Урок:

Сучасна зарубіжна поезія. Ристо Раса - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Сучасна зарубіжна поезія. Ристо Раса - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст.

Мета:

1.Навчальна: ознайомити учнів із сучасною зарубіжною поезією; розкрити їм світ художній світ представників різних країн;

2.розвивальна: етично та естетично розвивати учнів; активізувати їх читацьку активність та художнє сприйняття;

3.виховна: виховувати толерантне ставлення до думки інших.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: фотопортрети Ристо Раси; картки з текстами творів поета; ілюстрації із зображенням природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Повторення окремих понять з теорії літератури

• Що ви пам’‎ятаєте про поезію Давнього Китаю?

• Згадайте, що таке верлібр.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Коротке повідомлення про Ристо Расу

(Слово вчителя або учня за випереджувальним завданням.)

Ристо Олаві Раса — фінський поет, професійний бібліотекар. Народився 29 квітня 1954 р. у Гельсінкі, дитинство і молодість провів у місті Вааса. Зараз мешкає в містечку Сомеро, де працює бібліотекарем. Почав писати вірші ще в шкільному віці, першу збірку видав у 17 років. У своїх поезіях змальовує природу в усіх її проявах, часто з гумористичним відтінком, а також вдається до тем хатнього затишку, кохання й дитячих спогадів. На творчість Раси вплинули насамперед японська й китайська поезія, його вірші вирізняються безпосередністю й теплом. Поет здобув чимало літературних премій. Останнім часом майже не видає поетичних збірок, а пише здебільшого есеї й веде колонки в місцевих часописах.

2. Читання творів Ристо Раси у перекладі Ю. Зуба

На дереві загніздилися птахи.

Тиждень за тижнем

воно боялося поворухнутись.

***

Він дуже самотній,

передплатив газету,

аби хтось приходив до нього під двері.

***

Я чекаю на листівку від тебе, озовися нарешті.

Виймаю з шухляди твого старого листа,

і коли роздивляюся твій почерк і малюночки,

роблені тобою на полях аркуша,

я думаю: не може бути, щоб у тебе не все було гаразд.

***

Мудрий

не вийматиме з води

яскравий камінь.

3. Бесіда

• Які асоціації викликають у вас прослухані твори?

• Про що спонукають задуматись дані твори?

• Чи можемо ми говорити про те, що вони мають філософський зміст? Чому?

4. Лекція вчителя

Здебільшого митець послуговується формою верлібра-мініатюри. Але в цьому помітно не лише вплив східних літератур. Стиль Раси чимось близький до скандинавських рун. Автор удається до асоціативності: «Лісова стіна — це просто зелені двері, / куди світло / провадить свого друга» («Лісова стіна...»). Така ускладнена техніка приваблює поета, адже природа — одна з його головних тем. Пошуки подібності між явищами є ефективним засобом одухотворення й урізноманітнення монументальних краєвидів.

Поет у творчості має декілька домінант. Починав Раса з прозорих за змістом етюдів, що фіксували досконалу панораму:

Позад церкви стовбури дерев...

звідтіля, з закапелків чимчикує сюди

легенько блакитна кішка.

Згодом він почав вдаватися до більш розгорнутих сюжетів та суґестії, скажімо, зображаючи верби схожими на іржу з полоззя на санчатах сонця («Рум’‎яніє...»). У природі дедалі більшає всеосяжності: берег із вересом і березами — то аналог парку й бульвару у вірші «Море розбиває...».

Провідні образи (водойми, берег, гущавина) відповідають географії Фінляндії. Утім, це не суворі пейзажі: змальована дійсність не всуціль неприступна. І найбільше в цьому переконує гумор.

Ще бувають старосвітські джентльмени,

вальдшнеп відгукується приязно

на кумкання жаб. («Весняний вечір...»)

Відчуття довколишніх подій оживлюється через поринання в пам’‎ять. У віршах, написаних за спогадами («Яблуко», «Двірник був запальний...»), дитинство мислиться як тріумф природної людини.

5. Усне художнє малювання

• Учні словесно змальовують картини, кольори, які у них виникли від прочитання віршів поета.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Написання сенкану з теми «Поезія Раси»

2. Творча робота. Написання власних творів у стилі Ристо Раси

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Провести дослідницьку работу. Написати есе(на вибір) про творчість Януша Шубера — польського поета, автора чотирнадцяти книжок, лауреата численних літературних відзнак чи Леса Вікса — австралійського поета, видавця і редактора, у якого довжелезний список здобутків у літературі (має низку літературних нагород, видав вісім поетичних книг).

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Творчість Ристо Раса
20 листопада 2021
4 0
1 3
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
8 клас
4 10 24 2 16 0

2

Прочитати вірші. Ви, напевно, помітили, що вони суттєво відрізняється від прочитаних вами раніше поетичних творів. Це вірш вільні. Що означає «вільний вірш»? Знайдіть ознаки верлібра у цій поезії.

Рефлексія від 22 учнів

Сподобався:

0

Так: 22

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 22

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 21

Так: 1

Рекомендуємо

Контрольна робота «Література ХХ-ХХІ ст. Життя, історія, культура» 9 клас

Контрольна робота «Література ХХ-ХХІ ст. Життя, історія, культура» 9 клас

38

Аватар профіля Касаткін Олег Сергійович
Зарубіжна література
9 клас

50 грн

Індія в другій половині ХХ — на початку ХХІ ст.

Індія в другій половині ХХ — на початку ХХІ ст.

528

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Всесвітня історія
11 клас

35 грн

Індія. Утворення Індійської республіки. Пакистан. Індія на зламі ХХ–ХХІ ст.

Індія. Утворення Індійської республіки. Пакистан. Індія на зламі ХХ–ХХІ ст.

320

Аватар профіля Гусак Людмила Вікторівна
Всесвітня історія
11 клас, I курс, III курс та змішані

67 грн

Практичне заняття. Міжнародні відносини другої половини ХХ – початку ХХІ ст.: точки перетину інтересів

Практичне заняття. Міжнародні відносини другої половини ХХ – початку ХХІ ст.: точки перетину інтересів

419

Аватар профіля Гусак Людмила Вікторівна
Всесвітня історія
11 клас, II—III курси та змішані

60 грн

1. Українська література ХХ ст. як новий етап в історії національної культури

1. Українська література ХХ ст. як новий етап в історії національної культури

295

Аватар профіля Сусліна Олена Володимирівна
Українська література
11 клас

20 грн

Міжнародні відносини наприкінці ХІХ - початку ХХ ст.

Міжнародні відносини наприкінці ХІХ - початку ХХ ст.

981

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Всесвітня історія
9 клас

20 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

835

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

662

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8416

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1289

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1541

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3149

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас