План-конспект Умови виникнення та припинення горіння. Маркування небезпечних речовин.

Опис документу:
датність до креативності, творчості є однією з найбільш важливих умов для успішного самовираження особистості і її всебічної самореалізації та адаптації в сучасному світі. тому специфіка уроків повинна базуватися на самостійній роботі здобувачів освіти. Причому широко проводиться як індивідуальна робота, так і групова інтерактивна діяльність. В процесі навчання з’являються завдання для самостійної самоосвітньої діяльності, які випробовують учнівські здібності

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

PowerPlusWaterMarkObject1

План-конспект

з хімії

7 клас

Підготувала

вчитель хімії

Качмар І. І.

Клас 7

Дата

Розділ теми. Кисень

Тема. Умови виникнення та припинення горіння. Маркування небезпечних речовин. Демонстрація 15. Маркування небезпечних речовин

Мета уроку.

Освітня компетентність. Сформувати умови виникнення та припинення горіння. Дати поняття маркування небезпечних речовин

Розвиваюча компетентність. Дослідження етикеток на різних банках, вміння аналізувати інформацію

Виховна компетентність. Формування спостережливості, уважності, правильність поводження з небезпечними речовинами

Компетентності учнів на уроці (мета)

Я знатиму (освітня)

умови виникнення та припинення горіння, поняття маркування небезпечних речовин

Я вмітиму (розвиваюча)

досліджувати етикетки на різних банках, аналізувати інформацію

Я могтиму (виховна)

розрізняти маркування небезпечних речовин

Тип уроку - комбінований

Форма роботи: колективно-групова

Наочність: підручник: хімія 7 клас, авт. Попель; таблиці: посилання "папка 7 клас (ІІ семестр); схеми:

Обладнання: ПК, _________________________________________________________

Програмний засіб: ________________________________________________________

Інструкції з БЖД: папка з інструкціями

СТРУКТУРА УРОКУ (модулі або блоки уроку)

І. Організаційна частина.

ЗІБРАТИСЬ РАЗОМ – ЦЕ ПОЧАТОК,

ТРИМАТИСЬ РАЗОМ – ЦЕ ПРОГРЕС,

ПРАЦЮВАТИ РАЗОМ – ЦЕ УСПІХ.

ГЕНРІ ФОРД

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів "ПОВТОРИ" (умовне позначення ): інтерактивні вправи: "Коефіцієнт" (самоперевірка), "Карта знань" (самоперевірка у парі, "ВІдгадай"

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності "ЗОРІЄНТУЙСЯ" (умовне позначення ): методичні прийоми

Перед вами зошит. Скажіть, з чого він виготовлений?_________, а чи горить папір?_____, то чому зошит не горить у нас в руках? В цьому нам допоможе розібратися матеріал уроку, тема якого записана на дошці

Базові поняття та терміни: кисень, горіння, температура займання, небезпечні речовини.

Епіграф уроку

ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку "ВИВЧИ" (умовне позначення )

V. Сприйняття учнями нового матеріалу "ВІДТВОРИ" (умовне позначення ): інтерактивні вправи: "оброби інформацію", "Два-чотири-всі разом (групова робота)

Фізкульт-хвилинка _______________________________________________________

VI. Закріплення вивченого матеріалу "ЗАПАМ‘ЯТАЙ" (умовне позначення ): інтерактивні вправи: хімічний словник"

VII. Домашнє завдання "ДОСЛІДЖУЙ ВДОМА" (умовне позначення )

VIII. Підсумок уроку. Прийом «Підіб’ємо підсумки»

ХІД УРОКУ

Ментальна карта у вигляді таблиці

ІІ. ПОВТОРИ

1. "Коефіцієнт" (самоперевірка) Розставте коефіцієнти в рівняннях реакцій: (2 б) а) __PH3 + __O2 = P2O5 + __H2O б) __NH3 + __ O2 = __N2 + __H2O

2. "Карта знань" (парна робота) (2б)

Ознаки горіння Ознаки повільного окиснення

1. Виділення теплоти Теплота виділяється поступово

2. Полумя, світло Не супроводжується полумям

3. Реакція окиснення відбувається швидко Повільно, наприклад процес дихання

3. "Відгадай" із картинок назви процеси, у яких бере участь кисень (2 б)

ІІІ. ЗОРІЄНТУЙСЯ

Перед вами зошит. Скажіть, з чого він виготовлений?_________, а чи горить папір?_____, то чому зошит не горить у нас в руках? В цьому нам допоможе розібратися матеріал уроку, тема якого записана на дошці

Базові поняття та терміни: кисень, горіння, температура займання, небезпечні речовини

Епіграф уроку

«Не досить оволодіти премудрістю. Потрібно також керуватися нею»

Цицерон

ІV. ВИВЧИ

Тема уроку.

Умови виникнення та припинення горіння. Маркування небезпечних речовин.

План (завдання)

1. Умови виникнення та припинення горіння.

2.Маркування речовин. Демонстрація 15 "Маркування небезпечних речовин"

Компетентності учнів (мета)

Я ЗНАТИМУ___________________

Я ВМІТИМУ___________________

Я МОГТИМУ__________________

Інструкції З БЖД _______________

V. ВІДТВОРИ

І. Оброби інформацію

1. Температура займання (таблиця)

2. Умови виникнення горіння

3. Самозаймання

4. Умови припинення горіння

ІІ. Два-чотири-всі разом (робота учнів із картками, легше працювати обєднавши зусилля

Фізкульт-хвилинка

VI. ЗАПАМ‘ЯТАЙ

1. Хімічний словник "Речовина і небезпека"

При маркуванні небезпечних речовин потрібно державною мовою зазначати наступну інформацію: назву торгової марки, адресу, номер телефона виробника,назву хімічної речовини, знаки небезпеки, інструкцію щодо використання.

2. Закінчіть речення очікувань:

Я знаю, що умовами виникнення горіння є_________________________ Я знаю, що для припинення горіння необхідно:________________________ Я знаю, що вибух супроводжується:_________________________________

Я знаю, що небезпечні речовини маркують:_____________________________

VII. ДОСЛІДЖУЙ ВДОМА

Мультфільми "Небезпечні знахідки" http://ivanna117.blogspot.com/p/blog-page_24.html

Підготувати повідомлення «Проблема чистого повітря».

VIII. Підсумок уроку

Прийом «Підіб’ємо підсумки»

На уроці я...

- дізнався...

- зрозумів...

- навчився...

- найбільший мій успіх - це...

- найбільші труднощі я відчув...

- я не вмів, а тепер умію...

- я змінив своє ставлення до...

- на наступному уроці я хочу...

Додатки

ЗІБРАТИСЬ РАЗОМ – ЦЕ ПОЧАТОК,

ТРИМАТИСЬ РАЗОМ – ЦЕ ПРОГРЕС,

ПРАЦЮВАТИ РАЗОМ – ЦЕ УСПІХ.

ГЕНРІ ФОРД

Інтерактивна вправа "Коефіцієнт"

1. Розставте коефіцієнти в рівняннях реакцій: (2 б) а) __PH3 + __O2 = P2O5 + __H2O б) __NH3 + __ O2 = __N2 + __H2O

2. Карта знань

Ознаки горіння Ознаки повільного окиснення

1. Виділення теплоти Теплота виділяється поступово

2. Полумя, світло Не супроводжується полумям

3. Реакція окиснення відбувається швидко Повільно, наприклад процес дихання

3. "Відгадай" із картинок назви процеси, у яких бере участь кисень (2 б)

Перед вами зошит. Скажіть, з чого він виготовлений?_________, а чи горить папір?_____, то чому зошит не горить у нас в руках? В цьому нам допоможе розібратися матеріал уроку, тема якого записана на дошці

«Не досить оволодіти премудрістю. Потрібно також керуватися нею»

Цицерон

Базові поняття та терміни: кисень, горіння, температура займання, небезпечні речовини, маркування

План (завдання)

1. Умови виникнення та припинення горіння.

2.Маркування речовин. Демонстрація 15 "Маркування небезпечних речовин"

І. Оброби інформацію

1. Температура займання (таблиця)

2. Умови виникнення горіння

3. Самозаймання

4. Умови припинення горіння

ІІ. Два-чотири-всі разом (робота учнів із картками, легше працювати обєднавши зусилля

1. Хімічний словник "Речовина і небезпека"

2. Закінчіть речення очікувань:

Я знаю, що умовами виникнення горіння є_________________________ Я знаю, що для припинення горіння необхідно:________________________ Я знаю, що вибух супроводжується: вибуховою хвилею, що призводить до руйнівних наслідків

Я знаю, що небезпечні речовини маркують:_____________________________

Прийом «Підіб’ємо підсумки»

На уроці я...

- дізнався...

- зрозумів...

- навчився...

- найбільший мій успіх - це...

- найбільші труднощі я відчув...

- я не вмів, а тепер умію...

- я змінив своє ставлення до...

- на наступному уроці я хочу...

Відгадай" із картинок назви процеси, у яких бере участь кисень

С6Н12О6+ 6О2 ↔ 6СО2+ 6Н2О

Для кожної речовини існує своя температура займання. Температура займання деяких речовин у таблиці:

Речовина

Температура займання

деревина

2700С

вуглець

3500С

білий фосфор

400С

азот

25000С

Умовами виникнення горіння є:

Умовами припинення горіння є:

Виписати із фраз умови виникнення та припинення горіння

наявність горючої речовини;

зниження температури;

доступ кисню;

перекрити доступ кисню;

досягнення температури займання

!!! Температура займання деяких речовин близька до кімнатної. Такі речовини спалахують на повітрі самостійно, без нагрівання. Це явище називається – самозайманням.

Речовина і небезпека

Горючі

Легкозаймисті

Вибухонебезпечні

Ідкі

природний газ, органічні розчин­ники, нафтопродукти, більшість поліме­рів

папір, деревна тирса, борошно

суміші по­вітря і парів нафтопродуктів, багатьох орга­нічних розчинників

луги, деякі кислоти

Маркування небезпечних речовин

З метою попередження людей про небезпеку, яку можуть створити речовини під час зберігання і використання, на етикетках, упаковках, контейнерах запроваджено відповідне марку­вання. Кожна група речовин має власне позначення знак. Знаки маркування поділяють на групи:
вказівні знаки (фіолетовий колір) інформаційні знаки (голубий колір)
забороняючі знаки (червоний колір) застерігаючі знаки(жовтий колір)
Кожний знак небезпеки містить чорне символічне зображення:

1. Токсична речовина або отрута;
2. Їдка речовина;
3. Окиснювач;
4. Вибухонебезпечна речовина;
5. Працювати в окулярах;
6. Речовина легко спалахує, вогненебезпечна, горюча;
7. Радіоактивність (підвищена радіація);
8. Висока напруга;
9. Лазерне випромінювання;
10. Електромагнітне випромінювання.

Картка 1.

1. Вибухонебезпечні речовини та вироби – рідкі або тверді речовини чи суміші речовин, які під впливом зовнішніх факторів здатні швидко змінювати свій хімічний склад, а цей процес саморозповсюджуватися з виділенням великої кількості тепла газоподібних продуктів, у тому числі: речовини або суміші речовин, які, згораючи в режимі детонації, утворюють ударну хвилю в повітрі; речовини або суміші речовин, екзотермічні реакції з якими у режимі детонації, дефлаграції або теплового вибуху в оболонці (апараті, резервуарі, трубопроводі або в спеціальному виробі) призводять до руйнування цієї оболонки з утворенням ударної хвилі в повітрі та розкиданням уламків.
Вибухові речовини поділяють на ініціюючі (первинні), бризантні (вторинні) та піротехнічні. Ініціюючі (первинні) вибухові речовини здатні під незначним впливом зовнішніх факторів (промінь вогню, тертя, слабкий удар тощо) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується, з виділенням тепла і газоподібних продуктів.
Бризантні (вторинні) та піротехнічні вибухові речовини здатні під значним впливом зовнішніх факторів або впливом ініціюючих вибухових речовин у процесі екзотермічних реакцій до світлових, звукових, теплових та реактивних ефектів з утворенням сльозоточивих і димооутворюючих речовин;

2. Горючі (займисті) гази - гази, які утворюють у повітрі при нормальному тиску суміші, що сприяють поширенню полум'я в детонаційному чи дефлаграційному режимі або можуть горіти в повітрі в дифузійному режимі при витіканні струменем (факельне горіння), у тому числі:
горючі (займисті) стиснуті гази - гази, які знаходяться в апаратах, резервуарах або трубопроводах під тиском, що перевищує 0,1 МПа, і не можуть перебувати в рідкій фазі; горючі (займисті) зріджені гази під тиском - гази, які знаходяться в апаратах, резервуарах або трубопроводах у рідкій фазі під тиском, що перевищує 0,1 МПа, та при температурі, що дорівнює або перевищує температуру навколишнього середовища; горючі (займисті) кріогенне зріджені гази - гази, які знаходяться в апаратах, резервуарах або трубопроводах у рідкій фазі під тиском, що дорівнює 0,1 МПа, та при температурі нижчій від температури навколишнього середовища.

Картка 2.


3. Горючі (легкозаймисті) рідини - рідини з температурою спалаху, що дорівнює або менша 61 оС у закритому тиглі або температурою спалаху, що дорівнює або менша 66 оС у відкритому тиглі (легкозаймисті рідини згідно з ГОСТ 12.1.044-89); горючі рідини, перегріті під тиском, - горючі рідини згідно з ГОСТ 12.1.044-89, які знаходяться в апаратах, резервуарах або трубопроводах під тиском при температурі, що перевищує температуру кипіння при атмосферному тиску в 1,25 і більше разів.
Якщо рідина являє собою суміш горючих рідин, за температуру кипіння при атмосферному тиску береться температура википання половини маси рідини. Якщо даних про таку температуру немає, за температуру кипіння береться температура на початку кипіння суміші(фракції).
За розрахункову береться максимальна температура за регламентом, робочими інструкціями або іншою технічною документацією. Якщо передбачено блокування за температурою, за розрахункову береться температура блокування;
5)
речовини-окисники - речовини 5 класу небезпеки (згідно з ГОСТ 19433-88), у тому числі:
речовини, які підтримують горіння, викликають та/або сприяють спалахуванню інших речовин у результаті екзотермічної окисно-відновної реакції, температура розкладання яких не перевищує 65 град. С та/або час горіння суміші окисника яких з органічною речовиною (дубовою тирсою) не перевищує часу горіння еталонного окисника з дубовою тирсою (наприклад перманганат калію, бромат калію, перхлорат калію тощо);
органічні пероксиди (речовини з двовалентною структурою кисню, які можуть вважатися похідними пероксиду водню). До цієї категорії відносяться речовини, які підтримують процес горіння (наприклад кисень, озон, хлор, оксиди азоту та інші речовини в зрідженому стані).

Картка 3.


6) високотоксичні та токсичні речовини - речовини, які мають властивості, зазначені в таблиці (ГОСТ 12.1.007-76).
Токсичність речовини при пероральному впливі на тварин (дискримінуюча доза) визначено методом фіксованої дози за рекомендаціями Конвенції про трансграничний вплив промислових аварій (1992 рік).
До високотоксичних відносяться речовини, які за своїми біологічними властивостями та токсичністю належать до 1 класу небезпеки, а до токсичних - речовини, які за своїми біологічними властивостями та токсичністю належать до 2 класу небезпеки згідно з ГОСТ 12.1.007-76 і 12.1.005-88 та переліками граничнодопустимих концентрацій шкідливих речовин, затвердженими МОЗ.
У тих випадках, коли речовину не віднесено до визначеного класу небезпеки, це здійснюється МОЗ;
7. Радіоактивність - перетворення атомних ядер в інші ядра, що супроводжується випущенням різних часток і електромагнітного випромінювання. Звідси й назва явища: на латині radio - випромінюю, activus- діючий. Це слово запровадила Марія Кюрі. При розпаді нестабільного ядра – радіонукліда, з нього вилітають із великою швидкістю одна або кілька часток високої енергії. Потік цих часток називають радіоактивним випромінюванням або попросту радіацією. А саме явище радіоактивності відкрив у 1896 р. Антуан Анрі Беккерель. Сталося це випадково. Вчений працював із солями урану і загорнув свої зразки разом із фотопластинами в непрозорий матеріал. Фотопластини виявилися засвіченими, хоча доступу світла до них не було. Беккерель зробив висновок про невидиме оку випромінювання солей урану. Він дослідив це випромінювання і встановив, що інтенсивність випромінювання визначається тільки кількістю урану в препараті і абсолютно не залежить від того, в які сполуки він входить. Тобто ця властивість властива не сполукам, а хімічному елементу урану. В 1898 р. П'єр Кюрі і Марія Складовська-Кюрі відкрили випромінювання торію, пізніше були відкриті полоній та радій. у 1903 році подружжю Кюрі було присуджено Нобелівську премію. На сьогодні відомо близько 40 природних елементів, яким властива радіоактивність. Встановлено, що всі хімічні елементи з порядковим номером, більшим за 83 — радіоактивні

Таблиця

"Знаки маркування деяких небезпечних речовин"

Небезпечні речовини

Знак маркування

Легкозаймисті речовини

F

Окисники

О

Надзвичайно займисті речовини

F+

Отруйні речовини

Т

Речовини,які вибухають під дією полум’я

Е

Шкідливі для здоров’я

Xn

Подразнюючі речовини

Xi

Їдкі речовини

С

Дуже отруйні речовини

Т+

При маркуванні небезпечних речовин потрібно державною мовою зазначати наступну інформацію:

назву торгової марки,

адресу, номер телефона виробника,

назву хімічної речовини,

знаки небезпеки,

інструкцію щодо використання.

Про що, на вашу думку, свідчать позначки, наведені на малюнках?

1. Знаки небезпечних вантажів

2. Маркування по-європейські продуктів харчування у вигляді світлофору

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
2
міс.
0
6
дн.
1
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!