Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Порядок передавання документів на зберігання до архіву закладу освіти
»
Взяти участь Всі події

Розробка уроку "Будова речовини. Молекули, атоми, йони", 7 клас.

Фізика

Для кого: 7 Клас

16.01.2021

591

23

0

Опис документу:
Матеріал допоможе вчителю познайомити учнів з будовою речовини, з поняттями молекул, атомів, іонів, хімічних елементів, ввести означення дифузії, встановити залежність розмірів тіл та швидкості протікання дифузії від температури, формувати уявлення про дискретну будову речовини, повторити матеріал про фізичні речовини, тіла та явища.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок фізики у 7 класі

Тема. Будова речовини. Молекули, атоми, іони.

Мета: познайомити учнів з будовою речовини, з поняттями молекул, атомів, іонів, хімічних елементів, ввести означення дифузії, встановити залежність розмірів тіл та швидкості протікання дифузії від температури, формувати уявлення про дискретну будову речовини, повторити матеріал про фізичні речовини, тіла та явища.

Обладнання: програвач уроків «ППЗ НШ, 7 клас», 2007 (педагогічний програмний засіб, нова школа), ППЗ «Фізика 7», ППЗ «Бібліотека електронних наочностей. Фізика 7-9», презентація «''ТАК ЧИ НІ''. Фізика - наука про природу. Фізичні тіла та фізичні явища. 7 клас», відеофрагменти «Фізичні явища в природі», «181 +9; 11.Будова атома», «124 +7.24;10.37.Диффузия паров брома», «016 +7.10.Слипание твердых тел», «014 +8.47.Тепловое расширение тел», «Салют1», комп’ютер, проектор, екран, додатки.

Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду.

  • Перевірка домашнього завдання.

  • Вправа 1(2).

  • Індивідуальні завдання. Роботи здаються вчителю. Оцінки будуть оголошені на наступному уроці. Додатки 1,2.

  1. СР1В1.1.jpg

  2. СР1В1.2.jpg

  3. СР1В2.1.jpg

  4. СР1В2.2.jpg

  • Повідомлення, доповідь, реферат, презентація учнів з теми «Технічні винаходи, що змінили життя людства».

  • Про які фізичні явища йде мова?

«Все навколо живе в русі», —
Шепотів метелик мусі.
Он-де в'ється мошкара,
Жук наткнувсь на ліхтаря.
Відштовхніть всі охи-ахи,
Гляньте: бігають мурахи.
Черв'ячок повзе повільно,
Всі у русі — вільні-вільні!

  1. Іду — іде, стану — стоїть. (Тінь)

  2. Сипле снігом в очі й вуха –
    Це, звичайно… (Завірюха)

  3. Сіє, віє, посіває снігом звідусіль –
    Землю білим покривалом вкрила… (Заметіль)

  4. Тягне шапку дід на вуха, 
    Баба одягла кожуха, 
    Тут у нас один прогноз. 
    Є на вулиці… (Мороз)

  5. Дощ періщить наугад,
    Барабанить в шибки…  (Град)

  6. Грім гримить, на колісниці
    В небі скаче…  (Блискавиця)

  7. На світанку, як товстий жупан, 
    На землі лежить густий…  (Туман)

  8. Напилось довкілля щедро від душі, 
    Напоїли землю проливні…  (Дощі)

  9. Поламав дахи й дерева вітер-хуліган –
    Бешкетує, шкодить людям грізний… (Ураган)

  10. Сильний вітер в океані затопив багато шхун, 
    Якщо хвилі валунами, знають люди – це…  (Тайфун)

  • До яких фізичних явищ відносяться:

  1. Куля котиться. 9. Світає.

  2. Свинець плавиться. 10. Луна.

  3. Похолодання. 11. Пливе колода.

  4. Чується гуркіт грому. 12. Шелестить листя.

  5. Тане сніг. 13. Маятник годинника коливається.

  6. Мерехтять зірки. 14. Світиться лампочка.

  7. Кипить вода. 15. Рухаються хмари.

  8. Магніт притягує цвях.

  • Презентація. ''ТАК ЧИ НІ''. Фізика - наука про природу. Фізичні тіла та фізичні явища. 7 клас.ppt Завдання являє собою набір з 12 запитань, на які дається відповідь тільки «так» чи «ні». Слайди згруповані попарно. На одному – питання, на наступному – те ж питання, але вже з відповіддю. На листочках учні записують номер питання і ставлять знаки: при відповіді «так» ставлять «+», при відповіді «ні» - «-». Питання проектуються на екран. Зміна слайдів відбувається автоматично, на обдумування кожної відповіді виділено достатньо часу.

  1. Фізичні явища – це будь–які зміни в природі. (Так)

  2. Рух літака в небі – механічне явище. (Так)

  3. Гріє камін, в якому горять дрова – це електричне явище. (Ні, теплове)

  4. Фізичним тілом називається будь – який предмет природи. (Так)

  5. Грім – це світлове явище. (Ні, звукове)

  6. Слово «фізика» в перекладі з грецької означає «Всесвіт». (Ні, «природа»)

  7. Танення льоду – теплове явище. (Так)

  8. Краплинка води – це фізичне тіло. (Так)

  9. Горіння – фізичне явище. (Ні, хімічне)

  10. Співає півень – це звукове явище. (Так)

  11. Олово – це фізичне тіло. (Ні, речовина)

  12. Матерія – усе, що є у Всесвіті. (Так)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Нагадуємо учням план вивчення розділу: скільки уроків відведено і дату контрольної роботи. Звертаємо увагу на стенд Ми вивчаємо.jpg, де можна знайти інформацію про те, що учні повинні знати та вміти згідно програми. Додаток 4.

  • Усі тіла здаються нам суцільними. Чи справді це так? Адже будь – яке тверде тіло можна поділити на дрібніші частинки (поділ на частинки крейди), дерев’яні і металеві предмети перетворити на ошурки (заточування олівця). Рідини можна розділити на краплі. Газ можна відкачувати з посудини. То чи є межа, до якої можна робити поділ речовин?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  • Повідомлення теми уроку.

Ще давньогрецький вчений Демокрит (VIV ст. до н.е. Демокрит+\Демокрит5.jpg Додаток 5) зробив припущення про існування найдрібніших частинок речовини, з яких складаються всі тіла. Він назвав їх атомами («атомос» в перекладі - неподільний).

В легенді говориться, що сидів Демокрит на березі моря, в одній руці він тримав ніж, в другій – яблуко. Розрізав він яблуко навпіл, одну половинку з’їв, іншу знову розрізав навпіл. Одну четвертинку з’їв, а іншу знову розрізав навпіл… І задумався філософ, до яких же пір можна ділити всі тіла? Результатом цих роздумів стала перша – атомарна теорія будови речовини, яка стверджувала,що:

  1. Всі тіла складаються з атомів, між якими існують проміжки.

  2. Атоми поділити неможливо.

Якщо перша частина цієї теорії справедлива і сьогодні, через 2500 років, то друга її частина в другій половині ХІХ ст. зазнала краху. Було експериментально доведено, що атом подільний, і складається він із позитивно зарядженого ядра, що знаходиться в центрі атома, і негативних електронів, що з величезними швидкостями обертаються навколо ядра. Відеофрагмент. 181 +9; 11.Будова атома.avi

Якщо стародавні вчені лише здогадувалися про те, що всі тіла складаються з окремих частинок, то впродовж ХХ століття існування таких мікрочастинок – молекул та атомів було експериментально доведено. Було показано, що всі тіла складаються з молекул та атомів. Великі можливості для вивчення будови речовини виникли з застосуванням електронного мікроскопа, який дає збільшення в сотні тисяч і мільйони разів. Фото золота в мікроскоп.jpg Додаток 6.

Щоб уявити, наскільки малі атоми за своїм розміром, наведемо порівняння: якщо атом збільшити до розмірів яблука, то яблуко при такому самому збільшенні буде розміром як Земля.

Існують різні види атомів. Науці відомо понад сто їх різновидів, які називаються хімічними елементами (приклади з періодичної системи Д.І.Менделєєва). В людському організмі налічується близько 70 хімічних елементів. Хімічні елементи на Землі.jpg Додаток 7.

Молекули можуть бути одноатомні (Сu, Fe, Ag), двоатомні (H2, O2, HCl) і багатоатомні (H2O, H2SO4). Існують молекули, які складаються із сотень тисяч атомів, наприклад, вітаміни.

  • Молекулою називається найменша частинка речовини, яка зберігає її основні хімічні властивості і складається з атомів.

  • Молекули однієї і тієї ж речовини однакові, у різних речовин вони відрізняються.

  • Молекули безперервно і хаотично рухаються.

Демонстрація 1 броунівського руху на моделі.

  • Дифузія – проникнення молекул однієї речовини серед молекул іншої. При нагріванні дифузія відбувається швидше.

Демонстрація 2. Розчинення марганцівки в колбах з теплою і холодною водою.

Відеофрагмент 124 +7.24;10.37.Диффузия паров брома.avi

  • Молекули взаємодіють між собою.

Демонстрація 2. Злипання свинцевих циліндриків

Відеофрагмент 016 +7.10.Слипание твердых тел.avi

  • При нагріванні молекули рухаються швидше, проміжки між молекулами збільшуються, внаслідок чого об’єм тіла зростає. Демонстрація 2. Піднімання рівня рідини в одному коліні відкритого рідинного манометра і опускання рівня в іншому коліні, до якого гумовою трубкою під’єднаний теплоприймач, що нагрівається.

Демонстрація 3: збільшення об’єму металевої кульки при нагріванні. Відеофрагмент 014 +8.47.Тепловое расширение тел.avi

ІV. Закріплення.

  1. Фізика-7/1.1. Фізика – наука про природу/1.1.1. Природні явища:

  • Обертання Землі.

  • Схід Сонця.

  • Полярне сяйво.

  • Веселка.

  • Сонячне затемнення.

  • Протуберанець.

  1. Фізика-7/1.1. Фізика – наука про природу/1.1.2 Фізичні явища/Отримання електричної іскри за допомогою електрофорної машини.

  2. Фізика-7/1.2. Початкові відомості про будову речовини/1.2.1. Подільність речовин.

  3. Фізика-7/1.2. Початкові відомості про будову речовини/1.2.2. Молекули та їх взаємодія.

  4. Фізика-7/1.2. Початкові відомості про будову речовини/1.2.3. Дифузія рідин та газів.

  5. Фізика-7/1.2. Початкові відомості про будову речовини/1.2.4. Стани речовини.

  • В рубриці «Полюбуймося» відеофрагмент Салют1.wmv

V. Підсумки уроку. Рефлексія.

Вчитель разом з учнями проводять оцінювання. Обов’язкове позитивне цінування роботи учнів.

Інтерактивна вправа „Мікрофон”.

Питання:

  • Що ми розглядали сьогодні на уроці?

  • Чи досягли очікуваного результату?

  • Що нового ви дізнались на уроці?

  • Що вам найбільше сподобалось?

У рубриці «Пропонуємо літературу» доцільно зробити анонс книги Ф.М.Дягилева «Из истории физики и жизни ее творцов», де учні можуть знайти цікаві історичні факти і використати їх для створення власних презентацій.

VІ. Домашнє завдання.

§2.

Заповнити таблицю №1.jpg Додаток 9.

  1. Свинець. 11. Ртуть.

  2. Грім. 12. Снігопад.

  3. Рейка. 13. Стіл.

  4. Хуртовина. 14. Мідь.

  5. Алюміній. 15. Вертоліт.

  6. Світанок. 16. Нафта.

  7. Буран. 17. Кипіння.

  8. Місяць. 18. Постріл.

  9. Повінь. 19. Ножиці.

  10. Спирт. 20. Заметіль

Індивідуальні завдання. Додатки 10,11.

  1. СР3В1.1.jpg

  2. СР3В1.2.jpg

  3. СР3В2.1.jpg

  4. СР3В2.2.jpg

Підготувати повідомлення, доповіді, реферати чи презентації з тем:

  1. Атомістика греків.

  2. Історія одного відкриття.

Орієнтовні теми презентацій. Розділ І.docx Додаток 12.

Продовжуємо розгадувати Кросворд 1. Що і як вивчає фізика.jpg (здати в кінці вивчення розділу). Додаток 13.

Починаємо розгадувати Кросворд 2. Будова речовини.jpg Додаток 14.

Готуємо проєкти Орієнтовні теми проєктів. Розділ І.docx Додаток 15. Захист проєктів у кінці вивчення розділу.

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

Загадки про природні явища

  1. Два брати рідні: одного всі бачать, але не чують, другого всякий чує, але не бачить. (Блискавка і грім)

  2. Що росте догори коренем? (Бурулька)

  3. Без крил, а літає, ніхто її не б'є, а вона плаче. (Хмара)

  4. Торох. торох, розсипався горох, почало світати - нема чого збирати. (Зорі)

  5. Яскраве коромисло в небі повисло. (Веселка)

  6. Червоний гість дерево їсть. (Вогонь)

  7. Хмара сива увесь світ накрила. (Туман)

  8. Зроду рук своїх не має, а узори вишиває. (Мороз)

  1. Іду — іде, стану — стоїть. (Тінь)

  2. Сипле снігом в очі й вуха –
    Це, звичайно… (Завірюха)

  3. Сіє, віє, посіває снігом звідусіль –
    Землю білим покривалом вкрила… (Заметіль)

  4. Тягне шапку дід на вуха, 
    Баба одягла кожуха, 
    Тут у нас один прогноз. 
    Є на вулиці… (Мороз)

  5. Дощ періщить наугад,
    Барабанить в шибки…  (Град)

  6. Грім гримить, на колісниці
    В небі скаче…  (Блискавиця)

  7. На світанку, як товстий жупан, 
    На землі лежить густий…  (Туман)

  8. Напилось довкілля щедро від душі, 
    Напоїли землю проливні…  (Дощі)

  9. Поламав дахи й дерева вітер-хуліган –
    Бешкетує, шкодить людям грізний… (Ураган)

  10. Сильний вітер в океані затопив багато шхун, 
    Якщо хвилі валунами, знають люди – це…  (Тайфун)

  1. Таємничі, дивовижні вітражі –
    Це в пустелі виникають…  (Міражі)

  2. Ніжне світло уночі і зовсім не зайве, 
    За Полярним колом – це…  (Північне сяйво)

  3. Виростає зимою униз головою,
    Корінцем догори, і росте до пори.
    Стане сонце гарячим – то відразу заплаче,
    Стікає сльозами і геть пропадає.
    То хто ж поміж вами загадку вгадає? (Бурулька)

  4. Крапельки водички зранку

На травичці, по землі...

Грають в барвах на світанку

Непосидливі малі. (Роса)

  1. Всередині лід і сніг;
    І зима у ньому вічна
    Як на полюсі Північнім.
    Нам назавжди оту зиму
    Привезли із магазину.  (Холодильник)

  2. На вигляд це звичайний ящик,

Але він чарівний путящій.
Тому живе в нім цілий всесвіт –
Ясний, веселий і чудесний.
Пригод він сотні вам розкаже,
Або запросить в цирк на час,
Чи кінофільм покаже вам _
А є у кожного із вас. (Телевізор)

  1. В полотняній стороні,

По річці простинній,
Пароплав пливе навгад –
То вперед, а то назад.
А за ним гладінь сама –
Ані зморщечки нема. (Праска) 

  1. Скрізь, неначе крокодил,

Встромить ніс - насос,
І якщо почує пил,
Ковтає... (Пилосос)

  1. Вночі, якщо я забажаю
    Клацну раз – і день вмикаю. (Вимикач і лампочка)

  1. Наталя Забіла

Він надає заводам міць. 
Трамваї водить дзвінко, 
Яскравим світлом блискотить 
У кожному будинку. 
І хліб пече, й живить приймач, 
Пере й прасує одяг, 
І поїзди могутні, бач 
Без пари й диму водить.  (Електричний струм)

  1. А.Дудін 
    Ах, как играет этот Север! 
    Ах, как пылает надо мной 
    Разно образных радуг веер 
    В его короне ледяной! 
    Ему, наверно, по натуре 
    Холодной страсти красота, 
    Усилием магнитной бури Преображенная в цвета… (Полярне сяйво)

  2. Н.Гумилев «Капитаны»

Там волны с блесками и всплесками

Непрекращаемого танца,
И там летит скачками резкими
Корабль Летучего Голландца. 

Ни риф, ни мель ему не встретятся,
Но, знак печали и несчастий,
Огни светятся,
Усеяв борт его и снасти.  (святого Эльма)

  1.  Федор Тютчев   1865
    Как неожиданно и ярко,
    На влажной неба синеве,
    Воздушная воздвиглась арка
    В своем минутном торжестве!
    Один конец в леса вонзила,
    Другим за облака ушла -
    Она полнеба обхватила
    И в высоте изнемогла. (Веселка)

  2. Він без пензля і без фарби, а малює на вікні

Білосніжні візерунки, що сподобались мені. (Мороз)

  1. В небі – грюкіт, в хмарі – стук, і вона аж застогнала,

Мов на неї щось упало з велетенських дужих рук.

Наче вся вселенська сила мов би грізно погрозила

На ліси, степи й поля, аж здригнулася земля…

Як же зветься грізна сила, що отак загуркотіла? (Грім)

  1. Враз земля навкруг німіє, бо яскраві і страшні

В’ються в небі злії змії, грізні стріли вогняні.

Небо все оперізають, а буває, що й вбивають…

Як же звуться дивні стріли, що на небі миготіли? (Блискавки)

Додаток 4

Додаток 5

Додаток 6

Додаток 7

Додаток 8

Додаток 9

Додаток 10

Додаток 11

Додаток 12

Орієнтовні теми презентацій, розділ І

  1. Технічні винаходи, що змінили життя людства.

  2. Атомістика греків.

  3. Історія одного відкриття.

  4. Стародавні одиниці довжини і часу.

  5. Історія створення перших еталонів.

  6. Які еталони має Україна і де вони зберігаються.

  7. 10 цікавих фактів із життя видатних учених.

Додаток 13

Додаток 14

Додаток 15

Орієнтовні теми проєктів, розділ І

  1. Сучасна фізика як доказ мудрості наших предків.

  2. Еволюція вимірювальних приладів.

  3. Які вони — найдрібніші об'єкти в природі.

  4. Як зароджувалося вчення про атоми.

  5. Перші спроби та сучасні методи вимірювання розмірів молекул.

  6. Що можуть нанотехнології.

  7. Дифузія навколо нас.

  8. Метеорити, що загрожують існуванню людства.

  9. Мікро-, макро- й мегасвіти.

  10. Архімед — великий давньогрецький математик, фізик та інженер.

  11. Аристотель — видатний учений давнини.

  12. Досягнення і трагедії геніального фізика Ґалілео Ґалілея.

  13. Генії фізичної науки XX століття.

  14. Внесок українських учених у розвиток сучасної техніки.

  15. Найпрестижніша міжнародна премія з фізики та її лауреати.

Література

  1. «Фізика 7» за редакцією В.Г. Бар’яхтара, С.О. Довгого. – Харків: Ранок, 2015. – 256 с.

  2. В.Г. Долгий. Фізика в кросвордах, 7 клас. – Тернопіль: Мандрівець, 2003.

  3. І.М. Гельфгат, М.О. Петракова. Усі уроки фізики, 7 клас. – Харків: Основа, 2007. – 144 с.

  4. Н. Струж, Н. Бойко, Л. Чиж. Бліц – контроль. Фізика, 7 клас. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2018. – 128 с.

  5. Ф.М. Дягилев. Из истории физики и жизни ее творцов. – Москва: Просвещение, 1986.- 256 с.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.