Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Поширення неметалічних елементів у природі, застосування неметалів. Алотропні видозміни Карбону. Поняття про адсорбцію.

Хімія

Для кого: 10 Клас

18.10.2019

4643

65

0

Опис документу:
Поглибити знання учнів про явище алотропії на прикладі алотропних видозмін Карбону, ознайомити з поширенням неметалічних елементів у природі та їх застосуванні на прикладі алотропних видозмін Карбону; розглянути поняття «адсорбція»; розвивати самостійність учнів, розвивати комунікативну, інформаційну, самоосвітню компетентності.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Методична мета: Застосування інтерактивних технологій на уроках хімії

Дата

Група

Урок № 5

Тема. Поширення неметалічних елементів у природі, застосування неметалів. Алотропні видозміни Карбону. Поняття про адсорбцію.

Мета уроку: поглибити знання учнів про явище алотропії на прикладі алотропних видозмін Карбону, ознайомити з поширенням неметалічних елементів у природі та їх застосуванні на прикладі алотропних видозмін Карбону; розглянути поняття «адсорбція»; розвивати  самостійність учнів, розвивати комунікативну, інформаційну, самоосвітню компетентності.

Тип уроку: урок формування нових навичок і умінь.

Методи та форми роботи:  методи: «Мозковий штурм», «Займи позицію», робота з таблицями, робота з підручником, практичне завдання, робота в групах.

КМЗ: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва; моделі кристалічних ґраток  алмаза і графіту; склянка з підфарбованою водою; активоване або деревне вугілля, стакан, лійка, фільтрувальний папір, презентація «Явище адсорбції», відео «Адсорбція», .

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

метод «Мозковий штурм»

1. Яке місце займають елементи-неметали в періодичній системі?

2. Які особливості розподілу електронів в атомах елементів-неметалів ?

3. Які прості речовини утворюють елементи-неметали?

4. Наведіть приклади речовин утворених елементами – неметалами.

5.З якими із цих речовин ви зустрічаєтесь у побуті.

7.Сформулюйте визначення алотропії, алотропних видозмін.

8. Що спільне мають речовини-алотропи і чим вони відрізняються?

Викладач: минулого разу ми домовилися, що ви знайдете вислови про кисень.

Учень 1: я знайшов цікавий вірш- загадку:

Я живу і не тужу,

З ким зустрінуся – дружу,

Ми удвох з моїм сусідом

Називаємось оксидом.

Друзями моїми стали

І метали, й неметали.

Феєрверк влаштую вмить,

Бо у мене все горить.

Я внизу у тропосфері,

Залечу в іоносферу.

Мною дихать – всяк мастак

Називають мене як?

Що це за хімічний елемент і яку просту речовину він утворює?

(Речовина кисень та елемент, що його утворює – Оксиген)

Учень 2 з місця декламує вислови:

«Кисень- це речовина, навколо якої обертається земна хімія»

Й.Я.Берцеліус

«Обіпертись на пиху, значить, відібрати кисень у розуму».

Народна мудрість

«Хороші люди завжди непомітні, як кисень, яким ми дихаємо.

Їх відсутність помічаєш тільки тоді, коли їх вже немає»

Викладач: в мене теж для вас є творче завдання, послухайте уривок з роману:

«В маленькому номері, відведеному дирегенту симфонічного оркестру, спав Остап Бендер. Він лежав на плюшевому простирадлі, одягнутий, притискаючи до грудей валізу з мільйоном. За ніч великий комбінатор вдихнув в себе кисень, що містився в кімнаті, і хімічні елементи, що залишилися в ній, можна було назвати повітрям лише через ввічливість».

Використовуючи медод «Займи позицію» дайте відповідь на запитання «Чи може одна людина за ніч суттєво змінити вміст повітря в кімнаті?»

(Ні. Буде використано приблизно 72 л кисню. Це менше 0,5% об’єму повітря кімнати).

О.Кожухова

Перевірка таблиць алотропних модифікацій

 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Викладач:

Атоми неметалічних елементів становлять переважну більшість сполук у Всесвіті та верхніх шарах Землі. Вони більш поширені в природі, аніж метали. Деякі неметалічні елементи зустрічаються у природі у вигляді простих речовин: родовища самородної сірки в Прикарпатті; Заваллівське родовище графіту; існують поклади порід, що містять  алмази. До складу повітря входять: азот, кисень, інертні гази. Найпоширенішим елементом у космосі є Гідроген.

Тож сьогодні ми з вами ближче познайомимося з такими важливими хімічними елементами.

Пропоную вам записати план вивчення нашого заняття.

План заняття.

  1. Неметали. Застосування неметалів.

  2. Алотропні видозміни карбону.

  3. Явище адсорбції.

ІVВивчення нового матеріалу

  1. Неметали. Застосування неметалів.

Бесіда, робота з таблицями

Оксиген один із найпоширеніших елементів на Землі. У земній корі в складі сполук 49% за масою. Він входить до складу води, гірських порід, мінералів, солей. Є обов’язковою складовою частиною рослинних, тваринних організмів: входить до складу білків, жирів, вуглеводів. У повітрі вільного кисню 21% за об’ємом.

Сульфур широко розповсюджений у природі як у вільному вигляді (з домішками гірських порід), так і у сполуках з різними металами (сульфіди), а також у вигляді солей. Сульфіди: залізний колчедан або пірит FeS2, цинкова обманка ZnS, мідний блиск CuS, кіновар HgS. Сульфати: гіпс CaSO4•2H2O, глауберова сіль Na2SO4•10H2O, гірка сіль MgSO4•7H2O. Міститься в живих організмах, входить до складу білка, до складу органічних сполук у нафті.

у складі мінералів

самородна сірка

Сульфур у природі

Елемент Карбон входить до складу нафти, газу, вугілля, сланців, органічних сполук, вуглекислого та чадного газів. Важливий елемент живої природи – входить до складу білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, ферментів, гормонів. У вигляді простих речовин графіту та алмазу; складних речовин: CaCO3 – крейда, вапняк, мармур, CaCO3•MgCO3 – доломіт, MgCO3 – магнезит.

Фізичні властивості алотропних модифікацій Карбону

Назва

Алмаз

Графіт

Карбін

Будова

С

С

С

Колір

Безбарвний

Чорний

Білий

Твердість

дуже висока

Низька

-

Електропровідність

Не має

Висока

напівпровідник

Розчинність

не має

не має

не має

Чистий кремній у природі не існує, його добувають хімічним способом. За поширеністю займає друге місце після Оксигену. Оболонка Землі на 97% складається із сполук силіцію. Зустрічається у вигляді: SiO2 –  пісок, кварц, кремнезем; мінералів – слюда, азбест, тальк, нефелін, польовий шпат. В стеблах рослин (хвощ, бамбук), в тілі птахів і тварин – пір’я, око, скелет, тіло губок.

Нітроген у вигляді простої речовини азоту входить до складу повітря, приблизно 78% за об’ємом. Вміст елементу у земній корі – 0,01% за масою у вигляді нітратів. Невелика кількість у складі нафти і кам’яному вугіллі. Входить до складу білкових речовин всіх живих організмів.

Фосфор у природі існує тільки в сполуках у вигляді фосфатів. Головні мінерали до складу яких входить Фосфор – Ca3(PO4)2 – апатити і фосфорити (0,08%). Елемент Фосфор входить до складу кісткової, м’язової, нервової тканин людини і тварин, багато його у клітинах мозку.

Застосування фосфору

  1. Червоний фосфор застосовують у виробництві сірників, у металургії.

  2. Для виготовлення напівпровідників, фосфорорганічних препаратів – засобів знищення комах-шкідників сільськогосподарських рослин.

  1. Алотропні видозміни карбону.

Робота з підручником, таблицею. Учням дається завдання проаналізувати нові терміни.

Алотропні модифікації Карбону.

Алмаз найтвердіша речовина з природних твердих речовин. Має вигляд безбарвних, прозорих кристалів, що сильно заломлюють світло.

Графіт м’який мінерал, має вигляд сірої, непрозорої, масної на доторк маси, добре проводить електричний струм, але тільки в певних напрямках.

Карбін кристалічний порошок чорного кольору.

Фулерени кристалічні речовини чорного кольору з металевим блиском, що мають властивості напівпровідників. До фулеренів відносять речовини з парним числом атомів Карбону в молекулі: , , …,,…,,…, та ін. Ці молекули складаються з атомів Карбону, об’єднаних у п’яти- і шестикутники зі спільними ребрами. 

3. Явище адсорбції.

Розповідь викладача

Адсорбція  поглинання якої-небудь речовини з газоподібної суміші чи розчину поверхневим шаром рідини або твердого тіла. Речовина, на поверхні якої проходить адсорбція, називаєтеся адсорбентом, а та, що поглинається з об’ємної фази,  адсорбатом.   Залежно від характеру взаємодії між молекулою адсорбату і адсорбентом адсорбцію прийнято поділяти на фізичну адсорбцію і хемосорбцію.

А зараз я прошу до слова доповідача який підготував невеличку презентацію.

Виступ учня (див. додаток презентація «Адсорбція»)

Фізична адсорбція обумовлена силами міжмолекулярної взаємодії, які зв’язують молекули в рідинах і деяких кристалах, та проявляється в поведінці сильно стиснутих газів. При хемосорбції молекули адсорбату і адсорбенту утворюють хімічні з’єднання. Часто адсорбція обумовлена як фізичними так і хімічними силами, тому не існує чіткої границі між фізичною адсорбцією і хемосорбцією.

Зараз я пропоную переглянути відео демонстрацію явища адсорбції парів газу брому.

Перегляд відео

Постановка експерименту

Викладач:

Явище адсорбції легко продемонструвати, профільтрувавши воду, підфарбовану будь-яким  барвником, через активоване або деревне вугілля.

Проведення практичного завдання: (робота в парах)

  1. Для цього в лійку помістіть фільтр із фільтрувального паперу, насипте шар подрібненого деревного або активованого вугілля. Лійку закріпіть над порожньою склянкою.

  2. У лійку обережно налийте підфарбовану воду. У склянці збирають прозорий безбарвний фільтрат.

  3. Зробіть висновки, вкажіть значення адсорбції.

Додаткова інформація.

Явище адсорбції визначає принцип дії протигазу. Вперше вугільні протигази були використані під час першої світової війни для захисту від отруйних газів (хлору та іприту), що дало змогу запобігти масовій гибелі людей. Протигаз, запропонований у той час російським професором Зелінським, був першим засобом індивідуального захисту від хімічної зброї та зберігся у своїй основі дотепер, хоча, звичайно, він зараз модернізований.

V. Закріплення знань.

Метод «Займи позицію»

1)    Які алотропні видозміни Карбону ви знаєте?

2)    Охарактеризуйте фізичні властивості алмазу і графіту.

3)    Що таке адсорбція? Де вона використовується?

4)    Які фізичні властивості намелів?

5)    Де застосовують алмаз,сірку,фосфор?

6)    Один з технічних засобів одержання сажі полягає в нагріванні карбон (ІІ) оксиду під тиском у присутності каталізатора. Складіть рівняння реакції, яка при цьому відбувається, якщо відомо, що разом із сажею утворюється газ, який може вбиратися розчином лугу.

7)    Під час нагрівання цинк оксиду з вугіллям утворюється газ, що горить на повітрі. Напишіть рівняння відповідних реакцій.

8)    Обчисліть кількість атомів Карбону у графіті масою 1г.

VI. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф.

Учням з високим рівнем знань розв’язати задачу.

Під час горіння вугілля в замкнутому об’ємі повітря останнє поступово збагачується вуглекислим газом. Скільки кисню ( у відсотках) буде в такому зміненому за складом повітрі, коли вміст вуглекислого газу в ньому досягне 2.5% (за об’ємом). Первісним вмістом вуглекислого газу в повітрі знехтувати.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.