Тема: СТЕРЕОТИПИ Й УПЕРЕДЖЕННЯ.ДИСКРИМІНАЦІЯ.
Мета: розуміти та пояснювати зміст понять «стереотипи», «упередження», «забобони», «дискримінація», «ксенофобія»; визначати причини виникнення стереотипів, їхній вплив на життя у багатоманітному суспільстві, розрізняти види стереотипів, наводити приклади дискримінації та ксенофобії, виявляти емпатію.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: підручники, картки, мультимедійна дошка (проектор).
Хід уроку
І.Організаційний момент уроку.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Виконання вправи «Факти та стереотипи»
Цілі вправи:
Сприяти розвитку критичного мислення.
Сприяти усвідомленню учасниками/-цями сутності стереотипів.
Сприяти усвідомленню відмінностей фактів від стереотипів та вмінню їх відрізняти.
Час: 15—20 хв.
Чисельність групи: 5—30 осіб.
Категорія: 9 клас.
Матеріали
Роздрукований для кожного/-ї в класі або записаний на дошці перелік фактів та стереотипів:
1. Повні люди — привітні.
2. В Україні проживає понад 100 національностей.
3. Більшість сенаторів США — чоловіки.
4. Аборигени — люди відсталі.
5. Усі шведи — світловолосі.
6. Політики — люди безчесні.
7. Усі українці люблять сало.
8. Більшість інвалідів не можуть займатися спортом.
9. Темношкірі більш схильні до занять спортом, ніж до інтелектуальної праці.
10. Хворі на СНІД — люди аморальні.
11. Усі президенти України — чоловіки старші за 35 років.
12. Араби — люди імпульсивні.
13. Християни — люди високих чеснот.
14. Яблуні цвітуть навесні.
15. Українські чорноземи — найкращі
16.Чоловіки не плачуть.
17.Борщ і сало – улюблена їжа українців.
18.Німці – найпунктуальніші люди.
19.Цигани завжди обманюють.
20.Відмінники – зануди.
21.Жінки – пліткарки тощо.
Висновок:
1. Які б шляхи подолання стереотипів ви б могли запропонувати?
2. Чи стикалися ви з дискримінацією у своєму житті?
Роздати учасникам/-цям аркуші з переліком тверджень або попросіть поглянути на дошку і розставити у своїх нотатках номери від 1 до 15.
Попросіть індивідуально зробити помітки навпроти кожного з тверджень: літерою Ф — факт, С — стереотип.
Попросіть учасників/-ць порівняти результати роботи в парах.
Обговорення
Обговоріть вправу, ставлячи одне за одним подані нижче питання:
Чи легко було визначитися з рішенням?
У яких моментах було складно?
Чого не вистачає для більш виваженого рішення?
Поясніть, що ухвалення правильного рішення щодо тверджень часто потребує перевірки, додаткових джерел інформації.
Обговорення:
Як відрізнити факти від стереотипів?
Як і на основі чого формуються стереотипи?
Як впливають стереотипи на наше життя?
Порада
Вправа може буту вступною або підсумковою в темі «Стереотипи». Якщо є можливість, можна демонструвати твердження на екрані. Можна презентувати адаптовані до віку визначення понять «факт», «судження», «стереотипи». Визначення можуть бути розміщені в просторі класної кімнати, і під час обговорення дозволено до них звертатися.
ІІІ.Оголошення теми та мети уроку, плану, за яким учні мають працювати.
1. Поняття стереотипів та упереджень. Шляхи подолання стереотипів
2. Забобони.
3. Поняття дискримінації. Основні форми та прояви дискримінації.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Поняття стереотипів та упереджень. Шляхи подолання стереотипів. Вчитель пропонує учням відкрити підручник на с.66 (1) та ознайомитись з поняттям стереотипи: Стереотипи — стале, спрощене уявлення про явища, осіб або групи людей. Причинами виникнення стереотипів є дефіцит достовірної інформації, брак досвіду, емоційне сприйняття явищ.
Учні виконують вправу «Що думають про нас інші люди»
Як ви гадаєте, які уявлення про наших співвітчизників у іноземців?
Подейкують, що українці працелюбні, гостинні, доброзичливі.
Продовжите перелік. Проаналізуйте список уявлень про українців.
Чи є у списку стереотипи?
Які з них позитивні, негативні, нейтральні?
Чи можемо ми впливати на зміну цих уявлень?
Вчитель знайомить учнів з видами стереотипів, учні добирають приклади стереотипів до кожного виду: професійні, фізіономічні, етнічні, групові, національні, державні, расові, релігійні, гендерні
Які з наведених прикладів є позитивними, нейтральними, негативними? Стереотипи можуть впливати на формування упереджень.
Учні зачитують поняття «упередження» :
Упередження — негативна установка до дії, яка зазвичай формується на підставі стереотипів.
Учні виконують вправу «Мої сусіди» та відповідають на запитання до неї.
Уявіть, що ви — студент(ка), та вам потрібно обрати 3-х сусідів до квартири, яку плануєте орендувати:
Дівчина-мусульманка
Жінка-переселенка з Донбасу
Хлопець-інвалід
Відомий актор(ка)
Афроамериканець
Громадянин США
1) Чим ви керувались у своєму рішенні?
2) Чи вплинули ваші стереотипи на вибір сусідів?
Вчитель знайомить учнів зі шляхами подолання стереотипів:
усвідомити їх наявність,
пошукати інформацію про людей чи явища, щодо яких є стереотипи,
не сприймати всю спільноту через окремих її представників,
позбутися переконання, що власна думка є найправильнішою,
зосередити увагу на позитивних характеристиках.
2.Забобони.
Проявом стереотипного мислення є людські забобони, пересуди й упередження. Питання для обміркування
Часто ви можете чути вислів «ти — забобонний» чи «забобонна». Коли вживають такий вислів і чому?
Учні виконують вправу «Чорний кіт»:
Уявіть, що вранці ви прямуєте до пункту тестування, де сьогодні відбудеться ЗНО з математики. Раптом вам перебігає дорогу чорний кіт.
Якими будуть ваші почуття та дії?
Чи вважаєте ви себе забобонною людиною?
У які прикмети вірите ви?
Як ця віра впливає на вашу поведінку?
Вчитель знайомить учнів з поняттям «забобони» — помилкові переконання, віра в невідомі надприродні сили, що впливають на майбутні події. Забобони зберігаються як пережитки минулого у свідомості окремих людей. Забобони можуть передаватися з покоління у покоління. Слідом за дорослими діти теж починають вірити в певні явища чи прикмети. Ця віра іноді породжує безпідставні надії, пасивну покору долі, викликає страх перед невідомим. Для звільнення від забобонів треба знаходити правильні пояснення подій і явищ навколишнього світу.
3.Поняття дискримінації. Основні форми та прояви дискримінації.
Вчитель знайомить учнів з новим поняттям:
Дискримінація — обмеження прав людини й утиск її гідності за ознаками раси, національності, статі, релігії, переконання, майнового становища тощо.
Учні відкривають підручник та знайомляться з проявами дискримінації(с.69):
за станом здоров’ я
за ознакою інвалідності
за релігійним переконанням
за статтю
за етнічним походженням
за віком
за мовою
за сексуальною орієнтацією
Учитель демонструє відеофрагмент про Ніка Вуйчича: (https://www.youtube.com/watch?v=pRSKtLFy8u0)
Вчитель пропонує дітям відповісти на запитання:
Які емоції та почуття викликав у вас відеофрагмент?
Чи зустрічались ви з випадками дискримінації за ознакою інвалідності або за станом здоров’я?
Як попередити такі випадки?
Вчитель звертає увагу на прояви найагресивніших форм дискримінації (с.69)
Расизм — теорія про поділ людей на біологічно різні групи на підставі видимих особливостей зовнішнього вигляду, зокрема кольору шкіри, структури та кольору волосся, рис обличчя, будови тіла тощо, тобто на раси, на різному ставленні до людей та їх спільностей залежно від їхньої належності до цих груп (рас).
Вчитель пропонує переглянути відеофрагмент «Зовнішність оманлива» та визначити форму дискримінації, представлену у сюжеті: (https://www.youtube.com/watch?v=gKSO06kNS0g)
Учні визначають, що це ксенофобія. Вчитель пояснює значення.
Термін «ксенофобія», походить від грецьких слів «ксенос» — чужинець, незнайомець та «фобос» — страх, й означає страх перед чужоземцями та ненависть до них, їх культури, звичаїв.
Учні працюють самостійно з підручником (с.69) та пояснюють, що означають поняття «етнофобія», «антисемітизм», «сексизм», «релігійна нетерпимість».
Питання до учнів:
У яких сферах життя, на вашу думку, найчастіше зустрічаються агресивні прояви дискримінації?
Яким чином ми можемо боротися з ними?
V. Підсумок уроку
Учні виконують вправу «Кошик для сміття»
Поміркуйте, яких негативних рис у собі ви спробуєте позбутися після сьогоднішнього уроку. Запишіть їх на аркуші паперу і викиньте в «кошик для сміття»
Вправа «Валіза досвіду»
Що корисного ви дізналися на сьогоднішньому уроці й візьмете з собою на майбутнє.
VІ. Домашнє завдання
Скласти поради, як уникнути стереотипів або (на вибір учнів) боротися з різними проявами дискримінації.












