Краєзнавча робота з учнівською молоддю

Опис документу:
Сценарій науково – практичної конференції « Музей – невичерпна скарбниця людських святинь» ( зацікавленість молодого покоління українців у вивченні історичної та культурної спадщини свого народу)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Херсонський Будинок Дитячої та Юнацької творчості

Обласний (заочний) конкурс

сценаріїв та методичних розробок виховних заходів

«Перлина натхнення»

номінація національно-патріотичне виховання

Сценарій

науково – практичної конференції

« Музей – невичерпна скарбниця людських святинь»

Виконавець

Пулинець Маргарита Анатоліївна

методист Херсонського Будинку

Дитячої та Юнацької творчості

Херсон 2014

Мета заходу: сприяння підвищенню ролі музеїв в організації навчально-виховного процесу та популяризації музейної справи у навчальних закладах, поглиблення знань з історії шляхом дослідження героїчних і трагічних подій Другої Світової війни на території Херсонської області; сприяння формуванню у дітей історичної свідомості та активної громадянської позиції; сприяння підвищенню ролі родинного виховання, поглиблення духовної єдності поколінь.

Завдання:

  • виявлення, вивчення та пропаганда кращого досвіду краєзнавчої, пошуково-дослідницької діяльності освітніх закладів міста Херсона

  • сприяння формуванню в учнівської та студентської молоді історичної свідомості та активної громадянської позиції шляхом залучення до дослідження визначних подій в історії Херсонської області та України;

  • поглиблення духовної єдності поколінь.

Проблема: організація роботи музею та можливості використання зібраного матеріалу в повсякденному навчально – виховному процесі; зацікавленість молодого покоління українців у вивченні історичної та культурної спадщини свого народу

Питання для обговорення:

1.Загальні проблеми виховання молоді на прикладі Другої Світової війни.

2. Участь освітніх закладів міста Херсона в краєзнавче – пошукових конкурсах присвячених 70 річчю визволення Херсонщини від фашистських загарбників. Результати роботи.

3. Виступ пошуковців

4.Літературно – музична композиція ««Слава захисникам Вітчизни».

5. Організація та робота музеїв в навчальних закладах м. Херсона

7. Навчально – виховна робота музеїв, як засіб формування гармонійно розвиненої, соціально активної особистості (виступ з досвіду роботи)

8. «Не згасне свічка пам’яті».( Слово ветерану ВВВ)

9. Справжня скарбниця народної пам'яті, присвячена 200-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка) ( Виступ з досвіду роботи)

10. Підведення підсумків. Прийняття резолюції.

Ведучий: Доброго дня шановне зібрання, учасники, гості! Вітаємо вас на науково – практичній конференції « Музей невичерпна сторінка людських святинь». На конференцію запрошені учасники міського конкурсу «Плекаючи старе – осягаємо нове», міського етапу обласного конкурсу « Священна пам'ять війни», «Скарби нашої пам’яті». Це юні екскурсоводи, музеєзнавці, краєзнавці – пошуковці навчальних закладів міста Херсона. Вітаємо вас! Представляю наших вельмишановних гостей:

Ведучий: До обговорення питань, які ми хотіли б висвітлити на конференції, запрошені переможці краєзнавчих конкурсів: учні та керівники НЗ.

Ведучий: Отже, дозвольте розпочати конференцію.

Ведучий: Відомий німецький письменник Генріх Белль довгі шість років був солдатом вермахту і проти волі воював на фронтах Другої світової війни. Тема антигуманності війни стала провідною у його творчості. У творі "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..." Генріх Белль розповідає про долю одного молодого солдата, який був на війні тільки три місяці. І ось тепер його, тяжко пораненого, скаліченого, привезли в шпиталь, несуть коридорами, і юнак, тамуючи біль, з подивом бачить знайомі стіни з табличками: 6-А, 6-Б, фотографії, малюнки, портрети живописців і політичних діячів. Йому не хочеться вірити, що він у рідній школі, адже часто буває, що коридори і класи схожі: "Чого лишень не привидиться у гарячці!" Його поклали на стіл, аж раптом за плечима санітара на нестертій дошці хлопець побачив напис, і вперше його серце озвалося: "десь у потаємному куточку зринув переляк, глибокий і страшний, і воно закалатало у мене в грудях — на дошці був напис моєю рукою". На уроці малювання він писав вислів, і йому не вистачило дошки, щоб закінчити. Так і залишилося "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..." недописаним, хоча і він, і вчитель сім разів намагалися втиснути слово Спарту в рядок, але це їм так і не вдалося. Генріх Белль не дає імені героєві оповідання, не називає місто, де відбуваються події, не завершує твір. Чи виживе цей юнак, який, провалюючись у небуття перед операцією, просить молока? Як він, такий покалічений, буде жити далі? У долі одного молодого солдата, як у дзеркалі, відбивається безліч доль інших людей, життя яких було понівечене війною.

Ведучий: Незвичайна назва твору взята з давньогрецького двовірша-епіграфа про битву спартанців,які загинули захищаючи батьківщину . У Німеччині вірш став відомим у перекладі Фрідріха Шіллера: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, повідай там, що ми всі полягли тут, бо так звелів нам закон». Якщо спартанці завершили своє життя патріотичним вчинком — захистом своєї вітчизни, то німецькі юнаки лише скалічили себе, обмануті пропагандистськими фразами про справедливість загарбницьких війн.

Ведучий: Естетичне кредо письменника : «Ніколи не оповідай своїм дітям казок про священну війну, кажи правду багряну, наче кров, наче спалахи гарматного вогню, наче зойки жаху»

( уривок із кінофільму «Туман»)

Ведучий: Я вважаю, що люди, котрі готові віддати своє життя заради захисту інших людей, гідні поваги. І наше завдання поглиблювати знання з історії шляхом дослідження героїчних і трагічних подій Другої Світової війни на території Херсонської області; сприяти формуванню у дітей історичної свідомості та активної громадськості .

Участь у Пошуковій роботі дає відповіді на проблемні питання:

1. Для чого людині пам'ять?

2. Як пошукова діяльність може змінити правду про війну?

3. Чи мають право загиблі в боротьбі з ворогам на пам'ять про себе?

Ведучий: Рейтинг участі освітніх закладів у міських, обласних конкурсах свідчить про зацікавленість молодого покоління українців у вивченні історичної та культурної спадщини свого народу. Учасники багатьох експедиційних пошукових груп працюють в архівах, встановлюючи істинні події, уточнюють зібраний із спогадів та з офіційних документів матеріал. Кожна робота ґрунтується на певній науковій базі, містить власні дані спостережень,; пошуковці посилаються на відповідні наукові джерела та відображають власну позицію.

Нагородження переможців

Ведучий: Усе далі в історію відходять жорстокі битви Великої вітчизняної війни. 70 років над нами тихе мирне небо. Схиляємо голови перед тими, хто віддав своє життя задля майбутнього. Пам'ять про їх героїчний подвиг ніколи не згасне., до вашої уваги віртуальна екскурсія, присвячена 70-річчю визволення України від фашистських загарбників, а проведуть її для нас

переможці міського етапу обласного конкурсу учні НЗ…

Ведучий: Патріотизм у сучасному розумінні – це відчуття того, що в моєму класі, школі, районі, місті, країні все мене стосується, все залежить від мене.  Свою пошукову роботу презентують переможці міського етапу обласного конкурсу учні гімназії …

Ведучий: Як зберегти цей унікальний матеріал для сучасників і нащадків, як використовувати підсумок пошукової діяльності для формування знань, умінь, ціннісних орієнтацій, як на основі його розвивати творчі здібності учнів, виховувати в них повагу до культури та історії рідного краю?

Ведучий: І ми знаємо, що гідним місцем зберігання, використання, популяризації, експонування, вивчення підсумків пошукової, краєзнавчої діяльності є шкільний музей. Слово про Організацію та роботу музеїв в навчальних закладах м. Херсона, про підсумки у міському конкурсі …

( виступ методиста)

Ведучий: Основне у досвіді роботи школи — заохочення школярів до дослідницько-пошукової роботи, а найголовніше завдання — запалити в процесі цієї роботи пошуковий вогник. Безпосередній контакт з музейною реліквією викликає у школярів почуття особистої причетності, і в результаті емоційної реакції, що виникає, підсилюється образне уявлення про ці події і явища.

Слово мають пошуковці ЗОШ…

Ведучий: Музей у школі, музей для учнів, музей як продовження навчально-виховного процесу - таким є історичний музей, справжня скарбниця народної пам’яті …

Виступ з досвіду роботи НЗ№20 .

Ведучий: Уже майже 15 років,як Велика Вітчизняна стала подією минулого століття. Усе менш поряд із нами тих, кому ми забовязані мирним сьогоденням. Як це не пафосно звучить, але майбутнє належить нам, так само, як і минуле. І якщо сьогодні забудемо ми, хто завтра згадає про нас?

Я хочу надати Слово нашим шановним гостям Ветеранам

Ведучий: Ідуть роки, відлітають у вічність. І скільки б їх не минуло, не зітруть у народній пам’яті світлі імена тих, хто віддавав своє життя за свободу вітчизни!

Ведучий: У шкільних стінах починається все, що може нас радувати чи непокоїти... Тут сьогодні плекається громадянин, який перейме на свої плечі тягар з плечей старших поколінь, діятиме і мислитиме по - новому, не стандартно, буде активним перетворювачем життя, патріотом своєї країни.

Ведучий: Великий патріот нашої держави, вірний син України  Т. Шевченко — в поезії «І мертвим, і живим...» наголошує на тому, що не треба цуратися свого, треба любити свою Батьківщину, як рідну неньку, захищати її, поважати. А поняття «Батьківщина» охоплює любов і до рідної хати, і до батьків, і до друзів, і до землі, і до мови.

Ведучий: Серед великих діячів, чиї серця, талант, помисли спрямовані на служіння народові, чия душа сповнена високої любові де Вітчизни, Шевченко по праву займає одну з найвищих ступенів, він справедливо вважається  одним з найбільших патріотів усіх часів і народів.

(відео – ролик вірш Шевченка у виконанні артиста Б.Ступки)

Ведучий: Тих, хто любить історію, хто хоче поринути в давнину і доторкнутися до речей, які за віком сягають часів далеких, запрошуємо до Віртуальної екскурсії по музею

(Виступ учнів. «Музейна експозиція (виставка), присвячена 200-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка»).

Ведучий: Створення музею, участь у пошуковій роботі є підтвердженням бажання людства утримати минуле, запам’ятати те, що відбулося. Потреба зберігати це особлива якість людської особистості, в якій виявляється підсвідома надія на продовження, глибока впевненість у майбутньому.

Слово для підведення підсумків роботи конференції . Прийняття резолюції.

Ведучий:Бажаємо усім присутнім здоров’я. Щастя, достатку і довголіття.

Ведучий:Злагоди, бадьорості духу, непохитної віри у світле майбутнє нашої держави.

Список використаних джерел та література:

  1. Гавриш Н., Ситник Г. Національне виховання учнівської молоді.-К.:Шк.світ, 2011. -128с.- ( Бібліотека Шкільного світу).

  2. Коротецький А. Летопись Херсона: Учебное пособие. –Херсон: ЧМП»Штрих», 284с., ил.

  3. Шкатула О.В.Розвиток учнівської компетенції як основа успішності навчання// Історія та правознавство. – 2009. №8

  4. Відкритий урок. Література. – К.: Плеяди, 2003. – 76с.

  5. Музей у дошкільному навчальному закладі: з досвіду роботи школи – дитячого садка імені Софії Русової/упор. Т.Вороніна. –К.: Шк. Світ, 2011. – 128с. : іл..

  6. « Нові педагогічні та інформаційні технології в системі освіти» Є.С. Полат, М.Ю. Бухаркіна, М.В. Мойсеєва, А.Є. Петров; під ред.. Є.С. Полат. – М; 2003р.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!