ТЕМА: Роберт Льюїс Стівенсон « Острів скарбів».
Моральні цінності.
МЕТА:
навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст роману; розкрити образи героїв у їхньому розвитку; з'ясувати , які моральні цінності утверджують герої твору;
--розвивальна: розвивати в учнів образне й аналітичне, критичне мислення, навички роботи з художнім текстом, переказу, виділення ключових епізодів, характеристики героїв. Висловлення своїх суджень;
--виховна: прищеплювати учням кращі людські якості, оптимістичне світобачення, наполегливість у досягненні мети, прагнення сповідувати загальнолюдські цінності.
Обладнання: уривки твору, ілюстрації, портрет письменника.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

Розшифрувавши криптограму, ви дізнаєтеся, твір якого письменника ми будемо читати на уроці. (Роберт Льюїс Стівенсон).
Ключ до криптограми — український алфавіт.
Розповідь учителя про життєвий та творчий шлях письменника
— Розмірковуючи над долею письменника Стівенсона, не можна забувати: був іще й читач Стівенсон. З раннього дитинства він захоплювався романами Вальтера Скотта, історичні твори якого сповнені пригод і подорожей. Цікаво, що серед героїв романів великого шотландця Стівенсон відшукав своїх предків. Вальтер Скотт та Стівенсон навіть мали спільних далеких родичів. А дід Стівенсона навіть показував авторові «Айвенго» побудовані ним маяки. Дід і батько письменника — морські інженери, будівничі маяків. Льюїс не міг продовжувати сімейну традицію: з дитинства він багато й часто хворів, тому майже не ходив до школи, не грав з однолітками. Проте, навіть лежачи у ліжку, він не сумував, тому що вмів фантазувати. А ще батько, годинами сидячи біля хворого на туберкульоз сина, розповідав йому захоплюючі історії про відчайдушних розбійників, відважних мореплавців, закопані скарби. Батьки хотіли, щоб Льюїс здобув юридичну освіту, що він і зробив, закінчивши юридичний факультет Единбурзького університету. Але, як і раніше, його приваблювала лише література. Література й подорожі…
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Історія створення роману
Вперше роман побачив світ у 1881 р. Реакція читачів була несподіваною — автора буквально закидали листами з проханням назвати точні координати острова, адже там залишилися скарби. Наївні сучасники так і не змогли повірити, що події роману — плід фантазії автора.
Як же з’явилася ця книга? Коли вона вийшла вперше, на ній була присвята:
«Містеру Л. О. » — з приміткою, що «смак і фантазія» Л. О. допомогли авторові в написанні роману. Усі подумали, що це якийсь критик, а виявилося — хлопчик, Ллойд Осборн. Одного разу, граючись зі своїм пасинком Ллойдом, Стівенсон намалював карту острова. «Як називається ця земля?» — запитав хлопчик. «Острів скарбів»,— одразу ж відповів автор, не підозрюючи, що він розпочав створювати свій знаменитий роман. Кожного дня сім’я збиралася за столом, щоб послухати нові розділи майбутньої книги: про піратів, карту та скарби, про бунт та покинутий корабель, про сквайра Трелоні, і лікаря, і повара на одній нозі. Члени сім’ї Стівенсона не були пасивними слухачами: вони вигадували нові пригоди, підказували імена героїв та назви місцевостей. Батько письменника склав список речей, що знаходилися у скрині «морського вовка». А Ллойд був першим критиком і редактором «Острова скарбів». «Острів скарбів» — найвідоміший, але не єдиний твір Стівенсона. Йому належать романи «Чорна стріла», «Володар Баллантре», «Дивна історія Джекіла і містера Хайда». Писав Стівенсон до останнього дня свого недовгого життя, яке скінчилось на полінезійському острові Самоа, що у Тихому океані. Рідні поховали його над морем, на вершині гори Веа. На могильному камені викарбувані його власні рядки:
Під зоряним небом, на вітру
Місце останнє виберу.
Радісно жив я, легко помру.
…
На могилі моїй напишете так:
«Тут він хотів залишити знак,
З моря додому прийшов моряк,
І мисливець вернувся з горбів».
«Реквієм»
1.Узагальнення знань за прочитаним.
2.Евристична бесіда.
ІV. Застосування знань, умінь і навичок.
1.Робота в групах.
Завдання 1. Заповніть табличку про твір Р.Л.Стівенсона «Острів скарбів».
РЕАЛЬНЕ | МАЛОЙМОВІРНЕ |
Описи природи, морських подорожей. Характери людей, прагнення легкої наживи | Безліч пригод і критичних ситуацій, із яких герої виходять живими та неушкодженими |
Завдання 2. Назвіть моральні цінності і героїв, які є носіями цих цінностей.
1.Постановка та розв’язання проблемного питання
--Чому і в сучасному світі так багато прихильників легкого збагачення, яке зло воно приносить людям, як із цим боротися?
Літературна гра «Віднови події у хронологічному порядку»
V. Повідомлення домашнього завдання та інструктаж щодо його виконання.
Уміти розповідати про моральні цінності, що утверджують позитивні герої твору; характеризувати композицію, художні засоби.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
На мою думку, в романі Стівенсона « Острів скарбів» співвідношення ймовірного й малоймовірного є таким…












