Конспект уроку Узаганення знань з теми "Класи неорганічних сполук"

Опис документу:
Урок має на меті систематизувати та узагальнити класи неорганічних сполук і розкрити взаємоєв’язок між ними, з’ясувати рівень засвоєння знань учнів про класи неорганічних сполук, виховувати товариські взаємостосунки, формувати вміння прийти на допомогу товаришу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок узагальнення знань

Тема: Класи неорганічних сполук

Підготувала

Варварюк Світлана Петрівна

учитель хімії

Вижницької спеціалізованої

школи,

Кваліфікація спеціаліст вищої категорії,

педагогічне звання „старший учитель”

Мета: систематизувати та узагальнити класи неорганічних сполук і розкрити

взаємоєв’язок між ними, з’ясувати рівень засвоєння знань учнів про

класи неорганічних сполук, виховувати товариські взаємостосунки,

формувати вміння прийти на допомогу товаришу.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок.

Форма роботи: гра-аукціон.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва,

картки-завдання, NaOH, H2SO4, HCl, H2O, індикатори.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Перевірка присутності учнів, перевірка домашнього завдання, наявності необхідного для уроку.

ІІ. Мотивація навчання. Шановні друзі, вам вже відомо багато хімічних таємниць. Та чи зумієте ви використати свої знання у незвичайних ситуаціях, подолати хімічні перешкоди і придбати на хімічному аукціоні гарні оцінки.

ІІІ. Актуалізація основних питань теми.

Вчитель. Сьогодні ми з вами вже вивчили всі класи неорганічних сполук, а тому багато знаємо.

- Що нас оточує?

- З чого складаються тіла?

- Всі речовини поділяються на дві групи… прості і складні.

- Що таке прості сполуки? Приклади.

- Що таке складні сполуки. Приклади.

Сьогодні детальніше поговоримо про складні сполуки, які утворили чотири великі хімічні держави.

Прошу підготуватися до хімічного аукціону. Сьогодні я продаю товари, для виготовлення яких використовують певні хімічні речовини, а вони належать певним класам неорганічних сполук. Я купую ваші знання за тверду шкільну валюту – оцінки. Будьте уважні, активні.

Увага! ЛОТ №1.(Кришталева склянка)

До речі лот – це група товарів одного класу.

До вашої уваги ця гарна посудина.

  • Чому вона на вашому хімічному аукціоні?

Перша хімічна держава „Оксиди”, герб ЕхОу. Найпоширенішим мешканцем цієї держави є… H2O (плакат).

Завдання 1. „Знайди мене”

Складіть формули оксидів, використовуючи складові частини, що розташовані поряд по вертикалі або по горизонталі

СаО

К2О

ВаО

Fe2O3

Al2O3Які бувають оксиди?

  • Які бувають оксиди?

  • Які оксиди утворились у нас? (Основні)

Завдання 2. Гра „Х”, „У”.

Виграшний шлях – кислотні оксиди.

Ag2O

  • Що відповідає оксидам – кислотним, основним?

Завдання 3. „Сполучна ланка”

Біля дошки 2 учні, один пише оксид, другий – що йому відповідає, потім навпаки.

  • А як визначити, до якого типу належить оксид?

Завдання 4. „Штрихи до портрета”

Визначити валентність, тобто вид оксиду.

MnO, Cr2O3, CrO3, Mn2O7, CrO.

Завдання 5. „Теорія і реальність”

Де можливо закінчити рівняння реакції.

MgO+…→Mg(OH)2 тип реакції

CuO+…→Cu+H2O тип реакції

S+…→SO2

SiO2+H2O→…

Увага! Лот №2. (Банка помідорів)

Перед вами новий товар. Чому я його продаю? Які речовини використано для приготування смачних помідорів?

Держава „Кислоти”, герб НnnЗ]

Що таке кислота?

Завдання 6. „Штрихи до портрета”

Скласти формули відомих кислот.

Н - О3, Н3 - О4, Н2 - О4, Н2С –

  • Як визначити валентність кислотного залишку?

Завдання 7. „Теорія і реальність”

Скласти формули кислот і визначити валентність кислотного залишку.

НСl, H2SO4, -SiІІO3, -PІІІO4, -NІO3

  • Як кислоти поділяються за якісним та кількісним складом?

Завдання 8. „Біла ворона”

Виявити у кожному ряду зайву кислоту.

а) HCl, HF, H3PO4, H2S

б) H2SO4, H3PO4, H2SO3, H2CO3

в) HNO3, HBr, HCl, HI.

Пригадаємо, як треба працювати з кислотами, особливо з сульфатною кислотою.

Пам’ятаємо! Спочатку вода , а потім - кислота!

Інакше трапиться велика біда!

Увага! Експеримент!

Під час підготовки я забула помітити, де влита кислота, а де – вода. Як визначити?

  • Що таке індикатор?

Біля дошки учень-експериментатор визначає кислоту.

Державний хімічний етикет – справа тонка. Згідно його кислотам

Завдання №9. „Вічний пошук”

Чи можна отримати речовини із правого стовпчика, використовуючи речовини з лівого стовпчика?

Zn NaCl

NaOH H2

CaO + HCl ZnCl2

Hg H2O

CaCl2

HgCl2

Лот 3. (Мильний)

Перед вами мило. Які речовини використані для його виготовлення?

Держава „Основи”, герб Ме(ОН)n

  • Що таке основа, гідроксид?

Завдання № 10. „Старі знайомі”

Вправи хімічного тренажеру. Показати формули.

Ферум (ІІІ) гідроксид

Купрум (ІІІ) гідроксид

Натрій гідроксид

Кальцій гідроксид

  • А як ви визначали кількість груп – ОН?

Завдання №11. Знов „Штрихи до портрета”

Визначити валентність Ме і кількість - ОР груп у таких речовин:

КОН, Al(OH)3, FeІІ(OH), MgІІ(OH)

Основи поділяються на луги і нерозчинні. Серед цих основ вкажіть луги.

Завдання 12. Інформація до роздумів.

Щирий гідроксид Mr=107, валентність Ме=ІІІ. Визначте метал.

Увага! Експеримент! „Дволикі речовини” (індикатори)

В одній пробірці хлорид на кислота, в іншій натрій гідроксид. Визначити, в якій пробірці натрій гідроксид, луг, відповідно підняти картку. Злити речовини. Яка відбулася реакція? Запишемо який тип реакції.

Лот №4. (Смачний. „Тістечко”, „сало” ).

Держава „Солі”, герб Мех[КЗ]у

  • Як складаємо назви солей?

Назва Ме + назва кислотного залишку.

Завдання №13. „Від теорії до практики”

З даних склянок вибрати і назвати тільки солі.

  • Які бувають солі? А за розчинністю?

Робота з таблицею розчинності.

  • Назвіть нерозчинну сіль хлоридної кислоти, сульфатної кислоти.

  • Скласти формули солей, використовуючи „хімічне колесо”.

Всі товари продані, аукціон завершується.

Завдання №14. „Музичний штрих до портрету хіміка” або „Хімічний штрих до портрету музиканта”

Гра в „Х” і „У” – визначення класу сполук.

Якщо правильно визначите, то прочитаємо прізвище – Бородін Олександр Порфір’євич. Хто він? (Автор опери „Князь Ігор”, хімік, композитор, лікар).

Завдання №15. „Задача для Шерлока Холмса”

Ура! – закричав Незнайко – знайшов! Дивіться беру фенолфталеїн, додаю хлороводневу кислоту, розчин стає красивого жовтого кольору. А зараз додам до нього цинк. Відбувається хімічна реакція! Дивіться, як активно виділяється газ. Це ж вуглекислий газ! Зараз цей газ перепущу через купрум (ІІ) оксид. Ой, дивіться, утворюється чиста мідь і рідина. Так, це ж кислота! Як цікаво!”

  • Допоможіть Шерлоку Холмсу виправити помилки Незнайка!

Між всіма класами неорганічних сполук, існує зв’язок – генетичний зв’язок.

Завдання №16. „Моніторинг”

Скласти генетичний ряд.

І в. магнію, ІІ в. сульфуру

Mg, HCl, SO3, Mg(OH)2, ZnCl2, MgO, H2SO4, CO2, Na2SO4, KOH, S,CuCl2,

MgSO4, HNO3.

Перевірка завдання.

ІІ. Підсумок уроку.

ІІІ. Домашнє завдання (Повторити класи неорганічних сполук)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Google-сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
390 грн
390 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.