матеріал

Для кого: 11 Клас, Дорослі

Прийоми розвитку уваги. Практичне заняття з дисципліни "Психологія загальна"

Опис документу:
Заняття покликане на удосконалення стійкості довільної уваги, формувати здатність до тривалішої концентрації уваги; вчити розподіляти і переключати увагу в відповідальних ситуаціях. Очікувані результати: - Студент знає види уваги: довільна, мимовільна; - володіє прийомами розвитку уваги; - розуміє взаємозв’язок сприйняття, пам’яті, уваги.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Заняття 6. Прийоми розвитку уваги

Мета: удосконалити стійкість довільної уваги, формувати здатність до тривалішої

концентрації уваги; вчити розподіляти і переключати увагу в відповідальних ситуаціях.

Очікувані результати:

  • Студент знає види уваги: довільна, мимовільна;

  • володіє прийомами розвитку уваги;

  • розуміє взаємозв’язок сприйняття, пам’яті, уваги.

Тривалість заняття: 2 год.

Обладнання: ватман, аркуші паперу А4, олівці, ручки, фліпчарт.

Хід заняття

  1. Ритуал вітання

Вправа «Зустріч поглядами». Всі учасники стоять в колі, опустивши голови вниз. За командою ведучого вони одночасно піднімають голови. Їхнє завдання - зустрітися з кимось поглядом. Та пара гравців, якій це вдалося, залишає коло.

  1. Рефлексія минулого заняття.

Студентам пропонується проаналізувати події, які відбувалися з ними з часу минулого заняття, свій актуальний стан та відповісти на такі питання: яке моє найбільше досягнення було протягом тижня? у чому я змінився? чи змінилася моя думка (ставлення) щодо..? який мій найбільший успіх? чому і як я його досяг? що у мене раніше не виходило, а тепер виходить? які зміни відбулися в моїх знаннях, уміннях, поведінці? що я навчився робити?

  1. Вправа-розминка «Не зіб’юсь»

Інструкція. Усі учасник стоять в колі. Психолог пропонує наступне завдання: рахувати вголос від 1 до 31 (можна і складніше), але учасники не повинні називати числа, що включають трійку або кратні трьом. Замість цих чисел студент повинен говорити: «Не зіб’юся».

Наприклад: «Один, два, «не зіб’юся», чотири, п’ять, «не зіб’юсь ...». Зразок правильного рахунку: 1, 2, -, 4, 5, -, 7, 8, -, 10, 11, -, -, 14, -, 16, 17, -, 19, 20, -, 22, -, -, 25, 26, -, 28, 29, -, - _риска замість чисел, які не можна вимовляти).

  1. Вправа «Опиши партнера»

Вправа виконується в парах і складається з двох частин. Після об’єднання учасників в пари, їм пропонується виконати вправу відповідно до інструкції ведучого.

Частина 1. Уважно подивіться на вашого партнера в парі і постарайтеся помітити якомога більше візуальної інформації про нього (досить 30 с). Візьміть зошити і ручки і сядьте так, щоб ви не бачили свого партнера (краще спина до спини). Зараз я буду задавати вам питання, що стосуються вашого партнера. Вам необхідно записувати відповіді в порядку пред’явлення питань. (Якого кольору волосся у вашого партнера?, Якого кольору очі у вашого партнера?, Чи є на обличчі у вашого партнера родимки, і якщо є, то де вони знаходяться?, Якого кольору брови у вашого партнера?, Чи є на обличчі вашого партнера якісь ямочки або зморшки, і якщо є, то де вони знаходяться?).

Після закінчення учасникам пропонується розвернутися обличчям до партнера і кожному по черзі зачитати відповіді і перевірити їх правильність.

Частина 2. Ще раз уважно подивіться на вашого партнера. Сядьте так, щоб ви не бачили свого партнера. Зараз я буду продовжувати ставити вам питання, що стосуються вашого партнера. Ваше завдання - записувати відповіді в порядку пред’явлення питань. (Чи є мобільник у вашого партнера? Якщо є, то згадайте і опишіть, який він. Якої моделі? Якої він форми? Якого кольору? Опишіть, яке взуття на вашому партнерові? (Туфлі? Тапочки? Або, можливо, ласти ?!) Якого кольору ця взуття? Чи є шнурки або ремінці? Якщо є, опишіть, які вони? Чи є ґудзики у вашого партнера? Якщо є, то скільки їх і де вони знаходяться? Опишіть, якої вони форми і якого кольору? Чи є у вашого партнера будь-які прикраси? Якщо є, то опишіть, які вони і де знаходяться? Якого кольору шкарпетки у вашого партнера? Дивно, але деякі учасники навіть описують колір і ширину смужок на носках. Зазвичай це дівчата, але партнер у них, як правило, юнак. Якою ручкою пише зараз ваш партнер? Опишіть її.

Після закінчення учасникам пропонується знову розвернутися обличчям до партнера і зачитати написані відповіді.

  1. Інформаційне повідомлення психолога про значення уваги

Увага - зосередженість діяльності суб'єкта в певний момент часу на якомусь реальному або ідеальному об'єкті - предметі, події, образі, міркуванні тощо. Довільна увага є увагою планомірною. Це - контроль за дією, що відбувається на підставі виробленого плану, вирізнених критеріїв та способів їхнього використання. Мимовільна увага - це також контроль, але такий контроль, який обмежується тим, що є у предметі, ситуації, тим, що «саме собою впадає в око». Зміст діяльності такої уваги становить те, що відображає сприймання або мислення, пам'ять або почуття. В увазі виокремлюють такі її характерні властивості: зосередженість, або концентрація уваги, стійкість, переключення, розподілення та обсяг.

Ці властивості є головною передумовою продуктивності праці, навчання, спортивної та іншої діяльності особистості. У практиці ці властивості виявляються по-різному.

Показники розвитку уваги: кількість об’єктів, які одночасно можуть сприйматися учнем (слухати учителя і вести записи); час, протягом якого увага тримається на одному і тому ж об’єкті; швидкість переключення уваги з одного об’єкта на інший; кількість об’єктів, які людина може тримати в полі своєї уваги. Щоб виробити увагу: використовуйте в своїй роботі всі види уваги: довільну, мимовільну. Зосередьтеся на роботі, яку ви виконуєте. Не дозволяйте собі відволікатися від початої роботи.

Основа уваги – це розуміння, тому глибоко і всебічно осмислюйте те, що вчите. Інтерес підсилює увагу. Чим з більшим інтересом відноситесь до роботи , тим стійкішою буде увага.

Прийоми розвитку уваги: зв’язуйте отримані знання в систему знань; робіть записи в зошиті, плани, конспекти, схеми…; приберіть все, що відволікає від роботи; слідкуйте за своїм внутрішнім станом та настроєм; вчіться переключати увагу з одного об’єкта на інший та розподіляти її між декількома об’єктами; змінюйте види навчальної діяльності; переказуйте прочитаний текст; знайдіть можливість полюбити роботу, яку виконуєте, домовтеся з нею про взаємну повагу, зробіть її привабливою.

  1. Вправа «Хто уважніший?»

Мета: розвиток мимовільної уваги, оперативної пам’яті, концентрації уваги.

Варіант 1. Ведучий зачитує 8—12 слів (або демонструє список слів на аркуші паперу) з інтервалом 2—3 с (кількість слів учням не повідомляється). До списку слів включаються поняття, які можна об’єднати у 2—3 групи. Наприклад: «шафа» — «цукерка» — «гвоздика» — «пряник» — «ромашка» — «стіл» — «шоколад» — «тюльпан» — «диван» — «троянда».

Після цього студентам ставлять такі запитання: «Які саме назви квітів і скільки їх було в цьому списку?», «Скільки всього слів було у списку?», «У які групи можна об’єднати ці слова?».

Варіант 2. Ведучий звертається до учнів із словами: «Будьте уважні!» і зачитує текст: «Їхав порожній автобус. На першій зупинці в нього сіли 5 чоловік і поїхали далі. На другій зупинці зайшли ще З чоловік, а вийшло 2 людей; на наступній — увійшов 1, а вийшло 4. Автобус поїхав далі. Знову зупинився — 5 вийшло, 2 зайшло». Після цього учням ставлять запитання: «Скільки було зупинок?».

  1. Вправа «Тренування розподілу уваги (Методика Курочкіна)

Інструкція: У першому рядку додайте пари чисел, надрукованих одна під одною, і під ними записуйте результат додавання. У наступному рядку виконуйте дію, запропоновану перед нею. Додавання, віднімання, множення і ділення чергуються від рядка до рядка. Працюйте швидко, намагайтеся не допускати помилок. На роботу в кожному рядку відводиться 15 секунд. Потім по команді психолога переходьте на наступний рядок. (Додаток А у кінці)

  1. Вправа «Чотири стихії»

Мета: розвиток уваги, пов’язаний із координацією слухового та рухового аналізаторів.

Гравці сидять у колі. Ведучий домовляється з ними, шо на вимовлене ним слово «земля», всі повинні опустити руки вниз; «вода» — витягнути руки вперед; «повітря» — піднести руки вгору; «вогонь» — виконувати обертальні рухи витягнутими вперед руками. Хто помилиться, вибуває з гри.

  1. Вправа «Друкарська машинка»

Мета: розвиток довільної уваги. Кожному гравцеві присвоюється 1—2—3 літери алфавіту (залежно від кількості учасників, щоб усі літери були розподілені). Потім придумується слово або фраза з 2—3 слів. На сигнал ведучого студенти починають «друкувати» (оплески). Коли слово буде «надруковане», всі дружно плескають.

  1. Вправа-медіація «Пальці»

Мета: розвиток уміння зосереджуватися. Гравці сидять у колі. Руки на колінах, пальці, крім великих, переплетені. На команду ведучого починають повільно обертати великі пальці один навколо одного з постійною швидкістю і в одному напрямку, слідкуючи за тим, щоб вони не торкалися один одного. Необхідно зосередити увагу на цьому русі. Вправа завершується через 5—15 хв на команду ведучого.

  1. Вправа «Скульптор»

Мета: тренування розподілення уваги. Частина гравців (2—4) повинні збудувати «скульптурну групу» із самих себе. Один із гравців («скульптор») протягом певного часу спостерігає за «скульптурою», яка стоїть нерухомо. Потім «скульптура» розпадається і «скульптор» повинен створити її заново.

Обговорення. Учасники «скульптурної групи» вказують на помилки, допущені «скульптором».

  1. Шерінг

Студентам пропонується дати відповідь на такі запитання: «Що нового я дізнався?», «Як я працював?», «Що найбільше зацікавило мене, здивувало?», «Що було важливим для мене?», «Які форми роботи, на мою думку, були найефективнішими?», «Чому я навчився на занятті?».

  1. Ритуал прощання

Вправа «Струм». Учасники в колі беруться за руки. Психолог починає передавати струм, потискуючи правою рукою руку сусіда справа. Учасники передають струм по колу, поки він не повернеться в ліву руку психолога.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Вачков И. В. Основы технологии группового тренинга. Психотехники : учебное пособие. — 2-е изд., перераб. и доп. / И. В. Вачков. — М. : Издательство «Ось-89», 2001. — 224 с. (Практическая психология).

  2. Вестбрук Д. Вступ у когнітивно-поведінкову терапію / Д. Вестбрук, Г. Кеннерлі, Дж. Кірк. – Львів : Свічадо, 2014. – 420 с.

  3. Грецов А. Психологические игры для старшеклассников и студентов / А. Грецов, Т. Бедарева. — СПб. : Питер, 2008. — 190 с.

  4. Горбатова Е.А. Теория и практика психологического тренинга : учебное пособие / Е.А. Горбатова. – СПб. : Речь, 2008. – 320 с.

  5. Евтихов О. В. Практика психологического тренинга / О. В. Евтихов. – СПб. : Издательство «Речь», 2004. — 256 с.

  6. Єгорова Є.В. Теорія і практика психологічного супроводу учнів закладів професійної освіти : науково-методичний посібник. – К. : Науковий світ, 2009. – 107 с.

  7. Ємельянов К.Ю. Соціально-психологічна адаптація студентів вищої школи і чинники її корекції. / К.Ю Ємельянов // Вісник СевНТУ: зб. наук. пр. Вип. 144/2013. – Серія : Педагогіка. — Севастополь, - 2013. – С. 160-164.

  8. Истратова O.Н. Справочник по групповой психокоррекции / О.Н. Истратова, Т.П. Эксакусто. — 2-е изд. — Ростов н/Д : Феникс, 2008. — 443, [1] с. — (Справочник)

  9. Кузікова С.Б. Теорія і практика вікової психокорекції : навч. посібник / С. Б. Кузікова. - 2-ге вид., стер. - Суми : Університетська книга, 2014. — 384 с.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

матеріал

Для кого: 11 Клас, Дорослі