Урок:

Тема. Г. К. Андерсен. “Снігова королева”.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема. Г. К. Андерсен. “Снігова королева”.

Мета: допомогти учням сприйняти великий за обсягом твір цілісно, з’ясувати його ідейно-художні особливості; розвивати навички виразного читання, аналізу художнього твору, образне та логічне мислення; виховувати силу волі, цілеспрямованість, вірність у дружбі, людяність.

Обладнання: портрет письменника, різні видання казки “Снігова королева”, ілюстрації

до них.

Теорія літератури: літературна казка, образи-персонажі твору, композиція.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

– Продовжується наша мандрівка разом із маленькою Гердою, яка розшукує свого друга Кая. Ми бачимо, що на шляху дівчинки зустрічаються недобрі, егоїстичні герої та доброзичливі істоти, завжди готові допомогти, поспівчувати іншому. Активну участь у долі дітей бере навіть природа: сонячні промінці й ластівка переконують Герду, що Кай живий, троянди нагадують дівчинці про її обов’язок; крук та його наречена допомагають зустрітися з королевичем та королівною; осінній

сад сумує, передчуваючи, як важко Герді буде досягти мети.

Цікаво, чи зможе маленька дівчинка перемогти сильну, розумну Снігову королеву? І чого може навчити ця казка нас, людей ХХІ століття? Про це й буде наша розмова на сьогоднішньому уроці.

II. оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Міні-вікторина

Відгадайте, кого або що описує автор.

“…Вона припливла до великого вишневого саду, в якому стояв маленький будиночок під солом’яною стріхою з чудернацькими червоними й блакитними віконцями”. (Житло бабусі-чарівниці)

“З хатини, спираючись на костур, вийшла… у великому солом’яному капелюсі, на якому були намальовані чудові квіти”. (Бабуся-чарівниця)

“…Бабуся золотим гребінцем розчісувала їй волосся, що кучерявилось й огортало золотим сяйвом її личко – привітне, миле, кругленьке і рожеве, як троянда”. (Портрет Герди)

“Як холодно й вогко було навколо! Туман великими краплинами сідав на пожовкле листя і, наче дощ, стікав на землю. Листя опадало й опадало. Самий лише терен стояв рясно вкритий ягодами, але які ж вони були терпкі!” (Природу, коли Герда втекла від чарівниці)

“Її склепіння нагадувало верхівку величезної пальми з коштовним кришталевим листям. Із самої середини стелі спускалася товста золота стеблина, на якій висіли два ліжечка, що мали форму лілеї”. (Спальню королівни)

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Коментоване читання п’ятого, шостого і сьомого оповідань казки Г. К. Андерсена “Снігова королева”

2. Словникова робота

Свавільна – людина, яка робить, що захоче; жорстока;

Приштрикнуть – заріжуть ножем;

Порішу – вб’ю;

Бульдоги – порода собак;

Шинка – сало з м’ясом;

Гигнути – загинути;

Вимітайся – біжи, швидко виходь;

Сувій – згорнутий у трубочку папір (або тканина);

Не мати гадки – не знати, не думати;

Відпустка – документ, що засвідчує особисту свободу людини;

Підострожила – вдарила острогою, підігнала, щоб рушав чи біг швидше.

3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда, виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

– Що найбільше вразило вас у прочитаному? Чому?

– Доведіть, що маленька розбійниця була жорстокою, грубою, вередливою.

– Чому маленька розбійниця вирішила допомогти Герді?

– Знайдіть у шостому оповіданні слова, які пояснюють, чому фінка відмовилася додавати сили Герді і в чому сила дівчинки, прокоментуйте їх.

– Хто допоміг Герді подолати сніжинок – передові лави війська Снігової королеви – й чому?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Розгадайте кросворд, в якому ключовим буде слово, яке складав Кай у палаці Снігової королеви.

https://ukrtvory.in.ua/images/1/image022_2.jpg

1. Одна з головних героїнь казки Г. К. Андерсена. (Снігова королева)

2. “Свавільна й дика” дівчинка. (Розбійниця)

3. Перша коштовна річ, котру Герда віддала, щоб урятувати Кая. (Черевички)

4. Мудра жінка, яка сказала, що Герда така сильна, що їй підкоряються “і люди, і тварини”. (Фінка)

5. Воїн Снігової королеви, її вірні слуги. (Сніжинки)

6. Річ, яка перетворила гаряче серце Кая на крижане. (Скалка)

7. Річ, яку лапландка використала як папір для листа. (Рибина – тріска)

8. Герой, який дуже любив свій рідний край і мріяв про нього в неволі у маленької розбійниці. (Олень)

(Можна зробити кросворд “навпаки”: написати відповіді, щоб учні придумали до них питання.)

VI. Домашнє завдання

Виразно читати з п’ятого по сьоме оповідання, переказувати їх від імені різних персонажів, характеризувати героїв казки.

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

"Снігова королева" Г.К. Андерсен
28 липня 2022
8 0
2 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Казка “Снігова королева” була улюбленою і для самого Г. К. Андерсена. Він згадував: “Із задоволенням...
Зарубіжна література
5 клас
83 14 699 46 511 0

2

Відповіді на питання:

Чим жертвує Герда, щоб дізнатися що-небудь про Кая?

Герда скорилася долі, коли течія річки зносила її човник далі й далі від рідної домівки? Чому?

Розкажіть, до кого потрапила дівчинка?

Як зустріла її бабуся ?

Які чари використовує бабуся? З якою метою?

Що допомогло дівчинці згадати Кая?

Яку роль у долі Герди відіграють троянди? Теплі сльози дівчинки допомогли їм вирватися з-під землі. Як віддячили квіти Герді?

Які зміни у природі помітила дівчинка, коли вийшла з будиночку бабусі-чаклунки?

Чи відображають вони стан нашої героїні, Знайдіть підтвердження у тексті.

Хто прийшов на допомогу Герді у четвертому оповідання?

Чому Крук був чарівною істотою?

Знайдіть опис королівської опочивальні. Прочитайте. Це опис приміщення інтер'єр, що він підкреслюе? (наскільки бідно одягнена Герда)

Що відчула Герда, зрозумівши, що сплячий хлопчик – це не Кай? Розкажіть про почуття героїні від її імені.

Чи вразила історія дівчинки королевича й королівну,

Чи допомогли Герді нозі друзі? Як?

Яка перешкода постала перед Гердою на початку оповідання?

Чому ця частина казки називається «Маленька розбійниця?»

Рефлексія від 2 учнів

Сподобався:

0

Так: 2

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 2

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 2

Так: 0

Рекомендуємо

Самостійна робота за мотивами казки “Снігова королева” - “Множення та ділення натуральних чисел. Ділення з остачею. Рівняння”

Самостійна робота за мотивами казки “Снігова королева” - “Множення та ділення натуральних чисел. Ділення з остачею. Рівняння”

311

Аватар профіля Трезінська Любов Володимирівна
Математика
5 клас

50 грн

ПЧ №3. Сторінки історії у творах українських прозаїків. Наталена Королева. «Легенди старокиївські».

ПЧ №3. Сторінки історії у творах українських прозаїків. Наталена Королева. «Легенди старокиївські».

266

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
8 клас

30 грн

"К А З К А"

"К А З К А"

939

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
1 клас

46 грн

Марко Вовчок. Життя і творча діяльність. Марко Вовчок як перекладач (Ж. Верна, Г. К. Андерсена, А. Е. Брема). «Народні оповідання»; продовження теми народного життя в повісті «Інститутка». ТЛ: реалізм.

Марко Вовчок. Життя і творча діяльність. Марко Вовчок як перекладач (Ж. Верна, Г. К. Андерсена, А. Е. Брема). «Народні оповідання»; продовження теми народного життя в повісті «Інститутка». ТЛ: реалізм.

1343

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

30 грн

Г. Пагутяк " Потрапити в сад"

Г. Пагутяк " Потрапити в сад"

194

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
10—12 клас, I—IV курси, дорослі та змішані

30 грн

Приголосні дзвінкі й глухі (повторення). Вимова звуків, які позначаємо буквами ґ і г

Приголосні дзвінкі й глухі (повторення). Вимова звуків, які позначаємо буквами ґ і г

444

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

35 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

658

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8363

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1282

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1515

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3138

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас