Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Організація Північноатлантичного договору, також Північноатлантичний альянс або НАТО (англ. North Atlantic Treaty Organization — NATO, фр. L'Organisation du Traité de l'Atlantique Nord — OTAN) Доповідач: студентка І курсу, групи АР-12 Глущенко Вероніка
План доповіді: Історія та передумови виникнення НАТО; Структура організації; Роль Північноатлантичного альянсу в миротворчих операціях та операціях з підтримання миру; Загрози та виклики, що постають перед НАТО – боротьба з тероризмом і розповсюдженням зброї масового знищення; Перспективи розвитку організації: партнерство і співпраця.
Причини, що зумовили виникнення НАТО: Післявоєнна радянська експансія у Східній Європі; Загроза агресії СРСР щодо західноєвропейських країн; Політика «подвійного стримування»; Зростання масштабів «холодної війни» (капіталізм VS соціалізм; гонка озброєнь).
Історичні передумови створення альянсу Вашингтонський договір про створення Північноатлантичного альянсу як військово-політичного союзу (4 квітня 1949 р.)
Отже, НАТО – це… Міжнародна міжурядова організація; Військово-політичний союз 28 держав Пн. Америки та Європи; Форум, в рамках якого проводяться спільні консультації щодо проблем та приймаються рішення з політичних та воєнних питань, що стосуються їх безпеки.
Держави – учасниці організації Бельгія Велика Британія Данія Канада Ісландія Італія Люксембург Нідерланди Норвегія Португалія США Франція
Цілі та завдання організації Завдання – захист свободи та безпеки всіх її членів як політичними, так і військовими засобами (ст. 51 Статуту ООН: «…невід’ємне право незалежних держав на індивідуальну або колективну оборону»); Принцип – спільність зобов’язання і загальне визнання суверенними державами необхідності співпрацювати на основі неподільності безпеки його членів. Основні спеціальні завдання: забезпечення в Європі умов стабільної безпеки; проведення консультацій; забезпечення стримування та захисту від агресії; запобігання конфліктам та врегулювання криз; розвиток партнерства, співробітництва та діалогу з іншими країнами.
Військова структура НАТО Військовий комітет – вищий військовий орган НАТО; радник з військових питань; регулярно проводить засідання на вищому рівні. Функції: Надання рекомендацій та порад щодо ведення військової політики та стратегії; Розробка рекомендацій щодо здійснення колективної оборони; Розробка напрямів військової діяльності; Відповідальність за загальне управління військовими справами; Допомога у розробці стратегій, моніторинг військової потужності інших країн; Рекомендації та консультації під час криз та політичного напруження. Верховні командувачі НАТО (SCs): Верховний командувач об’єднаних збройних сил НАТО в Європі (SACEUR); Верховний командувач об’єднаних збройних сил НАТО з питань трансформації (SACT). Функції: Загальне керівництво військовими справами; Дорадча допомога Військовому комітету; Обмін інформацією. Командна структура НАТО: Командування об’єднаних збройних сил НАТО з питань операцій (АСО) – планування і виконання усіх операцій, ухвалених Північноатлантичною радою; Командування об’єднаних збройних сил НАТО з питань трансформації (АСТ) – трансформація військових можливостей і засобів НАТО з метою пристосування їх до нових вимог та забезпечення збройних сил; виконання усіх військових завдань.
Боротьба з тероризмом і розповсюдженням зброї масового знищення Теракт 11 вересня 2001 р. Військова концепція НАТО щодо захисту від тероризму (Празький саміт, 2002) готовність Альянсу допомагати, захищати від терористичних нападів, стримувати і запобігати нападам, спрямованим проти населення, території, інфраструктури і збройних сил країн Альянсу, зокрема через дії проти терористів та тих, хто їх укриває; надавати допомогу національним урядам у подоланні наслідків терористичних нападів; підтримувати операції Європейського Союзу чи інших міжнародних організацій або коаліцій, в яких беруть участь держави НАТО; розгортання збройних сил там і тоді, коли цього вимагатиме виконання таких місій.
Співпраця з країнами Середземноморського регіону і Близького Сходу Негативні тенденції врегіоні Принципи співпраці з НАТО Середзем-номорськаініціатива Збільшення нелегальної еміграції; Територіальнісуперечки в регіоні; Проблема обмеженості ресурсів; Можливість розповсюдження ядерної зброї в регіоні; Міжнародний тероризм. Не-дискримінація Індивідуальність підходу Двостороннє залучення Не-нав’язування Взаємність Різноманітність Стамбульська ініціатива Продовження насильницьких дій екстремістів; Тліючеарабо-ізраїльськенапруження; Політика іранського уряду щодо ядерної програми; Тероризм
Співпраця з країнами Південно-Східної Європи Країни-учасники Мета Напрямки розвитку Албанія БосніяіГерцеговина Болгарія Греція Македонія Молдова Румунія Сербія Словенія Туреччина Угорщина Хорватія Чорногорія Повнаінтеграція,згуртованістьірозвитокПівденно-СхідноїЄвропидляактивноїірівноїучастікраїнрегіонууєвропейськихіглобальнихекономічних,політичнихісоціальнихпроцесахйстворенняструктур дляздійсненняцихпроцесів. Пакт стабільності для Південно-Східної Європи— міжнародний документ, підписаний 10 червня 1999 року, спрямований на стабілізацію країн балканського півострова за допомогою заходів у галузях демократизації, реконструкції економіки та безпеки. Пакт Стабільності є ініціативою Європейського Союзу, що здійснюється під егідоюОБСЄ.
Цільовий план Україна-НАТО З метою забезпечення співробітництва Україна-НАТО в рамках Плану дій Україна-НАТО, прийнятого на засіданні КУН в рамках Празького саміту 22 листопада 2002 р., щорічно розробляються Цільові плани Україна-НАТО. На цей час забезпечено реалізацію вже п’яти Цільових планів (2003-2007 рр.). ЦП-2007 (затверджений Указом Президента України № 535 від 18.06.07) містив 278 заходів. У цілому із278 заходів ЦП-2007 виконано повністю – 204, виконано частково - 57, не виконано - 12 заходів. Термін виконання 5 заходів перенесено на поточний рік. Таким чином, за звітний період виконано повністю 73,3 % заходів ЦП-2007. У грудні 2007 року було завершено міжвідомче погодження проекту Цільового плану Україна-НАТО на 2008 рік (ЦП-2008) у рамках Плану дій Україна-НАТО. Проте, з огляду на зміни складу Уряду України, проект ЦП-2008 пройшов процедуру повторного погодження причетними міністерствами і відомствами України, та був переданий на розгляд Кабінету Міністрів України. З урахуванням досвіду, отриманого в минулому та попередніх роках Уряд України спрямовуватиме зусилля виконавчої влади у 2008 році на забезпечення належного виконання заходів ЦП-2008 та на більш тісну співпрацю з Організацією Північноатлантичного договору з метою реалізації євроатлантичних прагнень нашої держави. Цільовий план формується на основі пропозицій міністерств і відомств, які містять конкретні завдання в різних сферах, таких як внутрішньополітичні питання, зовнішня та без пекова політика, реформування структур безпеки та оборони, інформування громадськості, інформаційна безпека, а також економічні та правові питання. Зобов"язання України згідно з цим документом мають політичний характер. Для виконання цілей і завдань, передбачених ЦП, залучено понад 50 профільних міністерств та відомств України. Практичне співробітництво Україна-НАТО
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»