Мета: Формування у дітей уявлення про ознаки зими (холодно, мороз, багато снігу); властивості снігу; розширювати і поглиблювати знання дітей про диких тварин – зайця, білку, лисичу (як живуть взимку, чим живляться); вчити утворювати іменники за допомогою зменшуваних суфіксів (заєць-зайчик, зайченя, зайчатко, зайченятко); розвивати у дітей бажання малювати лісову красуню, мазками прикрашати ялинку.
Матеріал: макети дерев, іграшки зайчик, білочка, лисичка; прислів’я, вірші, фарби, нещлі, стаканчики з водою, пів-аркуша паперу.
Хід заняття:
Вихователь:Яка зараз пора року?
Діти: Зима
Вихователь: Що падає надворі?
Діти: сніжок
Вихователь: А якого кольору сніг?
Діти: Білого
Вихователь: Якщо взяти сніг у руки, який він? Діти: холодний
Вихователь: Що можна робити з снігу?
Діти: Ліпити снігова, гратися у сніжки
Вихователь: Що станеться з снігом, коли його взяти у руки?
Діти: розтане
Вихователь: Від чого розстає сніг?
Діти: від тепла
Вихователь: На що перетворюється сніг від тепла?
Діти: на водичку
Вихователь: А якщо винести водичку на холод, на вулицю, що станеться з снігом?
Діти: він перетвориться на лід
Вихователь: Коли ви ідете у садочок, то буває так, що під чобітками рипить сніжок.Чому рипить сніжок?
Діти: тому, що є мороз
Вихователь: Наші бабуся і дідусі складали прислів’я. Які ви знаєте прислів’я про мороз?
Сонце блищить, а мороз тріщить.
Хоч мороз і припікає, зате комарів немає.
Такий мороз, аж зорі скачуть.
Вихователь: Діти, як ви захищаєтеся від холоду і морозу?
Діти: тепло одягаємося
Вихователь: А що ви одягаєте?
Діти: шуби, шапочки, рукавички, чобітки.
Вихователь: Як ми ховаємо личко від морозу?
Діти: зав’язуємо шарфик.
Вихователь: Давайте посіваємо пісеньку “Морозець, морозець”
Ви вже сказали, що ми тепленько одягає ось, коли надворі холодно, а як видумаєте, а тварини мерзнуть у лісі?
Давайте ми помандруємо до лісу і може зустрінемо там якихось тварин.
Ви знаєте. Хто живе у лісі?
Вихователь: Як ми називаємо тварин, що живуть у лісі?
Діти: звірі
Під музику змійкою вирушаємо до лісу. Під кущиком заховався зайчик.
Вихователь: Діти, хто це сидить під кущиком?
(Беру зайчика на руки і говорю віршик)
Я вухастий ваш дружок,
В мене сірий кожушок,
Куций хвостик, довгі вуса,
Я усіх-усіх боюся.
Давайте ближче подивимось на зайчика.
Вихователь: Якого кольору шубка у зайчика?
Діти: сірого
Вихователь: Улітку шуба у зайця сіра, а узимку біла. Сніг білий і зайчик білий – його не видно.А де живе зайчик?
Діти: під кущиком
Вихователь: Весь день зайчик сидить під кущиком. А вночі скаче шукати їжу.Що їсть зайчик?
Діти: моркву, капусту.
Вихователь: А взимку є капуста і морква на городі?
Діти: ні, всюди сніг
Вихователь: Що їсть взимку зайчик? Я вам розповім.
Взимку зайці їдять молоді гілочки дерев, обгризаючи кору молодих дерев і можуть навіть прискакати у сад. Тому господарі на зиму обкутують молоді дерева, щоб зайці їх не пошкодили. У лісі лісники роблять спеціальні кормушки і заготовляють у них сіно для зайчиків і інших тварин.
Вихователь: Це великий заєць, а як ми назвемо маленького зайця? Діти: (зайчик).
Вихователь: А ще можна сказати зайчатко, зайченятко.
Давайте заховаємо зайчика під кущиком, щоб його не знайшла лисичка.
Гляньте, хто це виглядає з дупла,
Діти: білка
Вихователь: Давайте ближче подивимося на білку. У білочки гарна пухнаста оранжева шубка. На голові у неї стирчать маленькі вушка, у білочки гарні великі чорні очка. Хвіст у білочки великий і пухнастий. Білочка дуже рухлива, вона стрибає з гілки на гілку. У Білочки дуже гострі зуби, вона легко розколює ними горіхи. На зиму білочка утеплює своє дупло сухим листячком, шерсино, пір’ям. Білочка запаслива, на зиму у дуплі вона робить великі запаси горіхів, жолудів, сушені гриби на гілка кущиків.
Як ви думаєте, білочці холодно взимку? Чому?
Так, білочці не холодно, вона має теплу шубу і утеплює своє дупло на зиму. Повертайся. Білочко у свою хатинку. Як називається хатинка у білочки?
Діти: Дупло.
Вихователь: Під ялинкою заховалася лисичка. Підходимо ближче до лисички.
У лисички густа і пухнаста шерсть. Тіло її дуже рухливе, воно може згинатися і розтягуватися, коли лисичка біжить. У лисички довгий хвіст, на поворотах він керує, як руль.Голова у лисички подовгувата, мордочка тоненька, витягнута, вушка великі. Ноги у лисички короткі і тоненькі, взимку на ногах у лисички виростає густа шерсть і люди говорять про неї, що лисичка ходить взимку у валянках, ніколи не мерзне. У лисички добрий слух. Взимку вона чує, як польові миші пищать під снігом. Лисичка швидко розкопує сні і ловить їх.
А що ще їсть лисичка?
Лисичка дуже любить м’ясо, вона полює на зайчиків, а ще ловить рибу, жуків молюсків. Пригадайте казочку, як лисичка вчила вовка ловити рибу, об хитрила вовка, так що йому хвіст примерз в ополонці. Лисичці пора іти на полювання, а нам час повертатися у групу. Зараз ми підходимо до столиків і намалюємо для лісових звіряток ялинку. Нагадую, як правильно малювати ялинку: спочатку малюємо стовбур, а потім гілочки в одну і другу сторони; мазками прикрашаємо ялинку.
Діти виконують роботи, підходжу до кожного і запитую, чи треба допомогти. Хто намалював ялиночку, виходить з малюночком у роздягалку і показую. Гостям.














