні, вибухонебезпечні (зберігаються під шаром гасу (керосин)


Основні фізичні характеристики лужних металів

Слайд 13

Перейдемо до характеристики безпосередньо:

Літій (Li) Слайд 14хімічний елемент, м’який, сріблясто-білий, найлегший метал. Належить до лужних металів. Хімічно активний. Відомо бл. 30 природних літієвих мінералів, в основному силікатів і фосфатів, Основні промислові запаси зосереджені у ропі соляних озер.

Слайд 15, 16

 • Літій застосовують у термоядерних реакціях, у металургії, електротехнічній, керамічній та хімічній промисловості. Входить до складу деяких легких сплавів. Сполуки літію застосовують при виготовленні скла, емалей, а також у медицині. як антидепресанти. Літій та його сполуки широко застосовуються в ракетній техніці, зокрема в електроракетних двигунах і як власне ракетне паливо або як добавка до нього.

Слайд 17

Якісно літій виявляють по карміново-червоному забарвленню полум'я пальника летючими сполуками літію

 • {\displaystyle {\mathsf {2LiOH\ {\xrightarrow {}}\ Li_{2}O+H_{2Слайд 18

 • Натрій (Natrium, Na) –сріблясто-білий м’який метал, хімічно дуже активний, на повітрі швидко окиснюється.

Слайд 19

 • Натрій належать до найбільш поширених елементів земної кори. У зв'язку з високою хімічною активністю він зустрічається тільки у вигляді різних сполук. Деякі з них, як хлорид натрію, сульфат натрію, утворюють потужні родовища.

 • Слайд 20, 21, 22, 23


 • Найбільші поклади хлориду натрію NaCl (кам'яна сіль, або галіт) є в Криму в районах о.Сиваш, на Донбасі та в Закарпатті

Застосування натрію Слайд 24

Слайд 25

Найважливіші з солей натрію:

Сіль необхідна організму для забезпечення найважливіших фізіологічних процесів. Цим пояснюється природна потреба людини й тварин у солі. На заняттях з біології Вам говорили, що у крові сіль створює необхідні умови для існування червоних кров’яних тілець, у м’язах сприяє збереженню здатності до збудливості, у серці визначає його ритм, у шлунку утворює хлоридну кислоту, без якої неможливе переварювання та засвоєння їжі. І не випадково значення солі знайшло своє відображення в численних народних прислів’ях, приказках і звичаях: «Хліб та сіль» – от одне з побажань, яким слов’яни віддавна вітають один одного під час прийому їжі, підкреслюючи рівноцінне з хлібом значення солі. Хліб і сіль стали символом гостинності й привітності. За рік людина з їжею вживає від 6 до 8 кг солі.

Але чому про сіль говорять – «біла смерть» фрагмент відео (сіль NaCL)

Слайд 26

 • Карбонат натрію Na2CO3, або сода

 • Гідрокарбонат натрію NaHCO3, або питна сода

 • Бікарбонат натрію переважно використовується в кулінарії для випікання, як розпушувач. Він вступає в реакцію з кислими компонентами рідкого тіста, випускаючи вуглекислий газ, який викликає розширення тіста і формує характерні текстури в млинцях, пирогах, хлібі та інші хлібобулочних виробах.

Слайд 27 Калій - М'який сріблясто-білий метал.

Поширення в природі

Калій - досить поширений хімічний елемент, на нього припадає 2,6% маси земної кори. У зв'язку з високою хімічною активністю у вільному стані в природі він не зустрічаються, а тільки у вигляді різних сполук.

Слайд 28

Слайд 29

Деякі з них, як хлорид калію, утворюють потужні родовища.

в Україні (м. Калуш і м. Стебник у Прикарпатті).

Слайд 30

Калій. Розповідь про цей елемент можна почати словами відомого німецького хіміка Юстуса Лібіха: «Віддайте грунту те, що ви в нього взяли або не чекайте від нього в майбутньому стільки, скільки він давав раніше».

Ці слова пролунали понад 150 років тому, але вони не втратили актуальності й сьогодні, тому що для нормального розвитку всіх рослин у грунті необхідний ряд елементів. Одним з них є калій.

Слайд 31

Роль калію не вичерпується застосуванням його сполук як добрива. Сполуки Калію – необхідна складова частина клітин будь-якого організму й людини. Калій у сполуці з іншими елементами відповідає за роботу мязів, а головне - мяза серця.

Калій дає не лише родючість, але й тепло земній кулі.

Сполука Калію – бертолетова сіль - обовязкова складова частина святкового фейєрверка. Без солі Калію – хромніну – не можна уявити гарну шкіру для взуття.

Сплав калію з натрієм застосовується при синтезі органічних сполук.

Слайд 32

Солі лужних металів створюють у розчині лужне середовище

Слайд 33

  1. Хімічні властивості лужних металів та їх оксидів.


Ці метали у порівнянні з усіма іншими металами відрізняються найбільшою хімічною активністю. Оксиди цих металів (Li2O, Na2O, K2O, Rb2O, Cs2O) виявляють яскраво виражені основні властивості. Цим оксидам відповідають розчинні у воді основи – луги (LiOH, NaOH, KOH, RbOH, CsOH).

Всі лужні метали характеризуються високою активністю, тому потребують дотримання певних правил зберігання та обережного поводження. Зберігають літій, натрій, калій у посудинах під шаром гасу.

Висока хімічна активність лужних металів виявляється й під час взаємодії з водою.

Демонстрація 14. Взаємодія натрію з водою відео (натрій з водою)

2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

2K + 2H2O = 2KOH + H2 (більш енергійно, водень самозаймається)


Слайд 34

1). Проявляють сильні відновні властивості.

2). Взаємодіють майже з усіма неметалами при цьому виділяється значна кількість теплоти, а іноді спалах, вибух.

4Li + O2 2Li2O

З воднем лужні метали утворюють гідриди

2Na + H2 2NaH

З галогенами

2Na + Cl2 = 2NaCl

2K + Br2 = 2KBr – вибухає

З сіркою

2Na + S = Na2S

2K + S = K2S

З кислотами – дуже активно

2Na + 2HCl 2NaCl + H2

Слайд 35

Добувають лужні метали методом електролізу

Слайд 36

Оксиди Na і Kє типовими основними оксидами

1). З водою

Na2O + H2O 2NaOH

2). З кислотами

K2O + 2HCl = 2KCl + H2O

Na2O + H2SO4 = Na2SO4 + H2O

3). З кислотними оксидами

Na2O + CO2 = Na2CO3

K2O + SiO2 = K2SiO3

Гідроксиди Na – NaOH, гідроксид калію – KOH добре розчинні у H2O, їх називають лугами.

Роз’їдають тканини, папір, шкіру, спричиняють тяжкі опіки

1) взаємодіють з кислотними оксидами

2NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O

2) взаємодіють з кислотами

2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O

3) взаємодія з солями

2NaOH + CuSO4 = Na2SO4 + Cu(OH)2

Слайд 37

  1.  Лужноземельні елементи, поширення в природі,фізичні та хімічні властивості. Основний характер оксидів та гідроксидів лужноземельних металів

До родини лужноземельних елементів належать елементи ІІ групи головної підгрупи : Кальцій, стронцій, барій, радій. У назві родини присутня складова лужно тому, що розчини їх гідратів оксидів теж мильні на дотик. Друга складова назви — земельні — пов'язана з тим, що оксиди цих елементів уперше були виділені з мінералів земної кори. Загальна закономірність змінення фізичних властивостей нагадує лужні метали всі вони є достатньо ковкими, пластичними і м’якими, хоч і твердіші за лужні метали. Тип зв’язку - металічний - зумовлює високу тепло - і елекропровідність.

   Слайд 38

У вільному стані всі метали ІІА-підгрупи - сріблясто-білі речовини за винятком берилію, який має світло-сірий колір.

Слайд 39

       Положення Mg і Ca в періодичній системі Д.І. Менделєєва.

Будова атомів лужноземельних елементів. 

В усіх представників цієї родини однакова будова зовнішнього енергетичного рівня, на ньому розміщені 2 електрони. Здатність віддавати 2 зовнішні валентні електрони зростає в підгрупі зі збільшенням атомного радіуса й атомного номера елемента. Максимальний ступінь окиснення  становить +2.

Кальцій і Магній так як і натрій, калій добувають шляхом електролізу їх розплавлених хлоридів.

Розповсюдження магнію Слайд 40

Магній у вільному стані в природі не зустрічається. Входить до складу силікатів, хлоридів, карбонатів, сульфатів. Осн. магнієві мінерали: олівін, карналіт, магнезит, доломіт, каїніт..

Слайд 41 Поширення кальцію в природі

Походження назви - Назва елементу походить від латинського calx, calcis — вапно («м'який камінь»).

За поширеністю в природі кальцій займає п'яте місце серед хімічних елементів У зв'язку з високою хімічною активністю у вільному стані він не зустрічається. Найбільш поширеними його сполуками є вапняк, крейда та мармур, які мають однаковий хімічний склад CaCO3, але різну кристалічну будову.

Ці мінерали часто утворюють цілі гірські масиви. У великих кількостях зустрічаються також апатити і фосфорити, основою яких є фосфат кальцію Са3(РО4)2. Досить поширеним є мінерал гіпс CaSO4 · 2Н2О.

Крім того, значні кількості сполук кальцію містяться в ґрунті і природних водах, а також входять до складу тваринних і рослинних організмів.

Слайд 42 Застосування кальцію та магнію

Металічний кальцій застосовують головним чином у металургії для одержання деяких металів з їх оксидів, також для виготовлення деяких сплавів. Так, сплав свинцю з невеликою добавкою кальцію служить для виготовлення підшипників залізничних вагонів. Широко застосовують природні солі кальцію.

Магній, як легкий та корозійностійкий метал, використовується в конструкційних сплавах у авіації та автомобілебудуванні. Додають його і до чавуну з метою покращення механічних властивостей чавуна.

Слайд 43, 44

Хімічні властивості кальцію, магнію

Кальцій та Магній належать до головної підгрупи другої групи періодичної системи Менделєєва. Їх атоми на зовнішньому енергетичному рівні мають по два електрони. Ці електрони він легко втрачає і перетворюється в позитивно заряджені іони Са2+ і Mg У всіх своїх сполуках кальцій буває лише двовалентний. Кальцій належить до найактивніших металів і за своєю хімічною активністю поступається лише перед лужними металами.

Mg + H2O = MgO + H2↑ (при нагріванні)

 • Са + 2Н2О = Ca(ОН)2 + Н2

При звичайній температурі кальцій легко взаємодіє з киснем і вологою повітря, тому його зберігають під шаром гасу, вазеліну або в герметично закритій посудині. При нагріванні він легко запалюється, утворюючи оксид кальцію:

 • 2Са + О2 (повітря) = 2СаО (300–450 °С)

2Mg + O2 = 2 MgO

З вологим бромом і хлором кальцій взаємодіє вже при звичайній температурі, а при нагріванні безпосередньо реагує з сіркою, азотом і іншими речовинами, а також відновлює майже всі метали з їх оксидів:

 • Са + Cl2 = CaCl2 (200–250 °С)

 • Са + S = CaS (150 °С)

 • Mg + Br2 = MgBr2

 • Mg + S = MgS

З кислотами реагує дуже бурхливо:

 • Са + 2HCl = CaCl2 + Н2

 • Mg + 2HCl = MgCl2 + H2

Слайд 45

Оксиди та гідроксиди лужноземельних елементів мають чітко виражені основні властивості.

На підтвердження цього проведемо демонстраційний дослід.

Відео кальцій оксид з водою

CaO + H2O = Ca(OH)2

Слайд 46

Реакцію взаємодії оксиду кальцію з водою в техніці називають «гашенням» вапна, а продукт реакції — гідроксид кальцію — гашеним вапном.

Типові основні оксиди. Реагують з водою, кислотними оксидами і кислотами:

З розбавленими кислотами реагує з утворенням відповідних солей:

3CaO + P2O5 → Ca3(PO4)2

CaО+H2S04 = CaS04+ Н20       

Слайд 47

   Гідроксиди Магнію та лужноземельних елементів

   Mg(OH)2 – погано розчинний у воді, основа середньої сили. Кальцій гідроксид (гашене вапно) – малорозчинна у воді речовина. Насичений розчин Са(ОН)2 – називають вапняною водою.

Реакції з кислотними оксидами:  Ca(OH)2 + SO2 → CaSO3↓ + H2O
    Інша спільна властивість цих гідроксидів – взаємодія у розчинні з кислотами з утворенням солей:
             Mg(OH)2 + 2HCl = MgCl2 + 2H2O                     
Ca(OH)2 + 2HNO3 → Ca (NO3)2 + 2H2O

 Реакції обміну з солями:  

Ca (OH)2 + K2SO4 → CaSO4↓ + 2KOH

Слайд 48

5. Біологічна роль лужних та лужноземельних елементів для організму людини.

Яка ж біологічна роль лужних металів у житті живих організмів? Лужні елементи відіграють особливу роль у житті живих організмів.

Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності (Методичний прийом «Дивуй»)

Факт 1. Деякі історики припускають, що занепад Римської імперії зумовлений масовим отруєнням сполуками цього металічного елемента. Відомо, що водопровідна система Давнього Риму була виготовлена зі свинцю. Також для покращення смаку низькопробних вин до них додавали сполуки Плюмбуму, зберігали вини у свинцевих чанах.

Факт 2. Наприклад. Організму дорослої людини необхідно кожний день споживати близько 1г Кальцію. Приблизно 99% цієї кількості міститься у вигляді калій ортофосфату в кістковій і зубній тканинах. Без нього неможливе зсідання крові, скорочення м’язів і функціонування нервової системи.

Як бачимо одні сполуки металічних елементів корисні для людини, а інші шкідливі, тому ….

Міні проекти студентів

Ви провели невелику пошукову роботу і я пропоную Вам поділитися з нами дослідницькою роботою.

Перший студент Слайд 49,50,51

Другий студент Слайд 52,53

Відео калій, магній , і (які продукти містять калій і магній)

Другий студент Слайд 54

Відео кальцій

Отже, на сьогоднішньому занятті ми розглянули властивості лужних та лужноземельних металів, будову їх атомів, властивості та застосування сполук цих металів та біологічну родь елементів.

Завдання для допитливих

У восьми кружечках розміщенні знаки хімічних елементів. Розташуйте їх назви по горизонталі у клітинках таким чином, щоб у виділеному вертикальному стовпчикові можна було прочитати прізвище вченого – автора теорії електролітичної дисоціаціїПерегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Слайд № 1

Фізичні та хімічні властивості лужних та лужноземельних металів. Хімічні властивості їх сполук та застосування. Тема заняття:
Слайд № 2

Фізичні та хімічні властивості лужних та лужноземельних металів. Хімічні властивості їх сполук та застосування. Тема заняття:

Мета заняття: дати загальну характеристику лужних металів за двома формами існування хімічних елементів: атом, проста речовина. Продовжити розвиток...
Слайд № 3

Мета заняття: дати загальну характеристику лужних металів за двома формами існування хімічних елементів: атом, проста речовина. Продовжити розвиток вміння характеризувати хімічні елементи за їх положенням у періодичній таблиці. Спираючись на знання залежності властивостей металів від будови їх атомів, передбачити характерні хімічні властивості лужних металів та лужноземельних металів. Ознайомити студентів із застосуванням лужних , лужноземельних металів та їх сполук в побуті та виробництві, значенням їх у життєдіяльності організмів.

План заняття 1. Положення в Періодичній системі лужних металів, будова атомів Натрію та Калію. 2. Фізичні властивості лужних металів. Поширення Нат...
Слайд № 4

План заняття 1. Положення в Періодичній системі лужних металів, будова атомів Натрію та Калію. 2. Фізичні властивості лужних металів. Поширення Натрію і Калію в природі. Застосування найважливіших сполук лужних металів. 3. Хімічні властивості лужних металів та їх оксидів. 4. Лужноземельні елементи, поширення в природі,фізичні та хімічні властивості. Основний характер оксидів та гідроксидів лужноземельних металів 5. Біологічна роль лужних та лужноземельних елементів для організму людини.

?
Слайд № 5

?

1. Положення в Періодичній системі лужних металів, будова атомів Натрію та Калію.
Слайд № 6

1. Положення в Періодичній системі лужних металів, будова атомів Натрію та Калію.

Гемфрі Деві англійський фізик і хімік президент Лондонського королівського наукового товариства 17.12.1778–29.05.1829
Слайд № 7

Гемфрі Деві англійський фізик і хімік президент Лондонського королівського наукового товариства 17.12.1778–29.05.1829

Будова атомів Натрію й Калію K— IV період, І група, головна підгрупа, Аr(K)=39 s-елемент, валентність І, К2О — основний, КОН Na— III період, I груп...
Слайд № 8

Будова атомів Натрію й Калію K— IV період, І група, головна підгрупа, Аr(K)=39 s-елемент, валентність І, К2О — основний, КОН Na— III період, I група, головна підгрупа, Аr(Na) = 23. s-елемент, валентність І Na2О — основний, NaОН

Електронна будова атомів і йонів Na -1e⁻ = Na⁺ Na Na⁺ 1s²2s²2p⁶3s¹ 1s²2s²2p⁶ -1 e⁻ -1 e⁻ 3s 2s 1s 2p 2p 1s 2s Йони Na⁺ і K⁺ входять до складу всіх ...
Слайд № 9

Електронна будова атомів і йонів Na -1e⁻ = Na⁺ Na Na⁺ 1s²2s²2p⁶3s¹ 1s²2s²2p⁶ -1 e⁻ -1 e⁻ 3s 2s 1s 2p 2p 1s 2s Йони Na⁺ і K⁺ входять до складу всіх сполук Натрію і Калію – оксидів, гідроксидів, солей.

Загальна характеристика елементів І групи, головної підгрупи Li Na K Rb Cs Fr 7 23 39 85 133 [233] 2s¹ 3s¹ 4s¹ 5s¹ 6s¹ 7s¹ )) ))) )))) ))))) ))))))...
Слайд № 10

Загальна характеристика елементів І групи, головної підгрупи Li Na K Rb Cs Fr 7 23 39 85 133 [233] 2s¹ 3s¹ 4s¹ 5s¹ 6s¹ 7s¹ )) ))) )))) ))))) )))))) ))))))) З Б І Л Ь Ш У Ю Т Ь С Я З Б І Л Ь Ш У Ю Т Ь С Я Елемент Ar валентні атомний металічні відновні електрони радіус властивості властивості

Фізичні властивості Лужні метали Метали М’які Легкі Легкоплавкі Тверді Важкі Тугоплавкі Мають металічний блиск Тепло – та електропровідні 2. Фізичн...
Слайд № 11

Фізичні властивості Лужні метали Метали М’які Легкі Легкоплавкі Тверді Важкі Тугоплавкі Мають металічний блиск Тепло – та електропровідні 2. Фізичні властивості лужних металів. Поширення Натрію і Калію в природі. Застосування найважливіших сполук лужних металів.

фізичні властивості лужних металів Металічна кристалічна гратка Тверді речовини, сріблясто-білого коляру. Електропровідні та теплопровідні, Легкопл...
Слайд № 12

фізичні властивості лужних металів Металічна кристалічна гратка Тверді речовини, сріблясто-білого коляру. Електропровідні та теплопровідні, Легкоплавкі та пластичні. Li Na K Rb Cs

Слайд № 13

Металічний літій
Слайд № 14

Металічний літій

Використання літію літій здатний підвищити міцність сталі. металургія термоядерна енергетика
Слайд № 15

Використання літію літій здатний підвищити міцність сталі. металургія термоядерна енергетика

Використання літію Літій протягом століття застосовували в медицині як засіб від подагри. застосовуютдь при виготовленні скла, для додачі скляної м...
Слайд № 16

Використання літію Літій протягом століття застосовували в медицині як засіб від подагри. застосовуютдь при виготовленні скла, для додачі скляної масі в'язкості. Корабельний пуск торпеди, паливом в якій слугують сполуки літію Дейтерид літію-6 був використаний у  термоядерній бомбі при «Кастл Браво»

Горіння солей літію
Слайд № 17

Горіння солей літію

Слайд № 18

Природні сполуки Натрію Кам’яна сіль або галіт - NaCl Глауберова сіль або мірабіліт - Na2SO4 ∙ 10 H2O Польовий шпат -Na2O ∙ Al2O3 ∙ 6SiO2
Слайд № 19

Природні сполуки Натрію Кам’яна сіль або галіт - NaCl Глауберова сіль або мірабіліт - Na2SO4 ∙ 10 H2O Польовий шпат -Na2O ∙ Al2O3 ∙ 6SiO2

Родовища України Калуш Стебник Солотвино Сиваш Артемівськ Слов'янськ 3 - кухонна сіль - калійні солі
Слайд № 20

Родовища України Калуш Стебник Солотвино Сиваш Артемівськ Слов'янськ 3 - кухонна сіль - калійні солі

Соляні шахти Солотвиного
Слайд № 21

Соляні шахти Солотвиного

Видобуток кухоної солі (Євпаторія)
Слайд № 22

Видобуток кухоної солі (Євпаторія)

Плантація морської солі в Дакарі
Слайд № 23

Плантація морської солі в Дакарі

металургії як відновник як теплоносій у ядерних реакторах У фотосправі нітрат натрію NaNO3– в якості азотного добрива; при отриманні синтетичного к...
Слайд № 24

металургії як відновник як теплоносій у ядерних реакторах У фотосправі нітрат натрію NaNO3– в якості азотного добрива; при отриманні синтетичного каучуку NаОН -очищення продуктів переробки нафти, В шкіряній, миловарній, текстильній, целюлозно-паперовій промисловості; Харчова сода використовується в кулінарії, для випікання кондитерських виробів. Натрій хлорид – як харчова добавка. Розчин натрій хлориду (0,9%) використовують у медицині. Такий розчин називають фізіологічним.

В комунальному господарстві технічна сіль
Слайд № 25

В комунальному господарстві технічна сіль

Слайд № 26

Питна сода
Слайд № 27

Питна сода

Слайд № 28

Природні сполуки Калію Сильвін – КCl Сильвініт – NaCl ∙ КCl Карналіт – КCl ∙ MgCl2 ∙ 6H2O
Слайд № 29

Природні сполуки Калію Сильвін – КCl Сильвініт – NaCl ∙ КCl Карналіт – КCl ∙ MgCl2 ∙ 6H2O

Стебниківський калійний комбінат
Слайд № 30

Стебниківський калійний комбінат

“Віддайте грунту те, що Ви в нього взяли або не чекайте від нього в майбутньому стільки, скільки він давав раніше ” Юстус Лібіх Відмирання кінчиків...
Слайд № 31

“Віддайте грунту те, що Ви в нього взяли або не чекайте від нього в майбутньому стільки, скільки він давав раніше ” Юстус Лібіх Відмирання кінчиків листків і їх пожовтіння — признаки недостачі калію.

найважливіший біогенний елемент і тому застосовуються в якості добрив. Нітрат калію (калійна селітра) - добриво, компонент чорного пороху. у підвод...
Слайд № 32

найважливіший біогенний елемент і тому застосовуються в якості добрив. Нітрат калію (калійна селітра) - добриво, компонент чорного пороху. у підводних човнах для очищення повітря: 4КО2 + 2СО2 = 2К2СО3 + 3О2↑. феєрверки Металічний калій служить каталізатором при одержанні деяких видів синтетичного каучуку.

Так як у лужному середовищі гинуть мікроорганізми,то речовини з цим середовищем є добрими антисептиками: мило, СМС. Ці речовини,також добре розчиня...
Слайд № 33

Так як у лужному середовищі гинуть мікроорганізми,то речовини з цим середовищем є добрими антисептиками: мило, СМС. Ці речовини,також добре розчиняють жири. Застосування лужних властивостей сполук металів.

1. Взаємодія лужних металів з простими речовинами: 3.Хімічні властивості лужних металів та їх оксидів
Слайд № 34

1. Взаємодія лужних металів з простими речовинами: 3.Хімічні властивості лужних металів та їх оксидів

Хімічні властивості лужних металів Взаємодія з кислотами з вибухом. 2Na + 2НСl→ 2NаСl + Н2↑. Na Li K Катіони лужних металів забарвлюють полум'я спи...
Слайд № 35

Хімічні властивості лужних металів Взаємодія з кислотами з вибухом. 2Na + 2НСl→ 2NаСl + Н2↑. Na Li K Катіони лужних металів забарвлюють полум'я спиртівки Rb Cs 2Nа + S = Nа2S (натрій сульфід) Реагуютьз простими речовинами (з неметалами) Реагуютьзі складними речовинами К+ O2→К2O 2Na + Cl2→ 2NaCl 2Na + H2→ 2NaH 2Na+2Н2О →2NaOH + H2

Способи одержання лужних металів електроліз расплаву солі 2NaCl = 2Na + Cl₂ Відновлення катіонів На катоді: Na⁺ + e⁻→ Na° Окиснення аніонів На анод...
Слайд № 36

Способи одержання лужних металів електроліз расплаву солі 2NaCl = 2Na + Cl₂ Відновлення катіонів На катоді: Na⁺ + e⁻→ Na° Окиснення аніонів На аноді: Cl⁻ - e⁻→ Cl° Na+ Na+ Na+ Na+ Cl- Cl- Cl- Cl-

Оксиди Na і К є типовими основними оксидами: 1. Взаємодія з водою 2.Взаємодія з кислотами 3. Взаємодія з кислотними оксидами Гідроксиди Na і К : Вз...
Слайд № 37

Оксиди Na і К є типовими основними оксидами: 1. Взаємодія з водою 2.Взаємодія з кислотами 3. Взаємодія з кислотними оксидами Гідроксиди Na і К : Взаємодія з кислотами З кислотними оксидами

Властивості лужноземельних металів 4. Лужноземельні елементи, поширення в природі,фізичні та хімічні властивості. Основний характер оксидів та гідр...
Слайд № 38

Властивості лужноземельних металів 4. Лужноземельні елементи, поширення в природі,фізичні та хімічні властивості. Основний характер оксидів та гідроксидів лужноземельних металів Атомний номер Назва Електрона конфігурація Атомний радіус, нм r г/см3 t°пл. °С t°кип. °С ЕН Ступені окиснення Атомний номер 4 БерилійBe [He] 2s2 9,01 1,86 1283 2970 1,5 +2 0,113 11 МагнійMg [Ne]3s2 24,3 1,74 649,5 1120 1,2 +2 0,16 19 КальційCa [Ar] 4s2 40,08 1,54 850 1487 1,0 +2 0,2 27 СтронційSr [Kr] 5s2 87,62 2,67 770 1367 1,0 +2 0,213 55 БарійBa [Xe] 6s2 137,34 3,61 710 1637 0,9 +2 0,25 87 РадійRa [Rn] 7s2 226 ~6 ~700 1140 0,9 +2 –

Лужноземельні метали Be
Слайд № 39

Лужноземельні метали Be

Скручені листи магнію
Слайд № 40

Скручені листи магнію

Поширення Магнію в природі Брусит Доломіт Магнезит Каініт Карналліт Олівін
Слайд № 41

Поширення Магнію в природі Брусит Доломіт Магнезит Каініт Карналліт Олівін

Поширення Кальцію в природі Вапняк Черв.вапняк Черв.мармур Тадж-Махал
Слайд № 42

Поширення Кальцію в природі Вапняк Черв.вапняк Черв.мармур Тадж-Махал

Застосування кальцію та магнію Металічний кальцій у металургії для одержання деяких металів з їх оксидів, для виготовлення деяких сплавів. 2. Широк...
Слайд № 43

Застосування кальцію та магнію Металічний кальцій у металургії для одержання деяких металів з їх оксидів, для виготовлення деяких сплавів. 2. Широко застосовують природні солі кальцію 3. Як легкий та корозійностійкий метал, магній використовується в конструкційних сплавах у авіації та автомобілебудуванні 4. Додають магній і до чавуну з метою покращення механічних властивостей чавуна.

 Хімічні властивості Метали головної підгрупи II групи - сильні відновники; у сполуках проявляють тільки ступінь окислення +2. Активність металів і...
Слайд № 44

 Хімічні властивості Метали головної підгрупи II групи - сильні відновники; у сполуках проявляють тільки ступінь окислення +2. Активність металів і їх відновна здатність збільшується в ряду: –Be–Mg–Ca–Sr–Ba→  1.  Реакція з водою. У звичайних умовах поверхня Be і Mg покриті інертною оксидною плівкою, тому вони стійкі по відношенню до води. На відміну від них Ca, Sr і Ba розчиняються у воді з утворенням гідроксидів, які є сильними основами:  Mg + 2H2O  (t°)→  Mg(OH)2 + H2 Ca + 2H2O → Ca(OH)2 + H2 2.  Реакція з киснем. Всі метали утворюють оксиди RO, 2Mg + O2 → 2MgO  3.  З іншими неметалами утворюються бінарні сполуки:   Са + Cl2 = CaCl2 (200–250 °С) Mg + Br2 = MgBr2 Mg + S = MgS Са + S = CaS (150 °С)

4.  Всі метали розчиняються в кислотах:  Ca + 2HCl → CaCl2 + H2 Mg + H2SO4(розв.)→ MgSO4 + H2   5.  Якісна реакція на катіони лужноземельних металі...
Слайд № 45

4.  Всі метали розчиняються в кислотах:  Ca + 2HCl → CaCl2 + H2 Mg + H2SO4(розв.)→ MgSO4 + H2   5.  Якісна реакція на катіони лужноземельних металів – забарвлення полум'я в наступні кольори: Ca2+ - темно-оранжевий Ca2+ Ba2+ Sr2+

Основний характер оксидів та гідроксидів металів. Ме―Ме2О―МеОН―сіль Ме―МеО―Ме(ОН)2―сіль
Слайд № 46

Основний характер оксидів та гідроксидів металів. Ме―Ме2О―МеОН―сіль Ме―МеО―Ме(ОН)2―сіль

Слайд № 47

Оксиди лужноземельних металів   Хімічні властивості  Типові основні оксиди. Реагують з водою, кислотними оксидами і кислотами: CaO + H2O →Ca (OH)2 ...
Слайд № 48

Оксиди лужноземельних металів   Хімічні властивості  Типові основні оксиди. Реагують з водою, кислотними оксидами і кислотами: CaO + H2O →Ca (OH)2 - реакція “гашення вапна”  MgO + H2O → Mg(OH)2 3CaO + P2O5 → Ca3(PO4)2 CaO + 2HCL → CaCL2 +H2O

Гідроксиди лужноземельних металів R(OH)2   Хімічні властивості  Гідроксиди R(OH)2 - білі кристалічні речовини, у воді розчинні гірше, ніж гідроксид...
Слайд № 49

Гідроксиди лужноземельних металів R(OH)2   Хімічні властивості  Гідроксиди R(OH)2 - білі кристалічні речовини, у воді розчинні гірше, ніж гідроксиди лужних металів (розчинність гідроксидів зменшується із зменшенням порядкового номера; Основність R(OH)2 збільшується із збільшенням атомного номера:  Mg(OH)2 – слабка основа,  решта гідроксидів - сильні основи (луги).  1)  Реакції з кислотними оксидами:  Ca(OH)2 + SO2 → CaSO3↓ + H2O 2)  Реакції з кислотами: Ca(OH)2 + 2HNO3 → Ca (NO3)2 + 2H2O  3)  Реакції обміну з солями:  Ca (OH)2 + K2SO4 → CaSO4↓ + 2KOH  

Лужні елементи є в організмі людини. Так, Натрій і Калій належать до макроелементів, а Літій— до мікроелементів. Перші беруть участь в обміні речов...
Слайд № 50

Лужні елементи є в організмі людини. Так, Натрій і Калій належать до макроелементів, а Літій— до мікроелементів. Перші беруть участь в обміні речовин, а фізіологічна й біохімічна роль Літію є ще малоз'ясованою. 5. Біологічна роль лужних та лужноземельних елементів для організму людини.

Натрій Na Із загального вмісту в організмі людини 44 % Натрію міститься в позаклітинній рідині, 9 % — у внутрішньоклітинній.
Слайд № 51

Натрій Na Із загального вмісту в організмі людини 44 % Натрію міститься в позаклітинній рідині, 9 % — у внутрішньоклітинній.

Калій Є основним внутрішньоклітинним катіоном. 98% Калію знаходиться всередині клітин і лише 2% у позаклітинній рідині
Слайд № 52

Калій Є основним внутрішньоклітинним катіоном. 98% Калію знаходиться всередині клітин і лише 2% у позаклітинній рідині

Слайд № 53

Біологічна роль та використання магнію Ĉ/ß Магнійвходить до складухлорофілуі,отже,відіграєнезаміннуроль уфотосинтезіі вгазообмініпланети;загальнийв...
Слайд № 54

Біологічна роль та використання магнію Ĉ/ß Магнійвходить до складухлорофілуі,отже,відіграєнезаміннуроль уфотосинтезіі вгазообмініпланети;загальнийвмістмагніюв тканинахрослиннаЗемлізадеякимиоцінкамискладаєблизько1011 тонн. Крімхлорофілу,магнійувсіхтканинахрослинбереучастьтакожвутворенніжирів, уперетворенніфосфорнихсполук. Особливобагатомагніюв сокукаучуконоснихрослин. Бракмагніюпризводитьдозменшеннякількостіхлорофілуі до побледнению ізмінізабарвленнялистяначервонуіжовту Англійськасіль(MgSO4 ? 7H2O )використовуєтьсяякпроноснеіжовчогіннийзасіб. Приін'єкціяхвонавикликаєстан,близькийдонаркотичного, івикористовуєтьсядляборотьбизсудомами, длялікуваннягіпертонії,психічногозбудження; впоєднаннізіншимипрепаратами - длязнеболюванняпри пологах. Воднірозчинитіосульфатумагніювикористовуютьсядлялікуванняопіківтаіншихзахворюваньшкіри. Біламагнезія(MgCO3 )входить до складузубнихпорошківіприсипок;крімтого, воназменшуєкислотністьшлунковогосоку. Паленамагнезія(MgO)тежнейтралізуєшлунковийсік.Крімтого, воназастосовуєтьсявсерединуприкислотнихотруєннях. Для работы слайда необходимо кликнуть мышью на любой синий прямоугольник. Для 1-3 ячейки таблицы это задача. Для 4 ячейки - проверка знаний тривиальных названий веществ.

Слайд № 55

Тож давайте дамо відповідь на наше проблемне питання.
Слайд № 56

Тож давайте дамо відповідь на наше проблемне питання.

1. Який рядок складається тільки з лужних металів: А. Li, Na, Ba, K. Б. Li, Na, Ca, K. В. K, Fe, Cs, Na. Г. Na, Li, Rb, Cs 2. Виберіть правильне тв...
Слайд № 57

1. Який рядок складається тільки з лужних металів: А. Li, Na, Ba, K. Б. Li, Na, Ca, K. В. K, Fe, Cs, Na. Г. Na, Li, Rb, Cs 2. Виберіть правильне твердження стосовно будови атомів лужних металів: А. На зовнішньому електронному шарі знаходяться два електрони. Б. Порядковий номер елемента дорівнює заряду ядра його атома. В. …ns2 - електронна формула зовнішнього електронного шару атомів лужних металів. Г. В атомів лужних металів найменший радіус серед усіх елементів відповідних періодів. Перевіримо себе

3. Виберіть правильне твердження стосовно положення лужних металів в Періодичній системі хімічних елементів А. Лужні метали – це головна підгрупа в...
Слайд № 58

3. Виберіть правильне твердження стосовно положення лужних металів в Періодичній системі хімічних елементів А. Лужні метали – це головна підгрупа в періодичній системі хімічних елементів. Б. Лужні метали знаходяться в ІІІ групі. В. Лужні метали знаходяться в І періоді. Г. Лужні метали знаходяться в побічній підгрупі І групи. 4. Виберіть правильне твердження стосовно загальної характеристики лужних металів. А. Лужні метали з усіх металів найактивніші. Б. Значення електронегативностей лужних металів найбільші. В. Літій плавиться при t ≈ 20º С. Г. У ряді Бекетова (ряд активності металів) лужні метали стоять у кінці

5. Серед тверджень стосовно хімічних властивостей лужних металів укажіть усі правильні. А. Лужні метали реагують з неметалами, утворюючі солі. Б. Л...
Слайд № 59

5. Серед тверджень стосовно хімічних властивостей лужних металів укажіть усі правильні. А. Лужні метали реагують з неметалами, утворюючі солі. Б. Лужні метали реагують з водою, утворюючі луги. В. Лужні метали реагують з киснем, утворюючі оксиди. Г. Лужні метали реагують з воднем, утворюючі гідроксиди. 6. За вмістом в організмі людини до мікроелементів належать: А. Натрій Б.Літій В.Калій Г.Рубідій

7.У позаклітинній рідині накопичуються: А.Натрій Б.Калій В.Літій Г.Францій 8. Під час згорання натрію полум’я забарвлюється в колір: А. червоний Б....
Слайд № 60

7.У позаклітинній рідині накопичуються: А.Натрій Б.Калій В.Літій Г.Францій 8. Під час згорання натрію полум’я забарвлюється в колір: А. червоний Б. жовтий В. фіолетовий Г. зелений

Ключ до тестування: 1. Г 2. Б 3. А 4. А. 5. А, Б, В. 6. А, В 7. А 8. Б За кожну правильну відповідь зарахуйте 1,5 бали
Слайд № 61

Ключ до тестування: 1. Г 2. Б 3. А 4. А. 5. А, Б, В. 6. А, В 7. А 8. Б За кожну правильну відповідь зарахуйте 1,5 бали

Прийом «Хімічна естафета» Здійсніть перетворення: Варіант 1 Na → NaOH → NaCl → Na Варіант 2 K→KOH→K2SO4→ KCl Здійснити перетворення: (робота в пара...
Слайд № 62

Прийом «Хімічна естафета» Здійсніть перетворення: Варіант 1 Na → NaOH → NaCl → Na Варіант 2 K→KOH→K2SO4→ KCl Здійснити перетворення: (робота в парах) 2хв.

Варіант 1. 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2 NaOH + HCL = NaCL + H2O 2NaCL → 2Na +CL 2(електроліз) Варіант 2. 2K + 2H2O = 2KOH + H2 2KOH + H2SO4 = K2SO4 +...
Слайд № 63

Варіант 1. 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2 NaOH + HCL = NaCL + H2O 2NaCL → 2Na +CL 2(електроліз) Варіант 2. 2K + 2H2O = 2KOH + H2 2KOH + H2SO4 = K2SO4 + 2H2O K2SO4 + BaCl2 = KCl + BaSO4↓ Самоперевірка

Mg P Cu Ba Se Li Hg Ag 1   2   3 4   5   6   7   8  
Слайд № 64

Mg P Cu Ba Se Li Hg Ag 1   2   3 4   5   6   7   8  

Продовжіть ланцюжок: Сьогодні я дізнався… Я здивувався, що… Мені сподобалося… Мені це буде необхідно для ….. Я навчився …… Я набув вміння ……. Поділ...
Слайд № 65

Продовжіть ланцюжок: Сьогодні я дізнався… Я здивувався, що… Мені сподобалося… Мені це буде необхідно для ….. Я навчився …… Я набув вміння ……. Поділіться своїми враженнями. Н.М. Буринська, Л.П. Величко, Хімія (підручник) 10 кл. – Київ: Перун, 1999р. Опрацювати § 20, 21 Виконати завдання: № 190 (на 9 балів) №192,197 (на 12 балів) e-mail : natalya.k54@ukr.net

Розв’яжіть задачу Внаслідок взаємодії з водою одновалентного металу масою 19,5 г виділяється водень об’ємом 5,6 л (н.у.). визначити цей метал.
Слайд № 66

Розв’яжіть задачу Внаслідок взаємодії з водою одновалентного металу масою 19,5 г виділяється водень об’ємом 5,6 л (н.у.). визначити цей метал.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.