Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Т. Шевченко «Зоре моя вечірняя...».

Українська література

Для кого: 5 Клас

23 проходження

2 запитань

28.11.2022

1262

0

Вміст уроку:

Завдання №1 Теоретичний блок

Тарас Шевченко «Зоре моя вечірняя...»

Чи є в вас знайомі, друзі на ім’я Тарас? А може ви знаєте якусь видатну ососбу на ім’я Тарас? Що вам про нього відомо?

У кожного народу є великі поети, яких знають усі: і дорослі, і малі діти. Для українського народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко. Його ще називають Великим Кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав «Кобзар».

— Чи чули ви про цю книгу?

Кобзар видавався багато разів. У кожній сім'ї є ця книжка, бо Т. Г. Шевченко — народний поет.

Подивіться на його портрет.

— Які у нього очі, погляд?

Т. Г. Шевченко народився 1814 року в с. Моринцях на Черкащині в сім'ї кріпака, тобто селянина, який був власністю пана, жив у неволі, у постійних злиднях. Про життя Тараса Григоровича, його твори ви будете дізнаватись на багатьох уроках, навчаючись у школі, будете звертатись до його книжок усе життя.

Сьогодні ми прочитаємо оповідання про сім'ю Т. Г. Шевченка, його перші роки життя. А ще познайомимось із творами про весну, про природу.

Теоретичний матеріал!

У літературі розрізняють три роди (великі групи творів) — епос, лірику і дрàму. Епічні твори розповідають про події та їх учасників/ учасниць. Драматичні твори призначені для постановки на сцені і складаються переважно з діалогів дійових осіб. А ліричні твори розкривають почуття, переживання, роздуми героя/героїні. Зазвичай у ліриці оповідь ведеться від першої особи — Я.

Тобі вже відомо, що таке тема. Проте її визначають найчастіше в епічних і драматичних творах. Характеризуючи ж лірику, вирізняють провідний мотив. Наприклад, провідний мотив уривка «Учітесь, читайте…» — це заклик до українського народу здобувати найпередовіші знання, вивчаючи та шануючи рідні національні традиції.

Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Зоре моя вечірняя...»

1)

— Чому поет просить: «розкажи, як за горою сонечко сідає»? (10 років був у солдатах і не бачив рідної землі)

— Чому він говорить: «поговорим тихесенько в неволі з тобою»?

Як ви розумієте вислів: «У Дніпра веселочка воду позичає»?

Тарас Шевченко — найбільш знаний українець у світі. Йому встановлено 1384 пам’ятники у 35 країнах світу на різних континентах. Твори поета увійшли у світову п’ятірку книжок, що найчастіше перекладають іноземними мовами. Навіть час невладний над Шевченковим словом. Уже півтора століття воно надихає його земляків і землячок до відродження і захисту рідного краю.

Шевченко й нині залишається найбільшим моральним авторитетом для українського народу. А найголовніше — ми виконуємо його заповіт — будуємо й обороняємо власну вільну, незалежну Україну.

Завдання №2 Завантаження файлу

Написатити твір-роздум на тему "Чому Тараса Шевченка вважають найвидатнішим українцем?"

Рефлексія від 19 учнів

Сподобався

18 1

Зрозумілий

19 0

Потрібні роз'яснення

18 1