Матеріал:

Історія України 9 клас "Адміністративно-територіальний устрій українських земель в складі Російської держави"

zip
18.08.2026
0 0
9 Клас

8

0

0

Залучено ШІ
При створенні цього матеріалу був залучений штучний інтелект.
придбати матеріал
Ціна:

36 грн

Після покупки цей матеріал відразу стане доступним для використання повною мірою. Запитів на доступ не потрібно відправляти. Всі придбані матеріали зберігаються в розділі мої придбані матеріали.

Опис методичного матеріалу:

Урок історії України у 9 класі на тему «Адміністративно-територіальний устрій українських земель у складі Російської держави» спрямований на формування в учнів цілісного уявлення про політичне, адміністративне, соціальне та національне становище українських земель у складі Російської імперії в модерну добу.

Урок складено відповідно до модельної навчальної програми «Історія України. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Гісем О. В., Бойко В. І., Василенко Я. Л., Даниленко В. М., Мартинюк О. О., Охредько О. Е., Сирцова О. М., Тарасюк Т. Д.), рекомендованої Міністерством освіти і науки України (наказ МОН України від 27 листопада 2023 року № 1449).

Матеріал містить презентацію + конспект із завданнями.

Під час уроку учні з’ясовують, які українські землі входили до складу Російської імперії, простежують особливості їх включення до імперського політичного та адміністративного простору, визначають характер управління українськими територіями. Особлива увага приділяється адміністративно-територіальному устрою, поділу земель на губернії, повіти та волості, визначенню основних губерній та їхніх адміністративних центрів. Учні характеризують самодержавну систему влади, розуміють сутність абсолютної влади російського імператора, централізований характер управління та обмеженість політичних прав населення. Розглядаючи діяльність чиновницького апарату, учні визначають роль чиновників у реалізації імперської політики, пояснюють поняття бюрократизації, характеризують залежність місцевого управління від центральної влади. У процесі вивчення поліційної системи учні з’ясовують функції поліції, особливості контролю за населенням, значення цензури, обмеження громадянських свобод та прояви чиновницької і поліційної сваволі. Важливою складовою уроку є характеристика соціального складу населення українських земель: дворянства, селянства, міщанства, купецтва, робітництва та інтелігенції, визначення особливостей становища різних соціальних груп і змін, пов’язаних із модернізаційними процесами XIX — початку XX ст. Учні також аналізують етнічний склад населення, усвідомлюють багатонаціональний характер українських земель, визначають особливості проживання українців, росіян, поляків, євреїв, німців, болгар, греків та інших етнічних груп. Окремо розглядається політика Російської імперії щодо українських земель і населення, зокрема централізація, русифікаційні тенденції, обмеження української мови та культури, цензура й контроль за громадською активністю; учні пригадують значення Валуєвського циркуляру 1863 р. та Емського указу 1876 р. На завершальному етапі уроку учні визначають наслідки імперського адміністративного устрою для українського суспільства: втрату політичної автономії, посилення централізованого управління, бюрократизацію та поліцейський контроль, обмеження культурного розвитку, а також суперечливий вплив модернізації, розвитку промисловості, міст, освіти й формування нових соціальних груп. Урок сприяє розвитку предметних історичних умінь: визначати причинно-наслідкові зв’язки, працювати з історичною картою, хронологією та поняттями, аналізувати історичну інформацію, порівнювати становище різних соціальних груп, формулювати аргументовані висновки. Важливим результатом уроку є розуміння учнями того, що адміністративна система Російської імперії була не лише способом територіального управління, а й механізмом політичного, соціального та культурного контролю, який суттєво впливав на розвиток українського суспільства та водночас створював передумови для активізації українського національного руху.

Джерела використаної інформації: розкрити закрити
Модельна навчальна програма: «Історія України. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти, автори Гісем О. В., Бойко В. І., Василенко Я. Л., Даниленко В. М., Мартинюк О. О., Охредько О. Е., Сирцова О. М., Тарасюк Т. Д., рекомендована Міністерством освіти і науки України (наказ МОН України від 27 листопада 2023 року № 1449).
https://uahistory.co/pidruchniki/gisem-ukraine-history-9-class-2022-reissue/2.php
https://uahistory.co/pidruchniki/sshypak-2022-ukraine-history-9-class/3.php
https://uahistory.co/pidruchniki/gisem-ukraine-history-deep-level-9-class-2022-reissue/23.php
https://gazeta.ua/articles/history/_ukrayinski-selyani-mezhi-1920-stolittya-zalyubki-pozuvali-fotografam/510462
https://elle.ua/ludi/novosty/portret-nacii-ukrainske-mishchanstvo/
https://freeradio.com.ua/pratsiu-ta-pobut-shakhtariv-na-donechchyni-stolittia-tomu-pokazav-kraieznavets-istorychni-foto/
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA#/media/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:074_Illustrated_description_of_the_changes_in_the_uniforms.jpg
https://uahistory.co/pidruchniki/gisem-ukraine-history-deep-level-9-class/3.php
https://uamoderna.com/history/chy-bula-ukraina-rosiyskoiu-koloniieiu/
https://www.magnific.com/free-photo/question-mark-bubble-speech-sign-symbol-icon-3d-rendering_30495106.htm#fromView=detail&position=4&uuid=3ec0e489-f7c2-40a7-8bff-b0119bdf21ef&track=ais_hybrid&from_element=cross_selling__photo
https://www.magnific.com/free-vector/pack-flat-people-asking-questions_13404913.htm#fromView=search&page=2&position=14&uuid=3ec0e489-f7c2-40a7-8bff-b0119bdf21ef&track=ais_hybrid&query=%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F
https://history-teacher.com/history_of_ukraine/379-ukrayinsk-zeml-u-sklad-rosjskoyi-mperyi-9-klas.html
https://t-v.te.ua/ukrayinske-selo-19-stolittya-pobut-tradycziyi-kultura/
https://history-teacher.com/history_of_ukraine/379-ukrayinsk-zeml-u-sklad-rosjskoyi-mperyi-9-klas.html
Вміст матеріалу:
Залучено ШІ
При створенні цього матеріалу був залучений штучний інтелект.
показано 9 з 34 сторінок

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

0.
zip
Адміністративно-територіальний устрій українських земель в складі Російської держави.zip
7,0 Мб
придбати матеріал
Ціна:

36 грн

Після покупки цей матеріал відразу стане доступним для використання повною мірою. Запитів на доступ не потрібно відправляти. Всі придбані матеріали зберігаються в розділі мої придбані матеріали.

Рекомендуємо

Презентація на тему "Українські землі у складі Російської імперії: адміністративно - територіальний устрій"

pdf
Презентація на тему "Українські землі у складі Російської імперії: адміністративно - територіальний устрій"

1330

Аватар профіля Булава Ольга Юріївна
Історія України
9 клас

20 грн

Українські землі у складі Російської імперії: адміністративно-територіальний устрій і національне та соціальне становище

pptx
Українські землі у складі Російської імперії: адміністративно-територіальний устрій і національне та соціальне становище

765

Аватар профіля Подлєснова Ірина Валеріївна
Історія України
9—11 клас та I—II курси

25 грн

§ 1. Українські землі у складі Російської імперії: адміністративно-територіальний устрій і національне та соціальне становище

zip
§ 1. Українські землі у складі Російської імперії: адміністративно-територіальний устрій і національне та соціальне становище

1391

Аватар профіля Горенюк Євгенія Олександрівна
Історія України
9 клас

40 грн

Історія України 9 клас "Вступ. Модерна доба історії України"

zip
Історія України 9 клас  "Вступ. Модерна доба історії України"

14

Аватар профіля Міхайлова Оксана Леонідівна
Історія України
9 клас

36 грн

Тести Адміністративно-територіальний устрій українських земель

docx
Тести Адміністративно-територіальний устрій українських земель

322

Аватар профіля Кухта Ганна Григорівна
Історія України
9 клас

20 грн

Яким є адміністративно-територіальний устрій України

zip
Яким є адміністративно-територіальний устрій України

50

Аватар профіля Сахновська Олександра Євгенівна
Географія
8 клас

25 грн

Схожі матеріали

КТП з історії України ,7 кл., за модельною навчальною програмою «Історія України. 7-9 класи» (автори:   Щупак І. Я., Бурлака О. В., Желіба О.В., Павловська та ін., рекомендованою МОН України (наказ МОН України від 16.08.2023 №1001),52 години.

doc
КТП з історії України ,7 кл., за модельною навчальною програмою «Історія України. 7-9 класи»  (автори:   Щупак І. Я., Бурлака О. В., Желіба О.В., Павловська та ін., рекомендованою МОН України (наказ МОН України від 16.08.2023 №1001),52 години.

1475

Аватар профіля Сизова Анна Володимирівна
Історія України
7 клас

Модифікована навчальна програма «Історія України. 7 клас» (НУШ)

docx
Модифікована навчальна програма «Історія України. 7 клас» (НУШ)

1466

Аватар профіля Руденко Тетяна Сергіївна
Історія України
7 клас

Робочий аркуш "Гетьманування Івана Мазепи"

pdf
Робочий аркуш "Гетьманування Івана Мазепи"

860

Аватар профіля Федоришин Марія Василівна
Історія України
8 клас

Календарно-тематичне планування з історії України 7 клас НУШ (модельна програма авт. Пометун О. І., Ремех Т. О., Гупан Н. М., Малієнко Ю. Б., Сєрова Г. В.)

docx
Календарно-тематичне планування з  історії України 7 клас НУШ (модельна програма авт. Пометун О. І., Ремех Т. О., Гупан Н. М., Малієнко Ю. Б., Сєрова Г. В.)

700

Аватар профіля Слюсарчук Олена Володимирівна
Історія України
7 клас

План-конспект. Модернізація промисловості та сільського господарства

docx
План-конспект. Модернізація промисловості та сільського господарства

434

Аватар профіля Андрусяк Валентин Романович
Історія України
9 клас

Еволюція ролі жінки в історії України: від середньовіччя до новітньої доби

docx
Еволюція ролі жінки в історії України: від середньовіччя до новітньої доби

363

Аватар профіля Остропольська Марія Серегіївна
Історія України
7 клас