Мета: оптимізувати педагогічну діяльність колективу дошкільного закладу в розвиток креативності вихователів, їх готовність й здатність до інноваційної діяльності; спонукати вихователів освоювати нову інформацію, досягти нових результатів у навчально-виховній роботі; реалізація інтерактивної моделі навчання педагогів дасть змогу впровадити новий інтеграційний підхід до розвитку, виховання й навчання дітей; надання практичних і методичних рекомендацій педагогам.
Матеріали: Картки з літерами (слово «STREAM»), картки до вправи «Пограємо думками», аркуші паперу А-4, кольорові олівці, фломастери, кольорові ручки.
Хід заходу.
І. Інформаційна частина.
«Якщо хочеш виховати в дітях сміливість
розуму, самостійність як особистісну рису,
то створи такі умови, щоб спалахи їх думок
утворювали царство думки, дай їм можливість
відчути себе в ньому володарями.»
Ш. Амонашвілі
Ведуча : Ми педагоги-дошкільники добре розуміємо значення розвивального середовища для всебічного розвитку дитини. Останнім часом дуже змінилися вимоги до організації середовища закладу. Досвід свідчить, що становлення та розвиток особистості дитини відбувається здебільшого не на занятті, а в повсякденному житті, де дитина має змогу отримати значно різнобічніший і багатший емоційний і діяльнісний досвід. Не менш важливим є питання предметного наповнення розвивального середовища. Добір ігор та дидактичних засобів передбачає їх багатофункціональність. Реалізувати поставлене завдання допомагає новий напрям освіти — STRЕАМ.
Програма побудована так, що кожна літера слова STRЕАM - це її розділ.
Літера S – напрямок «сайнс», наука. Назва розділу - Природничі науки, або Подорож Всесвітом. Передбачає знайомство з астрономією, фізикою, медициною на доступному дітям рівні. В програмі чітко окреслено, що з цих наук дати дітям.
Літера Т – технології. Ознайомлення з сучасними технологіями, гаджетами, професіями, експериментування.
Літера R – «рідінг», читання та письмо. Розділ програми «Читання та письмо, або Мандрівка до Країни слів.
Літера Е – «інжиніринг». Мабуть найцікавіша назва розділу, який надає наочному моделюванюя та конструюванню провідне місце.
Літера А – напрямок «арт», який має досить складну на перший погляд структуру. Проте зміст роботи зрозумілий – мистецтво в усіх його проявах від минулого до сучасного.
Літера М - розділ програми має назву «Математика. Логіка, або Пізнаємо красу чисел і геометричних фігур».
ІІ. Практична частина.
Вправа «Пограємо думками»
Ведуча: STREAM – освіта забезпечує формуванню цілісної наукової картини світу. Як це відбувається пропоную переглянути на блоко-тематичному тижню «Мурчик Мяу» за освітніми напрямками.
Організаційно-мотиваційний етап: звучить пісенька «Мурчик Мяу». Показ ілюстрації із зображенням кішки.
Ведуча: як ви зрозуміли ми будемо говорити про нашого меншого брата кота.
Освітній напрям «природничі науки»:
Діалог-міркування: «Навіщо людині кіт?», «На яких тварин схожі коти? Яка відмінність між ними?».
Гра –пошук: «Які породи котів ви знаєте?»
Діалог-дослідження : «Чим відрізняються кішки одна від одної? А чим схожі?».
Бесіда-міркування: «Що відбудеться на Землі, якщо зникнуть коти?»
Бесіда-роздум: «Чому говорять в народі, що кіт має сім життів?»
Освітній напрям «технології» :
Діалог-дослідження : «Що за позичено людьми у кішок в технічному прогресі?» (Відповіді:складні ножі, на прикладі нігтів, які випускаються і повертаються назад в м’які подушечки лап; світло відбиваючі розмітки на прикладі котячих очей, в яких в темряві відбуваються автомобільні фари).
А ще був такий випадок у вченого Бернара Куртуа, він терпів невдачі у виділенні речовини з водоростей, поки кішка не розбила колби. Вміст перемішався, пішла реакція і її результатом стали коричневі кристали, які згодом назвали йодом.
Бесіда-міркування: «Люди яких професій тісно пов’язані з котами?»
Освітній напрям «читання і письмо»:
Тлумачення: « Хто така Кішка?»
Діалог-міркування: «Які ви знаєте казки в яких головні герої коти?»
Читання й обговорення казки «Пан Коцький». Загадування загадок.
Мовленнєва вправа «Назви лагідно». Звуковий аналіз слова «кіт, кішка» та поділ на склади. Придумування речень зі словом «кішка».
Освітній напрям «мистецтво»:
Гра-дослідження: «Що уміє кіт?»
Перегляд репродукцій художників, які зображали котів на своєму полотні.
Переглянули мультфільм «Хто сказав мяу».
Малювання на тему: «Мій улюбленець»
Освітній напрям «інженерія та інженерне мислення»:
Діалог-міркування: «Як можна замінити кішку в домашньому господарстві?»
Діалог-міркування: «Коли кіт виходить на полювання, що йому допомагає рухатись безшумно?»
Дослідження: «Як на вашу думку, де можна використати м’які, безшумні подушечки, як у котів, в побуті людей?» (Реальні та фантастичні припущення, думки тощо).
Інженерна думка: «Який будиночок ми можемо побудувати своїми руками для котика? А який ми використаємо матеріал для побудови цього будинка?»
Освітній напрям «математика, логіка»:
Тема «Орієнтування в просторі»
«Ігрова вправа»: «Порахуй кішок та знайди відповідну цифру, яка відповідає множині кішок (кількості).
Завдання: Викладання на смужках кішок та мишок. Як утворилось число 7?
Діалог-міркування: «Для чого ми використовуємо цифру 7? (Для того щоб написати число 7).
Обвести пальцем правої руки цифру по контуру, написати її в повітрі, викласти з двох смужок різної довжини.
Дослідження: «На яку цифру схожа цифра 7? (на 1). Порівняти написання цих цифр. Що спільне між ними, а що відмінне?
Завдання: за штриховка контурного зображення цифри 7. Д/гра «Вчора, сьогодні, завтра». (Використовуючи картки трьох кольорів)
ІІІ. Творча робота.
Ведуча: Видатний німецький математик Карл Веєрштрасс писав : «Не можна бути справжнім математиком, не будучи трохи поетом». Побачити самим та показати красу ліній, кольору, геометричних фігур, двовимірного і тривимірного простору допоможуть фрактали.
Що таке фрактал? Це зображення чогось, що розбито на дрібні частинки. Завдання фрактального живопису у тому, аби кожна маленька клітинка була зафарбована окремим кольором. В результаті чого отримуємо дивовижну картину.
Фрактальне малювання -це чудовий спосіб покращити емоційний стан дитини, розвинути увагу та уяву. Ця техніка дає можливість задіяти механізми підсвідомого, зміцнити та покращити здоров'я, розкрити прихований творчий потенціал. Чудово підходить для гіперактивних діток.
Сенс картинок фракталу -налаштувати дітей на стан внутрішнього розслаблення, внутрішньої радості, внутрішньої посмішки.
Ведуча: Спробуйте зробити будь-яку справу із заплющеними очима!
Намалювати коло з заплющеними очами, взяти в руки кубик і покласти на край стола, встати зі стільчика і обережно сісти та ін..
Ведуча: Підготовку ви пройшли. Переходимо вправи «Фрактальне малювання»
Для цієї вправи вам необхідно:
- лист паперу А-4
- кулькова ручка
- фломастери, олівці, кольорові ручки (чим більше кольорів, тим краще)
⠀
Як малювати:
Покладіть перед собою горизонтально лист паперу А-4.
Встановіть ручку в будь-якій точці паперу.
Заплющіть очі, розслабтесь.
Руху робіть різноманітними - з перетинами по горизонталі і вертикалі, круглі, овальні, будь-які інші контури.
Рухи повинні йти від ліктя. Кисть рухається вільно. Довіртеся внутрішнього голосу.
Протягом хвилини малюйте безперервну лінію, намагаючись заповнити якомога більше місця на папері.
Малюйте спокійно та не поспішаючи.
Після цього можете перейти до зафарбовування тих фігур, що у вас вийшли.
Якими кольорами:
Білий фон малюнка важливо залишити ідеально білим (без помарок, плям, написів).
Коли розпочнете зафарбовування тестового малюнка важливо олівці, ручки, фломастери брати з закритими очима, уважно прислухаючись до внутрішнього відчуття. Самі осередки розфарбовуєте з відкритими очима.
Одним кольором можна зафарбувати не більше 12-ти осередків.
Якщо колір олівця не подобається, важливо зафарбувати їм хоч одну клітинку і потім взяти інший.
Гра-вправа «Життя – річка»
Учасник и створюють «річку» - беруться за руки і зображають течію – бурхливу, спокійну.
Ведуча: «Однією з найважливіших особливостей творчості педагога є те, що об’єкт його праці – дитина повсякчас змінюється, завжди новий, сьогодні не той, що вчора.
Наша праця – формування людини, і це покладає на нас особливу відповідальність, яку ні з чим не зіставиш». В. Сухомлинський