Доповідь на тему "Мова ваших дітей"

Опис документу:
Удоповіді надані рекомендації для формування у дітей бажання читати, слідкувати за своєю мовою. ЇЇ можна використати на класних, чи загальношкільних батьківських зборах. . До статті додається і презентація на таку ж тему.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Доповідь

на тему

«Мова

ваших дітей»

підготувала

Гук Леся Володимирівна

Слайд1. Мова як суспільне, історичне явище, що тісно пов’язане з духовним, розумовим, психічним життям людей, має велике значення для кожного народу; нею супроводжуються всі сторони буття, процеси пізнавальної і творчої діяльності, завдяки їй люди спілкуються між собою, обмінюються думками, мислять, пізнають навколишній світ, усвідомлюють явища, процеси, дії, залежність між ними. Саме тому мова – найцінніше багатство народу, його історія, свідомість, продукт суспільного життя.

Мову як важливий засіб впливу на людину, як знаряддя освіти і виховання високо оцінював К.Д.Ушинський. він називав її «дивним педагогом», який „навчає напрочуд легко, за якимось недосяжно полегшеним методом”. „Серед інших предметів вивчення немає жодного такою мірою здатного розвинути людину, як вивчення мови .”

Слайд 2. Багата і милозвучна українська мова, співуча, натхненна і світанкова…Нею можна про все розповісти, все повідомити, нею можна мріяти і малювати, бо на кожне явище, почуття є відповідні слова, а то й кілька.Наша мова дуже гарна, багата,світла.А тим часом мова – одне з чудес, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. У нашій мові є чимало захоплюючого і дивовижного. Безліч на перший погляд буденних слів ховає в собі якусь таємницю. Кожне вживане нами слово має свою долю, свою історію.А щоб знати мову, глибоко розуміти висловлені думки, вправно користуватися дзвінким і гучним рідним словом, треба цікавитися ним, любовно вивчати і аналізувати кожне слово, виховувати в собі інтерес до рідної мови, навчатися розуміти її красу. Необхідно працювати над словом. Адже глибокі знання рідної мови, досконале володіння нею – одна з важливих ознак високої культури і освіченості людини.

Слайд 3. „Людям потрібно давати науку тією мовою, - писав С.Єфремов, - якою народ говорить – його власним, а не чужим, не позиченим словом”, бо, - продовжує вчений, - „важко учитися чужою мовою, і немає в світі, як по-своєму до науки тієї братися, що кожне тобі слово своє було, рідне, щоб кожне до розуму прилягло та до серця примовляло”.

Мова-невичерпне джерело розумового розвитку дитини, скарбниця всіх знань. К.Д.Ушинський образно назвав рідну мову народним педагогом, наставником і вихователем. Слово виховує , навчає і розвиває дитину. Під впливом мови вдосконалюються її відчуття і сприймання, збагачуються знання про навколишній світ.Важливе завдання кожної людини -вчити мову,щоб розмовляти правильно.Адже сьогодні багато українців розмовляє поганим суржиком,викривляє слова чи користується штампами з російської. А цього не можна допускати.

Слайд 4. Важлива роль у формуванні особистості дитини, зокрема в розвитку її мови належить сімї.Адже перші слова,перші речення маля вимовляє в колі близьких людей- мами, тата, бабусі.

Однак дехто з батьків вважає, що дитина починає навчатися літературної мови лише в школі і не звертає належної уваги на формування мови дітей у дошкільному віці.Навчання ж мови починається не тоді, коли дитині дають буквар, а з самого малку, коли вона починає вимовляти перші слова.Отже, дорослі повинні прагнути до того, щоб забезпечити правильний мовний розвиток дитини, починаючи вже з перших місяців її життя.Найбільш поширеною і провідною формою є діалог з дитиною, коли вона почергово стає то мовцем, то слухачем. Розуміння іде вслід за слуханням і передує розумінню, дитина усвідомлює почуте і намагається дати вірну відповідь.Правильна мова допомагає дитині встановлювати контакти з іншими дітьми , вільно передавати свої думки й бажання, сприяє успішному навчанню в школі.

Малюків треба навчити правильно вимовляти слова, ставити наголос, узгоджувати слова в реченні в роді,числі й відмінку, правильно будувати речення. Крім того у дітей треба виховувати й загальну культуру мовлення: вміння слухати звернену до них мову, не перебивати дорослих, не втручатися в їхню розмову.

Батьки не можуть залишатися байдужими до мовних вад своїх дітей.У колі сім’ї дорослі розуміють дитину з півслова, і вона почуває себе спокійно.Але минають роки, розширюється мовне спілкування дитини і ці вади стають на перешкоді встановленню швидких контактів з ровесниками, виникають ті чи інші ускладнення в спілкуванні у колективі.Дитина стає мовчазною, соромливою, відлюдною.Крім того мовні дефекти негативно позначаються на навчанні.Першокласникові доводиться читати вголос, складати розповіді , відповідати на запитання вчителя, самому звертатись із запитанням до товаришів. Недостатньо розвинена мова, брак словникового запасу негативно впливають на загальний розвиток дитини.

Над розвитком дитячої мови слід працювати від самого маленьку.Розвитку мови у сім’ї і присвячена тема сьогоднішніх зборів.


Слайд 5. Поради батькам

1.Постійно стежте за правильністю мови дитини.

2.Своєчасно виправляйте граматичні помилки.

3.Привчайте дитину до вживання слів відповідно до літературної норми.

4.Не втручайтесь у дитячі розповіді, спочатку вислухайте

дитину, а потім виправляйте помилки.

Чи вміє ваша дитина відповідати на запитання, звертатися із запитаннями до інших? Чи вміє логічно і послідовно розповісти про свою діяльність, побачене, почуте? А як розвинена у неї фантазія? Чи складає сама розповіді? Усі ці мовні навички якраз дуже потрібні у школі.Щоб вміло висловлювати власні думки, треба добре володіти мовою, щоб тебе розуміли і хотіли слухати. Не можна говорити що небудь і як небудь без змісту .Памятайте, що діти стараються в усьому наслідувати батьків, а тому слідкуйте за своєю мовою, використовуйте у ній образні вислови, порівняння, народні приказки, прислівя.Старайтеся говорити гарно, в жодному разі не вживайте слів- паразитів, лайок чи нецензурних слів. Краса мови вашої дитини залежить від вас.Щоб не було так, як у наступній розповіді:

Я дивився фільм про жах.

Здорово було там – так!

Він того ногою –бах,
потім всіх- трах- тах тах –тах

Той його об землю- шмяк,

Охопив всіх переляк.

Прискакав ну той, що гість
Їх обох лобами- трісь.

Ті звалились на матрац,

Він підбіг- обох їх клац!

Піх- пах, бум, та-ра-ра-рах,

Я скажу вам- це був жах!

Жах не у фільмі, а в тому як хлопчик розказав.А все тому, що не вміє висловити свою думку,почуття та емоції словами. На жаль так само передати зміст фільму може принаймі третя частина опитуваних учнів.

Слайд 6. На запитання - Для чого людині потрібна мова?- Чи потрібно вчити рідну мову?- 31 учень дали ствердну відповідь. А от –Що треба робити, щоб твоя мова була правильною і красивою?- думки розділились.Половина- схильна до уроків мови укр., а інша –ще й самому читати, вчити вірші, слідкувати за правильністю і т. д.

Щоб мова вашої дитини була багатою, змістовною змалку дитині слід спілкуватися з людьми, ділитися своїми думками і переживаннями з близькими.У сім’ї цю потребу можна задовольнити через індивідуальні розмови і бесіди з малюком. Розмова дорослих з дитиною має особливе значення, вона впливає на розвиток мови і загальний розумовий розвиток.Діти, з якими батьки багато і вдумливо говорять, розвиваються швидше і говорять краще, мають правильне мовлення.Дорослі у розмові з дитиною з’ясовують, що цікавить сина чи доньку, дізнаються про її дозвілля, друзів та як він чи вона до них ставляться.Діти поступово звикають до таких розмов і надалі вже самі розповідатимуть свої бажання та інтереси, про своє життя в школі, у них не буде таємниць від батьків. Дитина надзвичайно чутлива і вразлива: необережне слово, насмішка можуть легко її образити і відштовхнути від розмов з дорослими.Вона стає замкнутою, або ділиться своїми радощами і невдачами тільки з окремими членами сім’ї- мамою, бабусею( рідше з татом, чи дідусем). Не всі правильно усвідомлюють значення індивідуальних розмов з дитиною, вважаючи , що вона ще маленька і нічого не розуміє.У таких сім’ях діти ростуть самі по собі, а потребу в спілкуванні задовольняють в іграх з лялькою, чи іншими іграшками.Такі діти, як правило відстають у мовному розвитку, вони мовчазні, соромливі.

Шляхом індивідуальних розмов батьки вчать дитину культури ведення розмови:вітатися із знайомими дорослими і дітьми, ввічливо відповідати на запитання інших , дякувати, вживати у розмові слова ввічливості. Дитина повинна знати, що коли дорослі говорять, а їй треба щось терміново запитати (повідомити), слід вибачитись і попросити дозволу звернутись. Саме в сімї малюкові прищеплюється звичка не втручатись у розмову старших, якщо ця розмова не звернена безпосередньо до нього.

При опитуванні учнів на запитання -Чи розмовляють з вами рідні про ваші справи, інтереси, бажання? Як часто? Чи хочете ви таких розмов ? – 30 учнів дали відповідь «так», тільки 1- «ні».Третя частина пояснила, що такі розмови проходять щодня, решту- раз в 1-2 тижні, 1 уч-«ніколи».Всі 31 уч. хочуть таких розмов з батьками.

Про що ж можна говорити з дитиною в сімї? Теми досить різноманітні : про близькі і доступні речі, побутові теми та інш. Бесіди мають проходити в невимушеній формі. Дитина має відчути, що батькам справді цікаво почути про те, чим вона займалась протягом дня.Своєрідний звіт дитини про діяльність змусить її мислити,пригадувати.Дитина звикне до таких розмов і пізніше сама розповідатиме батькам про своє життя, мрії, бажання.

Слайд 7. Поради батькам

1.Використовуйте кожну вільну хвилину для розмови зі своєю дитиною.

2.Памятайте, що основними і провідними співрозмовниками для дитини в сімї є мати, батько, дідусь чи бабуся.

3.Слідкуйте , щоб син чи донька правильно зверталися до вас : мамо, тату, бабусю, дідусю, а не мам, баб і т.д.

4. Доручайте старшим дітям якомога більше у вільний час розмовляти з молодшими сестрою чи братиком.

5.Обовязково іноді складайте разом опис, казочку, віршик чи інший твір.

6.Періодично влаштовуйте змагання по тому з усіма членами сімї.

Слайд 8. Ваші помічники- книги.

Дитина- маленький дослідник, допитлива істота, її цікавить усе, з чим вона зустрічається.Тому в неї виникають запитання до дорослих.Надійним помічником батькам у пошуках відповідей є книжка.Обов’язкове щоденне читання повинно стати нормою спілкування дорослих з дитиною.Книжка-перший вихователь маленької дитини, вона пояснить, що добре, а що погано, дасть поняття про етичні норми поведінки.Книжка впливає на всі сторони особистості, збагачує дитину розумово і духовно.Значення книги усвідомлюють і діти. Так при анкетному опитуванні на запитання –Як ти думаєш, чи може людина жити без книги?-всі 13 уч. молодших кл. та 12 середн. шк.віку дали відповідь-«ні», а 6 учн. середн. шк віку- відповіли, що можна прожити без книги.
Слайд 9. Що ж читати дитині в сімї?Як підібрати книжку? Деякі батьки купують усі дитячі книжки, не дивлячись на вік дитини, обсяг, доступність і форму подання м-лу.В підборі дитячих книжок треба обов’язково враховувати вік індивідуальні особливості психічного розвитку дитини.( Найменшим- починати з книг з малюнками, поступово переходячи до віршиків, казок, оповідань і т.д.) Насамперед, слід самому ознайомитися зі змістом багатьох дитячих книжок. Це допоможе краще зрозуміти світ захоплень дитини. Від деяких батьків можна почути, що вони купують багато книжок, а дитина й не дивиться на них. Звичайно, вони помиляються, думаючи, що куплена ними книжка одразу має сподобатися . З боку дорослих потрібна велика увага до читання школяра. Діти люблять отримувати книги у подарунок.Це підтвердили 25 із 31 опитуваного учня.

Кожна сімя має свої традиції чи устави по відношенню до книгі їх читання. Схвальним є те, що на запитання –«Чи багато у вас дома книг?»- понад 80% учнів(26) відповіли «так», і лише 15%-« небагато».

Батькам слід пам’ятати, що твори худ. л-ри є невичерпним джерелом розумового розвитку дітей та збагачення їх словникового запасу.Діти не тільки люблять читати книги- 14уч. із 31 опитуваного, а й слухати, як їм читають дорослі( 17 учн. середн. шк .віку). Ось тематика книг , які люблять читати ваші діти:молодш. шк. вік – казки, вірші, оповід. Про природу, дітей -13 уч.Середн. шк. вік- фантастика, детективи.

Похвально, що всі читають на даний момент ( про тварин, енциклопедії, казки, біблію для дітей), хоч ніхто не зміг згадати конкретної назви книжки.

Слайд 10. Поради батькам

1.Цікава книжка- радість для дитини. Не позбавляйте її цієї радості.

2.Влаштуйте дома бібліотечку чи куточок книжки.

3. Читайте разом з дітьми! Розповідайте про поетів, письменників.Запитайте, чи сподобалось дитині прочитане.Що нового дізнались? Чого навчила книга?

4.Вчіть дитину бережно поводитися з книгою( брати чистими руками, не рвати, не бруднити і т. д.)

Слайд 11. Технічні засоби – телебачення, моб. зв’язок, ІТ –технології міцно ввійшли в наше життя і життя дітей в тому числі.Ніхто не може сьогодні заперечити їх значення, адже всі разом вони збагачують знання про навколишній світ, активізують, спонукають до розмов. Діти мало не з пелюшок починають дивитися телевізор, з кожним роком проводячи біля нього все більше і більше часу. Але водночас ми є свідками того, що навіть найменші школярі проводять за телевізором чи компютером більше дозволеного медиками ( психологами) часу.І дітям добре, і батькам спокійно. Що в цьому поганого?
Навряд чи хто-небудь серйозно стане заперечувати шкоду телебачення для здоров'я дітей. Всі підсвідомо розуміють, що це так. На психіку підлітків, наприклад, дуже негативно впливають сумнівні новації режисерів і шоуменів - вони приймають це за норму поведінки. Щоденні криваві сцени на екрані виробляють неприродне ставлення до смерті, і це потім виливається в суїциди і ненавмисні вбивства. Відношенню до протилежної статі багатьох підлітків навчають сучасні реаліті-шоу. Вони так міцно впроваджуються в підсвідомість, що діти сприймають відносини героїв як еталон і починають їх сліпо копіювати.
Телевізор часто замінює нам не лише читання. «Ящик» з’їдає час для спілкування в сім’ї, є нянькою для дітей, призводить до пасивного проведення вільного часу, врешті-решт, його вмикають як просто як фон під час щоденних справ, - б’ють на сполох психологи. З іншого боку, для багатьох українців телебачення – це зв’язок із сьогоденням, спосіб відпочинку
Телемани бувають різними: одні дивляться серіали чи програми про подорожі, інші – кримінальні хроніки чи ток-шоу. У деяких людей телевізор працює чи не цілодобово, навіть просто «аби щось говорило». Чи знаєте ви, що ж люблять дивитися ваші діти? Мультфільми, розважальні шоу, кінофільми, спортивні передачі, новини.

Не лише психологи, але й лікарі радять не передозовувати час перед екраном. ( Ваші діти біля телевізорів чи комп. проводять 30 хв.- 5 год.)
Сьогодні телебачення активно витісняє читання, а це безпосередньо впливає на інтелектуальний розвиток - діти втрачають здатність мислити. Багато психологів одностайні в тому, що щоденне багатогодинне сидіння біля телевізора чи комп'ютера призводить до дезадаптації. Реальне життя відходить на другий план. Дитина менше спілкується з однолітками, відвикає думати.
Слайд 12. Комфортно можна жити без телевізора . Зокрема, у численних інтерв’ю Ольга Богомолець розказувала, що вся її сім’я вже більше 19 років живе без телевізора: «Особисто я називаю телевізор короткою абревіатурою – ПДН, яку розшифровую і розтлумачую як «прилад для дебілізації нації». У музиканта Олега  Скрипки трохи менший «стаж» -- він не дивився телевізор вже більше п’яти років, і, каже, причин це робити у нього не з’являється. 
Звичайно, що сучасний світ неможливо уявити без комп'ютерів, телевізорів та інших технічних новинок. Мова не про те, щоб зовсім відгородити від них дитину, потрібно лише обмежити час, який вона проводить поруч з ними. Хочу порекомендувати для сімейного перегляду передачу « Школа для батьків» ,» Вивчаємо рідну мову» , літературні передачі.

Слайд 13. Мабуть, немає таких батьків, які б не хотіли , щоб їх дитина розмовляла гарною літературною мовою, швидко і виразно читала. Недарма у всі часи великі люди закликали до читання. « Читання – це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе», – писав В. Сухомлинський.

Читання- ось краще навчання. ( О.С.Пушкін)

Без читання книг, не можна збагатити словниковий запас, а відповідно і покращити свою мову.Читання не стане потребою для дитини, якщо не докласти спеціальних зусиль. Хто краще за батьків знає сина чи доньку? Як часто дитяча пам’ять роками зберігає сказане батьківське слово! Не можна нехтувати цим шляхом до дитячого серця тому, що для вас може так і залишитися таємницею внутрішній світ дитини. 
Робимо висновок: слід бути терплячими, щоб не відбити у дітей бажання читати, вчити мову. Хай вони радіють кожному прочитаному слову, гордяться кожною перемогою. 
Слайд 14. Батьки повинні читати й самі. Якщо вони говорять про важливість читання, але при цьому самі не мають у цьому потреби, то діти відчують фальш і також втратять будь-який інтерес до читання. Психологи вважають, що мама і тато, які люблять читати, можуть краще вплинути на інтелектуальний розвиток своїх дітей.. Батьки мають бути прикладом для дітей, якими ви і є. Майже всі діти -28- відмітили, що батьки читають .
Завжди необхідно пам'ятати, що примушувати дитину читати не варто, це відштовхує її. Не варто намагатися втілити в дитині нездійснені мрії свого дитинства. Кожен іде своїм шляхом, і в кожного є таланти у тій чи іншій галузі. Важливо вчасно помітити їх у дітей та намагатися зробити все можливе для того, щоб розвинути ці здібності.

9

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності практичного психолога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.