Конспект уроку «Узагальнення знань про метан і його гомологи».

Опис документу:
УРОК за технологією ЧПКМ (Читання і письмо для розвитку критичного мислення). Урок узагальнення та систематизації знань учнів про насичені вуглеводні, їх склад, будову, властивості і способи добування в системі розвитку вміньі навичок критичного мислення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект уроку «Узагальнення знань про метан і його гомологи».

Єдиний шлях, який веде до знань, - це діяльність

Б.Шоу

Анотація до матеріалу

Удосконалення загальної середньої освіти спрямовано на переорієнтацію процесу навчання на розвиток особистості учня, навчання його самостійно оволодівати новими знаннями. Сьогодні надзвичайно важливе уміння самостійно набувати знання, уміти працювати з інформациією, аналізувати її, бачити і розвязувати проблеми, які виникають в різних областях. Відповідно і приоритет має бути за особистісно - орієнтированими педагогічними технологіями.

Такий погляд на систему освіти передбачає зміну форми освіти. Раніше в нашій системі освіти існувала модель: учитель – підручник – учень, в якій приоритетною була діяльність вчителя. Сьогодні ця форма вже застаріда. На зміну їй приходить нова: учень – підручник – учитель, в якій приоритет повинен бути за самостійною пізнавальною діяльністю учня. Роль учителя при цьому не менш важлива, так як организація особистісно - орієнтированого навчання вимагає високого професіоналізму від педагога. . Особистий інтерес учня в є необхідною умовою успішної роботи.

Важливо, що вчитель у даній формі діяльності являється консультантом, направляє пошук учня, і підказує джерело інформації. Але це можливо, коди кожному учню на уроці буде цікаво, коли вирізняється його роль, аторитет в однокласників. Саме це я прагну на своїх уроках. Нині навчити дитину мислити критично стало особливо актуальним тому, що учень нової школи це учень, який уміє взємодіяти з людьми, керувати людьми, формувати власну думку, приймати рішення, креативний, гнучкий і звичайно інтелектуал.

Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів про насичені вуглеводні, їх склад, будову, властивості і способи добування; продовжити розвивати вміння і навички критичного мислення.

Форми роботи: робота в парах, бесіда, гра

Ключові слова: вуглеводні, гомологи, ізомери, гомологічна різниця, радикал, конформація, індукція, довжина, енергія зв’язку, галогенування

І Виклик

Слово вчителя: Юні хіміки! Рада зустрічі з вами, надіюсь, що в вас хороший настрій і ви налаштовані на співпрацю.


Притча про мудреця і метелика

Багато років тому в одному місті жив дуже мудрий чоловік. До нього часто приходили люди за порадою. Кожному з них він примудрявся дати дуже хорошу і правильну пораду. Слава про його мудрість рознеслася всюди.
Одного дня його слава дійшла до ще одного чоловіка, який теж був мудрим і відомим в окрузі. Цей чоловік теж допомагав іншим людям. Йому подобалося те, що його вважають наймудрішим і прислухаються до його порад.

І коли він дізнався, що є ще один мудрець, то став злитися на нього за те що втрачає свою популярність.

І  став думати, як довести іншим людям, що насправді мудрішим є він.
Довго він думав і вирішив: "Я візьму метелика, заховаю його між долонь, підійду на очах у усіх до мудреця і запитаю його: "Скажи, що у мене в руках? Він, звичайно ж, великий мудрець, тому він здогадається і скаже: "У тебе в руках метелик". Тоді я його запитаю: "А яка це метелик, живий або мертвий" І якщо він скаже, що метелик живий, тоді я легенький натисну її своїми долонями так, що коли я їх розкрию, то усі побачать, що він мертвий. А якщо він скаже, що метелик мертвий, тоді я відпущу його і він полетить. І тоді усі побачать, що він виявився не правий". Так він і зробив. Узяв метелика, підійшов до мудреця і запитав його: «Скажи, що у мене в руках?» Мудрець подивився і сказав: «У тебе в руках метелик». Тоді він запитав мудреця: «Скажи, живий він чи мертвий?» Мудрець подивився йому в очі, подумав і сказав: «Все буде так , як ти захочеш

Вчитель: 40 хвилин ще триватиме наш урок. Від кожного з вас залежить, як буде використано цей час. Чи зміняться ваші знання на кінець уроку? Чи продуктивною буде ваша робота? Вибір за вами.

Бажаю вам успіху!

Прийом «Підбадьоримо один одного»

А зараз подивіться один на одного і закінчіть речення одним словом: « Я бажаю тобі…»

Завдання парам: Хто швидше складе і зачитає сенкан до слова «Метан»:

І пара:

Газ.

Безбарвний, насичений.

Горить, вибухає, не розчиняється.

Входить до складу природнього газу.

Алкан

ІІ пара:

Газ.

Болотний, легкий.

Хлорується, нітрується, піролізується.

Найпростіша органічна сполука.

Парафін

Прийом « Взаємоопитування»

В одного учня таблиця з запитаннями і відповідями і він перевіряє знання товариша; при необхідності зачитує готові відповіді. В таблиці 46 завдань. Залежно від кількості учнів в класі може бути організована групова робота. Не обов’язково брати всю таблицю. Можна виділити конкретні питання для кожної пари (групи) - це вже буде індивідуальна робота. Все залежить від рівня навчальних досягнень учнів і бажання вчителя.

1

Які речовини називаються вуглеводнями?

Це найпростіші за якісним складом органічні речовини, молекули яких складаються тільки з атомів Карбону і Гідрогену.

2

Які бувають вуглеводні?

За будовою скелета вуглеводні поділяються на ациклічні (лінійні) і карбоциклічні (карбоновий ланцюг замкнений у цикл). За типом зв’язків між карбонами - на насичені і ненасичені.

4

Які типи формул використовують в органічній хімії?

Хімічну будову органічних сполук відображають загальними, структурними та електронними формулами

5

Яка формула називається загальною (молекулярною, емпіричною)?

Це запис за допомогою знаків і індексів. Ця формула відображає лише якісний (з яких елементів) і кількісний склад(кількість атомів кожного елемента) речовини.

6

Яка формула називається структурною?

Це запис за допомогою знаків і рисочок та відображає послідовність сполучення атомів у молекулі, валентність кожного атома.

7

Яку форму має карбоновий ланцюг у алканів?

Він зигзагоподібний тому, що гібридні орбіталі карбону направлені до вершин тетраедра з кутом між ними 1090 28ꞌ.

8

Які вуглеводні відносяться до алканів?

Це вуглеводні, в молекулах яких всі атоми карбону знаходяться в sp3 – гібридному стані, з’єднані між собою одинарними зв’язками і мають загальну формулу CnH2n+2.

9

Які речовини називаються гомологами?

Речовини подібні за будовою і хімічними властивостями, але відрізняються на одну або кілька груп СН2 (гомологічну різницю)

10

Які речовини називають ізомерами?

Це речовини, що мають однакову молекулярну формулу, але різну структурну та відносно різні властивості.

11

Що таке ізомеризація?

Це реакція, що відбувається при нагріванні в присутності хлориду алюмінію як каталізатора , за якої нормальні алкани перетворююся в алкани з розгалуженим ланцюгом

12

Який вид ізомерії в алканів?

Для алканів характерна структурна ізомерія (розгалуження карбонового ланцюга)

13

Що таке конформати?

Просторові формули молекули, які утворюються внаслідок обертання атомів або груп атомів навколо

14

Які види зв’язків у алканів?

У молекулах алканів всі зв’язки між атомами одинарні (σ).

15

Що таке(σ) зв’язк?

Сигма – зв'язок – ковалентний зв'язок, розташований уздовж прямої, що сполучає центри двох атомів. Позначається грецькою літерою(σ).

16

Яка довжина одинарного (σ) зв’язку?

Відстань між ядрами сусідніх атомів карбону в алканів становить 0,154 нм.

17

Яка енергія (σ) зв’язку?

Енергія становить 348 кДж/моль.

18

Які вуглеводні називаються нормальними?

Молекули яких містять нерозгалужений карбоновий ланцюг

19

Який карбон називається первинним, вторинним, третинним і четвертинним?

Первинний карбон з’єднаний лише з одним сусіднім карбоном, вторинний - з двома, а третинний і четвертинний відповідно з трьома і чотирма.

20

Які хімічні реакції характерні для алканів?

Реакції заміщення, розкладу, окиснення , ізомеризації.

21

Як проявляють себе алкани за звичайних умов?
За звичайних умов алкани хімічно інертні. Вони стійкі до дії багатьох реагентів: не взаємодіють із концентрованими сульфатною та нітратною кислотами, з концентрованими й розплавленими лугами, не окиснюються сильними окисниками.

22

Як пояснити історичну назву алканів – парафіни?

Ця назва пов’язана з хімічною стійкістю і малою активністю алканів

23

Яка валентність карбону в алканах?

Карбон має постійну валентність чотири, всі його атоми перебувають у збудженому стані.

24

Що таке вільний радикал?

Це нейтральні атоми або групи атомів із неспареним електроном.

25

Як утворюються назви радикалів?

У назві відповідного алкана (з тою ж кількістю карбонів) суфікс (-ан) замінюється на (-ил або –іл).

26

За яких умов відбуваються хімічні перетворення алканів?
З підвищенням температури, електромагнітними випромінюваннями , наявності каталізаторів, за наявності світла.

27

Які реакція найхарактерніша для алканів?

Для насичених сполук якими являються алкани найхарактерніші реакції заміщення.

28

З якими речовинами алкани вступають у реакції заміщення?

Галогенами, нітратною кислотою (нітрування, реакція Коновалова) та сульфатною кислотою (сульфування).

29

Що таке галогенування? З якими галогенами можуть взаємодіяти алкани та за яких обов’язкових умов відбувається ця реакція?
Галогенування-це реакція заміщення атомів Гідрогену в молекулах органічних сполук на атоми галогенів під дією світла, при нагріванні або при наявності каталізатора. Насичені вуглеводні вступають у реакцію із галогенами (крім йоду), найчастіше з Br2 та Cl2.

30

Який механізм реакції галогенування?

Реакція відбувається за йонно радикальним механізмом і складається з трьох етапів: початку(ініціювання), розвитку ланцюга і обриву ланцюга.

31

Чому галогеноалкани більш активні ніж алкани?

Молекули галогеналканів полярні, в них спостерігається індукційний ефект.

32

Що таке індукційний ефект?

Це зміщення електронної густини вздовж одинарних зв’язків карбонового ланцюга унаслідок різної електронегативності атомів

33

Що таке крекінг ?

Крекінг це реакція розриву зв’язків C − C і С - Н, що протікає при нагріванні й під дією каталізаторів. При крекінгу алканів найбільша ймовірність розриву С-С зв’язку ближче до центру молекули .

34

Що таке реакція горіння? Чим вона характеризується?

Горіння- це окиснення органічних сполук киснем за високих температур, що призводять до повного руйнування речовин та утворення вуглекислого газу та води, як кінцевих речовин.

35

Яке буває окиснення?

Повне: CH4 + 2O2 CO2 + 2H2O

Неповне: 2CH4 + 3O2 2CO + 2H2O

CH4 + O2 C + 2H2O

Часткове: C4H10 + O2→2CH3COOH.

36

Яка реакція називається реакцією Вюрца? Який метал найчастіше використовують у даній реакції?

Це реакція, що полягає у взаємодії галогеноалканів з активними металами, найчастіше з Na.

37

Коли застосовують реакцію Вюрца?

При добуванні алканів із довшим ланцюгом.

38

Що таке піроліз?

Термічний розклад органічних речовин без доступу повітря, що відбувається при температурі 700-8000С і веде до розриву всіх С-С і С-Н зв’язків.

39

Чому метан самий термостійкий серед алканів?

У метані є тільки зв’язки С-Н, а ці зв'язки міцніший ніж С-С, мають більшу енергію.

40

Що таке конверсія?

Це взаємодія метану з перегрітою водяною парою чи вуглекислим газом в присутності каталізаторів: нікелю, оксидів магнію або алюмінію.

41

Які речовини утворюються при конверсії метану?

При цьому утворюється синтез-газ (суміш водню і чадного газу, які є чудовим паливом).

CH4 + Н2О CO + 3H2

CH4 + СO2 2CO + 2H2

42

Які є промислові методи одержання алканів?

Із водяного газу (суміші чадного газу і водню) в присутності залізо-кобальтового каталізатора .

nCO + (2n + 1)H2 → CnH2n+2 + H2O

CO + 3H2 → CH4 + H2O

При нагріванні суміші водню і графіту в присутності нікельового каталізатора одержують метан .

С + 2H2CH4.

43

А де знаходяться алкани на Землі?

В кишечному тракті великої рогатої худоби, природньому газі, нафті, вугіллі, деревині та біогазі.

44

Які є лабораторні методи одержання алканів?

Взаємодією алюміній карбіду з водою одержують метан.

При нагріванні натрій ацетату з натрій гідроксидом (реакція декарбоксилування, реакція Дюма).

СH3COONa + NaOHCH4 + Na2CO3

Реакцією електролізу водних калієвих і натрієвих солей карбонових кислот (реакція Кольбе).

2СH3COONa+2Н2О→C2H6+2NаОН+2CO2 + H2

45

Чи знаходяться алкани в космосі?

Так. В атмосфері зовнішніх газових планет Сонячної системи.

46

Який газ називають болотним?

Газ, який виділяється внаслідок гниття органічних решток боліт. Основним компонентом його є метан, також може містити незначну кількість СО2, Н2S, N2.

Прийом «Пошук цікавих запитань»

По закінчені роботи з таблицею, кожна пара записує на дошці два запитання: одне, яке найбільше сподобалося (може просто поставити номер відповідного запитання) і запитання на яке не отримали відповіді в ході роботи, але хотіли б.

Якщо якась пара чи група справилася набагато швидше інших, пропоную їм стратегію «Кола Вена». Порівняти два різних алкана. (Учні добре обізнані із цією формою роботи і легко порівнюють якісний і кількісний склад сполук, агрегатний стан, будову, кількість ізомерів, хімічну активність, поширення в природі і т.д.

ІІ Фаза рефлексії

Гра «Хто самий кмітливий» (завдання для хіміків-практиків)

На столі стоїть три однакових за об’ємом закриті банки. В одній знаходиться метан, в другій кисень, а в третій вуглекислий газ. Яка пара учнів запропонує більше способів, як визначити кожну речовину.

Прийом «Так чи ні»

Кожній парі вчитель зачитує по 2-3 речення (залежно від часу, що залишився), які згадуються в таблиці.

Наприклад:

  1. Вуглеводні – це речовини, що складаються з вугілля і води. (Ні).

  2. Вуглеводні бувають насичені і ненасичені. (Так)

  3. Гомологи – це речовини, які мають однакову структурну і молекулярну формулу. (Ні).

  4. Метан самий термостійкий серед алканів.

ІІІ. Підсумок уроку. (Спасибі класу за активність і роботу на уроці).

ІV. Оцінювання та мотивація урок

V. Домашнє завдання . Повторити § 26,27 (Ярошенко О.Г.) і опорну таблицю в зошиті.

Автор матеріалу

ПІБ: Ступак Майя Іванівна

Посада: вчитель хімії

Місце

роботи: Попільнянська гімназія №1

Житомирської області.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»