Навколо світу за 45 хвилин

Опис документу:
конспект уроку до теми " Велика буква у власних назвах іменників" створено за сюжетом роману Жуля Верна " Навколо світу за 80 днів". це цікава та захоплююча подорож країнами світу та Україною, знаомство з видатними іменами в історії україни

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: « Навколо світу за 45 хвилин». Велика буква та лапки у власних назвах.

Мета уроку: повторити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, про вживання великої літери та лапок у власних назвах; формувати правописні вміння; удосконалювати вміння вживати велику букву в писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів толерантність, повагу до культури, історії й мови інших народів.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Орфографія: написання слів іншомовного походження.

Синтаксис: речення, текст.

Лексикологія: ознайомлення з фразеологічним складом української мови.

Топоніміка: ознайомлення з історією походження українських назв міст, річок.

Міжпредметні зв’язки:

Географія: написання великої букви в географічних назвах.

Історія: написання великої літери в іменах історичних особистостей та назвах історичних подій.

Література: правила написання назв літературних творів.

Мистецтвознавство: написання великої літери в іменах видатних діячів мистецтва, назв музеїв та світових архітектурних пам’яток.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Вид уроку: урок-подорож.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІI. Мотивація навчальної діяльності

Сподіваюся, що всі знайомі з твором Жуль Берна «Навколо світу за 80 днів». Так, і книгу читали, фільм і мультфільм бачили. Давайте пригадаємо

( буктрейлер до книги – відео 1)

Сьогодні таким рекордом уже нікого не здивуєхп. Я уклала парі з містером Фіксом на те, що ми з вами здійснимо мандрівку навколо земної кулі за 45 хвилин. Ну що, згодні? Ви зі мною? Тоді вперед і попутного нам вітру!

III. Ознайомлення із темою, метою і завданнями уроку

 IV. Виконання системи дослідницьких завдань, спрямованих на розвиток орфографічних умінь і навичок, мовної та загальної ерудиції, а також творчих здібностей

1. Проте ми не можемо вирушити, не визначивши маршруту. Я заздалегідь готувалася до нашої подорожі та вже склала маршрутний лист, але містер Фікс намагається нам перешкодити. Він запустив вірус у мій комп’ютер і через це всі великі літери стали малими, а лапки зникли.

Дослідження-відновлення. Необхідно відновити всі назви та правильно їх записати.

Школа, тролейбусна зупинка площа свободи, міський залізничний вокзал, станція київ, київський залізничний вокзал, станція метро вокзальна, станція метро либідська, центральний автовокзал, міжнародний аеропорт бориспіль, аеропорт париж-орлі, місто париж, ейфелева вежа, собор паризької богоматері, тріумфальна арка, набережна ріки сени, палац-музей лувр, вулиця Єлисейські поля, готель діо комерс.

Матеріал для вчителя. Школа, тролейбусна зупинка «Площа свободи», міський залізничний вокзал, станція Київ, Київський залізничний вокзал, станція метро «Вокзальна», станція метро «Либідська», центральний автовокзал, Міжнародний аеропорт «Бориспіль», аеропорт Париж-Орлі, місто Париж, Ейфелева вежа, Собор Паризької Богоматері, Тріумфальна арка, набережна ріки Сени, палац-музей Лувр, вулиця Єлисейські поля, готель «дю Комерс».

2. Далі маршрут обірвано. А для того, щоб його відновити, ми маємо виконати наступні завдання.

- Робота в группах. Завдання: продовжити маршрут, знайшовши ще 10 географічних місць, де можна здійснити зупинки, на задану букву (користуючись картою світу).

Кожна група отримує букву й карту певного континенту.

- А скільки цікавого є у світі! Перегляньте відеоролик « Сім чудес світу» від містера Фікса і запишіть власні назви.

3. Ми виконали запропоновані завдання. Але трошки затрималися. Отже, нам пора прискорюватися. Далі продовжувати шлях будемо ракетою «Антей». До речі, як правильно записати цю назву?

 

Аудіювання: СОБАКИ-КОСМОНАВТИ

Чи знаєте ви, що першими в космос літали собаки? Собаки допомагали вченим в освоєнні міжзоряного простору. Альбіна, Лайка, Білка та Стрілка, Мушка, Бджілка, Чорнушка, Звьоздочка, Угольок — це собаки-космонавти. Цікаво те, що всі собаки, які побували у космосі,— дворняги. Це пояснюється тим, що безпородні собаки не тільки кмітливіші за своїх аристократичних родичів, але й більш стійкі до різних нервових навантажень, легше переносять усякі життєві негаразди.

►   Назвіть, будь ласка, клички тварин, що згадані в тексті. Як їх правильно їх записати?

4. Правильно. Тоді у мене трохи складніше запитання. Чи у всіх випадках слова Земля, Місяць, Сонце пишуться з великої літери? (Тільки якщо позначають астрономічні, поняття.) А які ще назви в українській мові можуть уживатися як з малою, так і з великою літерою?

Робота з таблицею

►   Уважно роздивіться таблицю і дайте відповідь па запитання

Велика літера

Мала літера

Імена, прізвища людей, уживані в загальному значенні без негативної оцінки: Платони, Колумби

Імена, прізвища людей, уживані в загальному значенні із зневажливою оцінкою: кайдаші, герострати

Назви дійових осіб у художніх творах, казках: Вовк та Ягня, Бджо ла і Шершень, Мавка, Водяник

Загальні назви тварин, міфологічних істот: вовк, ягня, мавка, русалка

Присвійні прикметники, утворені від власних назв осіб: Миколин брат, Грінченків словник, Шевченків «Заповіт»

Присвійні прикметники, що входять до фразеологічних сполук чи наукових термінів: езопова мова, прокрустове ложе, архімедова сила

Відносні прикметники, утворені від власних назв: дніпровські схили, шекспірівські сонети, шевченківський стиль

Астрономічні назви: Сонце, Земля, Юпітер, Меркурій, Велика Ведмедиця, Оріон

Слова земля, сонце, місяць, коли вони не позначають астрономічні поняття

Назви найвищих державних посад: Голова Верховної Ради, Президент України, Посол Республіки Угорщини

Назви посад, звань, наукових ступенів: президент компанії, голова профкому, ректор університету, доктор педагогічних наук, академік, народний артист, лауреат премії

Абревіатури: РАГС, НЕП

Усе слово пишеться малими літерами, якщо воно перейшло в іменник (уживається як загальне слово й відмінюється): рагс, неп

 

5.Знайти і пояснити випадки диференційованих написань малої і великої букви ( робота в парах).

1. Гей, ти ж, Земле моя золота! Перед ким, перед чим завинила еси? (І. Багряний). 2. Вже одних колядників забрали войни, других — сира земля, треті стали дідами, а й досі віриться, що в твоєму дворі, біля тебе, стояли з одного боку місяць, з другого — ясна зоря... (М. Стельмах). 3. З дією Місяця на Землю пов’язують і припливи та відпливи, їх регулярність (3 журналу). 4. Я застигаю біля тата, але трохи й вірю, що на дорозі... може об’явитися з мішком за плечима Дід Мороз і підійде до пас (М. Стельмах). 5. Любив, їдучи на возі з лугу, дивитися, лежачи, на зоряне небо (О. Довженко). 6. Ще над твоїм Великим Лугом, в твоїм степу іде за плугом чужинець — хитрий мамоніт (М. Філянський). 7. Поклала мати коло хати маленьких діточок своїх; сама заснула коло їх (Т. Шевченко). 8. З усіх два слова: «Мати» і «Вітчизна» — існують звіку тільки в однині (Б. Олійник). 9. І приходив до нього вовк-сіроманець, медвідь-набрідь, рак-неборак — приходили в гості до нього (В. Свідзинський). 10. У глибину моря спадають метеори з тих пропастей, де в тьмі іскрить Великий Віз (В. Бобанський). 11. До тебе, Батьківщино — земле вічна, ведуть усі стежки й усі дороги (Б. Антонович). 12. Один за одним зникли дні, і їх пітьма, і їх вогні, і розгорта для всіх племен свою чергу — останній день (М. Філянський). 13. Ой, збирала Маргаритка маргаритки на горі. Розгубила маргаритки Маргаритка у дворі (Народна творчість).

6. Поки ви відповідали, з Землі керівник польотів повідомив, що ми не можемо повернутися на Україну, якщо не виконаємо завдання, доручене Урядом України. Він прислав зашифроване послання. Список, у якому є назви міст України, історію походження яких треба з’ясувати, ви отримали раніше.

Учитель відкриває дошку, на ній такий запис:

Завдання Уряду України групі дослідників:

1. Розшифрувати назви міст:

Жито і мир; Петро, Дніпро; Микола; Іван Франко.

Відповідь. Житомир, Дніпропетровськ, Миколаїв, Івано-Франківськ.

2. З’ясувати історію походження назв Львів, Харків, Чернігів, Полтава.

Самостійне топонімічне дослідження

►   Учні мали завчасно дослідити походження назв запропонованих українських міст і річок, що по них протікають, і підготувати невелику доповідь.

7. Ми повернулися в Україну. Містер Фікс пропонує нам виконати таке завдання для того, щоб тнаша подорож була завершена. Ви переглянете відеоролик « Великі українці» і запишете ті власні назви, які запам’ятали.

V. Підсумок уроку

Оскільки ми з усіма завданнями успішно впорались, нам дозволяють приземлитися.

Уряд України нагородив вас за вчасно виконане доручення Почесною грамотою. (Учитель вручає завчасно підготовлені грамоти). Також ми виграли парі — обігнули Землю за 45 хвилин. Перемога наша. Поаплодуємо!

Нашу подорож завершено. Та на останнє хочу сказати, що де б ви не були, куди б не поїхали, пам’ятайте, що усі міста красиві, а рідне — наймиліше.

 VI. Домашнє завдання.

Уявити ситуацію, що ви з однокласниками вирішили дослідити космічний простір власною мандрівкою. Створити фантастичний твір у формі розповіді «Мандрівка до космосу», використовуючи власні назви.

 

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн