Конструктор уроків
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
Тарас Шевченко «Зоре моя вечірняя...»
Чи є в вас знайомі, друзі на ім’я Тарас? А може ви знаєте якусь видатну ососбу на ім’я Тарас? Що вам про нього відомо?
У кожного народу є великі поети, яких знають усі: і дорослі, і малі діти. Для українського народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко. Його ще називають Великим Кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав «Кобзар».
— Чи чули ви про цю книгу?
Кобзар видавався багато разів. У кожній сім'ї є ця книжка, бо Т. Г. Шевченко — народний поет.
Подивіться на його портрет.
— Які у нього очі, погляд?
Т. Г. Шевченко народився 1814 року в с. Моринцях на Черкащині в сім'ї кріпака, тобто селянина, який був власністю пана, жив у неволі, у постійних злиднях. Про життя Тараса Григоровича, його твори ви будете дізнаватись на багатьох уроках, навчаючись у школі, будете звертатись до його книжок усе життя.
Сьогодні ми прочитаємо оповідання про сім'ю Т. Г. Шевченка, його перші роки життя. А ще познайомимось із творами про весну, про природу.
Теоретичний матеріал!
У літературі розрізняють три роди (великі групи творів) — епос, лірику і дрàму. Епічні твори розповідають про події та їх учасників/ учасниць. Драматичні твори призначені для постановки на сцені і складаються переважно з діалогів дійових осіб. А ліричні твори розкривають почуття, переживання, роздуми героя/героїні. Зазвичай у ліриці оповідь ведеться від першої особи — Я.
Тобі вже відомо, що таке тема. Проте її визначають найчастіше в епічних і драматичних творах. Характеризуючи ж лірику, вирізняють провідний мотив. Наприклад, провідний мотив уривка «Учітесь, читайте…» — це заклик до українського народу здобувати найпередовіші знання, вивчаючи та шануючи рідні національні традиції.
Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Зоре моя вечірняя...»
1)
— Чому поет просить: «розкажи, як за горою сонечко сідає»? (10 років був у солдатах і не бачив рідної землі)
— Чому він говорить: «поговорим тихесенько в неволі з тобою»?
Як ви розумієте вислів: «У Дніпра веселочка воду позичає»?
Тарас Шевченко — найбільш знаний українець у світі. Йому встановлено 1384 пам’ятники у 35 країнах світу на різних континентах. Твори поета увійшли у світову п’ятірку книжок, що найчастіше перекладають іноземними мовами. Навіть час невладний над Шевченковим словом. Уже півтора століття воно надихає його земляків і землячок до відродження і захисту рідного краю.
Шевченко й нині залишається найбільшим моральним авторитетом для українського народу. А найголовніше — ми виконуємо його заповіт — будуємо й обороняємо власну вільну, незалежну Україну.
№2:
Завантаження файлу
Написатити твір-роздум на тему "Чому Тараса Шевченка вважають найвидатнішим українцем?"
Рефлексія від 20 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення:
Біблія в житті Т. Шевченка Світле пророцтво поета («Ісаїя. Глава 35»). Художня інтерпретація творів із Книги псалмів, риси її національної своєрідності у Т. Шевченка.
Біблія в житті Т. Шевченка. Світле пророцтво поета («Ісаїя. Глава 35»). Художня інтерпретація творів із Книги Псалмів, риси її національної своєрідності у Т. Шевченка.