Конспект інтегрованого заняття з екологічного виховання
Вікова група: Середня група (4–5 років).
Тема: «Таємниці осіннього лісу».
Освітні лінії: «Дитина в природному довкіллі», «Мовлення дитини».
Мета:
Навчальна: Розширити та поглибити знання дітей про осінні зміни в живій та неживій
природі (колір листя, підготовка тварин до зими, осінні явища). Вчити встановлювати
причинно-наслідкові зв’язки (чому опадає листя, чому сонечко менше гріє).
Розвивальна: Розвивати зв’язне мовлення, вміння відповідати на запитання повними
реченнями, дрібну моторику, спостережливість, логічне мислення та слухову увагу.
Виховна: Виховувати гуманне та дбайливе ставлення до природи, бажання допомагати
лісовим мешканцям, естетичне сприйняття осінньої природи.
Матеріали та обладнання:
Демонстраційний матеріал: Декорації осіннього лісу (дерева, кущі), штучне або
справжнє осіннє листя (дуб, клен, береза), іграшка-білочка та їжачок, кошик, аудіозапис
«Звуки осіннього лісу» та шурхіт листя.
Роздавальний матеріал: Менше листя для дихальної гімнастики, горішки, шишки,
грибочки (муляжі) для дидактичної гри.
Хід заняття:
І. Вступна частина (Організаційний момент)
(Діти заходять до групи, яка прикрашена під осінній ліс. Звучить тиха мелодія осіннього
дощу та вітру).
Вихователь:
«Доброго ранку, мої малята!
Подивіться, як гарно сьогодні у нашій групі. Куди це ми з вами потрапили?
Відгадайте загадку, щоб дізнатися точно:
Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить,
Сонце світить, та не гріє,Коли це, малята, буває?» (Восени).
Вихователь: Правильно, восени. Сьогодні ми вирушимо у подорож до лісу, але не
простого, а чарівного. Він приховав для нас свої таємниці. Ви готові їх розгадати?
(Відповіді дітей).
Тоді міцно тримайтеся за руки і повторюйте за мною: «Один, два, три — лісова
стежинка, нас веди!»
ІІ. Основна частина:
Таємниця 1: «Розмова лісового листя»
(Діти підходять до галявини, де на підлозі розкидане різнокольорове листя).
Вихователь: Погляньте, яка барвиста ковдра під нашими ногами! Якого кольору
листячко? (Жовте, червоне, помаранчеве).
А чому воно опинилося на землі? Як називається це явище? (Листопад).
Давайте візьмемо по одному листочку. Подивіться на мій листочок — він великий,
вирізаний. Це листок з дуба, отже він який? (Дубовий).
(Вихователь запитує кількох дітей про їхні листочки: з клена — кленовий, з берези —
березовий).
Дихальна гімнастика «Осінній вітерець»
Діти кладуть листочок на долоньку, роблять глибокий вдих носом і повільно, довго
дують на листочок ротом (не надуваючи щоки), щоб він полетів.
Таємниця 2: «Хто сховався під дубком?«
(Чути шурхіт — звуковий ефект. Вихователь звертає увагу дітей на горбочок під
деревом, де схований їжачок).
Вихователь:Ой, хто це шурхотить? Давайте поглянемо. Хто це, малята? (Їжачок).
Подивіться, він згорнувся клубочком. Як ви думаєте, що їжачок робить восени?
(Готується до зимового сну).
Правильно, він шукає сухе листячко та мох, щоб зробити собі тепле ліжечко на всю
зиму. Давайте не будемо його турбувати, а тихенько підемо далі.
Фізкультхвилинка «Осінній ліс»
Ведмежата в лісі жили, (Ходять як ведмедики)
Головою все крутили, (Повороти голови)
Ось так, ось так, головою все крутили.Вітер дерева колише, (Руки вгору, нахили в сторони)
А вони ростуть все вище. (Потягнутися на носочках вгору).
Листячко з дерев спадає, (Присідання, рухи руками зверху вниз).
Малят у танок скликає.
Таємниця 3: «Клопітка білочка»
(На дереві діти помічають білочку з порожнім кошиком).
Вихователь: А ось і ще одна мешканка лісу. Хто це? (Білочка).
Але подивіться, вона чомусь сумна. Скоро зима, а вона не встигла зібрати свої запаси.
Допоможемо білочці?
Дидактична гра «Збери запаси для білочки».
На килимку перемішані шишки, горішки, грибочки та камінці.
Завдання:Діти мають зібрати у кошик білочці лише те, що вона їсть (горіхи, шишки,
гриби), а камінці залишати. Під час збору діти коментують свої дії: «Я знайшов для
білочки грибочок», «Я покладу в кошик горішок».
Вихователь: Молодці! Тепер у білочки повний кошик, і взимку вона не голодуватиме.
Вона каже вам «Дякую!».
ІІІ. Заключна частина (Рефлексія)
Вихователь: Ну ось і підійшла до кінця наша прогулянка осіннім лісом. Нам час
повертатися до дитячого садка. Давайте скажемо лісу: «До побачення!».
(Діти сідають на стільчики).
Де ми сьогодні побували?
Які таємниці осіннього лісу ми розгадали?
Яких тваринок ми зустріли і як вони готуються до зими?
Що вам сподобалося найбільше?
Вихователь: Ви сьогодні були дуже кмітливими, уважними та добрими, бо допомогли
лісовим мешканцям. За це осінній ліс передав вам частування! (Вихователь пригощає дітей яблуками або горішками).













