і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Конспект уроку з хімії "Узагальнення знань з теми "Початкові хімічні поняття"" для учнів 7 класу

Конспект уроку з хімії "Узагальнення знань з теми "Початкові хімічні поняття"" для учнів 7 класу

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
1800 грн
540 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №ZO515949
За публікацію цієї методичної розробки Савчук Тетяна Валентинівна отримав(ла) свідоцтво №ZO515949
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Бібліотека
матеріалів
Отримати код

Хімія 7 клас Урок 24

Тема: Узагальнення з теми "Початкові хімічні поняття"                                  

Мета:навчальна: узагальнити й систематизувати набуті знання; відпрацювати вміння складати хімічні формули, визначати валентності хімічних елементів за формулами речовин; підготуватись до семестрової контрольної роботи; розвиваюча: розвивати основні операції мислення та пізнавальні процеси, вміння використовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях;  виховна: формувати навички працювати в групах, орієнтуватися в різних ситуаціях, допомагати один одному, виховувати почуття відповідальності, творчий підхід до навчання, любов до предмета.

Обладнання та матеріали: роздаткові матеріали до уроку (маршрутний лист, бланк оцінювання); комп′ютер; набір для практичних дослідів.

Форми роботи: словесні (інструктаж до виконання завдань, інформаційне повідомлення, захист творчих завдань, бесіда), тренувальні вправи, інтерактивні вправи («Струмочок», «Гра в м’яч», «Морський бій»),наочні (презентація), практичні.

Методи роботи: Індивідуальна, групова, парна, фронтальна.

Форма проведення уроку: урок-подорож

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ: 

І Організаційний етап (2 хв.)

Слово вчителя:

Привітання учнів, перевірка готовності до уроку.

«Сьогодні у нас незвичайний урок, в нас присутні гості. Але як водиться в гарному домі,

 гості відпочивають, а господарі – працюють, тож і ми з вами почнемо працювати!»

ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності (  6  хв.)

Вчитель:  Майже чотири місяці назад ви почали вивчати новий для вас предмет -  хімію. За цей період ми з вами вивчили хімічний алфавіт, навчилися складати хімічні формули та багато іншого.

Тема уроку: "Початкові хімічні поняття"

Мета уроку: 1. повторити основні початкові поняття;

                     2. закріпити вміння складати хімічні формули;

                     3. узагальнити вивчений матеріал;

                     4. виховувати почуття відповідальності самоаналізу та самооцінювання.

 (Характеристика листа самооцінювання)

Вчитель: Вам подобається ходити у подорожі?

Урок проведемо у вигляді подорожі. Подорож до «Хімі-ленду»

Перш, ніж піти у похід, необхідно зібрати рюкзак. Тобто повторити основні поняття, які допоможуть вам подолати перешкоди.

  1. Вправа «Ти мені, я тобі», з м’ячом. (Робота з класом)

·       Що таке хімія? (наука о речовинах і їх перетвореннях)

·       Навколо нас постійно відбуваються зміни, які ми називаємо явищами. Які явища існують? (Фізичні та хімічні)

·       Що таке фізичне явище? (Явище, що супроводжується зміною форми або агрегатного стану речовини)

·       Що таке хімічне явище? (Перетворення одних речовин в інші)

·       Що називають речовиною? (речовина — це певна сукупність структурних частинок (атомних, молекулярних, йонних), що перебуває у будь-якому агрегатному стані.

·       Зараз відомо близько 20 000 000 різних речовин, а елементів всього 118. Як це пояснити? (Елементи можуть складати декілька різних речовин)

·       Всі речовини ділять на…(прості та складні)

·       Прості речовина класифікують на … (метали й неметали)

·       Що називають елементом?

·       Як елементи розташовані в періодичній системі? (за збільшенням відносної атомної маси)

·       Яку структуру має періодична система? (побудована з періодів і груп)

·       Скільки періодів в системі? (7)

·       Скільки груп у системі? (8)

  1. Робота біля дошки - перевірка д/з (індивідуальна робота)                                                                                                       

ІІІ Основна частина (30 хв.)

На уроці працюємо з маршрутним листом.

1. Місто елементорія

Вправа «Струмочок» (фронтальна робота )

Вчитель показує елементи, учні називають їх  по черзі.

2. Атомленд

Маршрутний лист завдання №1-2

1. Встановіть відповідність між атомом та місцем його розміщення в ПС:

1. С А. IV період, І група, побічна підгрупа;

2. А1 Б. III період, III група, головна підгрупа;

3. F В. II період, VII група, головна підгрупа;

4. Fе Г. IV період, VIII група, побічна підгрупа;

5. Сu Д. II період, IV група, головна підгрупа;

                       

2. Заповніть пропущені клітинки в таблиці.(виконують самостійно з перевіркою на дошці)

Хімічний елемент

А1

Назва

Нітроген

Порядковий номер

9

Період

II

III

Група

III

І

Підгрупа

Головна

Побічна

3. Столиця Речовинна

1. Гра «Морський бій» (робота по парах)

Кожний отримує ігрове поле, на якому написані формули простих та складних речовин:

А

Б

В

Г

1

KOH

C

H2O

Ca(OH)2

2

CuO

Na2O

MgBr2

Cu

3

O2

Si

SO3

Ag

4

Ca3P2

AlCl3

Na

N2O5

5

H2

H2CO3

Ba3(PO4)2

Fe

2. Індивідуальна робота (з перевіркою на екрані)

Маршрутний лист завдання №3

Користуючись наведеним нижче переліком речовин заповніть таблицю:

Прості речовини

Складні речовини

Метали

Неметали

 

 

 

 

 

O2,  Sn,  C6H12O6,  Si,  Al,  ZnS,  F2,  H2O2,  СО2, HCl, S, NH3.

3. Гра «вірю — не вірю»

Учні повинні відпові­сти «вірю» або «не вірю» і пояснити свій вибір.

Одержання цукрової пудри з рафінованого цукру — це хімічне явище.

Прокисання молока — це хімічне явище.

Іржавіння заліза — це фізичне явище.

Горіння електричної лампочки — це хімічне явище.

Плавлення алюмінію — це фізичне явище.

Випаровування спирту — це хімічне явище.

Танення льоду — це хімічне явище.

Горіння свічки — це фізичне явище.

Фотосинтез — це фізичне явище.

Слово вчителя:

            «Цікаво дивитися на досліди, а ще цікавіше -  зробити їх своїми руками

4.Практична долина

Слово вчителя:

        «Будь-яка практика в кабінеті хімії починається з повторення правил ТБ»

Повторення правил ТБ (Презентація  «Хімічний колаж»)

Слово вчителя:

            «В практичній долині ми працюємо незвичайно, а в групах»

Практична (групова робота)

Зараз я вам пропоную розв’язати практичну задачу. У кожної групи своє завдання. Ваша задача, виконавши дослід відповісти на запитання «Яке явище ви спостерігали?»

            1. група

            Розтовкти в керамічній ступці шматочок крейди.

            Спостереження_______________

            Висновок____________________ (яке явище і чому?)

            2 група

            Мідну дротинку скрутити у вигляді спіралі

Спостереження_______________

            Висновок____________________ (яке явище і чому?)

            3 група

            В стакан з содою додати розчин столового оцту.

Спостереження_______________

            Висновок____________________ (яке явище і чому?)

            4. група

            У кислоту додати шматочок крейди.

Спостереження_______________

            Висновок____________________ (яке явище і чому?)

            5 група

            Розтопити парафін

            Спостереження_______________

            Висновок____________________ (яке явище і чому?)

По закінченню розв’язків практичної задачі, представник кожної групи озвучує завдання, спостереження та висновок.

 

5. Формульний лісочок

 Маршрутний лист завдання №4 Робота біля дошки

Складаємо формулу речовини, що утворилася, її кількісний склад:

Диктується: записати речовини, які мають кількісний склад:

1 атом Нітрогену, 4 атоми Гідрогену, 1 атом Хлору.  

1 атом Гідрогену, 1 атом Нітрогену, 3 атоми Оксигену;    

        Групова робота за картками

  1. Визначте формулу речовини, з якою ви добре знайомі, оскільки кожну подряпину мама обробляє вам саме нею. У чистому вигляді ця речовина є світло-блакитною рідиною, дуже вибухонебезпечною. А от її розчин використовують у медицині. Молекула складається з 2 атомів Гідрогену та 2 атомів Оксисену.

  2. Кристалічна речовина синього кольору, добре розчинна у воді. Застосовується для боротьби зі шкідниками сільського господарства, її молекула складається з 1 атома Купруму, 1 атома Сульфуру, 4 атомів Оксигену. Що це за речовина? Визначте її формулу.

  3. Прекрасні перли, мармурові статуї, черепашник, крейда утворені із солі, молекула якої складається з 1 атома Кальцію, 1 атома Карбону, 3 атомів Оксигену. Що це за сіль? Визначте її формулу.

  4. Безбарвна кристалічна речовина, добре розчиняється у воді,  належить до найважливіших хімічних продуктів, у дуже великій кількості застосовується в склоробніймиловарнійтекстильній і паперовій промисловості, а також у господарстві та в домашньому побуті. Поступає у продаж під назвою кальцинованої соди. Її молекула складається з 2 атамів Натрію, 1 атома Карбону, 3 атомів Оксигену. Що це за речовина? Визначте її формулу.

6. Містечко Валентне

Слово вчителя:

            «В цьому містечку ми працюємо в парах»

Робота в маршрутному листі завдання №5 (з перевіркою на дошці)

1. Знаючи валентність хімічних елементів складіть формулу сполуки:

     І      IV                    I       IV         III          III     VI    III   I        II      I

AlCl,   CO,  CaCl2,  SiH,   NaN,      CaP,     SO,   FeCl,  CaS,   Cu2O

2. Визначте металічний елемент, який у сполуках з Оксигеном проявляє найбільшу валентність: WO3,  NiO,  F2O,  Al2O3,  V2O5.

Робота в маршрутному листі (з перевіркою на екрані)

3. Виправ помилку:

 Mg2O2,   Ca2O,    NaO2,    ZnO2.

7. Берег річки Знаю все

Слово вчителя:

      Нарешті ми підходимо до кордонів країни і зупиняємося на березі річки Знаю все. Тут ми повинні знайти кодове слово, яке зашифроване у вигляді тесту.

Тестування

1. Зазначте рядок утворений лише металами:

Х Al,  Zn,  Ba,  Na;

Ц B,  C,  P,  O;

Ч Ca,  Mg,  Na,  Si;

Щ Hg,  Cl,  Mn,  Ba.

2. Визначте формулу складної речовини:

Ж Br2;

З N2;

І K2O;

Й Cu.

3. Визначте правильне твердження щодо молекули води:

К містить два атоми Гідрогену і два атоми Оксигену;

Л складається з одного атома Гідрогену і двох атомів Оксигену;

М складається з двох атомів Гідрогену та одного атома Оксигену;

Н складається з двох атомів одного хімічного елемента.

4. Визначте валентність Фосфору у сполуці РН3:

О  I;

П  II;

І  III;

Й  IV.

5. Визначте формулу речовини, яка записана правильно, відповідно до валентностей хімічних елементів:

А  BO3;

Я  CaO;

У Al2O;

Ю  NaO

                                   Ключ:

х

і

м

і

я

Підніміть руку в кого вийшло слово

V. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів

Слово вчителя:

            Щиро дякую вам за урок. Ви гарно попрацювали. Я вважаю , що ви підготувалися до контрольної роботи.

            Приготуйте листки самооцінювання та заповніть їх, а також за сьогоднішній урок отримали оцінки такі учні:…

VІ. Рефлексія

Слово вчителя:

            А тепер я прошу всіх заспокоїтись. Сядьте зручніше, закрийте очі та поміркуйте про те чим ми займались протягом уроку. А тепер покажіть мені, за допомогою смайликів чи задоволені ви своєю роботою на уроці, чи ні.

1. Що ми повторили на уроці.

2. Чи сподобався вам урок? Чим саме?

VІІ. Домашнє завдання

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Узагальнення проведемо у вигляді подорожі. Подорож до «Хімі-ленду»
  • Додано
    25.02.2018
  • Розділ
    Хімія
  • Клас
    7 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    4373
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    3
  • Номер матеріала
    ZO515949
  • Вподобань
    0
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти