Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті. Ознайомлення з лабораторним посудом та обладнанням кабінету хімії, з маркованням небезпечних речовин.

Хімія

Для кого: 7 Клас

07.09.2021

420

52

0

Опис документу:
Мета: - освітня: знати правила поведінки в кабінеті; називати основне обладнання кабінету хімії, лабораторний посуд; пояснювати призначення обладнання та лабораторного посуду; обґрунтовувати шкідливий вплив деяких речовин на організм людини, а також можливе забруднення навколишнього середовища;
Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код

7 клас

Урок № 3

Тема: Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті. Ознайомлення з лабораторним посудом та обладнанням кабінету хімії, з маркованням небезпечних речовин. Інструктаж з БЖД. Лабораторні досліди №1-2.

Мета:

  • освітня: знати правила поведінки в кабінеті; називати основне обладнання кабінету хімії, лабораторний посуд; пояснювати призначення обладнання та лабораторного посуду; обґрунтовувати шкідливий вплив деяких речовин на організм людини, а також можливе забруднення навколишнього середовища;

  • розвивальна: розвивати знати правила поведінки в кабінеті; називати основне обладнання кабінету хімії, лабораторний посуд; пояснювати призначення обладнання та лабораторного посуду; обґрунтовувати шкідливий вплив деяких речовин на організм людини, а також можливе забруднення навколишнього середовища;

  • виховна: виховувати самостійність, наполегливість, допитливість учнів.

Матеріали та обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, практичні зошити, ручки, підручники, лабораторне устаткування.

Очікувані результати: На кінець уроку учні:

  • знають правила поведінки в кабінеті;

  • називають основне обладнан­ня кабінету хімії, лаборато­рний посуд;

  • пояснюють призначення обладнання та лабораторного посуду;

  • обґрунтовують шкідливий вплив деяких речовин на організм людини, а також можливе забруднення навколишнього середовища.

Компетентності: спілкування державною мовою (формулювати правила поводження у кабінеті хімії, називати основні призначення обладнання та лабораторного посуду), основні компетентності у природничих науках (використовувати за призначенням сучасні прилади і матеріали, усвідомлювати значення лабораторного устаткування на уроках хімії), уміння вчитися впродовж життя (виявляти допитливість щодо хімічних знань).

Наскрізні змістові лінії: екологічна безпека і сталий розвиток (реалізується на зразках, що дають змогу учневі усвідомити причинно-наслідкові зв’язки у природі і її цілісність), громадянська відповідальність (навчаються працювати в команді, відповідально ставитись до завдань, визначених колективом, та ретельно виконувати свою частину роботи), здоров'я і безпека (учень беззастережно дотримується правил безпечного поводження з речовинами і матеріалами в лабораторії, побуті й довкіллі; обізнаний із заходами безпеки під час реакції горіння, маркованням небезпечних речовин), підприємливість і фінансова грамотність (націлює учнів на мобілізацію знань, практичного досвіду і ціннісних установок у ситуаціях вибору і прийняття рішень (групова та експериментальна роботи)).

Тип уроку: засвоєння навичок і умінь.

ХІД УРОКУ

Організаційний етап уроку

Вчитель вітається з учнями, записує відсутніх до журналу.

І. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка д/з в учнів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вчитель заздалегідь перед початком уроку готує посуд для демонстрації.


Перед вами на столі є лабораторне устаткування (пробірка, колба, порцелянова чашка, лабораторний штатив) та для того, щоб це все використовувати нам потрібні правила та ознайомлення. Наприклад, дізнатись призначення пробірки, колби, лабораторного штативу.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку

Вчитель оголошує основну тему уроку та формулює мету.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті

1. Входити до кабінету хімії та лаборантської тільки з дозволу вчителя.

2. Входити в кабінет і виходити з кабінету спокійно, щоб ненароком не перекинути хімічний посуд, приладдя чи склянки з реактивами, що стоять на столах.

3. Раціонально організовуй своє робоче місце, не захаращуй стіл зайвими предметами.

4. Дбайливо стався до обладнання кабінету.

5. Підтримуй чистоту й порядок.

6. Виконуй досліди тільки за інструкцією та вказівками вчителя.

7. Перед початком роботи перевір наявність усього обладнання, потрібного для дослідів. Продумай послідовність виконання кожного з них.

8. Працюй сидячи, тихо, швидко, але без зайвої метушні.

9. Потрібні записи в зошиті роби відразу після виконання досліду.

10. Додержуйся правил безпечного користування водопроводом, газом та електричним струмом.

11. Дізнайся, де в кабінеті розміщені аптечка та протипожежні засоби. Навчися користуватися ними за потреби.

V. Первинне застосування придбаних знань

Вчитель ознайомлює учнів із лабораторним устаткуванням. Крім цього можна враховувати і малюнки з підручника, щоб учні надалі могли повторювати і повертатися до вивченого матеріала.

Хімія є наукою експериментальною, і в процесі її вивчення виконується велика кількість лабораторних і практичних робіт. Щоб правильно й безпечно виконувати досліди, треба знати назви і призначення предметів лабораторного обладнання і посуду.

Найбільш розповсюджене хімічне обладнання:

1. Хімічний стакан; 2. круглодонна колба; 3.конічна колба;

4.плоскодонна колба; 5. пробірки хімічні;

6. пробка з газовивідною трубкою; 7. піпетка; 8. мірний циліндр;

9. лійка; 10. шпатель; 11. терези; 12. штатив для пробірок;

13. ложечка для спалювання; 14. тримач для пробірок;

15. ступка з товкачиком; 16. тигельні щипці; 17. скляна паличка;

18. кристалізатор; 19.порцелянова чашка; 20. спиртівка.

Багато хімічних дослідів пов’язані з використанням вогненебезпечних, отруйних і їдких речовин. У зв’язку з цим існують правила, яких необхідно дотримуватися, щоб уникнути нещасних випадків. Правила ці досить прості, але дотримуватись їх слід дуже суворо, оскільки нехтування ними може призвести до матеріальних втрат (псування одягу) і завдати шкоди здоров’ю (хімічні й термічні опіки, погіршення зору).

Правила техніки безпеки

під час роботи в кабінеті хімії

1.Працюйте в кабінеті хімії обов’язково в халаті.

2. Будьте максимально обережними під час виконання будь – яких практичних робіт.

3. Виконуйте тільки ті хімічні досліди, які узгоджено з учителем, під його наглядом або наглядом лаборанта.

4. Уважно читайте етикетку на посудині з речовиною, яку берете для досліду. Відкривши посудину, не кладіть пробку на лабораторний стіл боком.

5. Реактиви для дослідів беріть лише в тих кількостях, які зазначені в інструкції.

6. Якщо в інструкції не зазначено, яку масу чи об’єм реактиву треба взяти, то суху речовину беріть у такій кількості, щоб вона вкрила лише дно пробірки, а розчину – не більше 1/6 її об’єму.

7. Надлишок узятого реактиву ні в якому разі не зливайте (не зсипайте) назад у посудину, де він зберігався. Його дозволяється зливати (зсипати) у спеціальні склянки.

8. Наливаючи розчин, посудину з реактивом беріть так, щоб етикетка спрямовувалась у бік долоні, знімайте краплю з краю шийки посудини, бо рідина стікатиме по склу, псуватиме етикетку, може пошкодити шкіру рук.

9. Посудину, з якої взяли реактив, відразу закрийте пробкою і поставте на місце.

10. Під час нагрівання розчинів у пробірці користуйтеся дерев’яним тримачем. Уважно стежте за тим, щоб отвір пробірки був спрямований у бік від вас і інших працюючих, бо рідина внаслідок перегрівання може викинутися з пробірки.

11. Під час нагрівання рідин стежте, щоб не перегрівалися стінки посудини над рідиною, бо при потраплянні на перегріте скло крапель рідини посудина може тріснути.

12. Щоб уникнути перегрівання, ніколи не нагрівайте пробірку лише знизу, а рівномірно прогрівайте всю пробірку, весь її вміст.

13. Не заглядайте в пробірку, в якій нагрівається рідина, і не нахиляйтеся над посудиною, в яку наливається будь – яка рідина (особливо їдка), бо непомітні бризки можуть потрапити в очі.

14. Ніякі речовини не пробуйте на смак.

15. Нюхайте всі речовини обережно, не нахиляйтеся над посудиною і не вдихайте повними грудьми, а спрямовуйте до себе пару чи газ рухами руки.

16. Будьте особливо обережні під час роботи з лугами. Потрапляння навіть розбавлених розчинів лугів в очі може призвести до повної втрати зору. Якщо розчин лугу потрапив на руки, негайно змийте його великою кількістю проточної води до зникнення відчуття милкості.

17. Будьте обережні також під час роботи з кислотами. Особливо бережіть очі. В разі потрапляння розчину кислоти на руки також негайно змийте його великою кількістю проточної води.

18. Будьте особливо обережні під час роботи з нагрівними приладами.

19. Гарячі предмети ставте на керамічну плитку або спеціальну підставку.

20. Відпрацьовані реактиви зливайте у раковину (після їх нейтралізації), а цінні реактиви – у спеціальний хімічний посуд.

21. Після закінчення роботи приберіть своє робоче місце, відключіть воду, вимкніть електронагрівні прилади й обов’язково ретельно вимийте руки.

22. Не кладіть свої сніданки на лабораторні столи й ніколи не вживайте їжу в хімічному кабінеті.

У разі нещасного випадку

негайно звертайтеся до вчителя!

VI. Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах з метою засвоєння навичок. Творчий перенос знань і навичок у нові або змінені умови з метою формування вмінь

Лабораторний дослід № 1

Тема: Дослідження будови полум’я.

Мета: дослідити будову полум'я, закріпити знання правил безпеки праці при роботі з нагрівальними приладами; скласти звіт про проведену роботу; зробити відповідний висновок.

Матеріали та обладнання: спиртівка, сірники.


Хід уроку

Завдання 1. На малюнку визначіть частини полум'я: (темне, яскраве, гаряче, менш яскраве, найгарячіше).



Лабораторний дослід № 2

Тема: Ознайомлення з маркованням небезпечних речовин (наприкладі побутових хімікатів).

Мета: ознайомитися з інформацією, що містить маркування деяких побутових хімікатів, навчитися аналізувати маркування небезпечних речовин.

Хід роботи

Ознайомлення зі знаками небезпечних речовин.

Знак

Значення

Самозаймисті гази та рідини, а також тверді речовини, які можуть легко загорітися.

Окисники. Речовини, які підтримують горіння інших речовин.

Їдкі речовини. Речовини, які руйнують метали. При попаданні на шкіру викликають хімічний опік.

Шкідливі речовини. Викликають подразнення очей, шкіри, гострі отруєння.

Небезпечні для довкілля речовини. Здійснюють гострий або тривалий вплив на водні організми.



Завдання 2. Ознайомлення з маркуванням небезпечних речовин на прикладі побутових хімікатів.



Проаналізуйте маркування запропонованих етикеток побутових хімікатів і заповніть таблицю.



Характеристика речовин

Назва продукції

Легкозаймисті

 

Окисники

 

Їдкі та корозійні

 

Шкідливі

 

Небезпечні для довкілля

 


Висновок

  1. З яких частин складається полум'я?

  2. Чи в усіх частинах полум'я одинакова температура?

  3. В якій частині слід нагрівати хімічні речовини і посуд з хімічними речовинами? Чому?

  4. Чому не можна нагрівати посуд з речовинами у нижній частині полум'я?

  5. Чи можна нагрівати посуд із хімічними речовинами на одному місці? Чому?

  6. Як правильно нагрівати колби, пробірки із речовинами, якщо вони закріплені у штативі?

  7. Як поводитися із спиртівкою, щоб загасити полум'я?

  8. Які нагрівні прилади, що використовуються при проведенні хімічних досліджень, вам відомі?

VII. Підсумки уроку

  • Звітувати роботу.

VIIІ. Повідомлення домашнього завдання

  1. балів Опрацювати § 3. Ст. 16-24.

7 балів Відповісти на питання після параграфу (письмово).

Перегляд
матеріалу
Отримати код

7 клас

Урок № 3

Тема: Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті. Ознайомлення з лабораторним посудом та обладнанням кабінету хімії, з маркованням небезпечних речовин. Інструктаж з БЖД. Лабораторні досліди №1-2.

Мета:

  • освітня: знати правила поведінки в кабінеті; називати основне обладнання кабінету хімії, лабораторний посуд; пояснювати призначення обладнання та лабораторного посуду; обґрунтовувати шкідливий вплив деяких речовин на організм людини, а також можливе забруднення навколишнього середовища;

  • розвивальна: розвивати знати правила поведінки в кабінеті; називати основне обладнання кабінету хімії, лабораторний посуд; пояснювати призначення обладнання та лабораторного посуду; обґрунтовувати шкідливий вплив деяких речовин на організм людини, а також можливе забруднення навколишнього середовища;

  • виховна: виховувати самостійність, наполегливість, допитливість учнів.

Матеріали та обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, практичні зошити, ручки, підручники, лабораторне устаткування.

Очікувані результати: На кінець уроку учні:

  • знають правила поведінки в кабінеті;

  • називають основне обладнан­ня кабінету хімії, лаборато­рний посуд;

  • пояснюють призначення обладнання та лабораторного посуду;

  • обґрунтовують шкідливий вплив деяких речовин на організм людини, а також можливе забруднення навколишнього середовища.

Компетентності: спілкування державною мовою (формулювати правила поводження у кабінеті хімії, називати основні призначення обладнання та лабораторного посуду), основні компетентності у природничих науках (використовувати за призначенням сучасні прилади і матеріали, усвідомлювати значення лабораторного устаткування на уроках хімії), уміння вчитися впродовж життя (виявляти допитливість щодо хімічних знань).

Наскрізні змістові лінії: екологічна безпека і сталий розвиток (реалізується на зразках, що дають змогу учневі усвідомити причинно-наслідкові зв’язки у природі і її цілісність), громадянська відповідальність (навчаються працювати в команді, відповідально ставитись до завдань, визначених колективом, та ретельно виконувати свою частину роботи), здоров'я і безпека (учень беззастережно дотримується правил безпечного поводження з речовинами і матеріалами в лабораторії, побуті й довкіллі; обізнаний із заходами безпеки під час реакції горіння, маркуванням небезпечних речовин), підприємливість і фінансова грамотність (націлює учнів на мобілізацію знань, практичного досвіду і ціннісних установок у ситуаціях вибору і прийняття рішень (групова та експериментальна роботи)).

Тип уроку: засвоєння навичок і умінь.

ХІД УРОКУ

Організаційний етап уроку

Вчитель вітається з учнями, записує відсутніх до журналу.

І. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка д/з в учнів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вчитель заздалегідь перед початком уроку готує посуд для демонстрації.


Перед вами на столі є лабораторне устаткування (пробірка, колба, порцелянова чашка, лабораторний штатив) та для того, щоб це все використовувати нам потрібні правила та ознайомлення. Наприклад, дізнатись призначення пробірки, колби, лабораторного штативу.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку

Вчитель оголошує основну тему уроку та формулює мету.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті

1. Входити до кабінету хімії та лаборантської тільки з дозволу вчителя.

2. Входити в кабінет і виходити з кабінету спокійно, щоб ненароком не перекинути хімічний посуд, приладдя чи склянки з реактивами, що стоять на столах.

3. Раціонально організовуй своє робоче місце, не захаращуй стіл зайвими предметами.

4. Дбайливо стався до обладнання кабінету.

5. Підтримуй чистоту й порядок.

6. Виконуй досліди тільки за інструкцією та вказівками вчителя.

7. Перед початком роботи перевірити наявність усього обладнання, потрібного для дослідів. Продумай послідовність виконання кожного з них.

8. Працюй сидячи, тихо, швидко, але без зайвої метушні.

9. Потрібні записи в зошиті роби відразу після виконання досліду.

10. Додержуйся правил безпечного користування водопроводом, газом та електричним струмом.

11. Дізнайся, де в кабінеті розміщені аптечка та протипожежні засоби. Навчися користуватися ними за потреби.

V. Первинне застосування придбаних знань

Вчитель ознайомлює учнів із лабораторним устаткуванням. Крім цього можна враховувати і малюнки з підручника, щоб учні надалі могли повторювати і повертатися до вивченого матеріала.

Хімія є наукою експериментальною, і в процесі її вивчення виконується велика кількість лабораторних і практичних робіт. Щоб правильно й безпечно виконувати досліди, треба знати назви і призначення предметів лабораторного обладнання і посуду.

Найбільш розповсюджене хімічне обладнання:

1. Хімічний стакан; 2. круглодонна колба; 3.конічна колба;

4.плоскодонна колба; 5. пробірки хімічні;

6. пробка з газовивідною трубкою; 7. піпетка; 8. мірний циліндр;

9. лійка; 10. шпатель; 11. терези; 12. штатив для пробірок;

13. ложечка для спалювання; 14. тримач для пробірок;

15. ступка з товкачиком; 16. тигельні щипці; 17. скляна паличка;

18. кристалізатор; 19.порцелянова чашка; 20. спиртівка.

Багато хімічних дослідів пов’язані з використанням вогненебезпечних, отруйних і їдких речовин. У зв’язку з цим існують правила, яких необхідно дотримуватися, щоб уникнути нещасних випадків. Правила ці досить прості, але дотримуватись їх слід дуже суворо, оскільки нехтування ними може призвести до матеріальних втрат (псування одягу) і завдати шкоди здоров’ю (хімічні й термічні опіки, погіршення зору).

Правила техніки безпеки

під час роботи в кабінеті хімії

1.Працюйте в кабінеті хімії обов’язково в халаті.

2. Будьте максимально обережними під час виконання будь – яких практичних робіт.

3. Виконуйте тільки ті хімічні досліди, які узгоджено з учителем, під його наглядом або наглядом лаборанта.

4. Уважно читайте етикетку на посудині з речовиною, яку берете для досліду. Відкривши посудину, не кладіть пробку на лабораторний стіл боком.

5. Реактиви для дослідів беріть лише в тих кількостях, які зазначені в інструкції.

6. Якщо в інструкції не зазначено, яку масу чи об’єм реактиву треба взяти, то суху речовину беріть у такій кількості, щоб вона вкрила лише дно пробірки, а розчину – не більше 1/6 її об’єму.

7. Надлишок узятого реактиву ні в якому разі не зливайте (не зсипайте) назад у посудину, де він зберігався. Його дозволяється зливати (зсипати) у спеціальні склянки.

8. Наливаючи розчин, посудину з реактивом беріть так, щоб етикетка спрямовувалась у бік долоні, знімайте краплю з краю шийки посудини, бо рідина стікатиме по склу, псуватиме етикетку, може пошкодити шкіру рук.

9. Посудину, з якої взяли реактив, відразу закрийте пробкою і поставте на місце.

10. Під час нагрівання розчинів у пробірці користуйтеся дерев’яним тримачем. Уважно стежте за тим, щоб отвір пробірки був спрямований у бік від вас і інших працюючих, бо рідина внаслідок перегрівання може викинутися з пробірки.

11. Під час нагрівання рідин стежте, щоб не перегрівалися стінки посудини над рідиною, бо при потраплянні на перегріте скло крапель рідини посудина може тріснути.

12. Щоб уникнути перегрівання, ніколи не нагрівайте пробірку лише знизу, а рівномірно прогрівайте всю пробірку, весь її вміст.

13. Не заглядайте в пробірку, в якій нагрівається рідина, і не нахиляйтеся над посудиною, в яку наливається будь – яка рідина (особливо їдка), бо непомітні бризки можуть потрапити в очі.

14. Ніякі речовини не пробуйте на смак.

15. Нюхайте всі речовини обережно, не нахиляйтеся над посудиною і не вдихайте повними грудьми, а спрямовуйте до себе пару чи газ рухами руки.

16. Будьте особливо обережні під час роботи з лугами. Потрапляння навіть розбавлених розчинів лугів в очі може призвести до повної втрати зору. Якщо розчин лугу потрапив на руки, негайно змийте його великою кількістю проточної води до зникнення відчуття милкості.

17. Будьте обережні також під час роботи з кислотами. Особливо бережіть очі. В разі потрапляння розчину кислоти на руки також негайно змийте його великою кількістю проточної води.

18. Будьте особливо обережні під час роботи з нагрівними приладами.

19. Гарячі предмети ставте на керамічну плитку або спеціальну підставку.

20. Відпрацьовані реактиви зливайте у раковину (після їх нейтралізації), а цінні реактиви – у спеціальний хімічний посуд.

21. Після закінчення роботи приберіть своє робоче місце, відключіть воду, вимкніть електронагрівні прилади й обов’язково ретельно вимийте руки.

22. Не кладіть свої сніданки на лабораторні столи й ніколи не вживайте їжу в хімічному кабінеті.

У разі нещасного випадку

негайно звертайтеся до вчителя!

VI. Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах з метою засвоєння навичок. Творчий перенос знань і навичок у нові або змінені умови з метою формування вмінь

Лабораторний дослід № 1

Тема: Дослідження будови полум’я.

Мета: дослідити будову полум'я, закріпити знання правил безпеки праці при роботі з нагрівальними приладами; скласти звіт про проведену роботу; зробити відповідний висновок.

Матеріали та обладнання: спиртівка, сірники.


Хід уроку

Завдання 1. На малюнку визначіть частини полум'я: (темне, яскраве, гаряче, менш яскраве, найгарячіше).



Лабораторний дослід № 2

Тема: Ознайомлення з маркуванням небезпечних речовин (на прикладі побутових хімікатів).

Мета: ознайомитися з інформацією, що містить маркування деяких побутових хімікатів, навчитися аналізувати маркування небезпечних речовин.

Хід роботи

Ознайомлення зі знаками небезпечних речовин.

Знак

Значення

Самозаймисті гази та рідини, а також тверді речовини, які можуть легко загорітися.

Окисники. Речовини, які підтримують горіння інших речовин.

Їдкі речовини. Речовини, які руйнують метали. При попаданні на шкіру викликають хімічний опік.

Шкідливі речовини. Викликають подразнення очей, шкіри, гострі отруєння.

Небезпечні для довкілля речовини. Здійснюють гострий або тривалий вплив на водні організми.



Завдання 2. Ознайомлення з маркуванням небезпечних речовин на прикладі побутових хімікатів.



Проаналізуйте маркування запропонованих етикеток побутових хімікатів і заповніть таблицю.



Характеристика речовин

Назва продукції

Легкозаймисті

 

Окисники

 

Їдкі та корозійні

 

Шкідливі

 

Небезпечні для довкілля

 


Висновок

  1. З яких частин складається полум'я?

  2. Чи в усіх частинах полум'я одинакова температура?

  3. В якій частині слід нагрівати хімічні речовини і посуд з хімічними речовинами? Чому?

  4. Чому не можна нагрівати посуд з речовинами у нижній частині полум'я?

  5. Чи можна нагрівати посуд із хімічними речовинами на одному місці? Чому?

  6. Як правильно нагрівати колби, пробірки із речовинами, якщо вони закріплені у штативі?

  7. Як поводитися із спиртівкою, щоб загасити полум'я?

  8. Які нагрівні прилади, що використовуються при проведенні хімічних досліджень, вам відомі?

VII. Підсумки уроку

  • Звітувати роботу.

VIIІ. Повідомлення домашнього завдання

  1. балів Опрацювати § 3. Ст. 16-24.

7 балів Відповісти на питання після параграфу (письмово).

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.